Jestli to řekneš...

Jestli to řekneš... https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485038/bmid_jestli-to-reknes-6Dg-485038.jpg 4 405 120

I po více než deseti letech jako by se sestrám Nikki, Sami a Tori Knotekovým při zaslechnutí slova „maminka“ zaryly do srdce dravčí pařáty. Pokaždé spustí lavinu vzpomínek, které byly od dětství jejich tajemstvím. Až dosud. Za zavřenými dveřmi venkovského domu v Raymondu ve státě Washington byla děvčata po celá léta vystavena nepředstavitelně hrubému zacházení, ponižování, týrání a psychickému teroru ze strany jejich matky Shelly. Výheň tohoto pekla ukovala mezi Nikki, Sami a Tori nesmírně pevné pouto, díky němuž byly zranitelné daleko méně, než se Shelly domnívala. Ačkoliv jiní v její zvrácené pavučině uvízli, dcery v sobě našly sílu a odvahu uniknout stupňující se noční můře, jež vyvrcholila sérií vražd. Kniha Jestli to řekneš… je mučivou a srdcervoucí výpovědí obětí čirého zla – a příběhem jak o něm, tak o svobodě a spravedlnosti, které si Nikki, Sami a Tori vybojovaly s nasazením života. Navždy sestry, oběti už nikdy víc – objevily světlo v temnotě, díky němuž se staly tím, čím jsou dnes – houževnatými ženami, milujícími, milovanými a kráčejícími dál vlastní cestou.... celý text

Thrillery Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Vendeta

If You Tell , 2019

dasha0306
04.07.2022 5 z 5

Popis šíleného týrání dcer a utýrání/vraždu dalších lidí. Není to pro každého, pro milovníky true crime je to to pravé ořechové a váš žaludek to zvládne zpracovat. Pro někoho, kdo tohle nemůže poslouchat to není ani náhodou.
Každopádně kniha má 400 stran, krátké kapitoly a zhltla jsem to poměrně rychle během dvou dnů.

VasnivaCtenarka
03.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Jestli to řekneš… z pera Gregga Olsena je kniha napsaná dle skutečné události a poukazuje na život tří dcer Michell Knotek, které byly systematicky a bezcitně týrané. Stejně tak byly skvědky toho, jak jejich matka utýrala k smrti další dvě osoby a zabila jejich bratrance.

Příběh poukazuje na děsivost choré mysli a snadnou zamanipulovatelsnost lidí, jež se staly obětí Shelly. Je to krutý, hrůzný a pravdivý příběh, při kterém budete nevěřícně kroutit hlavou nad zaslepeností okolí, na mlčenlivostí obětí a nad krutostí Shelly. Je to příběh, který se vám vryje pod kůži. Je to děsivě fascinující, když máte příležitost nahlédnout do rodiny s takto narušenou osobností.

Gregg Olsen při psaní své knihy čerpá z policejních záznamů a rovněž také z rozhovorů tří dcer Michell Knotekové a jejího manžela Davea, který se podílel na likvidaci těl a vraždě jejího synovce. Díky otevřeným rozhovorům a záznamům z výslechu tak dostáváme realistický záznam všeho, čím si musela Nikki, Sami a Tori projít v průběhu svého dětství a dospívání. Jejich dětství nebylo ani trošku příjemné. Bylo plné strachu, bolesti a ponížení, přestože jsou z těchto dětí dnes již dospělé ženy, které při slově “maminka” trnou hrůzou a vybavují se jim děsivé vzpomínky.

Máte-li rádi příběhy plné násilí, pak je toto ideální kniha pro vás. Při vědomí, že se to skutečně stalo, že to není smyšlený příběh, kterých je všude okolo spousty, nabývá kniha zcela jiných rozměrů. Kam se hrabou ty smyšlené horory, kdy se nás autor snaží šokovat svou krutostí! To, co provedla Shelly, je zkrátka nevymyslitelné. Chorá mysl je chorá mysl.

Velkým kladem této knihy pro mě bylo naprosto přímá a bez jakýchkoliv obalů vykreslená hrůzost toho, čím si musely dcery a oběti projít. Předem upozorňuji, že slabším povahám s vyvinutou představivostí nemusí kniha dělat dobře. Vše je prostě prezentováno tak, jak se to dělo.

V každé knize hodnotím promyšlenost děje. Tady asi není co hodnotit. Prostě sám život tuto promyšlenost vytvořil, autor ji jen čtivě přenesl na papír.

Tempo knihy bylo celkem příjemné, přesto jsem si párkrát v průběhu čtení říkala, že je to pořád dokola a dokola. V jeden moment jsem si dokonce říkala, že už by to chtělo ten příběh nějak posunout. Což se zakrátko naštěstí stalo. Abych byla upřímná, zde si nejsem jistá, jestli kvůli tomu neubrat knize jednu hvězdičku. Ale pokud je to záznam reality – pak to prostě nešlo urychlit. Prostě se to tak stalo – ať se to čtenáři líbí nebo ne.

