Jestli to řekneš...

Jestli to řekneš... https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485038/bmid_jestli-to-reknes-6Dg-485038.jpg 4 405 120

I po více než deseti letech jako by se sestrám Nikki, Sami a Tori Knotekovým při zaslechnutí slova „maminka“ zaryly do srdce dravčí pařáty. Pokaždé spustí lavinu vzpomínek, které byly od dětství jejich tajemstvím. Až dosud. Za zavřenými dveřmi venkovského domu v Raymondu ve státě Washington byla děvčata po celá léta vystavena nepředstavitelně hrubému zacházení, ponižování, týrání a psychickému teroru ze strany jejich matky Shelly. Výheň tohoto pekla ukovala mezi Nikki, Sami a Tori nesmírně pevné pouto, díky němuž byly zranitelné daleko méně, než se Shelly domnívala. Ačkoliv jiní v její zvrácené pavučině uvízli, dcery v sobě našly sílu a odvahu uniknout stupňující se noční můře, jež vyvrcholila sérií vražd. Kniha Jestli to řekneš… je mučivou a srdcervoucí výpovědí obětí čirého zla – a příběhem jak o něm, tak o svobodě a spravedlnosti, které si Nikki, Sami a Tori vybojovaly s nasazením života. Navždy sestry, oběti už nikdy víc – objevily světlo v temnotě, díky němuž se staly tím, čím jsou dnes – houževnatými ženami, milujícími, milovanými a kráčejícími dál vlastní cestou.... celý text

Thrillery Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Vendeta

If You Tell , 2019

Metla
27.11.2022

Přečteno s krajním sebezapřením; mnohokrát jsem zvažovala, že se na tu nekonečnou spirálu fyzického i psychického týrání, ponižování a mučení prostě vykašlu. Co stránka, to řádění sadistické psychopatky s neuvěřitelnou schopností manipulovat s lidmi a dělat ze života peklo každému, kdo se k ní dostane příliš blízko. Ale vůbec nejhorší, nejvíce iritující pro mě byla pasivita obětí, jejich neschopnost, ba přímo neochota zachránit sebe i ostatní, zastavit teror či přinejmenším uniknout. Rozumím nečinnosti dětí, ty v tom bizáru vyrůstaly a leccos nepochopitelného braly jako samozřejmost, šílená bestie nad nimi měla odjakživa moc. Ovšem dospělí, co se sebou nechali takovým obludným způsobem orat, zabíjet pro ni nebo se nechat zabíjet, nemohli mít všech pět pohromadě. Kéž by tu mrchu někdo vzal zavčasu kramlí mezi oči. Letos byla podmínečně propuštěna a může řádit dál... Jak se teď asi žije jejím dcerám?
"Jestli to řekneš" klade naléhavé otázky především o nevšímavosti okolí, také o vlivu prostředí, výchovy a genů na lidskou osobnost. Kniha vznikla na základě výpovědí, kombinuje dokument s beletrií a nečetla se mi zrovna dobře. Téma velmi nepříjemné a styl psaní nic extra, dle mého názoru v různých obměnách stále totéž dokola.
Jak mám hodnotit otřesný skutečný příběh? Nevím, házím na hvězdičky bobek a pokusím se ten hnus vypudit z hlavy. Hned tak se mi to nepovede, tím jsem si jistá už teď.

MisakCZE
23.11.2022 3 z 5

Jako první mě na této knize zaujal námět. Teprve, když se mně dostala do ruky, jsem zjistil, že je psána podle skutečné události.
Čtení to není pěkné, lépe řečeno je otřesné, šokující, srdcervoucí. Vyvolá ve vás pocit znechucení, zmaru, odporu a nemožnosti pochopení, jakých činů jsou někteří jedinci na této planetě schopni.
Autor má můj obdiv jak smysluplně a chronologicky dokázal příběh odvyprávět. Taktéž obdivuji sestry Knotekovy, že se o svůj příběh detailně podělily a tím vypověděly, jakým monstrem jejich matka je. Což by se jinak svět díky pochybnému "Alfordovu doznání" ani nedozvěděl.

