Jestli zůstanu

Jestli zůstanu https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74704/bmid_jestli-zustanu-iXv-74704.jpg 4 1630 351

Sedmnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

If I Stay , 2009

Market = )
24.08.2014 4 z 5

Mně se knížka líbila. Hrozně hezky nastínený (špíš naťukaný), co se všechno děje při takový tragédii z pohledu různých (skupin) lidí.

Elliska63
24.08.2014 3 z 5

Knížka se čte jednoduše, ale zároveň si myslím, že se u ní každý musí určitým způsobem zamyslet nad životem. Osobně bych knížku doporučila a těším se na její pokračování :)

Melindaaaa
23.08.2014 4 z 5

Knížka patří do kategorie jednohubek, které nenadchnou ani neurazí, přesto dávám 4 hvězdičky a to kvůli tomu, jak se mi kniha dobře četla a že jsem ji slupla za jedno odpoledne. Kdyby někoho zajímala moje celá recenze, najde ji zde v záložce Recenze :)

Lenka.Vílka
22.08.2014 2 z 5

Kniha me nebavila...co jeste dal? Narozdil od nadsenych komentaru, kterych tady prevazuje, nejsem nadsena z pribehu, ani ze stylu psani...vlastne jsem se nudila a rozhodne nebyla dojata...cekala jsem vic, nez jsem dostala, presto jsem docetla do konce, protoze to nebylo az tak hrozne, jak to z komentare muze vyznit...ale v prumeru je to takhle: uz jsem cetla lepsi, ale i horsi...a duvod, proc si ji rozhodne neprectu znovu...

Update 23.11.2014: film byl prekvapive lepsi...dal se...

Zuzikuk
21.08.2014 4 z 5

Hodně dobrá kniha, zajímavé a neobvyklé téma, filozofické vzpomínání na šťastnou rodinu. Chvilkami jsem měla na krajíčku, opravdu dojímavé, ale chybělo tomu "něco". Kniha mi přišla nezakončená, poslední stránky jsem si musela přečíst několikrát, abych je pořádně pochopila - proto jen 4 hvězdy...

karoli.petr
20.08.2014 5 z 5

První knížka u které se mi chtělo brečet.

Nel-ly
20.08.2014 5 z 5

Líbilo, dokonce moc. Je to malá knížečka, která ale v sobě nese všechno, co podle mě slibuje. Je tam trocha napětí, humoru, přátelství a hodně lásky. Není to nijak objevný nebo tak, dalo by se z toho asi vyždímat víc (a já jsem ráda, že to autorka neudělala) a naprosto mi to vyhovovalo. Krom toho svojí dýlkou je to čtení na jedno odpoledne, a přestože má sice volné pokračování v angličtině, není to série! juch :D

JInak si myslím, že nový název knihy od Yoli, se vůbec nehodí... ale to už je asi můj problém :)

Malous
14.08.2014 5 z 5

Dlouho jsem se do ničeho tak nezačetla. Z knížky mám ještě teď rudé oči a nos, husinu a pocit chladu. Díky Formanová, kvůli tobě nám doma došly kapesníčky. :D

vterinka
12.08.2014 5 z 5

Tato kniha mě chytla za srdce. Přečetla jsem ji jedním dechem a běhal mi mráz po zádech. Určitě si ji někdy přečtu znova. :-)

Noctuelle
10.08.2014 5 z 5

K Jestli zůstanu jsem přistupovala s minimálním očekáváním a možná právě proto mě nakonec tak nadchla a několikrát mě dojala k slzám. Po dočtení (a uklidnění svého dojetí) jsem si říkala, že třeba některé situace mohla autorka rozepsat víc, ale pak jsem si uvědomila, že v rámci krátkého časového období, ve kterém se děj odehrává, by větší rozepisování ani nemělo smysl. Příběh je velmi citlivě napsán, hlavní hrdinka není žádná klasická puberťačka, která by mi svými výlevy pila krev. Nejde ani tak o klasický romantický příběh(i když Adam hraje taky důležitou roli), ale o Miin vztah k rodičům, ke kterým se vrací ve vzpomínkám. Knížka se četla lehce, příběh plynul tak nějak sám a nenarazila jsem na žádné slabé místo. Všeobecně za sebe můžu tuto knihu hodnotit jako jeden z nejlepších současných románů pro mládež a jsem velmi zvědavá na filmové zpracování.

Cáťa
09.08.2014 5 z 5

Je to skvělá knížka až do konce nevíš jak to dopane to se mi líbí :D

czeliza
31.07.2014 2 z 5

Na rozdíl od většiny, mě kniha nijak zvlášť neuchvátila. Jistě, téma je silné a některé myšlenky zajímavé, ale já se při čtení nudila a musela jsem se hodně nutit, abych jí dočetla dokonce, jelikož mám nerada něco nedočteno. Od námětu, který byl velmi slibný a dle mého názoru i originální jsem čekala hodně věcí, dalo se do toho pořádně ponořit a kdyby to autorka vzala trochu z jiného úhlu, mohla vyždímat daleko víc. Styl vyprávění se mi také nelíbil. Pokračování si nepřečtu a dvě hvězdy dávám za námět a některé myšlenky, které jsem si skutečně zapamatovala. Navíc, postava Adama je chtě nechtě sympatická.

