Jozova Hanule

Jozova Hanule https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76212/bmid_jozova-hanule-1vd-76212.jpg 5 1719 308

Příběh Jozovy Hanule uzavírá želarský cyklus spisovatelky Květy Legátové, která v roce 2001 vpadla na českou literární scénu jako meteor. Postavami této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět vesničtí obyvatelé, které čtenáři znají z předchozí povídkové sbírky Želary. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, ukrývající se v zapadlé horské vesnici před nacistickým pronásledováním, jež zde v prostředí zcela odlišném od intelektuálního klimatu velkoměsta nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému muži. Na motivy novely Jozova Hanule natočil režisér Ondřej Trojan podle scénáře Petra Jarchovského film Želary (2003) a kniha již byla přeložena do deseti jazyků.... celý text

Makaja
05.11.2015 5 z 5

Mnohem lepší než film Želary a i ten se mi líbil.

Lodja
15.08.2015 5 z 5

Jedna z nejromantičtějších knížek, co jsem kdy četla. A to bez klišé, bez lásky na první pohled, bez dvou mladých krásných Američanů na dovolené. Děkuji Elišce, Jozovi a hlavně Květě Legátové za tak silný zážitek!

veronika_m
14.08.2015 5 z 5

Krásná kniha plná emocí, psychologického a citového vývoje, moc dobře se četla. Nesrovnatelně lepší než její filmová podoba. Ale to už tak bývá.

adorinka
31.07.2015 5 z 5

Krásné, citlivé a pritom drsné...Pri čítaní mi chladný vietor zo strání mrskal tvár, cítila som vlhké lesy všade okolo a prstami som hladila Jozove drsné, mozolnaté ruky, Bol to nádherný zážitok. Krátky a pritom presne taký dlhý, aký mal byť. Koniec bol rázny, ale o to silnejší.Chytilo ma to za srdce.

marcela6183
01.07.2015 5 z 5

Jo, tohle jsou T-Y Želary!
Pro ty, co to nehodlají číst "end of spoiler":-D
Já to ale přečetla. Po novu, na čtečce. A myslím, že jsem se připravila o 25 % zážitku z obracení stránek (a ne, že bych neměla čtečku ráda hnedka po přenosném disku s 2 terra kapacity:-D )
Pro mne až druhá kniha Legátové a ješte lepší než ta první. Jestli ta byla za pět, tahle za pět a půl!
Nemohla jsem se urvat, četla jsem večer, den a cenou noc. Bylo to drsné, syrové, závěr by dokonalý (a lepší!) jak film. Realita popsaná tak, až mrazí, děj i pointa pod svéráznou a svižnou taktovkou autorky.
I další si tu stěžovali na useknutý závěr. Asi s autorkou souhlasím - taky nejsem moc typ na pitvání. Podle mého by to dospělo k zádumčivé sentimentalitě. A to bych nedala.
Patří se poděkovat, milá paní, protože tohle je majstrštich! :-)

Leena.K
08.06.2015 5 z 5

Kniha u mne předčila film. Ve filmu bylo několik otázek, na kterých jsem nedostala odpověď. Ty mi dala až kniha. Rovněž závěr knihy byl "lepší" než filmový.

Michi.01
20.05.2015 5 z 5

Nádherná kniha

Damato
09.05.2015 5 z 5

Četla jsem knihu po Želerech a moc se mi líbila. Možná i tím, že jsem viděla nejdříve film a Elišku-Hanuly- jsem v knize viděla jako její filmovou představitelku AG a Jozu jsem viděla jako Györgyho Cserhalma.Ale určitě kniha je úžasná.

Černorizec
29.04.2015 5 z 5

Po předchozích zkušenostech s jinou autorčinou knihou (a shlédnutí skvělého filmu Želary) jsem byl zvědavý, jak na mě zapůsobí tato novela.
Jozova Hanula je kniha, jejíž příběh je vyprávěn svižným stylem. Překvapí, kolik atmosféry se autorce povedlo vměstnat do tak malého rozsahu.
Svým způsobem se jedná o romantický příběh (máme tu dva zamilované hrdiny, v pozadí válku, shledání, loučení). Romantiku zde ale předbíhá drama vykreslené syrovou tvrdou dobou, syrovým ještě tvrdším místem a uvěřitelným tvrdým jazykem.
V Želarech se žije dnes již ztracená podoba života ve spojení s přírodou. Příroda tu není jen kulisou, podílí se na mentalitě a chování jednotlivých postav. Želary jsou uzavřený svět s vlastními pravidly, s jakýmsi archetypem vesnického života.
Příběh nenudí, nevázne, nepoužívá klišé. Vše vidíme skrze okolnostmi zdrsněný pohled mladé ženy.
Myslím, že je to jedna z "nejsilnějších" knih, které jsem četl.

