Jurský park

Jurský park https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5208/jursky-park-5208.jpg 4 1123 186

Jurský park série

Znovuzrození dinosaurů pomocí DNA kvůli zábavnímu parku? Ne vždy jdou věci tak, jak mají a člověk by si neměl hrát na boha. Zfilmováno Stevenem Spielbergem.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Jurassic Park , 1990

danny_21
09.03.2016 5 z 5

Nejznámější Crichtonova kniha, přesto nesmrtelnost získala díky Spielborgovu přelomově trikovému filmu. Velociraptoři, T-Rex, Sauropodi, Compsognatové, Malcolm a jeho teorie chaosu, dr. Grant - no prostě pro milovníka jurských monster ráj. Chrichton v nejlepší formě, dál už nemá cenu cokoliv psát, ostatní už vše podstatné zmínili - 90 %

PierRe Vesper
06.03.2016 5 z 5

Knihu jsem naposledy četl před několika lety. Píši naposledy, protože od té doby, co jsem ji objevil jsem ji četl 20x. Ano 20 krát, opravdu si to počítám. Moje první kniha od Crichtona. Pecka. Kult. Dinosauři!!!

Co čekat od autora, jehož 90% napsaných knih bylo zfilmováno. To už něco vypovídá že?

EDIT: Nepřestává mě fascinovat, jak si tato kniha nachází stále nové čtenáře, což vidím na přibývajícíh komentářích zde.

JosefW
08.02.2016 5 z 5

Na tuhle knížku a vlastně i autora jsem narazil nedávno a víceméně náhodou. A víte, čemu se divím? Že jsem na vše nepřišel dříve! Příběh Jurského parku v knižní podobě se mi velmi líbil. Oproti filmu, jež znám léta, jsou některé postavy vykreslené poněkud jinak, takže ze začátku může být člověk krapet mimo, ale celkem rychle si přivyknete. Dvakrát jsem se začetl natolik, že najednou padla čtvrtina knihy (na mě nezvyklé). Už teď se těším na pokračování, které mám již připravené. :-)

Aniday
01.02.2016 5 z 5

kniha ve mně vyvolala naprosto żivou představu původně zamýšlené krásy ostrova a... je to fakt nádhera (jen škoda toho vyvrcholení celé situace)...

Renča42
19.01.2016 5 z 5

Líbí se mi ta kniha, i když v ní jsou scény, které ve filmu nenajdete. Jako desetileté škvrně jsem podlehla kouzlu dinosaurů a líbí se mi dodnes.

Storm5007
14.01.2016 5 z 5

Nedávno jsem dočetla knihu a musím se přiznat, že jsem se nemohla odtrhnout. Moc mě překvapil konec knihy. Zajímavé bylo zjištění, jakou povahu má v knize Hammond v porovnání s filmem to není hodný, usměvaví děda naopak má nejoblíbenější postava byl Malcolm, skvěle vysvětloval teorii chaosu, to se mi moc líbilo a to jak dopadl jsem nemohla rozdýchat.
Je fajn, že se kniha tak liší od filmu, protože právě proto mě mohla tolik oslovit.
100% tady platí stará dobrá pravda "kniha je lepší než film." :o)

vendy.b.
08.01.2016 5 z 5

Zbožňuju film, takže tahle kniha byla jasná volba. Věděla jsem, že se děj liší, ale i tak mě konec velmi překvapil a vůbec jsem některé události nečekala. A právě to se mi na knize taky líbilo. Filmy už znám zpaměti, tak je fajn, že to bylo jiné a tudíž napínavější.
Určitě doporučuji knihu i filmy.

Benjiki
04.01.2016 5 z 5

9/10
Jako první jsem viděl film, asi jako většina z nás. Tenkrát jsem byl malé robátko a z raptorů měl noční můry. K filmu jsem se v pozdější době ještě párkrát vrátil, ale o předloze - přiznávám - jsem ani neuvažoval, dokud mi naprostou náhodou nepadla do oka při brouzdání knihovnou. A musím konstatovat že to bylo cool, napínavý a děsivý víc než film a víc než spousta jiných knih. Malcolm filozoficky hláškuje naprosto odzbrojujicím způsobem, často jsem se přistihl jak mu podvědomě s nepříjemným pocitem v břiše tleskám. Dodal bych nějakou jeho hlášku, která by vyjádřila úžasného ducha téhle knihy, ale spousta komentujících to už udělala za mě. Spokojim se s puberťácky vykřičenou větou - Je to fakt hustý a umírá se tam a fandí a děsí a je to prostě top!

Terhalta
29.10.2015 5 z 5

Pecka! Výborný poměr akce a filozofování (o které se stará celkem výhradně Malcolm).
Fanoušky filmu potěší zejména bližší popisy parku a jednotlivých zvířat. Naštve vás neuvěřitelně protivná Lex, kterou bych nejraději hodila prvnímu raptorovi, kterého potkám. Oproti filmu jsou mnohé postavy trochu jiné (Lex, Hammond), některé na můj vkus až příliš šablonovité, ale to odpustím. (taky mají oproti filmu výrazně vyšší mortalitu, což je plus).
Každopádně odtrhnout se je téměř nemožné a rozhodně to nebyla moje poslední Crichtonovina.

