Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435668/bmid_jsou-svetla-ktera-nevidime-rZZ-435668.jpg 4 4128 4128

Marie-Laure prožívá s milujícím otcem spokojené dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tehdy ještě netuší, že má před sebou další, mnohem obtížnější zkoušky. Němci obsazují Paříž a Marie s otcem jsou nuceni uprchnout, musejí opustit své dosavadní jistoty a vydat se za nejasnou vidinou bezpečného útočiště. Je ale možné najít takové místo v rozbouřené Evropě? Zvláště když s sebou Mariin otec nese nebezpečné tajemství?V německé hornické kolonii vyrůstá sirotek Werner, toužící po jiném osudu, než jaký mu byl předurčen. Chce přijít na kloub všem záhadám, které jej obklopují, fascinuje jej věda, technika. Jeho přirozený talent a samozřejmost, s níž je schopen opravit každé rádio, nezůstanou nepovšimnuty. Zajistí mu místo na elitní vojenské akademii pro Hitlerjugend – stane se z něj specialista na odhalování odbojových aktivit. Werner, který si je stále více vědom nelidských důsledků své inteligence, se nakonec při pátrání po odbojářích dostává i do Saint-Malo. Blíží se chvíle osudového setkání...... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See , 2014

AlisekPac
04.01.2016 5 z 5

Kniha o pětistech stránkách, ale četla se sama. Krátké kapitoly a skákání v čase vůbec nerušilo, možná naopak, dělalo to příběh poutavější, napínavější. Marie-Laura mi byla sympatická svou statečností, silou a chutí do života. S Wernerem jsem soucítila.
Nejvýstižnější věta příběhu: "Co válka dělá se snílky?"

lsisec
04.01.2016 5 z 5

Jojo, čtlo se to pěkně. Ale je to smutné. Každopádně pro ty, kteří se rádi zamyslí nad smyslem života. Pěkný příběh a to mám rád.

error555
03.01.2016 5 z 5

Úžasná kniha. Strhující děj. Všem vřele doporučuji.:-)

Gábina231
03.01.2016 5 z 5

jedním slovem- poetická... a nutící k zamyšlení.. doporučuji...

Radka_p
03.01.2016 5 z 5

Nádherná kniha, jedna z tých, ktorú sa človek snaží čítať pomaly aby sa príbeh nikdy neskončil, no je tak pútavá, že to vlastne ani nejde. Anthony Doerr vytvoril nádherné postavy, zaujímavé charaktery, ktoré sa neustálle vyvíjali...počas celej knihy som ich mala veľmi rada, držala som im palce a veľmi dúfala v čo najlepší koniec a zároveň som sa toho konca bála...
Krásna, plná emócíí, ľudskosti, pútavo napísaná...Táto kniha si zalúži samé superlatívy!!!

pinussilv
03.01.2016 5 z 5

Kniha jakých by mělo být víc, kniha, kterou bych zařadila do doporučené školní četby. Nádherně čtivý příběh, hluboce emotivní, pravdivý, ukazující, co znamená válka pro obyčejné lidi, co všechno jim bere, jak mění jejich životy a poznamenává je až do konce jejich dnů. Dnešní generace již nevěří, co vše by je mohlo potkat, druhá světová válka je pro ni již pouze historickým pojmem. Jsou světla, která nevidíme přináší pohled bez pathosu a přitom hluboce působivý.

asam
01.01.2016 5 z 5

Zdálo by se, že téma 2. světové války v literatuře je už vyčerpáno. Autor však zpracoval opět poutavý, dojemný příběh dvou úplně odlišných mladých lidí. Každý z nich stojí na jiné straně barikády, oba si myslí, že konají správně. Hledají pravdu a smysl života. Každý svým způsobem odolává hrůzám války.
Krásný jazyk - díky výbornému překladu. Ocenění knihy je podle mě na místě. Doporučuji .

Hojdula
31.12.2015 5 z 5

Dnes v noci jsem dočetla. Stále nad tím přemýšlím a bezhlesně šeptám - zastav! Moc knih mě v životě nerozbrečelo a ani tato se k nim nepřidá, ale neměla tomu daleko.
Doporučuji. Zvlášť lidem v mém věku (17), kterým někdo občas "vysvětluje" válku. Co bylo, jak to mělo být, kolektivní vina, současný stav ve světě ...
Myslím, že kdo četl, ví o čem mluvím. Kdo nečetl, ať si přečte :-)

MaKolar
29.12.2015 4 z 5

Kniha se mi velmi dobře četla. Vyhovovaly mi krátké kapitoly. Vystihuje i pocity té druhé strany v době války - vina, stud,zamyšlení. Autorovi se podařilo velmi dobře spojit děj dvou hlavních postav. Moc se mi líbilo zakončení příběhu. Knihu doporučuji.

shenandoah
25.12.2015 5 z 5

Skvěle vyprávěný příběh. Dojemný, napínavý a stejně jako Zlodějka knih především o lidech, o jejich statečnosti a přístupu k životu ve víru války. Ta magická část byla pro mě třešničkou na dortu.

katyka
20.12.2015 5 z 5

Dobrá, fakt dobrá kniha. Číta sa úžasne ľahko, aj keď je o ťažkých životných obdobiach a situáciách, ktoré by nikto nechcel zažiť. A po jej dočítaní som sa nejakú dobu nemohla pustiť do ničoho iného, taký výrazný dojem zanechala.