Snad ještě smutnější než letitá ohavná činnost manželů Knotekových, je fakt, že v tuto dobu (23.11.2022) jsou už oba zase na svobodě .....

dufkys
20.11.2022 5 z 5

bezesporu nejsilnější a nejdrsnejsi kniha, která mi prošla rukama. stojí za to si ji přečíst a až poté pátrat po informacích v jiných zdrojích.

boeink
15.11.2022 5 z 5

Tohle byl na mě těžký kalibr. Nějaké knížky tohoto druhu už mám za sebou, takže jsem se do této pustila celkem směle.
Fyzické i psychické týrání, které se tady odehrávalo, je skoro neuvěřitelné a nepředstavitelné a nejhorší na tom je, že vychází z faktů. Shelly i její manžel Dave by nikdy neměli vylézt z kriminálu, představa, co ještě můžou ve svém životě "zvládnout" je děsivá.
Jak hodnotit? Kniha rozhodně není pěkné čtení. Určitě je ale čtivě napsaná a nutí k zamyšlení. Jak je možné, že nikdo nezasáhl? Sousedé, lékaři, učitelé, známí, matka Shelly, přátelé děvčat? Jak se mohli Kathy a Ron podvolit? Proč dříve neřekly nic ty děti?

Anette99
14.11.2022 5 z 5

Tak tohle byla opravdu síla. Sledujeme příběh tří sester, jejichž matka byla pořádně vyšinutá. Týrání, manipulace, to vše bylo v této rodině na denním pořádku. "Matka" nezůstala "jen" u týrání svých dcer, ale ztrpčovala život daleko více osobám. Utýrala dvě osoby, o kterých prohlašovala, že to jsou její přátelé, dcerám prováděla opravdu hnusné věci. A to vše za spolupráce jejího třetího manžela, který byl pořádný slaboch - nechal se do toho vmanipulovat, a ještě svoji manželku pořád omlouval. Dokážu pochopit, že holky se tomu dlouho nedokázaly postavit, aby je nerozdělili a nebo aby nepřišel ještě horší trest, a obdivuju, že to nakonec dokázaly. Co nechápu, je to, že si nikdo z okolí ani náznakem nevšiml, co se v domě Knoteckových děje, a už vůbec počínání policie po prvním udání od nejstarší dcery, to bylo opravdu trestuhodné. Nejhorší na tom je to, že tohle se opravdu dělo a ty tresty, které Shelly a Dave vyfasovali, byly opravdu k smíchu. I když je kniha plná hnusu, zoufalství a beznaděje, je napsaná tak dobře, že jsem musela číst pořád dál a dál.

Miro67
13.11.2022 4 z 5

Asi jsme už většinou otrlí a nějaké to násilí v knihách nás hned nerozhází. U této knihy to však neplatí, protože píše o skutečném domácím násilí. Naštěstí hned na začátku knihy víme, že všechny tři sestry kruté zacházení přežily, i když asi už nikdy nebudou na svět pohlížet jako na krásné místo k žití. Matku odsoudíme okamžitě, stejně tak i slabošského otce. Co ale okolí? Nezaslouží si stejné opovržení a kritiku? Nejen za to, že svou nevšímavostí prodlužoval utrpení děvčat a dovolil, aby došlo i k vraždám pomalým mučením. Ale i za to, že neustálým ustupováním Shellyniným manýrům vychovali z obludy monstrzrůdu.

Rodaw
06.11.2022 5 z 5

JESTLI TO ŘEKNEŠ
Hodnocení Knihánkova: 4,5 ⭐️

Od pana Gregga Olsena jsem před lety (už je to mnoho let, ten čas letí neskutečně) četla knihy Závist a Zrada. Byly to takové thrillery pro teenagery, ale líbily se mi moc! Na Jestli to řekneš jsem se tedy těšila moc, ale ve výsledku to bylo ještě větší WOW, než jsem očekávala - a to jsem ta očekávání měla opravdu vysoká.

Tato knížka je true crime. Skutečná událost, skutečný zločin - napsáno formou románu, jako příběh... Doporučuji všem si NEZJIŠŤOVAT nic o skutečnosti. Prostě si knížku přečtěte, buďte šokováni a překvapeni... a až po dočtení se kdyžtak mrkněte na internet - na fotky, články a tak dále... I když co se týká nějakých informací - v knížce je všechno. Takže když Jestli to řekneš přečtete, o zločinu víte kompletně vše (včetně toho, jaká je situace nyní, v roce 2022).

