K jádru křesťanství

K jádru křesťanství https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2278/mid_k-jadru-krestanstvi-zVJ-2278.jpg 5 200 34

V době druhé světové války rozhlasová stanice BBC požádala C. S. Lewise, aby připravil sérii přednášek, které by vlily nový smysl do všech oblastí života dospělých lidí. Kniha K jádru křesťanství, v níž jsou obsaženy všechny texty těchto pořadů, je považována za nejpopulárnější a nejpřístupnější dílo C. S. Lewise. Připomíná nám to, co je v životě skutečně důležité, a ukazuje cestu k radosti a spokojenosti. Vydání k padesátému výročí vzniku tohoto titulu připomíná období, kdy C. S. Lewis v době války a nejistoty dokázal utěšit miliony lidí, ale jeho slova mají i dnes stejnou platnost a váhu jako tehdy…... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Návrat domů

Mere Christianity , 1952

mirektrubak
11.11.2017 5 z 5

Z čeho jsem byl nejvíc nadšený, je Lewisovo umění podat relativně složité věci srozumitelně, schopnost vymyslet funkční metaforu, zvolit správný poměr obecného a konkrétního a dospět k logickému závěru. Čtivě a elegantně. V tom připomíná (a často dokonce i předčí – a to už je ode mne opravdová poklona :-) Orwella a jeho eseje.
Formát krátkých přednášek je pro intuitivního křesťana a „teologa-začátečníka“ jako jsem já dokonale vhodný, ale má ze své povahy i omezení – zejména v rozsahu kapitol, kdy často prostě není dost místa pro podrobnější argumentaci jednotlivých závěrů. Takže když například Lewis píše, že všichni velcí tyrani jsou stejní, ale svatí úžasně rozdílní – tak nezbývá nic jiného než mu věřit. Trochu podobně jako u Snydera a jeho Tyranie.
Ale to není výtka – těžko kritizovat knihu za to, že není taková, jaká nechce a nemůže být.

Na mnoha místech jsem souhlasně přikyvoval. Na mnoha jiných místech jsem měl pocit, že Lewis dokáže artikulovat to, co jsme měl už-už na jazyku (témata odpuštění a pokory - hlavně). V řadě případů jsem konstatoval, že takhle jsem se na věc zatím nedíval a v duchu poděkoval autorovi za rozšíření obzorů.
No a na některých místech jsem zůstal nepřesvědčen (větu, která říká, že pýcha není v jiných náboženstvích vnímaná jako hřích bych si asi Dalajlámovi do očí říct netroufl. A s tvrzením že mimo uvědomělý život v Bohu nejsou skutečné osobnosti nesouhlasím přímo bytostně) - ale to mně vůbec nevadí. Naopak. Lewisovi se dobře naslouchá a příjemně se s ním i polemizuje - je to, myslím si, lepší, než vše nekriticky přijmout.
C. S. Lewis napsal o křesťanství víc knih, tahle byla moje první a jistě ne poslední. Budu se těšit na další setkání.

alweryon
02.08.2016 5 z 5

Díky této knize (samozřejmě Milostí Boží:-) ) jsem křesťan a díky Chestertonově Ortodoxii katolík. Miluji to jak myslí.

Karcoolka2210
01.08.2016 5 z 5

Krátka knižka, útla, ale plná múdrosti do každodenného života kresťana. AJ

Kelderek
26.04.2015 5 z 5

C.S. Lewis je vzdělanec a zároveň člověk s velkou imaginací. V této knize podává poutavě a zajímavě nejdůležitější teze křesťanské víry, aniž by se soustředil na nějaké škatulky jako katolictví nebo protestanství.. Doporučuju hladajícím lidem - nebo nevěřícím, ale kniha potěší i křesťana či duchovně žijícího člověka..

nickym
18.02.2015 4 z 5

Občas až moc filozofie, ale knize dávám palec nahoru, jasné, stručné, výstižné... :)

Ares.wares
25.07.2014

Do posledního puntíku souhlasím a podepisuji komentář Finského.

Finskej
07.02.2014 5 z 5

Nejčtivější, nejpřehlednější a logicky nejlépe odargumentované vysvětlení "obecných základů" křesťanství, jaké jsem za celý svůj dosavadní život četl, se jmenuje: C. S. Lewis - K jádru křesťanství. A jeho velikou předností je, že autor dodržel to, k čemu se na počátku své knihy sám zavázal: žádná agitace, jen výklad. Ale zato důkladně promyšlený, jasný a nezavádějící. Klobouk dolů. Knihu tohoto anglikánského protestanta srdečně doporučuje i 9 z 10 katolíků

Hanka_Bohmova
11.01.2014 5 z 5

Jeden z úvodů do křesťanství, který je skutečně pochopitelný i nekřesťanům, aspoň tedy v mém okolí. Za to patří autorovi velký dík.

miklaras
02.11.2013 5 z 5

Určitě velmi zásadní kniha o křesťanství, podaná s nadhledem, hloubkou a pochopením lidských nedokonalostí.

HTO
18.08.2013 5 z 5

Kdybych měl fundamentalistickému ateistovi doporučit tři knihy o křesťanství, byly by to tyto dvě: K jádru křesťanství.

– – No dobře, bylo by jich víc (Chestertonova Ortodoxie!), ale to by nebylo tak vtipné. Kromě toho, takto strukturovaný vtip má v sobě, jak mě napadá, téma trojice, což, jak uznáte, je pro nás křesťany důležité.

martin č.
26.07.2013 5 z 5

Z mého pohledu hodně pravdivá knížka. Podobně jako i ostatní Lewisovy. Jako by do mne ten starý pán viděl a měl mne celého přečteného. Možná to bude tím, že svědomí máme každý jedno a to si je vzájemně velice podobné. Jeho chápání křesťanství a formulování myšlenek je mi blízké nebo mu prostě jen nedokážu (a ani nechci) téměř nic vytknout.

_sjuu_
27.05.2013 5 z 5

Křesťanství jsem nikdy moc nerozuměla, ovšem po přečtení této knihy v tom mám více jasno :) určitě můžu doporučit :)

Garik
18.03.2011 5 z 5

Ak niekto skutočne chce pochopiť podstatu kresťanstva a jeho myšlienky, tak táto kniha je tým najlepším úvodom. Aspoň pre mňa, kedysi jeho zarytého odporcu, rozhodne bola.

bleska
04.03.2011 5 z 5

Výborná! Díky této knize jsem začala chápat princip Boží existence ve třech osobách.