Janusa
20.12.2015 5 z 5

Uchvatna kniha, precitana od zaciatku do konca jednym dychom

sporran
14.12.2015 5 z 5

Kniha byla od začátku zajímavá, i díky neobvyklému členění textu do krátkých kapitol a prolínání časových rovin i jednotlivých hlavních postav. Neobvyklé je i zapracování válečných událostí, atmosféry. Silný příběh podrhuje prožitek slepé dívky a její vztah k otci i ostatním blízkým. Na pozadí válkyse tu rozvíjí osudy tří lidí, které se v jednom okamžiku prolnou, opět zvláštním a neobvyklým způsobem. Kniha je opravdu neobvyklým zpracováním života ve válce....

Grafoy
12.12.2015 4 z 5

Zvláštní, skvělá.

Neo1tex
07.12.2015 3 z 5

Zase jsem jednou podlehl tomu, že něco má nějakou cenu, medaili nebo já nevím co... jsem nepoučitelný. Nutno dodat, že to nebyl až takový průšvih, jak se mi zhruba v polovině knihy zdálo. Nejsilnější jsou poslední kapitoly, kde se jednotlivé osudy uzavírají a jsou poměrně emotivní. Ale v samotném hlavním příběhu knihy nevnímám nic zásadního, šokujícího nebo převratného, co by mě přimělo napsat, že je to vynikající nebo dokonce výjimečná kniha.

Faktem ale zůstává, že Doerr ovládá svoje řemeslo velmi dobře, kniha je příjemná, čte se hezky. Vadí mi krátké kapitoly, ale to je jen otázkou osobního vkusu a neberu to tedy jako obecné minus.

Christo
07.12.2015 3 z 5

Takový americký Remargue. Vyvolává podobné pocity. Naději, melancholii, bezradnost ve fatálnosti atd. A to zrovna není můj šálek kávy. To je spíše můj problém, ale musím reagovat na přehnané vyzdvihování knihy, jak u recenzentů, knihkupců a v neposlední řadě asi i nenáročných čtenářů. Je to dobrá kniha, ale podle mého názoru si Pulitzerovu cenu nezaslouží. Už jen kvůli krátkým a jednoduchým kapitolám, kde veškeré vykreslení postav a dějů je surově okleštěné.

JezinkaJ
04.12.2015 5 z 5

Skvělý příběh, skvělé zpracování. Krátké kapitoly se mi líbily. Vidím za nimi autorovu hru s námi čtenáři. Vnímala jsem, že běhám po řádcích přesně tak, jak on píská. A to se mi vždycky líbí. Všechny postavy měly svoje osudy i naplnění. Pro mě je to mimořádná kniha, která mě okouzlila a dostala. Každá postava s osudem a příběhem, jejda, to se pak tak krásně čte.
Dokud jsem četla, stále jsem na ně na všechny myslela. :-)

Petra28
04.12.2015 5 z 5

Ode mě plný počet. Krásně se čte. Otázka kolektivní viny, nebo naopak osobní statečnost a morální síla jednotlivce ... tyhle otázky se táhnou celou knihou, taková nitka. Určitě to není stěžejní. Spíš tak na okraj, ale výstižně. Postavy jsou krásné ... mají svoje kouzlo ať už stojí na jakékoliv straně barikády. Mě nejvíce oslovil Etienn, úžasně se vyloupl.
Opravdu doporučuji přečíst ... je to jiné.

Mikkinnen
24.11.2015 4 z 5

Právě jsem knihu dočetl a přemýšlím co o ní vlastně napsat. Knihu jsem si koupil zejména kvůli výborným recenzim, ať už u nás či v zahraničí. Musím uznat, že autor zcela jistě umí skvěle psát. Jeho jazyková vybavenost jde ruku v ruce s jeho výborným vypravěčským stylem. Bohužel, z mého mého pohledu, knize velice škodí minimalistické pojetí jednotlivých kapitol. Kapitoly v rozsahu 2-4 stran jsou opravdu přehnaně krátké. Po celou dobu čtení knihy jsem se nedokázal pořádně začít. Což je opravdu škoda. Ale možná je chyba na mé straně a již jsem moc přivykl nekonečným monologům a odstavcům Dostojevského a jemu podobných autorů. Možná prostě je tato doba uspěchaná i v literatuře. A také jsem očekával mnohem méně války. V recenzích bylo často zmiňováno, že válka je jen kulisou. Ale musím konstatovat, že války je tam opravdu hodně. Ale možná jsem jen přesycen tou záplavou románů s tématikou druhé světové války. Rozhodně, ale nechci nikoho zrazovat od přečtení této knihy. A navzdory mým výtkám knihu určitě doporučuji.

bookshelf
21.11.2015 4 z 5

Po stylistické stránce pro mě byla tato kniha téměř dokonalá. Jednotlivé kapitoly jsou velmi krátké a obkročmo střídají popis z pohledu Marie-Laure a Wernera. I přes to, že u většiny knih bych krátké kapitoly přivítala, tato je ale výjimkou. Je sice pravda, že každá ta malá kapitola měla svoji vlastní pointu, ale já bych dala přednost delším oddílům. A důvod? Mnohokrát se mi během čtení přihodilo, že mě jednotlivá vyprávění naprosto okouzlila a pak byl najednou konec. Další kapitola. A navíc z jiného pohledu. Myslím, že právě toto bylo důvodem, proč mi trvalo dost dlouho knihu přečíst, protože jsem třeba po každém 2. oddílu knihu odložila a šla dělat něco jiného. Jednoduše mě dílo nedokázalo plně vtáhnout. To ale nemění nic na tom, že jsem si čtení doopravdy užila a všem bych tuto kouzelnou knihu doporučila.

Více si můžete přečíst zde: http://the-power-of-books.blogspot.cz/2015/11/jsou-svetla-ktera-nevidime-recenze.html?m=1