Návraty do Želar

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Je to téměř neuvěřitelný příběh. Autorka objevená až ve svých více než osmdesáti letech se takřka přes noc stává jednou z nejúspěšnějších a nejpřekládanějších českých spisovatelek. Za povídkový soubor Želary získává Státní cenu za literaturu a podle novely Jozova Hanule je natočen veleúspěšný film, který je nominován na Oskara. Kdo však je Květa Legátová (vlastním jménem Věra Hofmanová)? Jaké byly její osudy předtím, než se stala slavnou? Co dnes prožívá a o čem přemýšlí? Více než rok chodívala o několik generací mladší novinářka Dora Kaprálová na kus řeči ke Květě Legátové a nahrály spolu desítky hodin poutavého vyprávění o autorčině dětství, válce, učitelských štacích na Valašsku, literatuře a také zvířatech, která ji provázejí celým životem. Během té doby se staly přítelkyněmi a Dora Kaprálová tak mohla poznat skutečnou Věru Hofmanovou: „Tahle spisovatelka, dramatička, učitelka, ochránkyně zvířat je jako skála, jako Lucka Vojničková ze Želar, jako Květa Legátová, jako žena, která je někdy třeskutě vtipná, aby nebyla vzteklá. Která občas mentoruje, protože svět musí mít pevný řád. Která je silná jednoduše proto, aby nepropadala slabosti. Aby se svět nerozsypal jako to zrní, co jako malá tak ráda sypala svým milovaným slepicím v rodném Podolí.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14140/navraty-do-zelar-OiK-14140.jpg 427
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Návraty do Želar

Přidat komentář
n.ezn.amy
15.12.2020

Rozhovor se spisovatelkou Květou Legátovou, kterou zpovídá novinářka Dora Kaprálová. Příjemné čtení zpovědi skvělé spisovatelky, která vzpomíná na své dětství, částečně odhaluje co jí vedlo k napsání jejich skvělých knih o Želarech a jejich místních obyvatelích. Květa Legátová má jasný názor na svět kolem sebe a je velmi zajímavé číst její úvahy.

lagina
22.07.2019

Trochu jsem z toho měla pocit, že je to v některých ohledech psáno, aby to dobře vypadalo... proto ten úbytek hvězd ...


Tove
04.09.2018

Byla jsem spokojena.

Vidlička
02.09.2018

Velmi chytrá a moudrá dáma, která "to má srovnaný". Moc se mi líbí její názor, že stačí i snaha o dobro, s čímž naprosto souhlasím, jelikož to znám z vlastního života. A pro mě velká sympaťanda, protože se s ničím moc nemaže (žádný citečky a podobný blbosti), a přesto se celý život jen rozdává - přátelům, žákům, zvířatům...
Rozhodně poučné ale ne mravokárné!

Katka2382
06.02.2018

Pěkné,ale na tak čtivé jako její knihy.

pajaroh
27.10.2017

Moudrý rozhovor s moudrou spisovatelkou a ženou s velkým náhledem a nadhledem na život sám.

kap66
10.04.2017

Já se s ní v tolika věcech můžu ztotožnit... Je to dané jejím původem, vztahem k přírodě a lidem, povoláním, smyslem pro humor, názory na víru i literaturu. A samozřejmě k ní vzhlížím. Ona to, k čemu se teprve dopracovávám, už pojmenovala; říkám si často- ano, to je přesně ono.

Pišingr
12.04.2016

Překvapení z osobnosti spisovatelky. Žádná romantička. Recesistka a ochránkyně zvířat. Rozhovor s ní musel být jako přestřelka. Skvělá přezdívka kamaráda z vysoké - Ohavné Torzo. To když přišel bez snoubenky:-)))

1

Štítky

rozhovory spisovatelky čeští spisovatelé

Autoři knihy

Květa Legátová (p)
česká, 1919 - 2012
Dora Kaprálová
česká, 1975

Kniha Návraty do Želar je v

Přečtených43x
Čtenářské výzvě3x
Doporučených3x
Knihotéce29x
Chystám se číst30x
Chci si koupit9x