Endymion

Endymion https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1159/endymion-1159.jpg 4 255 45

Třetí kniha hyperionského cyklu. 274 let po Pádu, vesmíru vládne chaos. Raul Endymion, někdejší pastevec a odsouzený vrah, se stává figurkou v kosmické hře, jejíž výsledek rozhodne o osudu lidstva. Jako osobní strážce nové spasitelky překoná prostor, čas a samotnou podstatu reality, aby se stal dívčiným ochráncem, milencem a žákem. Aeneu pronásleduje do 32. století tajemný Štír, příšera, vražedný stroj a anděl odplaty, ale její záchrana je předurčena Endymionovi. Jak změní její poselství vesmír - pokud ho bude ochotná předat... a pokud na něj bude lidstvo připravené? Volné pokračování knih Hyperion a Pád Hyperionu, jedné z nejslavnějších a kritikou uznávaných sci-fi sérií posledního desetiletí. Volné pokračování nově vydané knihy Kantos Hyperionu (Hyperion a Pád Hyperionu v jedné knize pospolu).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Perseus

Endymion , 1996

lazarus
01.04.2014 5 z 5

Neskutečný gejzír nápadů a myšlenek ve fantastickém pokračování příběhu. Je příjemné vracet se do tohoto světa, který si mě podmanil a získal. Před čtením Endymionu jsem si před časem zopakoval Kantos Hyperionu a dávám se právě do čtení závěrečné části eposu s chutí a očekáváním jak se věci vyvinou.

Univerzální podstata univerzální hmoty, jako by šlo o obyčejný vosk, jednu chvíli stvoří postavu koně, a jakmile postava zemře, z materiálu vznikne strom, pak člověk, pak něco jiného a každá z těchto věcí trvá jen krátkou chvíli. Ale nádoba nestrádá, pokud se rozbije, neboť svou existencí nic nepoutala.
- Marcus Aurelius, Meditace

Musím ještě upozornit na příšerný překlad a neskutečné množství chyb v knize a mít víru, že LaserBooks vydá Endymion znovu ve stejném provedení jako Kantos Hyperionu. Tohle veledílo si to zaslouží.

upraveno 2021 - očekávání naplněno a nové vydání je přeloženo mnohem lépe - díky za to

CynicalParrot
31.05.2013 5 z 5

Skvělé pokračování dokonalého Hyperionu s větší dávkou dobrodružnosti a dalo by se říci, že i lépe propracovanými vztahy mezi hlavními hrdiny, kteří cestují napříč rozmanitými světy pod dohledem Štíra, coby hrůzu nahánějícího monstra a ochránce.

MesLivres
12.04.2013 5 z 5

Ender vystihl mé pocity z knihy naprosto dokonale. Podobně jako v první knize Hyperionského cyklu jde o dobrodružné putování, ale Endymion má ještě něco navíc.

bukiet
16.03.2013 3 z 5

Opět Libušin problém. Viz. můj názor na Pád Hyperionu.

Ender
30.08.2011 5 z 5

Jak vypadá takové pokračování jedné z nejlepších sci-fi všech dob? Samozřejmě se nabízí odpověď, že kvalita z tak vysoko nastavené laťky musela jít nutně dolů. Nemyslím si, že tohle je ten případ. V době, kdy jsem to četl (asi v 16 letech), se mi Endymion líbil mnohem více než Hyperion. Jeden z důvodů je větší dobrodružnost. Jako na výletu kouzelným vláčkem jsem si přišel, když jsem cestoval s hrdiny skrze jednotlivé světy, kteří projíždějí na voru po světové řece Thetys. Prostředí se neustále mění, z technologicko-průmyslového Tau Ceti se dostaneme na vodní planetu Mare Infinitus, pak zamrzlý svět, pouštní planetu. Je to v podstatě to největší dobrodružství, jaké si lze představit. Druhý důvod je milostný příběh, který v Hyperionu chyběl. Raul a Aenea je úžasnou dvojicí spojenou osudem, která se musí s pomocí modrého androida vypořádat s nesnázemi na jejich fantastické cestě. A v neposlední řadě je to i postava Štíra, tajemného ocelového monstra který cestuje časem - v Endymionu je totiž na straně dobra, ochránce Aeney jako budoucí spasitelky.
Když si tak na to vzpomenu, Endymion (a Vzestup Endymionu) byl knihou, která mě bavila snad úplně ze všech nejvíc.

space opera sci-fi

Dan Simmons