Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435668/bmid_jsou-svetla-ktera-nevidime-rZZ-435668.jpg 4 4128 4128

Marie-Laure prožívá s milujícím otcem spokojené dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tehdy ještě netuší, že má před sebou další, mnohem obtížnější zkoušky. Němci obsazují Paříž a Marie s otcem jsou nuceni uprchnout, musejí opustit své dosavadní jistoty a vydat se za nejasnou vidinou bezpečného útočiště. Je ale možné najít takové místo v rozbouřené Evropě? Zvláště když s sebou Mariin otec nese nebezpečné tajemství?V německé hornické kolonii vyrůstá sirotek Werner, toužící po jiném osudu, než jaký mu byl předurčen. Chce přijít na kloub všem záhadám, které jej obklopují, fascinuje jej věda, technika. Jeho přirozený talent a samozřejmost, s níž je schopen opravit každé rádio, nezůstanou nepovšimnuty. Zajistí mu místo na elitní vojenské akademii pro Hitlerjugend – stane se z něj specialista na odhalování odbojových aktivit. Werner, který si je stále více vědom nelidských důsledků své inteligence, se nakonec při pátrání po odbojářích dostává i do Saint-Malo. Blíží se chvíle osudového setkání...... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See , 2014

soukroma
20.11.2015 4 z 5

Kniha se četla dobře, i když tomu zrovna nepřispíval ani její (zbytečně objemný) rozsah ani přeskakování v časových liniích (také celkem zbytečné). Celý příběh nesporně těžil z mnoha pečlivě poskládaných specifických prvků: výběr dvou netuctových hrdinů, rádioamatérství a konstrukce vysílačů na jedné straně a záliba v dřevěných hlavolamech na straně druhé, to celé podpořeno ještě "honbou za diamantem" a skvělým výběrem klíčového místa děje, na konci světa v Bretani. Skutečné válečné hrůzy jsou předloženy celkem minimálně a mimochodem, i když samozřejmě děsivá doba strachu o život vlastní a druhých je zřejmá.
Kniha dle mého svým stylem i obsahem nejlépe vyhovuje mladší generaci, což je dáno právě věkem hlavním hrdinů. V tom je asi hlavní přínos díla, protože klasickou válečnou literaturu starších autorů asi mládež do ruky (s chutí a často) nebere.
Za sebe ale mohu říci, že asi žádné dílo válečné hrůzy na osudech jednotlivců nevylíčí nikdy mocněji, než to nabízí Na západní frontě klid, i když tam se jedná o jinou velkou válku, která naneštěstí nebyla tou poslední.

Zorro89
19.11.2015 5 z 5

Skoro mi u konce vlítly slzy do očí. Kniha se mi líbila, i když to není úplně můj žánr. Příběh mimo jiné zobrazuje určitým způsobem zkázu, jakou sami na sobě páchali Němci v období nacismu, zároveň zobrazuje jejich poválečný stud za ohlédnutím do jejich minulosti. Marie-Laure je symbol nezdolné životní síly, jako slepá je členka francouzského odboje s národním klenotem z pařížského muzea v ruce proti německému praporčíkovi.

Šánka
18.11.2015 5 z 5

Knihu jsem dočítala včera dlouho do noci, nechala dojem z ní doznít, .... a ještě teď o ní přemýšlím. Začíst se šlo hned, je to krásným jazykem napsaný příběh slepé francouzské dívky Marie- Laury a německého chlapce Wernera v době okupace.
Příběh si plyne svým poklidným tempem, střídají se střípky ze života obou mladých lidí, a já si to jen tak vychutnávala a skoro cítila tu vůni broskví, čerstvého pečiva a v duchu se procházela uličkami francouzského městečka.
Nejsou tam žádné velké zvraty, napětí nebo detailní popisy hrůz války, přesto ve mně kniha zanechala intenzivní pocity a radost z četby této mimořadné knihy. Velmi a ráda doporučuji.

Miretti
17.11.2015 5 z 5

Musím se přidat ke kladným komentářům . Knize není co vytknout, nemohla jsem se od ní odtrhnout a přečetla ji za dva dny. Krásně psané kapitoly, zdánlivě nesouvisející postavy, které však postupem času dávají krásný celek. Těžká doba války a přesto tolik poetických věcí obyčejných životů. Tolik odvahy některých jedinců / a také zrady některých dalších/. Víra, naděje, oslava každého dne života.
Poslední kapitoly, odehrávající se o mnoho let později, mi na rozdíl od některých zde nepřišly zbytečné, byly potřebné pro jakési uzavření příběhu, alespoň pro mě..
Doporučuji všem a knihu řadím k nejlepším, jaké jsem kdy přečetla..

harena
16.11.2015 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla, měla jsem ji přečtenou za 3 dny jen proto, že jsem se donutila ji zavřít, abych si ji užila ještě další den. Pulitzerovu cenu si 100% zaslouží. Nádherný jazyk, skvělý překlad.

