Jestli zůstanu

Jestli zůstanu https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74704/bmid_jestli-zustanu-iXv-74704.jpg 4 1630 351

Sedmnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

If I Stay , 2009

jindrich5708
26.06.2014 4 z 5

Krásný a čtivý příběh . Zajímavé čtení na jeden , max. dva večery . Těším se na film ......

IvcaK98
23.06.2014 4 z 5

Někdy si skvělá autorka vybere tak prostoduchý námět, že i když na něm vytříská veškerý svůj um, kvalitní dílo z toho prostě nebude. A nebo je to přesně naopak. Fajn nápad, prostředí, zápletka, ...A přijde si paní Formanová a všechno to pohřbí. Možná by nebylo od věci ukradnout námět na její příští román a podstrčit ho nějaké schopné spisovatelce. Trochu drsná kritika, ale to samé jsem měla na jazyku už u knihy Jen jeden den, kterou jsem četla dřív, a tak to prostě musí ven.

kleria
22.06.2014 4 z 5

Skvělá, krásná knížka která stojí za přečtení. Jen ten konec mě naštval, protože potřebuju druhý díl!! :D

dennie3
31.05.2014 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Formanová má skvělý a čtivý styl psaní. Avšak co se týče reakcí na některé situace a vyjadřování emocí, dle mého názoru by toho mohla dát víc. To se výrazně vztahuje spíše k začátku, se zbytkem knihy už to bylo mnohem lepší. Přesto dávám pět hvězd.
Nebylo to tak, že bych kvůli příběhu brečela, ale párkrát se mi oči zalily slzami a celou knihu jsem měla husí kůži. Ještě teď mi běhá mráz po zádech.
Pokračování si rozhodně přečtu. Tahle kniha je krátká, smysluplná a čtivá. Odpoledne stráveného nad ní rozhodně nelituju.

hanjana
27.05.2014 5 z 5

Bylo to úplně něco jiného, než jsem čekala, ale ani náhodou nejsem zklamaná. Není to úplně obyčejná knížka, nepopisuje vlastně žádný pořádný děj, jen vztahy mezi blízkými a rozhodnutí, která nás v životě čekají. A mně se to neskutečně líbilo, není to napsané nijak nuceně, jen lehce a přitom to člověka dojme

Eliota
24.05.2014 5 z 5

Sice jednoduchý příběh, ale velmi dojemný a smutný. Jediný okamžik, který změní život a který vám vezme téměř všechno..

Šárka5875
06.04.2014 3 z 5

Z této knihy mám rozporuplné pocity. Nezaujala mě, nedokázala jsem se vžít do hlavní postavy, přitom téma nebylo vůbec špatné. Vadilo mi neustálé přeskakování z minulosti do současnosti a naopak, i když to samozřejmě svůj účel mělo. Zkrátka se mi nelíbil styl, jakým byla kniha napsaná. Myslím, že téma "mezi životem a smrtí" mohlo být zpracováno lépe.

Tess.96
16.12.2013 5 z 5

Krátký, smutný a poutavý příběh. Líbil se mi styl psaní, ve kterém autorka ukázala svůj um skvěle vypsat myšlenky, pocity a vzpomínky. Někdy jsem se pousmála, někdy jsem měla oči plné slz. Velice mě překvapilo a zároveň potěšilo, že při psaní této knihy poslouchala autorka "Falling slowly". Nic v knize nemůžu vytknout snad jen otevřený konec, a proto vřele doufám, že se dočkáme i druhého dílu.

Anny90
09.11.2013 3 z 5

Pěkná kniha

Bakela
26.10.2013 3 z 5

Silné téma, ale na pár stránkách působí příběh prvoplánově, psané horkou jehlou.

P.ary
26.10.2013 5 z 5

Nádherná, dojemná knížka... Nic víc dodat nemůžu...

La Fiera
25.10.2013 4 z 5

Jestli zůstanu je příjemnou jednohubkou. Když jsem začínala číst, očekávala jsem něco na způsob Chvílí před koncem. Ale jak byla tato kniha uspořádána se mi líbilo daleko víc. Prokládání informacemi z minulost bylo pro mne vždy na správném místě, sedící k událostem v současnosti.
Jen na konci, bych uvítala alespoň kraťoučký epilog. (I když na druhou stranu je to opět díl ze série.)

Daniela
24.10.2013

Kniha mě moc nezaujala, patří mezi průměrné knihy.

Candide
29.08.2013

Už jsem četla horší knihy, i tak mě ale téma nechytlo a s hrdinkou jsem se špatně sžívala. Retrospektiva mě spíš rušila. Jedno přečtení stačilo.

