Jestli zůstanu

Jestli zůstanu https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74704/bmid_jestli-zustanu-iXv-74704.jpg 4 1636 1636

Sedmnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

If I Stay , 2009

tynka65
04.02.2015 3 z 5

Nejdříve jsem četla Jen jeden den a čekala něco podobného, proto jsem z téhle knížky asi nebyla úplně nadšená. Není špatná, ale něco mi v ní jaksi chybělo.

janka2000
01.02.2015 5 z 5

Kniha se mi zamlouvala názvem a obalem,tak jsem si ji půjčila.Bylo to příjemné čtení a každý si v té knize něco najde. Mě osobně zaujalo přemýšlení o životě.Jak se Mia rozhodovala, jestli žít nebo zemřít, nebo vyprávění jejího života vyvoděná tím, čím si v danou chvíli prochází. Doporučuji k přečtení.

tinka99
31.01.2015 3 z 5

Film jsem viděla dříve, než jsem četla knihu...knížka byla pěkná, ale film je lepší.....

VČJKR
27.01.2015

Jeden svůj komentář už jsem sem, myslím, před časem psala. Teď jsem viděla film a (ač jako správný knihomilovník) musím říct - byl lepší!

V článku film i knihu srovnávám, můžete se přijít podívat :) http://alittlepieceofbooks.blogspot.com/2015/01/np-kniha-vs-film-jestli-zustanuzustan.html

misalina5798
25.01.2015 3 z 5

Od téhle knížky jsem moc nečekala, spíš jsem po ní sáhla jen ze zvědavosti, nebyla jsem proto nijak zvlášť zklamaná. Milá zábava na nudné hodiny matematiky, neurazí, nenadchne. :)

Andy0892
24.01.2015 3 z 5

Nemůžu říct, že by to byla jedna z mých oblíbených knih, ale zaslouží si přečtení. Dlouho jsem si ji chtěla přečíst a nejspíš jsem čekala příliš dlouho, přesto doporučuji. Kniha je mnohem lepší než film, který mě osobně nenadchl. :-D

LucyNej
22.01.2015 5 z 5

Kniha mě chytla za srdce. O tom žádná.... Člověk si díky ní uvědomí, co se může stát během chvilky.... a jak může být život krátký.

Kočičáci
19.01.2015 3 z 5

V tomto případě se musím odklonit od většiny názorů zde – pro mě mírně řečeno zklamání. Možná, že kdyby avizovaný druhý (snad lepší) díl, který by knihu nějak vygradoval a dokončil, byl součástí tohoto příběhu, třeba by mě to nějak chytlo. Nemělo to správný spád a místy to bylo trochu nudné. Neříkám, že úplně špatné, ale za poslední dobu se s podobnými knihami roztrhl pytel, a toto je slabší průměr.
A taky – proč v novém vydání překlad Zůstaň se mnou?

Komu se líbil nápad, že Mia sleduje všechno dění jako „duch,“ tak tomu vřele doporučuji knížku V plamenech – R. Lupton – obě autorky shodou okolností uchopily téma ve stejném roce – 2011.

tereza8951
18.01.2015 5 z 5

Z této knihy jsem nadšená,chytla mě to natolik,že jsem ji přelouskala za víkend(a to je u mě co říct)...:))
Sice je škoda,že je kniha tak podivně ukončená,ale i tak jsem si tu knížku hodně oblíbila i přesto že má smutný děj,ale to je život:)

Zmrzka
10.01.2015

Ten otevřený konec!!!! Doufám že bude druhý díl, viděla jsem bohužel jenom film ale zaujalo mě to!

Pedruska01
09.01.2015 3 z 5

No, co ke knize říci? Možná jsem od toho čekala něco jiného - něco víc. Všude jsem slyšela chválu, ale mě to nijak nedostalo na kolena. Nebylo to špatné, ale ani nijak vynikající. Prostě takový ten zlatý střed. :)
Pojetí nebylo špatné - vyprávění o svém životě před a zárověň součastnou situací. Ano, samo o sobě nebo spíše nápad byl velmi tragický a smutný, což je snad v dnešní době fenomén, ale rozhodně nijak neomrzí - zatím. Dojemné záležitosti člověka vždy donutí podlehnout. Byla jsem na tom stejně, jenže to nemělo takové grády, jaké jsem již poznala jinde.
Mimochodem, nějak jsem si oblíbila Miina otce. Ze vzpomínek to byl neuvěřitelný sympaťák! :)
Nečetlo se to špatně ani kniha není žádná bichle, což má u mě velké plus, ale upřímně čekám, že filmová podoba bude podstatně "lepší". Tak uvidíme. :)