Finskej
19.10.2015 5 z 5

„A Hammondův projekt,“ řekl matematik, „je jiný zdánlivě jednoduchý systém — zvířata v prostředí zoo — který postupně ukáže nepředvídatelné chování.“
„A tohle víte ze své…“
„Teorie,“ dokončil Malcolm.
„Ale neměl byste se raději podívat na ostrov, abyste posoudil, jak to tam vypadá ve skutečnosti?“
„Ne. To vůbec není třeba. Na detailech nezáleží. Teorie mi říká, že se ten ostrov brzy začne chovat způsobem, který nikdo nepředpokládal.“

lovemika
08.09.2015 5 z 5

Celkem odlišné od filmového zpracování. I když příběhem až tolik ne, tak jeho podáním určitě. Za mě má určitě kniha nejlepší hodnocení, po dlouhé době zase něco co mě nutilo číst dál. A hlavně Jurský park bude v mém, co se knih týče dětsky dobrodružném srdci, mít vždy místo a to ať už v knižní či filmové verzi. Doporučuji dobrodruhům a dinomilcům :-) (čteno v originále)

mijala
02.06.2015 5 z 5

Od filmu se to docela lišilo, ale i tak se mi knížka hodně líbila. Některé části byly hodně napínavé a i morbidní, nedivím se, že se všechno ve filmu neobjevilo. Hammond mi jako postava lezl hodně na nervy, proto mě konec překvapil, ale potěšil. Těším se na druhý díl.

Zahonek
27.05.2015 5 z 5

Tak tohle bylo teda něco! Místo abych se učil na zkoušky, tak jsem musel číst a nemohl se od toho odtrhnout. Nejvíce se mi líbily Malcolmovi teorie chaosu a jeho velmi kritický pohled na dnešní společnost, zbohatlíky, vědce atd. Možná i proto, že můj názor je velmi podobný. K přečtení Jurského parku mě inspiroval můj oblíbený stejnojmenný film natočený podle ní. V přímém srovnání kniha určitě vede, ale film nezaostává výrazně. Hned jsem se vrhl do čtení Ztraceného světa.

„Návrat do výchozího stavu systému se může ukázat nemožný.“
Ian Malcolm

Rade
23.02.2015 5 z 5

Četla jsem brzy poté, co jsem viděla film, hodně mě překvapilo, že zatímco film je tak trochu rodinná verze, vhodná i pro děti, sice hodně napínavá, ale tak trochu učesaná, kniha je docela drsné a občas i náročné čtení a pro děti ani omylem...

józi.odkudkam
25.01.2015 5 z 5

Crichton umí postavy i napětí. K tomu mají jeho knihy neskutečný punc uvěřitelnosti a ikdyž jde do hloubky problému, s přehledem zůstává srozumitelným. Navíc se mu opravdu povedlo vdechnout dinosurům život - ti tvorové dýchají, mají chování, charakter, pach...Skvělá, skvělá kniha (jedna z crichtonovy nejsvětější trojice, jurský park, koule, pojídači mrtvých...kmen andromeda má u mě až bramboru). Jen jsem dost dobře nepobral konec; mně by tam zpátky, i z lepších důvodů, nedostal nikdo ani párem volů, ale čert to vem. čistých 5*****

Karcoolka2210
19.12.2014 5 z 5

Išla som do tejto knihy s tým, že som vedela, čo ma bude čakať, kedže som film videla niekoľkokrát. Ale koľko prekvapení ma čakalo. Niktoré veci filmári zachovali, niektoré úplne zmenili, aj preto ma koniec knihy trocha rozosmutnil ;) No Jurský park stojí za to prečítať, aj si pozrieť film. Obe verzie sú naozaj vynikajúce. Pri čítaní som mala niekoľkokrát zimomriavky a pristihla som sa, ako si hovorím - oooo, nie, nie nie, len to nie ... :D Naozaj sa nedá dať menej ako 5 hviezd. AJ

bagger95
30.11.2014 5 z 5

Jakožto fanoušek filmu jsem tuto knihu chvíli sháněl po antikvariátech, až jsem měl konečně štěstí. Je až s podivem, jak moc se film od knižní předlohy liší... Vynikající titul. Hodně technicky a biologicky pojatý začátek by mohl kdekoho odradit, doporučuji ale vydržet, zbytek stojí za to! :)

M.C.
20.10.2014 5 z 5

Moje první Crichtonova kniha, kterou jsem začal číst jen proto, že jako malý jsem zbožňoval film (což asi nejsem jediný). Nicméně mě kniha přesvědčila v tom, že knihy jsou lepší než filmy a nepochybuji o tom, že se k tomuto autorovi ještě vrátím.

Jurský park jsem četl jen týden (na mě dobrý), tak mě to vtáhlo do děje, že jsem nemohl přestat. Úžasně promyšlený příběh o naklonování dinosaurů dělá tuto knihy velmi povedenou a byl by hřích ji nedoporučit. Tudíž...DOPORUČUJI !!!

P.S.: Taky jste si všimli, že ačkoliv se Tyrannosaurus tváří jako král Jurského parku a jako hlavní dinosaurus, není tomu tak. Podle mě jsou hlavní spíš velociraptoři. Ty malý parchanti zabili nejvíc lidí a celkově všem dali nejvíc zabrat, byli hodně chytří a celkově tam měli nejdůležitější roli ze všech dinosaurů, podle mě jsou spíš oni králové (nebo spíš královny a až poté králové) Jurského parku. (95%)

HonzaT
04.10.2014 4 z 5

Také Vám připadala Lex jako nejotravnější postava celé knihy?? Ano, byla na facku. Příběh je jednou z nejlepších dobrodružnějších myšlenek vůbec. JURSKÝ PARK vau....Škoda, že pan Hammond umřel...takový schopný pán. Vybudoval tak skvělý projekt a ti malý dinosouříci ho doklofou ts ts ts...

Ronnie68
09.08.2014 4 z 5

Kniha se mi četla docela dobře ..... některé scény byly fakt dobrý např. s T.- rexem.
Jenže problém byl v tom, že jsem první viděla film a až pak jsem četla knihu, kdyby to bylo na opak nejspíš bych to ohodnotila i pěti hvězdičkami.