Kniha byla rozdělená do 7 částí a 85 kapitol. Stejně tak kniha byla doplněná o prolog, epilog, doslov a poděkování. Jsem velmi ráda, že v knize také bylo dáno slovo forenzní psycholožce, která nám přiblížila to, s čím se oběti a děti sériových vrahů musí potýkat i poté, co jsou z tohoto kolotoče venku.

Přemýšlím, komu bych knihu doporučila. Možná všem, které zajímají reálné životy. Možná i těm, kteří se vyžívají v hororech a thrillerech. Pokud jste však ten typ lidí, který nesnese číst o ubližování na dětech, pak vám doporučuji se knize vyhnout. Pro někoho to může být skutečně silné kafe…

Jiparis
27.06.2022

Neměla jsem sílu dočíst, obzvlášt pokud se to doopravdy stalo. V zájmu zachování duševní hygieny mi 150 stránek stačilo.

Amitiel76
27.06.2022 5 z 5

Kdyby byl tohle jen obyčejný thriller bez pravdivého základu, tak řeknu že to je perverzní a zvrácené. Plné tak hnusných a sadistických věcí, že to snad autor nemůže mít v hlavě v pořádku, a trpí nějakou sakra vážnou poruchou. Jenže bohužel, kniha je napsána na základě skutečných událostí. Autor jen cituje z výpovědí svědků a přeživších obětí. A je to vážně síla....
Knihu jsem si musela dávkovat. Ono čtyři sta stran takového počteníčka, neudělá dobře snad nikomu. Já nevydržela u čtení déle, než hodinu v kuse. Pak jsem to musela rozdýchat. Ke konci jsem se už modlila, ať už je to zdárně za mnou. Z tohohle by měl jeden noční můry. Kde se v člověku bere tolik zla, a potřeby ubližovat? Co za zrůdy žije mezi námi? A proč jsou všechny oběti tak slabé, zlomené, vyděšené a nedokážou promluvit?
Čtení doporučuji jen opravdu otrlým povahám.

zuzana2599
23.06.2022 5 z 5

Skutečný příběh o neobyčejně krutém domácím násilí, brutalitě, sadismu, který se odehrál v jedné americké rodině. Tři dívky vyrostly v rodině, jejichž matka šířila kolem sebe čirou hrůzu, zlobu a zlo. Příběh je výborně napsaný a skvěle dokumentuje to, co se v rodině odehrávalo. Četla jsem s velkým zaujetím, mnohdy jsem nemohla věřit tomu, co čtu. Na tento příběh ještě dlouho nezapomenu a jen stěží můžu věřit, že se to stalo.
Nikki, Sami a Tori - tři dívky, které čelily zlu od své vlastní mámy.
Kathy, Shane a Ron - tři utýrané oběti, které zaplatily cenu nejvyšší.

AngeliS
22.06.2022 4 z 5

Tohle se nehodnotí nějakými hvězdami dobře. Už jen proto, že to je skutečné. Nebo bylo. Hvězdu ubíram jen za to, jak to je napsané. Tak nějak divně. Není to úplně můj styl. Nevím, zda by se to ale dalo vlastně napsat jinak? Je super, že to někdo zpracoval. Ale je to teda extrémní hnus. Mám to už i ve snech. A to si určitě nedovedu představit ani zdaleka realitu. Je tam ale skvěle vysvětlena ta manipulace. Proč nešlo to či ono. Nechci tolik spojlerovat. Ale rozhodne díky tomu pochopíte minimálně ty dcery a jejich divnou lásku k mámě.

L.Helena
20.06.2022 4 z 5

Nějak jsem předem nečetla anotaci, ani neprohlížela obálku, takže jsem si dlouho myslela, že se jedná o fiktivní román. Místy mi to připadalo nereálné, že autor přehání. Teprve hodně za půlkou jsem zjistila, že se jedná o skutečný příběh. Začala jsem googlit a ono opravdu... Vše se stalo, nebyly pozměněny ani jména dětí. Rozhodně to není odpočinkové čtení.

JustWomen
14.06.2022 1 z 5

Špatná volba, jednoduchý popisný styl psaní se mi nelíbil. Nesympatické postavy, zvrácené zápletky a skutečnost, že si už velké děti a dospělí nechají něco takového líbit, nepředstavitelná. Měli tolik možností ... Kniha mě připravila o čas a dobrou náladu, toď vše.

