Analfabetka, ktorá vedela počítať

Analfabetka, ktorá vedela počítať https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204938/bmid_analfabetka-ktora-vedela-pocitat-204938.jpg 4 4229 4229

Nombeko Mayeki sa narodila v roku 1961 v chudobnom johannesburskom predmestí Soweto, najväčšom meste chatrčí a latrín v Juhoafrickej republike. Ako päťročná začala pracovať, desaťročná osirela a štrnásťročná sa stala šéfkou latrínovej pobočky v sowetskom sektore B. Životaschopná černoška zatiaľ nevie čítať, zato neuveriteľne dobre rozumie matematike. Práve jej zázračné schopnosti ju predurčili na život plný dobrodružstiev, podivuhodných stretnutí a nečakaných zvratov.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Analfabeten som kunde räkna

technolog
18.07.2014 3 z 5

Zdrzim se dlouhych komentaru....kniha dobra, stolety starik lepsi :)

mySaints
16.07.2014 4 z 5

Stálo to za to. Místy jsem se smála nahlas, někde se mi to zase zdálo dost zdlouhavé, ale knihu hodnotím velmi pozitivně. Staříka jsem četla a analfabetka byla na stejné úrovni, jen jiné postavy a situace. Kdyby analfabetka vyšla první, možná by ji ostatní hodnotili lépe, protože by byla originál. Nicméně - skvělé čtení a pozor na atomové bomby, může se vám klidně stát, že vám jednu pošlou poštou místo balíčku od Alzy. ;)

lupo
15.07.2014 4 z 5

Tak oproti Stoletému staříkovi mě kniha svým dějem pohltila. Velmi dobře se četla.

Keddie
14.07.2014 5 z 5

Opět perfektní, i když tematicky dost podobné prvnímu románu. Ale pořád jsem se u toho perfektně bavil.

Vendisek
14.07.2014 3 z 5

Po mnoha doporučeních a pochvalných recenzích jsem se k Analfabetce dostala i já. Zpočátku mě autorův styl nadchl (Staříka jsem ještě nečetla, proto nemohu srovnávat), okouzlila mě lehkost vypravování, jeho spád a nadhled. Kolem dvousté stránky mě však kniha začínala nudit, sled neuvěřitelných událostí a stálých zvratů mi už přišel jako kolovrátek. Nakonec jsem už doufala, že kniha bude brzy končit, protože se mi ji nechtělo odkládat jako nedočtenou, ale zároveň jsem se těšila na něco jiného...
Co se týče postav, chytrá Nombeko se mi postupně začala také trochu zajídat, ovšem žebříček postav, které bych určitě uškrtila, vede Holger 1. Chápu, že v románu jde o humornou nadsázku, ale život s tak pitomým dvojčetem by vydržel jen svatý!!! Jak ten se mi zajídal!

Sapy
05.07.2014 3 z 5

Mám pocit, že si z toho lidé udělali tak trochu "modlu inteligentů" - kupují to, čtou to a myslí si, že díky této skutečnosti vypadají ještě inteligentněji. To se mi tak trochu příčí. Protože ve skutečnosti to zas taková bomba není. Hrozně milá mi byla Nombeko, neuvěřitelně chytrá a sympatická hlavní postava. Od půlky to bylo místy i poměrně vtipné. Ale nereálné. Ne proto, že tam dívčina ze slumu cestuje skrz Švédsko s atomovou bombou, ale i kvůli mnohem menším detailům (SPOILER: třeba fakt, že i přesto, že jim Celestine a Holger 1 už MILIONKRÁT pokazili možnost se té bomby zbavit, je nechají spolu za volantem náklaďáku, na jehož korbě se nachází atomová bomba, aby dovnitř mohli zavést krále - opravdu?!).
Je to milé, zábavné, dozvíte se spoustu zajímavostí z historie, což se mi obzvlášť líbilo, ale několik posledních stran už jsem na to neměla nervy a jen přeskakovala a nakonec byla ráda, že už se mohu posunout k jiné knize. Byla by to lepší kniha, kdyby autor na konci více zapracoval.

lenkaknel
04.07.2014 5 z 5

Podtrženo, sečteno a přečteno - BOMBA!!! Analfabetku jsem četla na začátku prázdnin a můžu říct, že navzdory mnoha pokusům Holgera 1 o nastolení republiky jsem se královsky bavila.

