Analfabetka, ktorá vedela počítať

Analfabetka, ktorá vedela počítať https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204938/bmid_analfabetka-ktora-vedela-pocitat-204938.jpg 4 4229 4229

Nombeko Mayeki sa narodila v roku 1961 v chudobnom johannesburskom predmestí Soweto, najväčšom meste chatrčí a latrín v Juhoafrickej republike. Ako päťročná začala pracovať, desaťročná osirela a štrnásťročná sa stala šéfkou latrínovej pobočky v sowetskom sektore B. Životaschopná černoška zatiaľ nevie čítať, zato neuveriteľne dobre rozumie matematike. Práve jej zázračné schopnosti ju predurčili na život plný dobrodružstiev, podivuhodných stretnutí a nečakaných zvratov.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Analfabeten som kunde räkna

petrilena
05.08.2014

Nesměla bych předtím číst Stoletého staříka, aby mě knížka nadchla, opravdu trcohu zkopírovaný příběh.

greetchen
04.08.2014 4 z 5

Pěkné, čtivé, pořád dost humorné, aby kniha sama o sobě obstála. Ale proč jsem měla tolikrát pocit, že tohle už jsem někde četla? Princip, na kterém je vystavěn Stoletý stařík (neuvěřitelná setkání, politické pozadí, historické co-by-kdyby atd.) je tu zkopírovaný až hanba. Pokud pan Jonasson neumí napsat nic skutečně nového, ať už raději nepíše. Zbytečně by shazoval vlastní vysoko nasazenou laťku.

miroslava.okten
03.08.2014 3 z 5

Výtečné politické pozadí knihy. Zápletka do cca poloviny knihy poutavá. Nicméně cca v druhé polovině knihy jsem nejspíš ztratila smysl pro humor a čekala a čekala až do konce, zda-li ho znovu najdu. Nenašla jsem.

splichalka
03.08.2014 3 z 5

Jasně, byla to zábava, ale pořád mi běželo hlavou, že opakovaný vtip není vtipem... Jonasson potřetí už asi ne.

Prim.
03.08.2014 5 z 5

Řekla bych že tahle kniha je ještě lepší než Stoletý stařík který vylezl z okna a zmizel.
Stojí za to přečíst. :D

TereziaH
02.08.2014 5 z 5

Kniha mě překvapila, moc jsem se bavila. Hezké letní odpočinkové čtení.:)

Roman Joska
02.08.2014 4 z 5

Bohužel jen opakování staříka v jiném kabátě....nicméně je pohodová a doporučuji ji

metrolog
30.07.2014 5 z 5

Po Staříkovi jsem se bál, že mě tato kniha velmi zklame. Naštěstí tomu tak nebylo. Jistě, je podle mého názoru slabší, ale očekávaný propadák to rozhodně nebyl. To slabší myslím oproti Staříkovy, nikoli oproti běžné literatuře tohoto žánru. Závěrem tedy proč jsem dal 5 hvězdiček stejně jako Staříkovi? Protože 6 hvězdiček, které by si Stařík zasloužil, zadat nelze :-)

bivkova
30.07.2014 2 z 5

Souhlasím s názorem cie. Příběh je zajímavý, ale hrozně mě nebavily velmi předvídatelné zvraty a ke konci už mě to celkem rozčilovalo, především stupidní Holger 1. Asi to bude tím, že se každý den potkávám s takovými tupci v práci a ještě o nich číst, to už je na mě moc :-(

cie
29.07.2014 4 z 5

Hezká kniha, ale prostě Stařík je mnohem lepší a vtipnější!

Martin1974
28.07.2014 4 z 5

V podstate podobná kniha ako Storočný starček, napísaná rovnakým štýlom, rovnako ironizujúca svetovú politiku a zbrojenie, vybavená veľkou dávkou čierneho humoru.

Jknr
27.07.2014 5 z 5

Relax.Kniha na dovolenou.

LBZ
27.07.2014 3 z 5

Něco mezi Vonnegutem a Forest Gumpem, také zasazené do historických reálií. Četlo se pěkně, místy zábavné, ale celkově mě moc nebavilo.

dubakm
23.07.2014 3 z 5

Fikce říznutá dějepisem, humorem a psychologii postav. Četla se lehce, ale k mým top knihám ji rozhodně řadit nemůžu.

tlllk
23.07.2014 3 z 5

bublina spľaskla, akoby Jonasovi v druhej polke došiel dych a snažil sa to dohnať stále zúfalejšou zápletkou. Holgera 1 mi príde ako kombinácia Jima Carrey a Leslie Nielsena, dočítané so sebazaprením.

Boboking
22.07.2014 4 z 5

Dočetl jsem tedy Analfabetku, další knihu po Staříkovy, který vylezl ... od Jonassona. Je to opět humorný příběh, který je založený na absurdních postavách a situacích, a reálných historických postavách, ze kterých si dělá srandu. Musím přiznat, že zcela kopíruje stylem Staříka, a tak mne ničím nepřekvapoval. A možná místy už to autor s absurditou přehání. Prostě jsem si to už tak neužíval jako u Stoletého staříka.

sosna
21.07.2014 5 z 5

Analfabetka je boží, letní a svižné čtení. A Jonasson je frajer!

Pivísek
21.07.2014 4 z 5

Opakující se Stařík, nicméně se kniha četla opět dobře. První půlka je dost postavená na historii a politice, takže přes tyto pasáže jsem se musela prokousat, ale pak už to šlo.

kneslova
21.07.2014 3 z 5

Nu za první půlku knihy dávám 5 hvězd, za druhou tři tudíž průměrem 4 hvězdičky a to myslím hodnocení knihy odpovídá. A ano, myslím , že Stoletý stařík je o něco lepší. Nicméně výborné čtení na dovolenou.

Petra28
20.07.2014 5 z 5

Výborná. Tohle je humor, který sedí. Žádné tlačení na pilu.
Celý příběh je neskutečný, úsměvný. Kolikrát jsem si řekla, to není možné ... samozřejmě, že to není možné :-) Je to krásně, jemně upletená fikce.
Ještě teď se pochechtávám.
Možná jediné bych vytkla a to jen proto, že mám přečteného i "Staříka" .... útěk v druhé polovině knihy je v podstatě v obou knihách. To je jediné, co mě vyloženě brnklo.