Jestli zůstanu

Jestli zůstanu https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74704/bmid_jestli-zustanu-iXv-74704.jpg 4 1636 1636

Sedmnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

If I Stay , 2009

e.llis
01.10.2015 4 z 5

Mě se kniha velice líbila. Sice jsem se sem tam ztrácela, ale stálo to za to.
Pro ty, kterým se tam nelíbí ty vzpomínky jenom chci říct, že o tom ta kniha vlastně byla. O tom že si uvědomila jak život může být ůžasný a to nakonec ovlivnilo její rozhodnutí.

adelne12
19.09.2015 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Asi tak bych ohodnotila tuhle knihu :-D :-)

milamarus
06.09.2015 1 z 5

Nepochybuji o tom, že se mozek dokáže zabavit desítkami myšlenek, ať už jeho majitel leží na prosluněné pláži nebo v kómatu na JIPce. Musím ale souhlasit s předchozím komentářem a přiznat, že bylo těžké držet krok s těmi všemi příběhy, vzpomínkami a rozhodováním hlavní hrdinky, zda zůstat či jít…
Všechno to důležité a podstatné je totiž napsané na vnitřní straně obálky. (A těm, kdo nikdy neviděli Ducha nebo celkem často reprízované A co když je to pravda? pomůže s pochopením Miina stavu mezi životem a smrtí text na zadní straně knihy.) Ach jo!
Kdyby autorka raději držela čtenáře v určité nevědomosti, děj posunula dál a jinam (tj. mimo nemocnici) a dala více prostoru Adamovi, bylo by to hodno alespoň dvou hvězdiček. Ale takhle? Sotva jedna…

tynkaiscrazy
05.09.2015 odpad!

MŮJ BOŽE, CO JSEM TO ČETLA?
Knížka bez naprostého nápadu, bez originality, bez všeho. Nesnášela jsem Miu pro její neustálé žvatlání o cellu a klasické hudbě. Není to tím, že nemám ráda klasiku, co si budem povídat, při čtení nic jiného než Beethovena neposlouchám, ale vážně musela svými řečmi o hudbě zaplnit třičtvrtě stránky?
Adam mi přišel jako kluk, co se k ní absolutně nehodí. Ona byla tichá, divná, on hrál v rockové kapele, nosil křiváky a podobně. Navíc mi přišel nerealistický.

Děj tedy taky nebyl žádný zázrak. Na třetí stránce už byli všichni už mrtví (navíc popisování válejících se vnitřností... Vážně? Má to být román, ne?) a následovalo nekonečné vyprávění o tom, jak se Mia se svým přítelem setkala, jak ji bral na koncerty a podobné absolutně nezajímavé a nezáživné věci, které by možná za něco stály, kdyby byly dobře popsány. Pokud si to chcete přečíst bez té zbytečné omáčky, stačí vám první a poslední kapitola. Nebo vlastně jen ta první, protože poté stejně už všichni víte, jak to dopadne.

Nejsem ten ekologický typ člověka, který tvrdí, že třídění zachrání svět, ale po přečtení tohoto braku mi bylo opravdu líto všech těch stromů, které musely být poraženy.

vevera6
29.08.2015 4 z 5

Knížka pro mě nebyla zas až tak špatná, na to, že tohle nečtu. Přečetla jsem ji najedou a dočetla jsem ji spíš jen proto, abych neměla rozečtenou knížku. Trošku jsem se ztrácela ve vzpomínkách a konec mi přišel nějak utípnutý, jinak to ale docela ušlo.

Pistácie
28.08.2015 4 z 5

Kniha s příběhem je opravdu zajímavá a čtivá. Já udělala jednu chybu a to, že jsem si nejprve pustila film, až potom jsem se vrhla na četbu. To mi dělá problémy. A pak vždy knihu srovnávám s filmem. Proto jsem se do knižního příběhu musela často nutit. Ale i tak mě bavil. A našlo se tam pár odlišností oproti filmové podobě.

kika 13
27.08.2015 4 z 5

Vžij se do toho,až se to stane pravdou.
Mě osobně se po prvních stránkách do čtení moc nechtělo,ale potom časem mě děj dostal.
Zajímavé téma.

ascitty
24.08.2015

Mně teda kniha vůbec neoslovila. Ani jsem jí nedočetla. Nápad možná dobrý, ale celkově byla kniha nudná, zdlouhavá a pardon, ale i špatně napsaná. V knížce jsem se nevyznala, když byl flashback, tak jsem se akorát zamotala. Celkově mi to příjde, jako hodně "vtíravá" knížka, která se snaží hrát na city... Asi mi to nesedlo, nebo jsem od toho čekala víc, ale za mě PALEC DOLŮ.

