Jméno růže

Jméno růže https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33367/jmeno-ruze-33367.jpg 4 3775 3775

Historický román italského spisovatele. Eco v románu využil své hluboké teoretické a odborné znalosti. Čtenář, fascinován srozumitelnou hloubkou Ecova pohledu, proniká po jeho boku do tajů teologie, filozofie i středověké politiky, do milostných vytržení, do víru hlubinných duchovních prozření i smyslné rozkoše, tajů Aristotelovy Knihy smíchu, středověkých léčivých herbářů i jedů, uhranutí mladého teologa mladičkou láskou, kterou - aniž zná alespoň její jméno - si nese životem až na dno svých dnů. (citace: www.kosmas.cz)... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Il nome della rosa , 1980

kattyV
18.02.2013 5 z 5

Napínavá kniha je rozhodně více než středověká detektivka. Připadá mi na čtení docela těžká, pokud tedy člověk nepřeskakuje rozsáhlé náboženské disputace. Vlastní pátrání je ale dost napínavé a v některých okamžicích jsem měla chuť přeskakovat stránky z jiného důvodu - docela jsem se bála. Nad některými názory některých mnichů dnes ale musíme kroutit hlavou - smích, že je zlo a hřích?

hromes
03.02.2013 5 z 5

Skvělý román, u filmu jsem, bohužel, usnul.

styx
02.02.2013 5 z 5

Film super, kniha lepsia.

kryspin66
06.01.2013 5 z 5

Klasika. Kniha je o 100% lepší než filmové zpracování.

Tyyynab
02.01.2013 5 z 5

Neuvěřitelná kniha, ve které není ani stránka navíc. Všechny ty úvahy a latinské citáty dovytvářejí onu atmosféru Středověku. Film se vedle knihy nemůže ani postavit!

Peti
28.12.2012

obsah knihy velice zajímavý, výborný detektivní příběh plný historických faktů a filozofování o věčném tématu - Bohu, čtení mi trochu kazily latinské věty bez překladu a rozvleklost při popisování

Katuska001
23.12.2012 3 z 5

Pěkné téma, ale kniha mohla být klidně poloviční, zbytečně rozvleklé. To je snad poprvé, kdy se mi víc libilo filmové zpracování než kniha.

Paulhunterspet
21.11.2012 5 z 5

"Tvrdit, že Bůh je naprosto všemocný a vůči svým vlastním rozhodnutím naprosto svobodný, neznamená snad dokázat, že Bůh neexistuje?"

GepardLady
18.11.2012 5 z 5

Kdyby se mě ještě před nějakou dobou někdo zeptal, jaká je moje nejoblíbenější kniha, řekla bych mu, že bych sotva v té spoustě pěkných knih, které jsem kdy četla, hledala tu nejlepší. Ale teď mám jasno.Jméno růže v sobě kombinuje všechny prvky literatury, které mám ráda. Mozaika poskládaná z filozofických myšlenek a teologie, to vše v historickém kontextu velmi rozporuplné doby. Detektivní zápletka mě moc bavila, protože to není typická povrchní detektivka, jaké neučtu a jakou by ani tak vzdělaný člověk a vynikající autor, jako je Umberto Eco, nebyl schopen napsat.

p.stranska
08.11.2012 2 z 5

Asi jsem divná, když se mi ta kniha moc nelíbila...ale přišlo mi to zdlouhavé, rozvláčné, prvoplánové...sorry...

Petratra
31.10.2012 5 z 5

Jedna z mých oblíbených. Trochu zábava, něco informací a hodně atmoséry.

Evus
26.10.2012 5 z 5

Výborný historický příběh propojený se zajímavou detektivní zápletkou. I když kniha nebyla z nejlehčích, četla se mi poměrně dobře, protože je určená pro širší spektrum lidí tak, aby v ní každý našel to, co ho baví: historii, detektivku, náboženskou literaturu...
Takže co dodat? Snad jen:

"Obávej se, Adsone, proroků a těch, kdož jsou ochotni zemřít za pravdu, protože obvykle nechají spoustu jiných lidí zemřít s sebou, často před sebou a často místo sebe. A možná, že úkolem toho, kdo miluje lidi, je přivést je k tomu, aby se smáli pravdě, přivést pravdu k tomu, aby se smála, protože jediná pravda je osvobodit se od chorobné vášně k pravdě, abychom se nestali otroky svých přestav."