DariDerek
19.08.2013 5 z 5

Prvních 100 stránek jsem si uvědomovala, co všechno mám a neřeším, jak jedna chvíle může zničit něco, co člověk bere jako samozřejmost....
Jednoduchá knížka, hraje na city, já posledních 20 stránek probrečela, už jen pro to, že mám mámu, tátu a mladšího brášku, který je blonďák a představila si to všechno, co se může stát....
Dobrá, příjemná a hlavně dojemná knížka.... doporučuju :))

Kate.S
30.07.2013 3 z 5

Od této knížky jsem nic moc neočekávala a jsem za to ráda. Je to taková průměrná kniha. Nijak zvlášť mě nenadchla a ani jsem se do hlavních postav nijak zvlášť nevžila a po přečtení jsem o knize vůbec nepřemýšlela. Velmi sympatický pro mě byl Miin děda. Nevím, zda si přečtu pokračování.

Kituna
30.07.2013 3 z 5

kniha sice nepatří mezi ty nejlepší co jsem kdy četla ale i tak to bylo příjemné počteníčko :)

Denaille
21.07.2013 4 z 5

Vůbec jsem nevěděla o čem to bude a možná proto jsem se vůbec pustila do čtení. Ve výsledku z toho ale vzešla velmi příjemná kniha, která u mě v žánru romantiky (což fakt nečtu často) obsadila docela slušné místo. Příběh má hlavu a patu, je docela napínavý, ale hlavně... hlavní hrdinka není žádná tupá puberťácká nána. Autorka skvěle její situaci popsala a nebyla chvíle, kdy bych jí to nežrala.
Nakonec se mi velmi zalíbila jedna zajímavá věta, která padla při rozhovoru Mii a jejího otce o tom, proč odešel ze skupiny: "V životě se někdy musíš pro něco rozhodnout a někdy se zase něco rozhodne pro tebe."

TessDragon
04.07.2013 5 z 5

Po přečtení této knížky nemám vůbec slov!!! Nečekala jsem, že bude tak bombastická, depresivní a romantická. Mia mi byla až děsivě podobná a sympatická, Adam = no která holka by si nepřála takového kluka? :) ,Teddyho jsem si naprosto zamilovala, Miiny rodiče byly opravdu jak z pohádky, jak Miu podporovaly, no celkově mi byla její rodina moc sympatická, ale pak se to všechno zhroutilo jak domeček z karet. Musím říct, že na začátku mi trošku trvalo se začíst, ale pak jsem se nemohla zastavit. Líbilo se mi pojetí, vyjádřené city, všechno! Musím se přiznat, že při pár pasážích jsem měla úplně mokré oči, což se mi u knih stává opravdu jen příležitostně. Mia měla velmi těžké rozhodnutí, zůstat s lidmi co jí zbyly, ale co jí velmi milují, nebo vzdát to a odejít za svou rodinou? Co by jste si vybrali vy? Nebo vás zajímá, jak se s tím nakonec popere Mia? No, nezbývá mi nic jiného než tuto knížku vřele doporučit, protože už mě dlouho takhle knížka nevzala. Plný počet *****

Lenny33
27.05.2013 3 z 5

Na začátku jsem se nemohla začíst, ale přece jen se podařilo.
Co mě na knize hodně štvalo byly určité fráze a výroky, které jsou veřejně známé a často používané, ale do knihy se mi prostě nehodí. Přišlo mi to umělé a jako by byla kniha poskládaná pouze z nich( "naše láska je spojila", "koukal na mě jak na neřešitelný matematický úkol" atd.).
Co se autorce také moc nezdařilo bylo prostředí nemocnice - jelikož mám knihy z lékařského prostředí ráda a mám už něco načteno, tohle mi připadalo hodně amatérsky. Ale tak což. :)
Co se mi naopak zamlouvalo bylo téma: smrt,... jestli zůstat naživu či ne. Toto téma je mi blízké a řekla bych, že zde bylo celkem dobře podané.
Nejvíc jsem se bála věčného téma a to "puberťácké lásky", na kterou mám v knihách poslední dobou averzi. Zde to bylo ovšem napsané celkem hezky, i když v mnoha případech to bylo dost klišé.
Celkově po většinu knihy jsem byla rozhodnutá dát 2*, ovšem na konci mě kniha až pohltila a ne jednou jsem měla blízko k slzám. Což jsem - ani jedno - od této knihy nečekala. Proto myslím, že si kniha ty 3 hvězdičky zaslouží.
(Mimochodem pokud to chápu kniha má být prvním dílem série. Popravdě mě to začíná štvát, jak všichni píšou jen série, i když to dopadá - jako zde - že jeden díl nemá ani 200 stran. Jako by jim ublížilo dát to do jedné knihy. )