Jestli zůstanu

Jestli zůstanu https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74704/bmid_jestli-zustanu-iXv-74704.jpg 4 1630 351

Sedmnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

If I Stay , 2009

Mikik
03.11.2014 4 z 5

Četla se mi opravdu skvělě, ale kdo ví proč, mě až tak neoslovila. Námět výborný, zpracování velmi dobré, ale možná pár stránek navíc by neškodilo.

CraWer
02.11.2014 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha.
Chápu že si ke knize nemusí všichni najít cestu.
Já si tuhle knížku naprosto zamiloval, a má pro mě velký význam.
Dodám, že když jsem byl v určitou dobu v nemocnici, tahle knížka mi neskutečně pomohla.

100%

lea6493
29.10.2014 5 z 5

kniha se četla dobře, příběh mě bavil. Škoda, že je to tak krátké

Miška.Miška
25.10.2014 4 z 5

Kniha se mi líbila, byla jsem z ní nadšená ale bohužel mě zklamal ten konec. Příběh podle mého skončil předčasně.

marasaj
24.10.2014 3 z 5

Od knihy jsem čekala hodně, četla jsem JEN JEDEN DEN a byla jsem naprosto unešená, čekala jsem to i od této knihy, ale bohužel.. Bylo to příjemné čtení, ale zase nic moc extra z čeho bych si sedla na zadek :)

Lucka.79
23.10.2014 3 z 5

Od knihy jsem čekala něco víc ...
Je psána mně příjemnou, lehkou formou, krásně se čte, děj plyne .... ale pořád jsem čekala, kdy to přijde.
Kapitoly vracející do minulosti a seznamující s rodinnou a událostmi v ní byly pěkné, ale přiznávám - občas jsem se u nich nudila. Stále mi to přišlo, že příběh směřuje k jinému konci, než jaký autorka ve finále zvolila. Hodnotím jako střed, protože jsem z toho trošku rozpačitá, podle mě z tohoto námětu šlo dostat víc.

Strangerka
19.10.2014

Tak čtu a čtu a čtu a pořád čekám, kdy se asi stane něco aspoň trochu zajímavého a on najednou konec...
Co se týká Miiných vzpomínek, občas jsem se ztrácela v čase, nemá to žádnou posloupnost, prostě seřazeno, jak to autorce přišlo pod ruku... Celá knížka je tak nějak o ničem, působí na mě uměle a neupřímně. Nedokázala se mě absolutně vůbec dotknout - a to že jsem velká cíťa...
Možná si "Zůstaň se mnou" přečtu někdy ještě jednou, abych se přesvědčila, jestli jsem třeba omylem nepřeskočila těch asi 150 stran, které by ta knížka ještě snesla.
Za mě dvě hvězdy a to jsem hodná...

Aires
18.10.2014 5 z 5

Krásná knížka s jednoduchým dějem, který ji ale na zajímavosti neubírá.Je napsaná lehce a čtivě, jako oddechovka, ale donutí vás se nad ní zamyslet.Při čtení si uvědomíte, jak jednoduché je vše ztratit a příběh vás silně zasáhne, protože to co se stalo Mie se může stát každému z nás.Patří k těm knihám, které ve vás zanechají dojem.

pink_ivy
15.10.2014 4 z 5

Svým způsobem hodně zajímavý námět. Styl, kterým to bylo vyprávěné se mi taky líbil a ani na chvilku jsem se nenudila. Navíc je to knížka docela krátká a velmi čtivá, takže se dá přečíst rychle. Asi jediné co mi mírně kazí dojem a jediné co bych tomu vytknula je poslední kapitola. Přišlo mi, že celá knížka směřuje jedním směrem a v poslední kapitole se autorka rozhodla, že ne a celé to popřela a změnila. To se mi nelíbilo, ale jinak 4*

