Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435668/bmid_jsou-svetla-ktera-nevidime-rZZ-435668.jpg 4 4128 4128

Marie-Laure prožívá s milujícím otcem spokojené dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tehdy ještě netuší, že má před sebou další, mnohem obtížnější zkoušky. Němci obsazují Paříž a Marie s otcem jsou nuceni uprchnout, musejí opustit své dosavadní jistoty a vydat se za nejasnou vidinou bezpečného útočiště. Je ale možné najít takové místo v rozbouřené Evropě? Zvláště když s sebou Mariin otec nese nebezpečné tajemství?V německé hornické kolonii vyrůstá sirotek Werner, toužící po jiném osudu, než jaký mu byl předurčen. Chce přijít na kloub všem záhadám, které jej obklopují, fascinuje jej věda, technika. Jeho přirozený talent a samozřejmost, s níž je schopen opravit každé rádio, nezůstanou nepovšimnuty. Zajistí mu místo na elitní vojenské akademii pro Hitlerjugend – stane se z něj specialista na odhalování odbojových aktivit. Werner, který si je stále více vědom nelidských důsledků své inteligence, se nakonec při pátrání po odbojářích dostává i do Saint-Malo. Blíží se chvíle osudového setkání...... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See , 2014

Hanina2412
14.02.2016 5 z 5

Nádherné čtení,nemohla jsem se odtrhnout.

Makropulos
13.02.2016 3 z 5

O této knize už toho bylo hodně kladného napsáno a byla oceněna Pulitzerovou cenou, o to víc možná budu vypadat jako literární ignorant, protože já z ní zase tak nadšená nejsem.
Je čtivá – ano – to je způsobeno hlavně krátkými kapitolami, ale já i přes tuto výhodu jsem se vlastně musela do čtení nutit. Nic mě netáhlo zpátky do dvou i více prolínajících se příběhů, mezi kterými autor neustále přeskakuje a nejen v ději, ale i v čase. Zakomponování mystického pověsti o vzácném drahokamu do příběhu mi přišlo tak trochu navíc i proto, že v knize vlastně chybí, co se s ním stalo.
Úprava: Na základě upozornění jednoho uživatele DK musím uvést, že to v knize nechybí, jen já jsem to asi přehlédla nebo nepochopila.
Události 2. světové války byly popsány v mnoha knihách, takže se už těžko můžeme setkat s něčím novým. Tady mám pocit, že se autor snažil tlačit na citovou rovinu čtenáře. Třeba znásilnění Rusy mi v knize vyznělo, jako by to tam autor prostě musel zařadit, aby šokoval a mohl si to odškrtnout na svém seznamu válečných hrůz.
V knize je samozřejmě mnoho částí a myšlenek, které si zasloužení ocenění. Například pasáže o nevidomé dívce a jejím způsobu vidění světa, pohled na válku očima francouzské dívky a její rodiny a na druhé straně prožívání Hitlerovy doby německým nadaným sirotkem.
V každém případě ovšem doporučuji si knihu přečíst nejen proto, že ji většina čtenářů považuje za mimořádnou, ale proto, abyste se na 2. světovou válku podívali jinýma očima a na knihu si potom vytvořili vlastní názor.

HDosoudilová
13.02.2016 4 z 5

Jelikož ráda čtu knihy s touto tématikou, zrovna tento příběh se mi nečetl dobře. Myslím si, že kdyby kniha měla klidně o 200 stran méně, nevadilo by to. Naplno mě příběh upoutal až na konci, kdy se začlo dít něco víc. Dost mi to připomínalo Deník Anny Frankové (byť se to nedá srovnávat, vím).

Heyhey
12.02.2016 5 z 5

Nádherné.

babyboar
11.02.2016 5 z 5

Krásná kniha o ošklivé době. Na knize mne uchvátil nejen příběh, ale i styl jakým je psána. Vždy, když dočtu takovou knihu, je mi líto nepoučitelnosti lidstva, které se stále dopouští stejných zvěrstev. Hlavní hrdinové nemohou být čtenáři nesympatičtí a to i přes všechno, co se kolem nich děje. Jsou to Hrdinové s velkým H. Kniha si jistě zaslouží ocenění, která ji byla udělena. Možná bych jen příběh ukončila už v roce 1945, byť by to bylo příliš kruté. Rozhodně nejlepší čtení letos!

