Jedenadvacet polibků

Dahl je mistrem černého humoru a jeho povídky jsou až rafinovaně promyšlené a gradované k někdy dost tvrdé, ale vždy překvapivé pointě. Nejsou to však příběhy morbidní ani krvežíznivé. Dahl sice pracuje s nadsázkou, ale vyznění jeho povídek je hluboce chápavé, humanistické. Jeho anekdotické příběhy vyrůstají ze zcela všedních a pravděpodobných situací a jejich nositeli jsou dokonale prokreslené postavy z běžného života.
Tento výbor povídek postihuje jeho bohatou tvorbu ze všech úhlů. Zahrnuje příběhy veselé, ironické i drsné, z nepozoruhodnějších, které kdy Roald Dahl napsal.

https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6477/jedenadvacet-polibku-hmk-6477.jpg 4.6226
Literatura světová, Humor, Povídky
Vydáno, Mladá fronta

Twenty Nine Kisses from Roald Dahl, 1948

Kniha Jedenadvacet polibků

visisb

Pěkný výbor povídek, který vyšel podruhé v devadesátých letech, tentokrát kompletní. Jak tu bylo už mnohokrát poznamenáno, všechny mají určitou pointu. Sám bych stavěl na první místo asi Jirku Sirku (Georgy Porgy), potom Farářovo potěšení, Kožich od Plukovníka, Mistr světa, Chuť, ale i dětské snění v povídce Přání má něco do sebe. Z těch slabších bych jmenoval Bytnou, trochu fantasmagorickou Královskou kašičku, Genezi a katastrofu a Nyní propouštíš v pokoji (Nunc dimittis).

Clair16

Klasika, kterou asi není třeba obšírně představovat. Vypointované povídky, někdy jen potměšilé (Farářovo potěšení), jindy záludně detektivní (Skopec na porážku), ale vždy výborně napsané a přinášející překvapení. Mou nejoblíbenější je Cesta k nebesům, věřím, že ne z touhy po odplatě, ale jen po rovnováze :-).

Atanone

Pořád jsem doufala, že o tuhle knihu zase někde zakopnu, přečtu si ji znovu, ale nějak pořád nejde, takže mi musí stačit paměť a ke svým 5* přidávám doporučení. Ty povídky jsou parádní, překvapivé, někdy trošku absurdní a některé mi docela dlouho nešly z hlavy.

ninano

Vynikající povídky s překvapivým závěrem.

Greenfingers

Rád čtu povídky a zejména ty, které se vyznačují zajímavým námětem a překvapivými pointami. Jedenadvacet polibků je právě takovou sbírkou krátkých próz. Autor je mým favoritem a proto se k jeho tvorbě neustále vracím. Rozhodně doporučuji!

jednorozka

Povidky, ktere mnohdy prekvapi az sokuji, ale treba obdivovat napaditost i podani. Roald Dahl je v tomto mistr. Ty povidky nezapomenu.

ZuzziŠ

Tohle je poprvé, co je v anotaci napsáno "povídky s překvapivou pointou" - a já skutečně byla pointami neustále překvapována. Inu, jednou to přijít muselo.
I když - u těch povídek, které se staly předlohou pro "Černé historky aneb Co se stalo" jsem pointou překvapena nebyla. A myslím, že by předlohou mohly sloužit i všechny ostatní.
PS: překladatel v každé povídce zvolil nějaké archaické slovo, které už mě byly neznámé. Včetně toho populárního z Babičky ze čtvrté kapitoly :-)

Ava365
11.12.2019

Mistrovské dílo. Jedna povídka hezčí než druhá a každá se skvělým překvapivým závěrem. Ovšem musíte být příznivci černého humoru.

Ach jo aneb Některé postřehy z obou stran ledničky
Ach jo aneb Některé postřehy z obou stran ledničky