MisuleB
14.10.2014 5 z 5

Tak tahle kniha byla ještě lepší, než jsem si představovala. Naprosto skvělá od začátku do konce.
Tak nějak si říkám, že bych rozhodně nechtěla být na Miině místě (tedy za předpokladu, že by tento stav "mezi" vůbec existoval), na jednu stranu vzbudit se jako sirotek, ale žít nebo prostě odejít a nechat všechny, na kom vám záleží, za vámi. Opravdu těžká volba... Na jednu stranu, žít; žít i za cenu být na světě bez rodičů, bez nikoho nejbližšího a nebo to prostě vzdát. Prostě nevím... Děsivé pomyšlení.
Také se mi líbilo, jak se události z nemocnice prolínaly s Miinýma vzpomínkama z minulosti, celkově to tvořilo takový hezký celek.
Hlavně jsem moc ráda, že autorka knihu uťala přesně tam, kde ji uťala, protože pak by to ztratilo své jedinečné kouzlo, takhle to končilo perfektně, čtenář si jen představoval, jak to asi mohlo probíhat dál a nemusel číst takové ty kýčovité klišovité scény, což oceňuji.
Jednoznačně perfektní a určitě se k této knize ještě vrátím.
Vážně bych byla ráda, kdyby vydali i pokráčko ("where she went"), Adama jsem měla hrozně ráda, takže bych si ráda přečetla i "o 3roky později" z jeho pohledu.

Wichita
14.10.2014 4 z 5

Jemné a citlivé vyprávění o jedné z největších katastrof v životě člověka. Jsem příjemně překvapena - přestože se jedná o young adult četbu, autorka se zajímavě zamýšlí a podněcuje k úvahám i čtenáře. Palec nahoru.

Jájinka3
13.10.2014 5 z 5

smutné

Lauralex
12.10.2014 4 z 5

Nikdy nechoďte spát, pokud vám zbývá pět stránek do konce. Stejně neusnete, i když sotva držíte oči otevřený. Přečteno za jeden den na jeden zátah, to už se mi dlouho nestalo. Strhující.

Vlastně když jsem o tý knížce slyšela poprvé, nechtěla jsem ji číst, ale pak jsem přišla do knihkupectví a nějak mě to k ní přitáhlo, musela jsem si ji koupit. A jsem za to ráda, o hodně bych přišla, je vážně moc hezká. A člověka to přinutí přemýšlet o určitých věcech, ať chce, nebo ne. Ale stejně si myslím, že Teddy mohl taky zůstat.
Ale původní název Jestli zůstanu se mi líbí víc a i se k tomu víc hodí.

marketa4338
12.10.2014 5 z 5

Spousta uživatelů sem píše, že podle nich by mohl být konec více rozepsaný, s tím já nemůžu souhlasit. Líbila se mi jednoduchost a přitom naprostá duchaplnost konce. Ale ovšem je to také založené na tom, co má každý člověk rád. Někdo si rád domýšlí, co se mohlo poté dít a někdo je radši, když mu to tam po lopatě napíšou, a tak tu knihu může nějak uzavřít. Otevřené konce vás nutí ale nad knihou přemýšlet, a proto mi to naprosto vyhovovalo:)

galiana
12.10.2014 4 z 5

Zajímavá kniha, i když trochu krátká. Zajímalo by mě další líčení osudů hlavní hrdinky, respektive to, jak si poradila s rekonvalescencí po tak těžké nehodě. Ty čtyři hvězdy jsou tedy hlavně za zajímavý námět.

Styblice
07.10.2014 3 z 5

Knihu jsem přečetla za dvě odpoledne. Příběh se četl "hezky", i když události moc hezké nebyly. Překvapil mě konec, po pravdě jsem čekala jiný. Ráda se podívám na filmové zpracování.

Nelin
05.10.2014 5 z 5

Dokonalé oddechová knížka k zamyšlení. Myslím, že by si jí měl přečíst každý, aby lidé počítali i tou tvrdou realitou neříkali: "Tohle se mi nemůže stát.." Pravdou je, že stát se může stát cokoliv, tuhle pravdu právě tato kniha odhaluje. :)

kurelka.j
04.10.2014 2 z 5

Nápad byl velmi nadějný, ale rozhodně jsem od této knížky čekala víc.Je sice hezky napsaná, ale člověk se ani nemůže pořádně seznámit s postavami, protože knížka hned skončí.Skoro od začátku jsem tušila, jak knížka skončí a myslím, že i kdyby skončila jinak, moc pocitů by to ve mě nevyvolalo.Takže bohužel 2*

sssss
02.10.2014

Tuhle knížku jsem četla asi před 2 roky, moc se mi líbila a proto jsem si v angličtině přečetla i druhý díl a ten rozhodně nezklamal. Myslím že je možná i lepší než ten první, ale obě dvě knížky stojí za přečtení.

ciniminisek
01.10.2014 4 z 5

Pokud hledáte knihu u které se chcete emočně vybouřit, tak Zůstaň se mnou je přesně pro vás.