Mandie
31.07.2014 4 z 5

Je pro mě docela těžké hodnotit tuto knížku. Líbila se mi, dokonce jsem u ní uronila i pár slziček, ale nijak zvlášť se mě "nedotkla". Byla pěkně napsaná a co se mi na ní líbilo bylo to, že až dokonce jste nevěděli, jak se Mia nakonec rozhodne, jestli zůstane. Konec se mi líbil, jsem ráda, jak to skočilo, ale nemyslím si, že by knížka potřebovala pokračování (Where She Went), zajímalo by mě, o čem bude. Ale musím říct, že jsem od ní očekávala víc. Nějakou hlubší myšlenku, poslání. A nic. Moc jsem se s hlavní hrdinkou nedokázala ztotožnit, Mia byla hrozně vážná, knížka neměla téměř žádný humor. Ale líbila se mi, protože mi hrozně připomíná mou nejlepší kamarádku. Jestli zůstanu mi také hodně připomínala knížku Chvíle před koncem, kterou jsem si zamilovala a asi jsem ji s ní tak nějak celou dobu srovnávala. A že to byla těžká konkurence. Ve Chvíli před koncem se totiž hlavní hrdinka opravdu změní a je to silný příběh, ale tohle, tomu něco chybělo. Žádné velká osobní změna, růst, nic takového tam nebylo. Ale přesto se mi líbila. Obdivuji Gayle Formanovou za to, že zvládla natěsnat poměrně silný příběh na ani ne dvě stě stránek. To jen tak někdo neumí. Takže tleskám. Hrozně se těším na film. Trailer vypadá úžasně. Nikdy bych si nemyslela, že to řeknu, ale přijde mi lepší, než knížka. Některé krásné momenty, které jsem tam zahlédla, v knížce vůbec nebyly, což je škoda.

mmmisulka.r
31.07.2014 4 z 5

Toto je první kniha u které nevím, jak začít s hodnocením.
Knížku mám doma už nějakou tu dobu a pořád jsem se k ní nedostala, až když začal na internetu kolovat trailer na filmové zpracování. Doslova mě uchvátil a já si řekla, teď je ten správný čas na přečtení. Nechtěla jsem být pak z filmu zklamaná, ale teď musím chtě nechtě napsat, že se těším, až bude film v kinech. A budu doufat, že v něm bude něco "víc", než v knize.
Knížka to není špatná, přečtete ji za pár hodin, ubíhá to a celkem to i baví, ale prostě jsem čekala že to bude větší "bomba". Zkrátka, je to oddychové čtení na jeden příjemný večer. Ale tentokrát bude podle mě filmové zpracování o dost lepší než kniha.

sumcicka
29.07.2014 1 z 5

Mě osobně kniha nezaujala. Potenciálně slibný námět autorka pohřbila velmi jednoduchým stylem vyprávění, díky kterému jsem o příběh naprosto ztratila zájem. Možná kdyby mi bylo dvanáct... Pokračování si rozhodně nepřečtu

spencer
20.07.2014 5 z 5

Úžasná knížka. Měla jsem ji celkem rychle přečtenou a moc mě zaujala. Rozhodně půjdu na film do kina :)

ivca7818
20.07.2014 5 z 5

Kniha je po právu přirovnávána k neméně citlivě napsanému příběhu Hvězdy nám nepřály. Podobný citový náboj mají rovněž knihy Nicholase Sparkse. Měla jsem ji přečtenou během jednoho dne a nemohla se odtrhnout. Celou nití příběhu se line jedna zásadní otázka: odejít nebo zůstat? Mohu vřele doporučit.

janyska13
18.07.2014 4 z 5

Možná jsem čekala něco víc, ale jinak byla kniha skvělá, musela jsem ji co nejdříve dočíst, když se chýlila ke konci. :)

knihomolka12
10.07.2014

Nevíte někdo, jestli se náhodou nechystá k vydání druhý díl? Jinak ovšem krásná kniha, která dokáže rozhodně upoutat vaši pozornost.

eLeR
04.07.2014 2 z 5

Nie zlá, útla kniha, pre mladé dievčatá. Číta sa veľmi rýchlo, vcelku zaujímavé postavy, veľa životných múdrostí, veľmi veľa monológov vnútorného hlasu, tak som zvedavá ako to všetko dostanú do filmu .. http://www.csfd.cz/film/290902-zustan-se-mnou/videa/

Nie zlý film, taký typický pre mladé dievčatá, výborné pesničky, ale hlavná herečka nie až taká presvedčivá.