Viky.Tejralova
09.01.2015 5 z 5

Nemám slov.
Naprosto neuvěřitelně skvělá kniha, která mi moc přirostla k srdci. Je hodně smutná, ale i přesto je v ní něco, co to vyvažuje a dělá to dokonalou knihou. Moc se mi líbí jak je to napsané, jak Mia prožívá svůj život skrz vzpomínky. Moc zajímavé a moc dobře se čte. Opravdu skvělá kniha, a nevidím žádnou chybu!!! :-)

Padawán
04.01.2015 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film, až poté jsem četla knížku. Kniha se mi líbila o něco více než film. Kniha je napsaná jednoduše a líbila se mi hlavně kompozice (skutečnost v nemocnici a vzpomínky). Trochu mě zklamal otevřený konec, ale neberu to jako tragédii ;)

AlenkaJ.
01.01.2015 5 z 5

Kniha se dobře a rychle četla. Je to psané jednoduše, žádné velké přemýšlení. Děj vás vytrhne z reality a chvílemi prožíváte i smutek s hlavní hrdinkou...líbilo se mi to ;)

NikolMuras
01.01.2015 3 z 5

Doufám, že film je lepší než kniha. Ten otevřený konec mě vyloženě naštval a chvílemi mě to ani nebavilo.

kokolka
27.12.2014 5 z 5

Na tuto knihu jsem narazila náhodou. Na první pohled jsem si zamilovala obálku. Nic jsem od ní nečekala, dokonce jsem váhala nad jejím přečtením. Já si ji ale zamilovala. Knihu a později i film.
Jediné, co mě mrzí je, že kniha je pojmenována o Miině rozhodování, zda zůstane a logicky by měl tomuto příběh odpovídat. Já osobně jsem marně hledala známky toho, že by se rozhodovala. Ale je to možná jen můj pocit ;). Také bych zanechala název Jestli zůstanu, který mi k ději sedí lépe než Zůstaň se mnou.
Příjemné zimní čtení. Sotva přečtete tuto knihu, nemůžete se dočkat na druhý díl... :)

Kelíns
25.12.2014 3 z 5

Ten námět je hodně dobrý a originální. Zbytek už trochu vázne, ale stejně se mi to líbilo. Prostě taková oddechová četba. Nenudí ani nenadchne.
Akorát se po té knížce cítím taková prázdná. Nic se mnou neudělala. Pořád jsem čekala jestli tam nastane nějaký zásadní moment a ono furt nic. A po těch vzpomínkách a rozhodování bych čekala trochu zásadnější konec, takhle mi to přišlo trochu nedokončené. Ale to by byl zase na druhou stranu trochu kýč.
Ale jinak se mi to líbilo, ale že bych se k tomu měla vracet... to asi zas ne.

LilianaFalcon
24.12.2014 3 z 5

Jak začíná být mým dobrým zvykem, hodnotím spíš Aj verzi.
1. díl? lehce podprůměrný... dokonce bych řekla, že film byl lepší, než předloha...
Prostě tomu něco chybělo... zajímavé téma... hezky rozpracovaná minulost a "duchařina?"
Dokonce chápu to její složité rozhodování, ale určitě by to šlo napsat zajímavěji.

Ale počkejte si na pokračování!!! :-D pak už jedničku zatracovat nebudete ;-)

Miluju, když mě něco překvapí, a to 2. díl rozhodně udělal... Jen už by ho někdo mohl zařadit do edičního plánu....

Laf
21.12.2014 5 z 5

Nejdříve jsem si myslela, že to bude nuda číst to, ale opak je pravdou. Moc se mi to líbilo, i je to napsané poutavou formou, která nenudí. Příběh sám je velmi zajímavý a smutný a do poslední chvíle napínavý, jak to celé skončí.

tynachvojkova
21.12.2014

Velmi úžasná kniha! Člověk si uvědomí svoje hodnoty a myslím, že tato kniha by se měla stát povinnou pro lidi, kteří si neváží určitých věcí. Mia a její rodiče jsou hodní lidé a rozhodně na mě působili pohodově, Adam nebyl ten typický kluk, jako je v každých knížkách - dokonalý, ale byl prostě reálný a za to bych knihu hodnotila minimálně 4 hvězdičkami. Musím dodat, že hned po dočtení jsem se musela podívat na film.