Jestli zůstanu

Jestli zůstanu https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74704/bmid_jestli-zustanu-iXv-74704.jpg 4 1636 1636

Sedmnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

If I Stay , 2009

Ms.Iris
13.06.2015 3 z 5

Príbeh podaný nevšedne a veru dojal ma veľakrát než som knihu dočítala, no napriek tomu mi tam ešte niečo chýbalo..

sisi koblizc!
06.06.2015 5 z 5

Jediná chyba téhle knížky je málo stránek. Perfektní příběh který je dojemný, romantický, ale někdy i veselý. Líbí se mi protínání současnosti a Miiných vzpomínek.

kklepkaa
06.05.2015 2 z 5

Je to takový dojemný příběh o životě a o lásce. Kniha se hezky četla a byla jsem opravdu zvědavá jak se hlavní hrdinka rozhodne. Film asi žádný trhák nebude, ale i tak se na něj ráda podívám :-)

eliska3246
21.04.2015 3 z 5

Obecně pozoruji, že čtenáři téhle knihy se dělí do dvou kategorií. V té první jsou lidé, kterým kniha připadá dokonalá a skvělá. Druhá si po přečtení řekne: "Jako bylo to dobrý, ale takový... divný..." Já patřím do druhé kategorie. V knize mi chybělo víc dějovosti, ale jinak... dobrý mno :D

Alyss1
20.04.2015 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se opravdu těšila. Nejdříve jsem viděla film a říkala jsem si, že kniha bude o dost lepší. Nemohla jsem se dočkat, až jí budu číst. Bohužel pro mě byla více zklamáním. Knihu jsem přečetla za dva dny, ale nedokazala mě pořádně vtáhnout do děje. Je to snad poprvé co se mi film libil o dost víc, nez kniha. Škoda autorčiny promarněné šance s dobrým nápadem.

Bea-trix
08.04.2015 4 z 5

Mně se kniha líbila. Nedokázala jsem předvídat, jak bude děj pokračovat, takže mě nenudila. Mia a Adam jsou dokonalým příkladem toho, že protiklady se přitahují a jejich příběh mě moc bavil. Celé je to velmi smutné, ale nedojalo mě to tolik, jako např. John Green. Pozor tady spoiler... Jediné, co mě naštvalo, bylo, že autorka nakonec ''zabila'' i jejího brášku. Jinak škoda, že je knížka tak krátká, 180 stránek je pro mě prostě málo, za dva dny přečteno. :( :)

Karolína18
02.04.2015 3 z 5

Tato kniha je pro mě z autorčiny strany promarněná příležitost. Nápad mě vyloženě nadchl a velmi jsem se těšila, až si přečtu Mii příběh. Co jsem však nečekala byla nudná a usedlá hlavní hrdinka. Naopak Adam byl sympatický, nesobecký a milý kluk, kterého by většina mladých holek měla mít při sobě. Možná jsem se do děje málo ponořila nebo nejsem celkem schopna empatie, ale po dočtení jsem absolutně netušila, proč by tato kniha měla někoho rozbrečet. Zároveň mě ale čímsi upoutala, a proto jsem ji přelouskala až do konce.

weja
22.03.2015 4 z 5

Kniha, která se čte jedním dechem. Můžu jen doporučit. Po přečtení to nutí k zamyšlení. Protože, co kdyby se stejné stalo mně? Nevím , co bych dělala......

vlkove
21.03.2015 4 z 5

Pěkná kniha která má svou hloubku a nutí k zamyšlení. Toto by se mohlo stát každému z nás proto je to tak zneklidňující téma.
Některé scény z minulosti hlavní hrdinky bych vynechala ale jinak kniha byla zajímavá.
Filmová obálka je krásná a to mi připomíná že bych mohla shlédnout film. :)
Knize dávám 4 hvězdy. :)

Terezk-a
15.03.2015 3 z 5

Velmi pěkná knížka.
Děj je jednoduchý, ale i přesto vás donutí zamyslet se nad svým životem.

Ajvy
14.03.2015 4 z 5

Ze začátku se tvářila jako klasická teen romance, proti kterým mám jisté vyhrády, ale postupně se ukázalo, že je příběh veden mnohem více do hloubky. Otázka života a smrti, nebo jako jakou moc má v životě náhoda, která v příběhu sehraje svou roli hned několikrát či váhání a hodnocení, zda to či ono je či bylo správné, pěkně pohly mými myšlenkovými pochody. Ale naštěstí to není jenom o umírání. Je tam také téma lásky mezi hlavní hrdinkou a sympatickým muzikantem Adamem. Byla to hudba, která ty dva svedla dohromady a byla to hudba, která značně posílila mé nadšení z knihy. Tak jako Mia miluju klasickou hudbu a tak jako její rodiče i Adam miluju rock a všechny jeho podoby. Vidět na každé třetí stránce jména jako Alice Cooper, Velvet Underground, Nirvana, Jonathan Richman, James Taylor, Coltraine, Bach, Sostakovič nebo Sinatra byla jedna radost. :-)
Jedno mínus jsem však našla, a to, že i přes svůj potenciál bohužel splňuje klasická kliše červené knihovny...

