Jméno růže

Jméno růže
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33367/jmeno-ruze-33367.jpg 4 3787 3787

Historický román italského spisovatele. Eco v románu využil své hluboké teoretické a odborné znalosti. Čtenář, fascinován srozumitelnou hloubkou Ecova pohledu, proniká po jeho boku do tajů teologie, filozofie i středověké politiky, do milostných vytržení, do víru hlubinných duchovních prozření i smyslné rozkoše, tajů Aristotelovy Knihy smíchu, středověkých léčivých herbářů i jedů, uhranutí mladého teologa mladičkou láskou, kterou - aniž zná alespoň její jméno - si nese životem až na dno svých dnů. (citace: www.kosmas.cz)... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Il nome della rosa , 1980

kolacky
03.03.2013 5 z 5

Prokousat se tímhle dílem byl jeden z nejlepších mých čtecích zážitků.

Simuše
23.02.2013 4 z 5

Když se mi dostala do ruky kniha Jméno růže byla sem nadšená z témat, která kombinuje. Teologie a detektivka! Ještě sem netušila, jak těžké čtení mě čeká a už po pár stránkách sem vzdala úsilí všechno pochopit.
Vilém je postavou, která jako by ani nebyla ze stejné doby jako zbytek opatství. Díky jeho moderním názorům a inteligenci si ho čtenář hned oblíbí a vkládá v něj všechny své naděje. Musím se přiznat, že vrah mi zůstal skryt až do vrcholného odhalení.
Konec je skvělá tečka za celým příběhem, nejlepší jaký bych si ani nedokázala představit.;) Oceňuji mapu opatství a Budovy - knihovny.
Pro čtenáře jako sem já to není knížka na jedno přečtení, budu si ji muset přečíst znovu a vstřebat to, co mi prve uniklo.I tak (stejně jako Vilém, který neuměl arabsky, ale dokázal arabštinu rozpoznat) si i já uvědomuju, že Jméno růže je neobyčejně hluboké dílo, které mě zase posunulo o krok dál.

"Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus. "

standa.cerny
19.02.2013 5 z 5

Vynikající kniha, ve které si každý najde to své.
Můžu vřele doporučit audio verzi od českého rozhlasu, která se úplně nevzdává filozofické části knihy.

kattyV
18.02.2013 5 z 5

Napínavá kniha je rozhodně více než středověká detektivka. Připadá mi na čtení docela těžká, pokud tedy člověk nepřeskakuje rozsáhlé náboženské disputace. Vlastní pátrání je ale dost napínavé a v některých okamžicích jsem měla chuť přeskakovat stránky z jiného důvodu - docela jsem se bála. Nad některými názory některých mnichů dnes ale musíme kroutit hlavou - smích, že je zlo a hřích?

hromes
03.02.2013 5 z 5

Skvělý román, u filmu jsem, bohužel, usnul.

styx
02.02.2013 5 z 5

Film super, kniha lepsia.

kryspin66
06.01.2013 5 z 5

Klasika. Kniha je o 100% lepší než filmové zpracování.

Tyyynab
02.01.2013 5 z 5

Neuvěřitelná kniha, ve které není ani stránka navíc. Všechny ty úvahy a latinské citáty dovytvářejí onu atmosféru Středověku. Film se vedle knihy nemůže ani postavit!

Peti
28.12.2012

obsah knihy velice zajímavý, výborný detektivní příběh plný historických faktů a filozofování o věčném tématu - Bohu, čtení mi trochu kazily latinské věty bez překladu a rozvleklost při popisování

Katuska001
23.12.2012 3 z 5

Pěkné téma, ale kniha mohla být klidně poloviční, zbytečně rozvleklé. To je snad poprvé, kdy se mi víc libilo filmové zpracování než kniha.

Paulhunterspet
21.11.2012 5 z 5

"Tvrdit, že Bůh je naprosto všemocný a vůči svým vlastním rozhodnutím naprosto svobodný, neznamená snad dokázat, že Bůh neexistuje?"