Knihomolkaa
07.02.2016 4 z 5

Skvělý příběh a naprosto úžasné myšlenky. :) Doporučuji!

makika31
07.02.2016

Jedním slovem ÚŽASNÁ!
Včera dočteno.... to co ve mě kniha nechala zůstane napořád..

claudiecarmen
06.02.2016 5 z 5

úžasně napsaná kniha. Druhá světová válka zase jinak než nám byla prezentována. Z pohledu dospívajících lidí ze dvou stran barikády. Krásný příběh.Kniha ve mě zanechala nesmazatelnou stopu. Určitě si ji za nějaký čas přečtu znovu.

kdu
06.02.2016 5 z 5

Ze začátku mi dělalo problém si zvyknout na střídání "současnosti" a "budoucnosti", ale pak jsem si zvykla :) Příběh sice plyne pomalu, ale nepřipadal mi "natahovaný", styl vyprávění se mi moc líbil. Očekávala jsem úplně jiný konec, ale nakonec byl asi lepší ten, který byl v knize (ten můj byl příliš idealistický :D ). Jen možná poslední kapitola z roku 2014 už mi přišla trochu navíc.. Nicméně moc pěkná knížka, která se i přes svůj vysoký počet stran čte zlehka a rychle :) Pokud máte rádi válečné příběhy s kapkou napětí, které neobsahují žádné detailní krvelačné scény na každé druhé stránce, určitě neváhejte :) Za mě moc pěkná knížka, u které se člověk i občas pozastaví a zamyslí..

clare01
04.02.2016 4 z 5

Opravdu pěkná kniha. Zpočátku mě děj moc nebavil a do čtení jsem se musela trochu nutit, ale pak jsem se začetla a knihu přečetla za tři večery. Fajn je, že se prolínají dva příběhy dohromady, takže kniha nenudí. Myslím si ale, že tohle je spíše ten typ knihy, kterou si přečtete jen jednou, na chvíli vás okouzlí a pak ji založíte do knihovničky a znovu se k ní nevrátíte, takže dávám 4 hvězdičky.

milunka21
02.02.2016 5 z 5

Dechberouci silny pribeh

Bar16
01.02.2016 3 z 5

Příběh krásný, četl se mi velmi těžko, ostatně jako jakékoli jiné knihy psané o válečném období. Jen jedno mínus - kniha mohla být aspoň o 200 stran kratší - svou kvalitu by neztratila. Tak jsem se někdy do čtení nutila, některé pasáže byly zdlouhavé... Škoda toho. Jinak samé plusy.

NoCha
30.01.2016 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Byla čtivě napsaná. Napsaná z jiného pohledu než ostatní knihy s válečnou tématikou. Podle mě skvělý nápad a dobré čtivo. Jen jsem litovala, že už je konec.

mdracek
29.01.2016 3 z 5

Skvěle napsané, líbí se mi autorův styl psaní i bohatý jazyk. Příběh mne bavil, byly tam napínavé momenty, bylo to skutečné. Jen ten konec mě nějak zklamal, čekala jsem víc. Po tak rozjetém ději se to prostě neurčitě zastavilo, a zanechalo ve mně rozporuplné pocity. Z mého pohledu má kniha nedotažený závěr.

Patapuf
27.01.2016 5 z 5

Je to něco inspirujícího.... a i když vám to možná nic nedá, tak to stojí za přečtení.... ze začátku je to jako když se koukáte na jeden ten domeček... ale když poodstoupíte zjistíte, že koukáte na Saint - Malo....

cichřa
26.01.2016 4 z 5

Pěkné čtení, ale četla jsem i daleko lepší, takže jedna hvězdička dole, i když mně na konci ukápla i slzička.

Andreanis
26.01.2016 5 z 5

Neuvěřitelné. Nikdy jsem nečetla nic podobného a stále na tuto knihu musím myslet. Dokonalý príběh, skvěle napsaná, maximalně čtivá. Tato kniha Vám rozhodně nesmí chybět ve Vaší knihovně :-)

Kopretina_aku
22.01.2016 5 z 5

Co k tomu napsat, když už bylo vše napsáno a vysloveno? Prostě vzít knihu a číst. A na konci litovat, že už je konec.

fruitbueno
22.01.2016 2 z 5

Vezmi kosti na vývar, uvař vývar, vyvař vývar, vyvař ten jednou vyvařený vývar znovu, vše opakuj ještě čtyřikrát... A kniha Jsou světla, která nevidíme je na světě! Grandiózní nafouknuté nic, které je důležitější, než zasluhuje, které vyvařuje stokrát čtené a stokrát prožité. Obrovské zklamání.

Tess.96
21.01.2016 4 z 5

Ze začátku mi dělalo trochu problém se začít a dlouho jsem si nemohla zvyknout na to, že se příběh neodehrává chronologicky, ale přeskakuje z jednoho období do druhého. Nicméně stále se jedná o velice originální příběh z 2.světové války. Konec mě hodně překvapil, měla jsem svojí předtuchu a ta byla úplně mylná.