ZuzanaZ83
05.06.2022 4 z 5

Hnus fialovej. Tedy kniha napsaná velmi dobře, ale tohle si musíte dávkovat. Mockrát jsem to chtěla odložit, vykašlat se na to. Jsem zvyklá na vraždy, krev, smrt. Ale tohle je fakt jiná liga. A navíc skutečný příběh.
Z tohohle mi bude ještě chvíli ouvej.

kikina28
27.05.2022 5 z 5

Člověk si řekne, že autor má hodně bujnou fantazii a tohle je až neskutečný příběh. Až na to, že je skutečný a pravdivý. Že někdo dokáže takto jiným ubližovat a oběti si to nechají líbit. Brrrr. Ještě teď mě z toho mrazí.

adela2230
27.05.2022 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, což vzhledem k obsahu je dost divné to takto říct. Ovšem příběh má spád a člověk při čtení nedokáže uvěřit, že se tohle opravdu mohlo dít.

cleopatra11
22.05.2022 5 z 5

Zajímavý příběh jedné zvláštní matky a otce, která zasáhla všechny jejich děti, které si ponesou trauma po celý zbytek života.
Musím se přiznat, že některé stránky jsem pak už rychle přeskakovala. Vše se opakovalo a už mě to ani moc nebavilo číst, neustále opakující se věty, způsob týrání, stále stejná písnička.
Ale jinak doporučuji.

Nixa
18.05.2022 5 z 5

Tohle nebylo vůbec lehké čtení, ale i tak musím knihu rozhodně doporučit! Nemohla jsem knihu vůbec odložit, bylo to čtivě napsané a i přesto, že mi ten příběh lámal srdce, číst jsem musela a nemůžu pochopit jak může být někdo tak strašně zlý...
Obrňte nervy, ale přečtěte si to!

Lenny2510
15.05.2022 4 z 5

Notak tohle byl psychický masakr, abych to vůbec dočetla,jsem si musela pro sebe říkat stále,že tohle přece nemůže být reálně pro mě přípustné. Je zvláštní i když jde o rodinu..je každý úplně jiný (povaha,myšlenky,jednání) 3 dcery nám tu vypráví příběh o neuvěřitelném,mučivém zlu,které zažívali v dobách svého mládí a dospívání. Neuvěřitelná syrovost,vše kolikrát detailně popsáno,krutost,hlavně zvrácenost...na druhé straně bojovnost,sesterská láska a odhodlání i za cenu nejvyšší... Kniha je občas trochu zvláštně psaná jakoby hodně kostrbatě nicméně téma a jeho pojmuti je až sofistikované.... Určitě není úplně pro každého....

dencazrnu
11.05.2022 5 z 5

Wow, tak tohle bylo hodně silné kafe. Nějak úplně nevím, co k této knize říci a napsat. Dávám plný počet hvězdiček, ale říci, že se mi kniha líbila by bylo zvláštní. Při čtení mi celou dobu běhal mráz po zádech, vůbec si nedovedu představit, co ty nebohé děti musely zažít. Další postavou je Dave a já si celou dobu říkám, jak je tohle doprčič možné, že je někdo takhle slepý a nechá sebou manipulovat? Určitě si chci o příběhu dohledat na internetu fakta, protože mě to celé zajímá, ale na rovinu říkám, že to ve mě zanechalo hlubokou stopu...

Kniha se čte jinak moc dobře, je členěná do krátkých kapitol, které opravdu mizí pod rukama. Líbilo se mi, že různé části díla byly věnované různým postavám. Doufám, že se děvčatům v rámci možností žije dobře, ale to, co prožily jim z hlav bohužel už nikdo nesmaže...

Pitbullka
06.05.2022 4 z 5

Drsný a silný příběh. Chvilkami mi přišlo až neskutečné, že se tohle všechno mohlo dít. Jediné, co bych vytkla, je styl psaní, ten byl místy nudný a repetitivní.

alexis818
16.04.2022 3 z 5

Uf,tak jsem tu ohavnost dočetla.Hruza,je až neuvěřitelný,kolik zla může být v jednom cloveku.Pribeh byl nicméně zajímavý,hlavně proto,že se skutečně odehrál.Mne se ale vůbec nelíbil styl,jak to bylo napsáno.Chtela jsem to asi desetkrát zahodit,ale nakonec jsem statečné dočetla,ale nikdy víc.

Pípasek
09.04.2022 5 z 5

Taková hrůza a ještě to je podle skutečnosti. Naprosto k nepochopení, co se může v rodině odehrát a nikdo si ničeho nevšimne

Ophelie
07.04.2022 4 z 5

Tak to tedy bylo místy opravdu psycho. Nechápu, jak se takhle dokáže chovat vlastní matka ke svým dcerám. Moc jsem nerozuměla tomu, proč Kathy ani Ron prostě včas nevzali roha a už od začátku si to vše nechali líbit, byli přeci dospělí a měli, narozdíl od tří sester a Shana, kam jít. Kniha se četla dobře, až tedy na ten hrůzný obsah, každopádně za mě určitě stojí za přečtení.

Deniska147
27.03.2022 3 z 5

Námět skvělý, zpracování horší. Kniha vlastně nemá skoro žádný děj, ve výčtu se jedná o přehled všech hrůz, které Shelly během života chrlila na ostatní. V knize se mnohdy přeskakuje nebo neustále opakuje to samé. Kdyby byla kniha o polovinu kratší, vůbec by to neuškodilo. Všechna zvěrstva jsou vylíčena do detailů, ale bohužel nejsou zasazena do příběhu, vyprávění.
3,5 hvězdy.