GepardLady
18.11.2012 5 z 5

Kdyby se mě ještě před nějakou dobou někdo zeptal, jaká je moje nejoblíbenější kniha, řekla bych mu, že bych sotva v té spoustě pěkných knih, které jsem kdy četla, hledala tu nejlepší. Ale teď mám jasno.Jméno růže v sobě kombinuje všechny prvky literatury, které mám ráda. Mozaika poskládaná z filozofických myšlenek a teologie, to vše v historickém kontextu velmi rozporuplné doby. Detektivní zápletka mě moc bavila, protože to není typická povrchní detektivka, jaké neučtu a jakou by ani tak vzdělaný člověk a vynikající autor, jako je Umberto Eco, nebyl schopen napsat.

p.stranska
08.11.2012 2 z 5

Asi jsem divná, když se mi ta kniha moc nelíbila...ale přišlo mi to zdlouhavé, rozvláčné, prvoplánové...sorry...

Petratra
31.10.2012 5 z 5

Jedna z mých oblíbených. Trochu zábava, něco informací a hodně atmoséry.

Evus
26.10.2012 5 z 5

Výborný historický příběh propojený se zajímavou detektivní zápletkou. I když kniha nebyla z nejlehčích, četla se mi poměrně dobře, protože je určená pro širší spektrum lidí tak, aby v ní každý našel to, co ho baví: historii, detektivku, náboženskou literaturu...
Takže co dodat? Snad jen:

"Obávej se, Adsone, proroků a těch, kdož jsou ochotni zemřít za pravdu, protože obvykle nechají spoustu jiných lidí zemřít s sebou, často před sebou a často místo sebe. A možná, že úkolem toho, kdo miluje lidi, je přivést je k tomu, aby se smáli pravdě, přivést pravdu k tomu, aby se smála, protože jediná pravda je osvobodit se od chorobné vášně k pravdě, abychom se nestali otroky svých přestav."

Našli by se lidé (nebo skupiny lidí), kterým by se tohle mělo říct

dezlik
25.10.2012

I když je to těžší kniha ke čtení ,tak jsem si ji přečetla ještě jednou po zhlédnutí filmu s Conerym.

mysiacik
06.10.2012 5 z 5

Výborná, zaujímavá, aj keď trochu náročnejšia knižka. Rozhodne stojí za to nájsť si na ňu čas.

Okřídlená li
13.08.2012 5 z 5

Se Jménem růže jsem se jako mnohý student setkala při tvorbě svého čtenářského deníku k maturitě. Ani v nejmenším jsem nelitovala, protože Eco je jak mistr vypravěč, tak mistr faktu a donutilo mě to najít si podrobnosti, což mi pomohlo k většímu pochopení. Obecně nemusím knihy, které jsou křesťansky zaměřené, ale jedna z hlavních postav Vilém z Baskervillu si získal mou přízeň neb to byl magor, mnichovědec a průkopník novot, i přesto, že církev v těchto dobách podobné zavírala a upalovala. Těm, co ještě nečetli mohu vzkázat jediné: Eco dokázal propojit historii s nadprůměrnou detektivní zápletkou a uspokojit širokou škálu čtenářů. Snad zapálí jiskřičku zájmu i ve vás.

mysce
09.08.2012 5 z 5

"Jméno růže" je skvělý historický román a zároveň brilantní detektivka. Bohaté opatství, tajemná knihovna, záhadné události a podivná úmrtí. Napínavý příběh zároveň objasňuje ideologické teologické spory, které předcházely konci středověku. Nezapomenutelná kniha.

mzajicek
01.08.2012 5 z 5

Snad jen, čtěte knihu! Film s Connerym je uzasný a rozhodně nadprůměrný, ale vzhledem k obsahu knihy je dobrý snad jen pro podkreslení a možná srovnání vizuálních představ s Ecovými popisy. Kniha není jen detektivka, nechte ji plynout Vašimi myšlenkami.