Rade
17.03.2015 5 z 5

Nejdřív jsem viděla film, teď četla knížku. Film se mi dost líbil, knížka se mi zdála opravdovější, syrovější. Pravda, stručnější, sevřenější, mnoho věcí bylo jen v náznaku, žádné zbytečné věty navíc. Snad o to působivější.
SPOILER: Ale nepochopila jsem, proč byl konec filmu tak jiný, než v knížce... Ve filmu se hlavní hrdinka zřejmě bez problémů vrátila do svého původního života, ke svému původnímu partnerovi a úsek života v Želarech byl pro ni jen vzdálenou romantickou vzpomínkou. Konec knížky vyzněl jinak: Eliška - Hanulka, i když se vrátila zpět do města, zůstala sama a svoje srdce nechala navždy v Želarech...

ZdivocelaReny
06.03.2015 5 z 5

Nádherný a smutný příběh... Jako první jsem viděla film a jeho atmosféra mě nadchla, stejně tak Joza v podání Györgyho Cserhalmi. A jelikož film se celkem věrně drží předlohy, byla jsem i z té nadšená. Prostředí zapadlé horské vesnice je něco, co mě nikdy neomrzí. Nesmírně zajímavé a propletné vztahy jejích obyvatel, utužené i vyhrocené održeností Želar od okolního světa. Sbližování Hanule (Elišky) s Jozou... Po většinu knihy (jakmile byla Hanule v bezpečně v Želarech) jsem vlastně vůbec nebrala na vědomí, že se odehrává za 2. světové války... o to horší pak je, když o sobě dějinné události dají vědět...

fereny
20.01.2015 5 z 5

To si tak čtete dvě knížky (Želary a pak tuto) o osudech různých lidí z jedné vesničky a pak přijde osm posledních stránek, které všechno sfouknou jak domeček z karet. Silné. Smutné. Krásně napsané.

jarrmilla
30.12.2014 4 z 5

Mě se líbilo moc, s filmem jsem neporovnávala.

veronie
22.12.2014 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem nejprve viděla film, který měl nádherné zpracování, mě kniha trochu zklamala. Film jsem viděla několikrát a vždy uronila slzu. U knížky ani náhodou. Konec by si zasloužil lepší propracování, bylo to takové rychlé, odfláknuté... Styl psaní také nebyl můj šálek kávy. Konečný verdikt - za hezký příběh 4 hvězdy.

Evus
12.11.2014 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha, známé postavy podané z pohledu člověka, který je teprve poznává. A ten závěr byl popsán děsivě bez emocí, už dlouho mě žádná kniha svým stylem vyprávění na dané téma tak nezaujala...

Alizon
04.11.2014 5 z 5

Krasna knizka, doporucuji k precteni. Ctyri hvezdy davam jen z toho duvodu, ze me trochu zklamal jeji zaver - prijde mi zbytecne rychle useknuty, "osvobozeni" ruskymi vojaky mohlo byt rozepsano vice, take jine pribehy obyvatel Zelar mi prisly jen nakousnute (tady je mozna chyba na me strane a mela jsem si nejprve precist Zelary). Knizka mohla byt klidne delsi. Jinak same plus, krasny jazyk, silny pribeh, mnoho moudra. EDIT Prochazim sve stare komentare a opravdu nevim proc jsem dala jen 4 hvezdicky, menim na 5, na knizku stale rada vzpominam a I pres vyse uvedene vyhrady dokazala autorka na par stranach vypravet uzasny pribeh.

Andy74
15.10.2014 4 z 5

Dlouho jsem knihu odkládala, až jsem ji nakonec přečetla za dvě hodiny ....Zatím nemůžu
srovnat s filmovým zpracováním, protože u televize moc nevydržím :o)
Příběh je krásný, líbí se mi, jak dva naprosté protiklady povah nakonec najdou lásku a krásný vztah. Žádná velká romantika, ale kus pravdy o životě a povaze lidí žijících na horách. Doporučuji přečíst - nic tím nepokazíte.

Maica
06.10.2014 5 z 5

Nádherná lyrická próza, jejíž čtení jsem protahovala, aby trvalo co nejdéle. I přes jistou chladnost budí vroucí emoce. Nemám ani slov.

Natique
27.09.2014 5 z 5

Nádherná kniha se smutným koncem.

raty
02.09.2014 5 z 5

Bylo to krásné čtení. Překvapilo mě vyprávění v první osobě. A určitě doporučuji nejprve přečíst knihu Želary.