Jestli zůstanu

Jestli zůstanu https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74704/bmid_jestli-zustanu-iXv-74704.jpg 4 1630 351

Sedmnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

If I Stay , 2009

jana5962
09.12.2014 5 z 5

Když jsem knihu viděla v prodejně, váhala jsem, ale nakonec jsem si jí koupila. V žádné jiné knize mi nepřipadali postavy tak reálné a skutečné. Měli své vady a chyby a byli reální jak jen mohli. Párkrát mi i ukápla slza. Moc hezký příběh. Sice je na tohle téma hodně děl, ale tohle mě opravdu bavilo. Přelouskala jsem to během dne. Doporučuji.

IvettSp
06.12.2014 2 z 5

Tohle je jedna z těch knih, která mě ničím nenutí ji znovu otevřít. Občas zajímavé myšlenky, ale jinak docela nuda.

Linu
05.12.2014 3 z 5

Námět zajímavý, ale kniha byla místama nudná.

Nicole26
02.12.2014 2 z 5

Na túto knihu som sa naozaj veľmi tešila, no úplne ma sklamala :( Dávam jej 2 hviezdičky aj to len za to minimum hlášok z knihy s hlbším významom, ktoré sa naozaj človeku vryjú do pamäti...

Katy007
30.11.2014 4 z 5

Slzy mi to sice do očí nevehnalo, ale po dočtení to ve mně zanechalo dobrý pocit. Má očekávání jsou rozhodně splněna.

Ulrika
29.11.2014 5 z 5

Velmi dojemná kniha, u které si snad popláče úplně každý. Knihu jsem měla přečtenou opravdu velmi rychle. Film jsem ještě neviděla, tak jsme zvědavá, zda mě dojme stejně jako knižní podoba.

v.nova
26.11.2014 3 z 5

Moc hezky se to čte, člověk si uvědomí, čeho by si měl vážit nejvíc. Ale konec mě, ne úplně mile, překvapil.

Nikolarka
24.11.2014 5 z 5

Boží, ale film se mi líbil asi o trochu víc...

snilek.holka
24.11.2014 4 z 5

Tohle bylo moc hezké....Hrozně se mi to líbilo i když to bylo smutné. Co jsem taky čekala že :)

Sabcens
20.11.2014 4 z 5

Na základě filmu jsem si přečetla i knihu. Musím ale přiznat, že film na mě zapůsobil více. Tím ovšem nechci říct, že je kniha špatná. Je tam spousta vtipných a jiných příhod, které ve filmu nebyli. Tak či tak, ke knize se jistě ještě vrátím a doufám, že v nejbližší době bude u nás dostupný i druhý díl.

andulka1406
16.11.2014 4 z 5

Nejprve jsem si chtěla přečíst knihu a až pak vidět film. Oboje jsem stihla v jeden den, kniha je vážně útlá. Kniha se mi líbila, ale něco mi tam trošku chybělo. Každopádně dobrá kniha.

Alisce
14.11.2014 4 z 5

Díky tomu šílenství kolem této knihy jsem byla trochu skeptická, ale nakonec jsem byla mile překvapena. Ke konci to vypadalo, že to nedopadne podle mých představ, ale nakonec jsem si oddechla a dočetla úspěšně knihu, která byla sice poměrně krátká, ale velice pěkná a dojemná.

mijala
13.11.2014 4 z 5

O knize jsem četla a už dlouho jsem si jí chtěla přečíst. Když se mi konečně dostala do ruky, tak jsem se od ní nemohla odtrhnout. Okamžitě jsem se do ní začetla a byla jsem naštvaná, že musím jít spát a pokračovat ve čtení až druhý den. Druhý den jsem se opět rychle začetla. I když jsem chtěla vědět, jak to dopadne (dalo se to očekávat), tak jsem nechtěla, aby knížka skončila. Počet stran je opravdu malý a určitě by si knížka zasloužila více stránek. Málokdy se mi stává, že by se mi u knížky chtělo brečet, ale u téhle se mi to stávalo docela často. Plný počet hvězd nedávám jen kvůli konci, který přišel až moc rychle a který by určitě mohl být dál rozvinut.

Ditules
13.11.2014 5 z 5

Nejprve jsem četla knížku, pak viděla film. Oboje je dokonalé. K obojímu doporučuji balení kapesníků. Musím říci, že rodiče Miy by si asi přál každý...Neskutečně skvělí pohodáři. V knížce mě dostal syrový popis následků po autonehodě.

dqenisa
13.11.2014 4 z 5

Docela hezky napsaný příběh, velmi se mi líbilo jak to autorka vystihla rozhodně se mi to líbilo ale je to spíš oddychovka.

Tejezka
12.11.2014 4 z 5

Krásný příběh, škoda jen, že kniha byla tak krátká...

BubuRybova
12.11.2014 4 z 5

Dávám čtyři hvězdiček asi hlavně spíše proto, že nemám co vytknout, ale ani extrémně vychválit. Jednoduchá, pohodová knížka:)
Občas mě fascinovalo, jak Mia popisuje svůj vztah k Cellu:)A občas mě zarazily divné části. Třeba když autorka asi do 5 vět popsala, jak Mia na silnici vidí mozek svého otce. A že vypadá jak květák. No tak pardon, ale to mi přišlo trochu neohrabané.

EvelineGray
10.11.2014

Neměla jsem velká očekávání, říkala jsem si buď mě to příjemně překvapí, anebo ne. No, tak teda spíš ne. K Mie jsem si za celých 179 stránek nevytvořila nějaký extra vztah, tragické scény byly líčeny sice dost drasticky, ale po citové stránce mne nechávaly chladnou (myslím, že hlavní hrdinku taky). Vzpomínky ve formě skládání puzzle byly
celkem zajímavé svým napojením na právě probíhající děj, ale na druhou stranu, právě tím, že byly vyprávěny na přeskáčku, byly již v prvních kapitolách načrtnuty hlavní rysy a čím víc kniha postupovala, stávala se z nich jen vyplňovací vata. Co bych však ocenila bez výhrad byl autorčin humor - prohozy postav mi nejednou vykouzlily úsměv na tváři.
Abych to shrnula, kdyby Gayle Formanová napsala nějakou odlehčenou knihu o puberťačce, která musí řešit lehčí problémy, než být či nebýt, s chutí bych si jí přečetla, takhle to však na můj vkus postrádalo potřebnou hloubku.

selenator
08.11.2014 3 z 5

Knihu jsem si koupila, protože jsem viděla ukázku na film a upoutala mě filmová obálka.
Knihu jsem četla docela dlouho, jelikož jsem neměla moc času na čtení. Bylo fajn, že kniha byla napsaná jako co se děje ted a je to doplněno vyprávěním z jejího života. Obdivuji hlavní postavu, která se má rozhodnout, zda zůstane, nebo odejde. Čelí velmi těžkému rozhodnutí. Konec je opravdu tak blbě useknutý a velmi otevřený. Někdy mi i ta slza ukápla...

+ časové rozdělení, pěkná obálka
- menší počet stran, příběh mě nějak extra nepohltil

Adel703
08.11.2014 3 z 5

Musím říct, že i když jsem se na knihu těšila (hodně mě nalákal trailer), trochu jsem se s ní prala. Konec byl na mě až moc otevřený. Ale vcelku hezký příběh, nic náročného ani napínavého.