Našli by se lidé (nebo skupiny lidí), kterým by se tohle mělo říct

dezlik
25.10.2012

I když je to těžší kniha ke čtení ,tak jsem si ji přečetla ještě jednou po zhlédnutí filmu s Conerym.

mysiacik
06.10.2012 5 z 5

Výborná, zaujímavá, aj keď trochu náročnejšia knižka. Rozhodne stojí za to nájsť si na ňu čas.

Okřídlená li
13.08.2012 5 z 5

Se Jménem růže jsem se jako mnohý student setkala při tvorbě svého čtenářského deníku k maturitě. Ani v nejmenším jsem nelitovala, protože Eco je jak mistr vypravěč, tak mistr faktu a donutilo mě to najít si podrobnosti, což mi pomohlo k většímu pochopení. Obecně nemusím knihy, které jsou křesťansky zaměřené, ale jedna z hlavních postav Vilém z Baskervillu si získal mou přízeň neb to byl magor, mnichovědec a průkopník novot, i přesto, že církev v těchto dobách podobné zavírala a upalovala. Těm, co ještě nečetli mohu vzkázat jediné: Eco dokázal propojit historii s nadprůměrnou detektivní zápletkou a uspokojit širokou škálu čtenářů. Snad zapálí jiskřičku zájmu i ve vás.

mysce
09.08.2012 5 z 5

"Jméno růže" je skvělý historický román a zároveň brilantní detektivka. Bohaté opatství, tajemná knihovna, záhadné události a podivná úmrtí. Napínavý příběh zároveň objasňuje ideologické teologické spory, které předcházely konci středověku. Nezapomenutelná kniha.

mzajicek
01.08.2012 5 z 5

Snad jen, čtěte knihu! Film s Connerym je uzasný a rozhodně nadprůměrný, ale vzhledem k obsahu knihy je dobrý snad jen pro podkreslení a možná srovnání vizuálních představ s Ecovými popisy. Kniha není jen detektivka, nechte ji plynout Vašimi myšlenkami.

ValKing
22.07.2012 5 z 5

Pět hvězdiček dávám, protože jsem se od knihy nemohla odtrhnout, přesto bych však Ecovi vytkla dvě věci. První je jeho ne příliš srozumitelné (alespoň pro mě) podání informací o historickém a politickém pozadí. Pokaždé když probíhal nějaký dvanáctistránkový dialog na toto téma, zírala jsem na to podobně jako tučňák na opalovací krém. A druhou věcí jsou jeho popisovací záchvaty, které se párkrát v knize vyskytly a které mě přímo ubíjely, protože schválně zpomalovaly děj. Já vím, že Eco má opravdu obrovskou slovní zásobu, ale nemusel by mi to dokazovat tím, že bude popisovat krásné klášterní okno na tři stránky... Jinak klobouk dolů, napínavá, ponurá detektivka jako vyšitá.

emptyRow
21.07.2012 4 z 5

Ťažká kniha na čítanie obsahovo, rozsahom i štýlom akým je napísaná. Určite však patrí medzi to najlepšie čo som kedy čítal. Závidím Ecovi ako dokonale opisuje všetky historické údaje a fakty, od kacírstva, stvorenia človeka, večnosti, apokalypsy atď. Veľmi dobrou priam nezabudnuteľonu časťou sa pre mňa stal opis vyobrazenia Boha so zvieratami stvárňujúcimi štyroch evanjelistov, keď ´´sa to čo bolo len počuté stalo obrazom.´´ a ´´ dranie duše z umierajúceho cez ústa, ktorá je v podobe dieťaťa, čo bohužiaľ nebolo stvorené pre život večný.´´

honajz
11.06.2012 3 z 5

I když se zde Eco ještě krotil ve své vášni pro historické detaily a pididetaily, přesto občas není jisté, jestli člověk čte beletrii, nebo učebnici středověku. U té "učebnice" bych ocenil zkratku, vhodnou pro čtenáře neholdující historickým detailům stejně jako autor. Za beletristický příběh by však kniha měla plný počet, je úchvatný.