NikaMirka
24.08.2015 2 z 5

Od knihy a příběhu jsem čekala něco jiného.Rozhodně jsem nečekala, že Mia bude ve světě mezi životem a smrtí a všechno co v tom světě bude dělat je vracet se do minulosti ve vzpomínkách. Čekala jsem nějaké hlubší myšlenky, možná víc fantazie a popis onoho světa v kterém se Mia nacházela. Místo toho se člověk celý příběh utápí ve vzpomínkách. Jak vyjádřila již ALITHEA níže, kdyby měl Miin život nějaký veliký význam, nebo měl jiný spád, příběh by byl zajímavější. Dočetla jsem knihu jen proto, že měla necelých 200 stran, mít jich víc, tak nedočtu až do konce a odložím ji.

Kammci
23.08.2015 5 z 5

Pro mně skvělá knížka.. zas trochu jiný příběh než u většiny románů :-)

alithea
16.08.2015 2 z 5

Nedočteno. Celý příběh byl vyprávěn velice hezky a poutavé, ale zároveň poněkud fádně. Kdyby měl Miin život nějaký "zajímavější spád", kniha by mě určitě bavila víc.

Marisa
08.08.2015 5 z 5

Kniha byla velmi zajímavá. Děj nebyl jen tak o ničem, byl promyšlený a měl nějaký smysl. To knize přidalo na vážnosti a mně do knihovny přibyla další skvělá srdcovka :)

klarcal
30.07.2015 4 z 5

Velice čtivě napsaný příběh,který vtáhne do děje i ty největší odpůrce romantiky a dramatu. Přečetla jsem to doslova jedním dechem,až na pár pasáží,které mě chvílema nudily. Autorka se nemůže trefit do noty úplně každému,ale ten kdo si rád popláče u knížky, a dychtí ne po tak šťastných momentech v knížce, opravdu doporučuji! Hned se vrhám na druhý díl,tentokrát v originálu.

Markett
11.07.2015 5 z 5

Kniha mě opravdu velmi zaujala. Zajímavý námět a pěkný příběh - prolínání vzpomínek s realitou. Velice krásná a nenáročná kniha. Jsem zvědavá na pokračování.

MisakoMiko
24.06.2015

Opravdu zajímavé , ale že bych nemohla přestat číst ... to asi ne . Líbilo se mi však prolínání Miiných vzpomínek . Samotný konec vás donutí k zamyšlení . :) Škoda, že kniha nemá více stran, celkem mě zajímá , co se pak dále Miou ....

Markét.t
22.06.2015 3 z 5

Tak nějak nevím...
Zajímavý nápad, ale samotný příběh mi přišel celkem o ničem. Často jsem se i nudila, což mě mrzí.
Prolínání minulosti a současnosti bylo fajn.

tereza3691
20.06.2015 4 z 5

Byla jsem příjemně překvapena. Mám pravidlo, že si nejprve přečtu knihu a potom pustím film. Tady to bylo bohužel naopak, protože jsem ani nevěděla že nějaká kniha existuje. Nicméně to bylo příjemně překvapení, příjemné čtení, i když chvilkami smutné. Konec mi ve filmu nedával moc smysl, kdežto v knize.....
I když mám samé kladné hodnocení, na 5 hvězd to necítím. Je to příjemné a nenáročné čtení, ale někdy se tam objevují absurdity a přiznejme si, není to ani žádný originální námět.

rava
20.06.2015 4 z 5

Krásná kniha, která Vás donutí k zamyšlení.

TheSinna
16.06.2015 3 z 5

U této knihy mě zaujal nápad a taky pro mě v té době ještě nedávno vytvořený film. Po čase jsem se rozhodla knihu si koupit a musím říct, že si právě teď za tuto koupi nadávám. Kniha byla pro z části až moc zdlouhavá a asi jsem se nezačetla pořádně do děje, protože mě nebavila.

Při čtení mě držela pouze vyhlídka nových přirovnání nebo myšlenek autorky (například mě uchvátil její názor na Jazz, že je to takový punk pro starší. Mě samotnou by tento názor nenapadl). Následně mě bavily vzpomínky, kde vystupoval Adam, jinak mi hlavní hrdinka přišla neslaná nemastná.

Nejspíše se tato kniha netrefila do mého gusta a asi nejsem dosti empatická, ale tato kniha se opravdu nezapíše mezi moje oblíbené knihy, možná ani mezi knihy, co si znovu v dohledné době znovu přečtu.

smejkalova.m
14.06.2015 4 z 5

Viděla jsem film, který mě naprosto uchvátil, tak jsem musela přečíst i knihu.. Pro mě byl lepší film, ale kniha byla také dobrá, ale ne natolik. :-)