Jozova Hanule

Jozova Hanule https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76212/bmid_jozova-hanule-1vd-76212.jpg 5 1719 308

Příběh Jozovy Hanule uzavírá želarský cyklus spisovatelky Květy Legátové, která v roce 2001 vpadla na českou literární scénu jako meteor. Postavami této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět vesničtí obyvatelé, které čtenáři znají z předchozí povídkové sbírky Želary. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, ukrývající se v zapadlé horské vesnici před nacistickým pronásledováním, jež zde v prostředí zcela odlišném od intelektuálního klimatu velkoměsta nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému muži. Na motivy novely Jozova Hanule natočil režisér Ondřej Trojan podle scénáře Petra Jarchovského film Želary (2003) a kniha již byla přeložena do deseti jazyků.... celý text

vladimira3761
23.08.2014

Četla jsem pouze Želary a Jozova Hanule.Z obou knih jsem byla nadšená.

Lilith1
24.07.2014 5 z 5

Na knihu jsem se po Želarech (jak filmových, tak knižních) upřímně těšila a jen jsem se bála, aby právě proto nedorazilo zklamání. To se naštěstí nestalo a mohla jsem si tenhle krásný příběh vychutnat plnými doušky. Jen ve filmu mi přišel závěr víc propracovaný, tady byla Jozova smrt taková syrová a nečekaná. Nimćméně opravdu působivý příběh, psaný ve velice čtivé formě.

nerusa
17.06.2014 5 z 5

Nejprve jsem viděla filmové zpracování a to bylo výborné. Ke knize jsem se dostala až nyní a byla jsem uchvácena - příběhem, stylem psaní autorky, postavami. Jak moc jsme rozuměla hlavní hrdince a nakonec jí i záviděla (pravda, až na ten tragický konec) tu úžasnou lásku a ten prostý život v horách.

stanza
09.06.2014 5 z 5

Kniha i příběh jsou nádherné. I zfilmování se povedlo.

JarateKid
06.06.2014

Pro ženy skvost, pro muže moc kýčovitý sentiment.

ttinecka
06.06.2014 5 z 5

Nevím, jestli bych knihu vnímala stejně, kdybych ji četla před shlédnutím filmu..., spoustu lidí, událostí a situací jsem tak už měla v hlavě... nicméně je to příběh plný laskavého a vzácného citu, dnes už se to moc nevidí, ale také tvrdého života a reality doby...jedna z knížek, jejíž hodnota přetrvá :-)

Vej.junka
03.06.2014 5 z 5

Nejprve jsem přečetla knížku, která byla velmi krásná, příběh mě opravdu chytil za srdce. Knihu jsem přečetla takřka jedním dechem. Poté jsem se podívala i na film, který byl rovněž dobrý. Toto dílo jsem vylosovala i u maturity, zvládla jsem to na výbornou. :-)

alnepi36
11.05.2014 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film, pak jsem přečetla knihu. Je to nádherný, úžasný příběh. V některých pasážích je použitý jazyk tak obrazný, že jsem si chvílemi nebyla jistá, jak danou pasáž interpretovat a pochopit. Jestli někdo můžete nahlédnout do knihy, můžete mi pomoci "dešifrovat" na straně 43 příběh jejich svatební noci? Jaké tajemství své noční košile Hana odhalila?

Nikolča
23.04.2014 4 z 5

Moc pěkná kniha, četla se jedním dechem. Chtěla bych se podívat na filmové zpracování.

Kokodak!
07.04.2014 5 z 5

Nádherná kniha.

Verrrunka
04.04.2014 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha plná lyrických obrazů. Velice zajímavý příběh. Na tuto knížku dlouho nezapomenu, už málo co mě dokáže takhle chytit za srdce.

Tétéčko
03.04.2014 5 z 5

Krásná, prostě krásná kniha. To, jak mezi Jozou a Eliškou vzniká vztah, je mimořádně nádherně vyjádřeno. A film se také povedl.

Denisa_a
31.03.2014 3 z 5

Nejdříve toto pro mě byla povinná četba - ale po začtení do děje už dobrovolná a ráda se k ní vrátím v budoucnu znova.
Konec jsem probrečela, srdeční záležitost...

Aniga
07.03.2014 5 z 5

Velice dobrá kniha, kterou bych jsem si sama od sebe nevybrala ke čtení ...
Přečteno během dvou dnů, dala přesně to, co měla - jak někdy život je nepravedlivý a jak se s ním bohužel musíme vyrovnat. Vše umocněno tím, že jsem četla před Vánocemi.
Hanky (Elišky) mi bylo po celou dobu líto... Doporučuji.

Filipfifas
12.02.2014 3 z 5

Měl jsem to jako povinnou četbu, ale i přesto se mi to líbilo. Myslím si ovšem, že film byl malinko lepší.

fruitbueno
18.01.2014 5 z 5

Na konci jsem brečela, což nebývá zvykem... Spolehlivě rozplakat mě umí jen Babička Boženy Němcové, nyní už i Jozova Hanule Eliška a spol.

Ditules
08.12.2013 5 z 5

Čte se samo. Patří do mé top 10 v české literatuře.

Kristča
29.11.2013 5 z 5

Stejně jako Želary - srdeční záležitost!

knihomolka008
08.11.2013 5 z 5

Úžasná kniha, vůbec sem nečekala že mě kniha tak moc zaujme :)

Luxiee Axony
02.10.2013 4 z 5

Z této novely bych spíše udělala román. Obzvláště bych více rozvinula tu část s ruskými vojsky. Autorka píše dle mne takovým tím "suchým" stylem - krátké věty, výstižné. Líbilo by se mi to zkrátka trochu rozvinout :) Jinak námět je super nápad.