-markéta-
14.03.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla během jednoho dne, děj mě vtáhnul dovnitř a já nemohla přestat číst. Kníha se mi velmi líbila. Je to velmi na zamyšlení, protože děj je vlastně o "polomrtvé" slečně, chvilkami se rozhodnete, že budete věřit, že takovýto stav existuje. Za mě má kniha všech 5 hvězdiček. Všem ji doporučuji, pokud se chcete a celý den odreagovat. :-)

Klaris 99
14.03.2015 4 z 5

Knížku jsem brala, jako takovou jednohubku na jeden večer a nečekala jsem nic moc velkolepého, protože v knize, která nemá víc, než 200 stran se toho nikdy moc nestane a vy čekáte jen takovou tu trapnou romantickou linii, kterou obsahuje většina dnešních románů. U Jestli zůstanu mě překvapilo, že autorka zašla i do jiných témat, než do řešení vztahu hlavních hrdinů. Kniha sice neměla hluboký děj, ale sem tam nutil k jemnému zamyšlení. Moc se mi líbilo, jak autorka ,,smíchala´´ hrdinčina vzpomínky z dětství, blízké minulosti a současnosti. To je také odpověď na to, jak autorka dokázala popsat 184 stran něčím zajímavým, protože nejde napsat 184 o romantickém ležení v nemocnici. Celé se to poměrně dobře četlo, i když tam nebylo nic, co by vás pohánělo rychle dopředu. Děj byl tak předvídatelný a vše co by vás mělo rádoby pohánět odhalíte hned na začátku.
Hlavní postavy nedokážu nějakým způsobem posoudit, řekla bych, že Mia byla protivná, ale kdybych já ležela v komatu a zároveň se procházela po chodbách v duší podobě, tak by mi asi moc do smíchu nebylo. Adam- jediné, co o něm vím je, že miluje Miu, hraje na kytaru a má smysl pro humor, takže taky nic. A další postavy, buď zemřeli, nebo se tam moc nevyskytovali a nešlo si na ně udělat pořádný názor.
Kniha dobrá, film už ne tak dobrý. Nechápu, co se bude dít v dalším dílu, ale docela se na něj těším.

warca
13.03.2015 3 z 5

Kniha měla určitě nějakou hloubku, ale mě moc nezaujala. Příběh byl trochu o ničem. Rozhodně na to musí být správné rozpoložení člověka, protože zatímco já zůstávala nepoznamenána příběhem, moje starší sestra se po přečtení skoro rozbrečela.

LazyNight
09.03.2015

No... film jsem neviděla. Tuhle knihu jsem si koupila jen proto, že mě v knihovně kámošky popoháněly, protože jsme nestíhaly vlak, a já si nutně chtěla koupit knihu v angličtině. Takže ano, mám ji v originále a těším se na ni. Uvidím jak se mi bude líbit.
Myslím, že bude.

natalie2171
06.03.2015 4 z 5

Film přišel do kin představený jako velký trhák. Podle traileru mělo jít o smutný román, ve kterém hl. hrdinka umře a opět v tichých scénách, kde je jen v pozadí hudba tiše přemýšlí o věcech, které jsme z daleko nemohli vědět.
Viděla jsem první film, protože jsem byla nějak zaneprázdněná čtením jiných knih. Nelíbil se mi, protože mě to nebavilo. Ve filmu se mi návrat z přítomnosti do minulosti a zase poskakování sem a tam, moc nehodilo, působilo to na mě trochu chaoticky a nepochopila jsem, proč najednou tolik nostalgie.
Po nějaké době, kdy jsem ještě byla zhnusená filmem, jsem narazila na knížku a donutila se jí přečíst. Kniha mě opravdu strhla, upoutala mě svým dějem a skákání mi nepřišlo chaotické, ale naopak jsem ho pochopila a hltala každé slovo. I když konec byl trošku slabší, ale i tak dávám knize 4z5 za to, že mě nezklamala.

Simí96
04.03.2015 3 z 5

Moc jsem se na knihu těšila, ale po přečtení jsem pocítila zklamání. Téma je výborné, ale v knize chyběla jiskra. Chvílemi jsem soucítila s hlavní hrdinkou a uvědomila si, že žijeme jen jednou, a proto si života máme vážit a bojovat proto, abychom na světě byli. Trošku mě mrzí, že kniha měla otevřený konec, což ale zas taková tragédie nebyla, jelikož bude pokračování. Moc se mi líbí knižní obálka, patří mezi mé nejoblíbenější. Viděla jsem i film a líbí se mi na tom, že byl zpracován přesně podle knižního námětu.

ivzu77
20.02.2015 3 z 5

Pěkná oddechovka o lásce, rodině, hudbě, štěstí a neštěstí v životě americke rodiny. Láska MIU vrátí z komatu zpět k Adamovi nebo to tak nebude?
Po shlédnutí filmu musím říci, že tentokrát se scénář držel knižní předlohy, zfilmování udělalo krásnou tečku po přečtení knihy a emoce dostaly svůj průchod ... slzavé údolí a papírové kapesníčky

Karliste
20.02.2015 3 z 5

Hezká odpočinková kniha, trochu smutná, ale čekala jsem něco víc, možná přehnaná očekávání..měla jsem ji přečtenou za den :-) Film by mohl být fajn.

Katies
07.02.2015 2 z 5

Dle mého příliš opěvovaná kniha. Celkem zklamání, protože nápad se mi opravdu zalíbil.
Nevím, nějak mi to nesedlo.