Máme tu příběh tří sester - Nikki, Sami, Tori (těmto třem ženám je i celá kniha věnována). Na začátku je popsán jejich současný - úspěšný a spokojený - život, kdy je jim kolem 40 let a prostě žijou:). I když jsou už konečně šťastné, šrámy z minulosti si nesou stále s sebou - a už navždy ponesou. V knize poznáme jejich příběh, kdy jako děti nesmírně trpěly. Za vše mohla jejich psychicky nemocná (ovšem na první pohled krásná a půvabná žena) matka - Shelly Knotek (Michelle Knotek). Dívky musely čelit hrubému zacházení, ponižování, týrání a psychickému teroru. Noční můra vyvrcholila sérií vražd...

Knížka je prostě neuvěřitelně moc čtivá - i když to možná nebude dávat smysl, stylem vyprávění a tou obrovskou čtivostí mi připomínala knížky od Taylor Jenkins Reid. Celkově bych sama za sebe řekla, že Jestli to řekneš vnímám jako kombinaci T.J. Reid + titulu Dívka od vedle (od Jacka Ketchuma, miluju a navždy milovat budu). Do knihy se ponoříte, postavy působí skutečně, vtáhne Vás to dovnitř a hltáte stránku za stránkou. Kéž by každý true crime zločin byl takto zpracován do neuvěřitelně čtivého románu. Já bych za to byla vděčná a každou takovou knihu bych si s nadšením přečetla... Sedlo mi to fakt suprově!!!

Kniha je velice krutá, myslím, že ta míra brutality překvapí asi každého, já něco takového fakt nečekala:)). Zároveň je však i hodně psychologická, naplno se tu ponoříte do nitra temné a zvrácené duše. Čtení mrazivé a nesmírně zajímavé. Člověk si říká - jak jí to mohlo projít? Jak je možné, že postavy u ní zůstávaly a poslouchaly? Ale to už tu nebudu více rozvádět, to už si musíte přečíst sami... :-)

V epilogu se dočtete, jak postavy žijí dnes. Pak ještě následuje doslov - od profesorky forenzní psychologie, která přináší další zajímavé informace a souvislosti. Knihu moc a moc doporučuji, připravte se na krutost a velkou dávku psychologie - ale stojí to za to. A jak jsem už jednou psala - kéž by byl takto zpracován každý true crime zločin.
A na závěr připojuji ještě větu od Sami: "Matce dělalo dobře, že mohla týrat lidi."
Velké doporučení a běžte do toho - pokud si troufáte... (Dívka od vedle je ale stále krutější, ovšem tady to mučení je taky.)

Více v mém povídání na YouTube, kanál Knihánkov - video Přečteno 4/2022.

Miška74
03.11.2022 4 z 5

Kniha je napsaná podle skutečných událostí, což mě zaujalo při jejím výběru. Je napsaná velmi dobře a čte se jedním dechem. Já osobně jsem neměla se čtením knihy žádný problém, spousta thrilleru je mnohem desivejsich. Ano, tahle je napsaná podle skutečnosti a je hodně autentická. Příběh mě vyloženě neděsil, co me však desilo je nevsimavost okolí.

.berenika.
01.11.2022

• tuhle knížku budu dlouho zpracovávat,
je to opravdu síla
• musím říct, že jediné co mi “zlehčilo” čtení, byl fakt, že to všechny JEJÍ děti přežily
• strašně moc doufám, že by se tohle
v dnešní době už nestalo a pokud ano, odhalilo by to okolí mnohem dříve
• co se týče stylu psaní ️ napůl reportérský styl se mi moc líbí a vzhledem ke skutečným událostem se to hodilo
• doporučuji přečíst, ale jen těm se silnou povahou ️ to psychické a fyzické týrání na každé straně je náročné

nakavusterezou
17.10.2022 5 z 5

Já opravdu nevím, jak mám hodnotit knihu, která je sepsaná na základě skutečných událostí.

Od první ho poslední stránky jen čtete, jak ta bestie někomu ubližovala a ubližovala až tak moc, že to stálo několik životů. Celou dobu čtení mi bylo smutno, zároveň jsem byla i plná hněvu. Jak to sakra možný, že jí tohle procházelo tak dlouho? Proč policie nic neudělala? Zametla to pod koberec a to opět stálo někoho život.

Konec mě teda naštval!