Paul
01.07.2014 5 z 5

Analfabetka? Prostě román plný symbolismu, humoru, lidskosti, svobody a volnosti, Na pozadí smyšlených osudů smyšlených postav ukazuje Jonasson politiku jaká je (Bush až cca koncem 90 let. vyškrtl Mandelu, nositele Nobelovy ceny míru, ze seznamu teroristů), hloupost jaká je (Holger 1 - myšlení, nápady? To mi nikdy nešlo, jeho přítelkyně zakladatelka, jediná členka a jediná volička strany "Běžte všichni do prdele), rasismus jaký je (ty... "jakžesejmenuješ") a osobnosti čtenářů - jaké jsou. "To že se stalo?? To není možné". Nadhled, humor a dobrá zábava? Stařík a podobnost? Ano je tam...A v neposlední řadě o Švédech jací jsou. Premiér na bramborách a Král opravář..bez respektu a hany. Napíše už někdo román o těch našich hrdinech... Klaus, Zeman atd...??

pobijecmuch
28.06.2014 5 z 5

Někde jsem četl na tuto knihu pěknou recenzi: "Inteligentní spisovatel stvořil inteligentní analfabetku do inteligentní knížky, pro inteligentního čtenáře".
Ano s těmito slovy lze souhlasit a dodám tato kniha prostě nemá chybu. Humor v této knize je až hodně takový ironický a někdy i s určitým náznakem drobného sarkasmus, který, ale nemůže nikoho urazit. Kniha se mně hodně líbila a nemůžu říci, že by snad byla horší než Stoletý stařík.
Kdo poznal styl psaní Jonassona z již uvedeného "Staříka", tak bude určitě moc spokojen. Kdo čte knihy na základě doporučení a reklam bude možná zklamán, zvlášť ten který čeká snad nějaký citový román. Tato kniha je prostě o hodně levelů výše, než kdejaká hloupost od paní E L Jamesové.

LejcaS
27.06.2014 5 z 5

Příjemné a pohodové počtení po záplavě severských detektivek. Zdařilá kniha s humorem, který mi vždy vykouzlí úsměv na rtu. Kniha, ke které se společně se Staříkem... budu vždycky ráda vracet.

medvěd
27.06.2014 4 z 5

ideální pro letní odpočinek. Stařík mě sice pobavil více, ale i tato kniha má své kouzlo

unavensluncem
26.06.2014 5 z 5

Starik to neni, ale i tak je to velice mila knizka, ktera pobavi...

Kateriska
25.06.2014 4 z 5

Na Jonase Jonassona jsem slyšela doslova "pět ódy". Když jsem dostala tuto knihu společně se Staříkem, byla jsem velmi zvědavá a do novější Analfabetky jsem se hned pustila. Kniha je barvitá, hluboce zajímavá a zábavná. Hlavní hrdinové jsou doslova lapačkami na různé nečekané náhody. Jelikož je v knize mnoho postav, ke konci jsem se v ději, postupně pomalu ale jistě, začala ztrácet. A nějak jsem nepochopila ten konec.
Trošku mě mrzí, že autor více nerozvinul osobnost Nombeko, když kniha nese "název" její osoby. Přesto se mi kniha celkově líbila. Ještě bych vytkla, že autor více nepopsal Nombečiny matematické schopnosti, když už je to v tom názvu. Avšak, počítání polštářů bylo velmi zajímavé :-)

jasnenka
23.06.2014 2 z 5

Nedočteno, odloženo. Kniha mě nenadchla, místy jsem se v ní ztrácela. Škoda, moc jsem se na ni těšila.

danipos
23.06.2014 4 z 5

Tak jak to nějak správně vyjádřit ... Stařík mě nadchnul, vtipné, odlehčené, výborné zápletky. Analfabetka mi přišla Staříkovi moc podobná a zápletky mi občas nepřišly vtipné a odlehčené, ale na můj vkus až příliš absurdní. Ten hloupější z dvojčat (Holger Idiot) mi místy neuvěřitelně lezl na nervy svojí tupostí a když se v myšlení spojil se svojí přítelkyní Celestine, tak bych měla chuť je oba osobně uškrtit. Nemohu autorovi upřít, že psát umí, přečetla jsem to snadno, ale tak nějak ... něco tomu prostě do těch 5 hvězdiček chybělo. Pro mě osobně měl Stařík větší kouzlo.

Manifest blech
19.06.2014 5 z 5

Po delší době jsem se u knížky pobavila. Autorova ironie je parádní.
Jen jsem díky jeho proslavené osobě čekala na konci něco odlišného.

Na odlehčení, pobavení je ideální volbou.

Delen
19.06.2014

Skvělá kniha, svou absurditou podobná Staříkovi, ale přesto originální.

rusalka1
17.06.2014 5 z 5

Tak táto kniha ma teda riadne pobavila. Zbožňujem absurdný humor Jonassona. Keďže som nečítala Starčeka neviem porovnať, či ho bola táto kniha 'cez kopírku' alebo nie. ALE rozhodne bola skvelá. :)

misan69
16.06.2014 5 z 5

S touto knihou to byl absolutní relax. Jen tak dál pane Jonassone. A přece nechcete, aby autor dokola kopíroval Staříka.

vysypanel
14.06.2014 5 z 5

Absolutní paráda. Je to fakt dobře napsané.Přečetl za 3 dny a to čtu jenom cestou do práce a zpět. Příběh je dobře vystavěn a má spád. Doporučuji