Magnovak
16.11.2015 3 z 5

Knihu jsem koupila úplnou náhodou, nic jsem o ní předem nevěděla a nic jsem tedy nečekala. Díky krátkým kapitolám se čte rychle a svižně, v podstatě se vlastně ale celou dobu nic nestane. A poslední kapitoly už jsou úplně zbytečné. Kniha je sice svým způsobem skvělá, ale prostě tak nějak průměrně skvělá.

danica6371
15.11.2015

Asi budu jedna z mála, ale nijak mne tato kniha nenadchla. Četla jsem ji poměrně dlouho, chvíli mi trvalo než jsem se začetla. Příběh samotný tak nějak pozvolně plynul, nebyl pro mne nijak napínavý, ale chtěla jsem vědět "co z toho vyleze". Asi v polovině knihy jsem začala tušit, že osudy Marie-Laury a Wernera se setkají. Také jsem očekávala že na konci nebude happy end. Nicméně jsem od toho očekávala víc. Příběh to byl pěkný, ikdyž na to veli časté střídáni kapitol jsem si chvíli zvykala. Možná jen potřebuju k takovým knihám dospět, abych ji dokázala více ocenit, ale jak už tady někdo psal, čekala jsem od toho víc.

Moška
11.11.2015 5 z 5

Jako když na hedvábnou šňůru navlékáte korálek po korálku a teprve na konci držíte v ruce překrásný náhrdelník.

silazwyku
11.11.2015 5 z 5

Krásně napsaná kniha, balzám na duši, ikdyž se příběh odehrává ve smutné době... Čtěte pomalu a vychutnávejte si každou kapitolu.

sosna
09.11.2015 5 z 5

Křehký a podmanivý příběh z období války. Kniha o malých radostech, zjitřených smyslech a bojem člověka sama se sebou.

VerRyNDA
06.11.2015 5 z 5

Dnes jsem knihu dočetla.... Včera po strhujícím závěru jsem si musela dát den pauzu a smířit se s jiným koncem.. Krásný příběh, který upoutá pozornost a nelze se odtrhnout.

Košišta
06.11.2015 5 z 5

Právě jsem dočetla. Strhující, krásný příběh, od kterého se nejde odtrhnout. Řadím si do knihovny, vedle Zodějky knih, protože mě podobně silně zasáhla, všehcny postavy, soudy, domy, uličky, doba, která nesmí být zapomenuta... Díky autorovi, ta Pullitzerova cena je zasloužená, deset let práce je znát..

bookcase
06.11.2015 5 z 5

Nádherně napsaný příběh, i přestože se odehrává během II. světové války, je něžný a křehký.

morava
03.11.2015 5 z 5

Nadherna kniha!Je to kniha, kterou kdyz otevrete, tak uz jen ctete a ctete a ctete. Uzivala jsem si kazde kapitoly, kazde postavy, kazde budovy, kazdeho okamziku.

AlesXXX
03.11.2015 4 z 5

Kniha je nádherně napsaná. Zajímavý příběh. Jen ten konec mi přišel trochu nedotažený. Jakoby ho autor už trochu odflákl.
Ale tento román určitě stojí za přečtení.

momo01
02.11.2015 5 z 5

Snažila jsem se číst pomalu, abych mohla vnímat vytříbený jazyk a zapojovat všechny smysly a představivost, na druhou stranu jsem využívala každou volnou chvilku a spěchala, abych znala celý příběh....
Škoda jen posledních 4, pro mě nadbytečných, stran - ale bez nich by to bylo na 6 hvězdiček a to stejně nejde.

patroklos
31.10.2015 3 z 5

knížku jsem přečetl poměrně rychle, čte se moc dobře, je psaná krásným jazykem. Problém je, že celou dobu čekáte na nějaký výsledek, nějaké ukončení a ono - nic... takže na konci docela zklamání místo nadšení. Začínám se divit, proč je hodnocení tak vysoké, za co ten Pulitzer... ale nemám patent na pravdu

buschka
29.10.2015 5 z 5

Krásná kniha, krásný příběh...co více napsat, abych se neopakovala.

Handula
22.10.2015 4 z 5

Kniha je psaná krásným jazykem, děj pozvolně plyne a rozplétá se. Jen mi přišlo zvláštní, že hlavní hrdinku jsme sledovali v průběhu jejího dospívání, ale já jsem měla pocit, že se celou dobu chovala, jako by jí bylo stále třináct.

Iwíček
22.10.2015 5 z 5

Čtení, které si člověk užije. Osobně jsem si však ale odnesla z jeho čtení více otázek než odpovědí.