Co se týče samotného zpracování knihy, nemám co vytknout. Autor si dal se psaním záležet. Čtenář tak dostal přesný popis toho, co se u Knotekových doma dělo.

*SPOILER*
Jak může někdo, kdo ubližoval, týral, psychicky deptal a zabil několik lidí, dostat 22 let?? Jak je to sakra možný?! Ženská, která je čirý zlo si dnes už běhá na svobodě a má ještě několik let života před sebou. NECHÁPU!

Radkas87
16.10.2022 3 z 5

Zajimave cteni o tom, jak tezce mohou lidi z vaseho okoli zit aniz by si toho nekdo vsiml a situaci resil...je az k neuvereni, ze Shelly vse tak dlouho prochazelo a nikdo nic nedelal... Styl psani mi moc nesedl

Evule *
16.10.2022 4 z 5

Dočteno, těžké čtení i pro silné povahy, takže pro mě masakralní příběh, několikrát jsem sbírala sílu číst dál. Strašné, co vše se může mezi lidmi dít tak, aby nikdo v okolí nic nepoznal.

martunka
15.10.2022 5 z 5

Děsivé...mrazivé, ale nemohla jsem se odtrhnout!

Barbucha12
11.10.2022 4 z 5

Dočteno, děs běs. I v noci se mi o té krutosti zdálo. Teď si přečtu asi tak jedině vílu Amálku, ať se srovnám Děkuji.

Aivlis
04.10.2022 3 z 5

Silný príbeh pre silné povahy. Občas sa mi až zdvihol žalúdok. Zaráža ma, že aj po udaní polícia mala veľmi liknavý prístup k prešetreniu a na prvé udanie absolútne nereagovala. Tam by som dávala tvrdé postihy. Knižku som si kúpila na poukážky, ktoré som dostala ako darček, ale asi stačí si knihu požičať. Neviem, či sa k nej vrátim.

Janaves
04.10.2022 5 z 5

Kniha se dobře četla, ale nechce se věřit, že je podle skutečných událostí. Tolik zla v jedné rodině, co musely holčičky a Shane vydržet...

buschka
03.10.2022 3 z 5

Silný příběh, drsný, zvrácený. Až neuvěřitelné, co dokáže matka udělat svým dětem . Zrůda v čisté podobě.
Tolik bolesti, týrání, ohavnosti v jednom životním příběhu. Chvilkama jsem neměla daleko k slzám.
Styl psaní mi moc nesedl.

GYROTOURBILLON
02.10.2022 5 z 5

Ano, zde je těžké rozdávat *. Smutné, ale uvěřitelné..
Osobně bych holkám , dnes už vdaným ženám, chtěl alespoň podat ruku. Trauma asi zůstane, ale věřím , že život budou mít hezčí, právě na úkor toho, co zažily a o co byly ochuzeny.
Vím, jací rodiče umí být, ne snad v takovéto podobě, ale přesto.
A že se to dědí, vím již také. Oběť musí najít ohromnou sílu, aby si dokázala uvědomit zda jde či nejde podobnou cestou. Obzvlášť, když je ve zranitelné době hlídán tímto typem člověka. A považuje to za "normální ".
Teprve po opuštění tohoto toxického prostoru dojde k procitnutí, ale to už zlo na něm, bylo trvale napácháno. Ano, následky si nese velmi dlouho, přestože oběť má i chuť odpustit a mít rád. Je to složité , u každého případu jiné. Např. Dítě zvané " to", kniha D. Pelzera poukázala podobný , byť jiný příběh .. Knihu doporučuji, ale... bude ve vás dlouho rezonovat.

Owain
27.09.2022 4 z 5

Děsivé čtení, ale nelze odložit. Obdivuji sestry, že to vše vydržely. Sama jsem neměla dobré dětství, ale oproti tomuhle slabý čajíček.

ERIK 2
23.09.2022 5 z 5

Po přečtení této knihy můžu říct, že to není nic nového pod sluncem.Když se jen podívate kolem sebe, na chování některých lidí, jestli na ulici nebo v práci nebo dokonce i na úřadech, v nemocnici(některé zdravotní sestry a doktoři z vlastní zkušenosti ) musíte uznat že takto psychicky labilních lidí je mezi námi hodně. Nevidíte do nich, tedy alespoň já ne a druhá věc tento "americký život" žijeme už i tady. Výborně napsané.