Jedenáct minut

Jedenáct minut https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419/bmid_jedenact-minut-l5I-419.jpg 4 1728 199

Román Paula Coelha vypráví příběh o lásce a sexu, ale především je odvážným varováním před tím, co autor nazývá falešnými modely sexu.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Onze Minutos , 2003

parxel
29.04.2022 3 z 5

Název knihy Jedenáct minut odkazuje na "údajně" průměrnou dobou pohlavního styku. Těžko říct, zda toto číslo vychází z reálné studie nebo si ho autor tzv. vycucal z prstu. V každém případě hraje v této knize významnou roli sexualita.

Mě osobně nejvíce zaujala první část příběhu, protože byla taková neurčitá a nebylo jasné, kam se bude příběh dále ubírat. A to až do okamžiku, kdy se "Veronika rozhodla zamilovat".

Pak jsem měl pocit, že se příběh změnil v jakousi rádoby romanci a už mi nepřišel zajímavý. Samozřejmě nikomu neberu jeho iluze, ale osobně upřednostňuji střízlivější pohled na věc a to i v případě lásky a sexuality. Podle mého názoru byl zkrátka závěr trochu odtržený od reality.

Za mne tři hvězdy, protože konec mne trochu zklamal.

Janadvorackova
07.04.2022 4 z 5

Tak tohle bylo hodně zajímavé.
Začátek vyzní ploše, ale v průběhu čtení se do toho noříte. A chápete.
Tedy doufám :).

Lili
30.01.2022 5 z 5

Je až neuvěřitelný, že existují muži, kteří tohle dokáží cítit, pochopit a pak i vyjádřit. Klobouk dolů, Coelho.

***
„Na těch nejdůležitějších setkáních se naše duše domluví ještě dřív, než se setkají těla.“

„Láska není v druhém člověku, je přímo v nás: probouzíme ji. Ale abychom to dokázali, potřebujeme toho druhého. Svět má smysl, pouze když máme s kým sdílet své pocity.“

„Jaru nemůžeš přikázat: ,Přijď a zůstaň dost dlouho.‘ Nanejvýš ho můžeš požádat: ,Přijď, požehnej mi svou nadějí a zůtaň tak dlouho, jak to bude možné.‘ “

domiii97
28.01.2022 5 z 5

První kniha od Coelha. Těžko popsat, co jsem při čtení cítila. Je to až osobní a citlivé napsat svůj názor. Jak ironické, když si uvědomíme, že hlavní hrdinkou je prostitutka a ta nabízí své tělo za peníze. Co se týče těla, tak tam soukromí neexistuje. Ale co duše? A co má vůbec znamenat těch 11 minut? To zjistíte, když si knihu přečtete.
Nemyslete si. Není to jen příběh o prostituci, lásce nebo o pozemském životě člověka. Je to o něčem hlubším. Ten příběh, má předat daleko víc. Stačí si po každé kapitole zavřít knihu, podívat se před sebe a otevřít svou mysl a přemýšlet.

Blancheerka
12.01.2022 3 z 5

Očekávání jsou i u knih nebezpečná věc. Mohou často přinést zklamání nebo i rozčarování z díla, jeho obsahu nebo přednesu. To se mi právě stalo i u této knihy, kdy jsem nadšeně brala do ruky příběh o brazilské slečně, která vlivem osudu skončí jako štětka v evropském nočním klubu. Ač tento popisek nabízí lákavost pohnutého příběhu z prostředí spodiny společnosti, již před polovinou knihy zjistíte, že vlastně čtete Pretty woman po brazilsku a že vlastně existoval jistý důvod, proč jste nečetli harlekýnky... Co autorovi nemůžu odepřít, je hezký slovník a čtivý způsob psaní, díky kterému jsem dočetla i toto dílečko až do konce.

suchankovak
04.01.2022 5 z 5

Paula mám moc ráda. Jeho knihy mě inspirují a posouvají mě v životě dál. Tuto knihu jsem právě dočetla a lituju, že jsem to neudělala dřív. Často se musím zastavit nad některými pasážemi a jen přemýšlet, tak moc dobře jsou některé části napsané. Spisovatele genialita a životní zkušenosti z některých částí vysloveně srší a to to ani nejsou jeho zkušenosti. Velmi mě zasáhla Paulova poznámka v epilogu: "Mé mládí bylo časem extrémní svobody, důležitých objevů a mnoha výstředností, a období umírněnosti a represí, které po něm následovalo, znamenalo někdy až příliš vysokou cenu, kterou jsem za předchozí výstřelky musel zaplatit."

Martin2009
04.01.2022 5 z 5

Pokud není tato kniha čtivá, jak tu někdo poznamenal, pak už tedy nevím, co je. Je to čtivé, je to napínavé, je to hluboké. Je to velmi dobré.

EliBeatrice
18.11.2021 4 z 5

Opravdu výjimečné, upřímně mi z této knihy bylo v některých pasážích až špatně, jak podrobně a surově byla napsána. Ale zároveň se mi líbila její lehkost, nadhled a "rozpitvávání" lásky, ze všech úhlů pohledu. Některé myšlenky se mi vryly do paměti, i postavy byly velmi dobře popsány. Z nějakého důvodu mi to připomínalo Lásku za časů cholery, možná především tématem, ale i stylem...

helcavo
02.10.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Četla jsem ji již několikrát a stále mě nepřestává inspirovat.

JancaMia
13.08.2021 4 z 5

Můj nejoblíbenější román, hluboké životní pravdy na prahu osudu dvou životů.

DreamerX9
29.07.2021 3 z 5

Myslím si že knihy od toho autora je třeba číst když na ně přijde čas. Mě osobně kniha sedla díky myšlenkám a zajímavému tématu. Má to co do sebe a mnohé úvahy stojí za pozastavení. Příběh Marie nebyl možná až tak originální ale byl skutečný a měl hloubku. Rozhodně to stalo za přečtení

papaja
18.06.2021 3 z 5

Příběh, jako z telenovely, přesto se mi kniha líbila. Přečteno za den, ale nakonec jsem musela dát ***. Jediné, co se mi nelíbilo je, že autor mluví o falešných modelech sexu, aniž by všem rovinám zcela rozuměl a to mi dost narušilo celkový dojem z knihy. Možná něco slyšel od prostitutek, ale vždy je rozdíl pokud něco člověk dělá s někým, koho miluje. Odsuzovat praktiky, o kterých nic moc nevím, případně se mi nelíbí, je například jako homosexualita, která byla dříve tabu a nyní je pro většinu lidí naprosto akceptovaná.

Allys
26.05.2021 4 z 5

Svojím spôsobom zaujímavá kniha od známeho autora. V príbehu sú úvahy o láske, či už na fyzickej alebo duševnej úrovni, avšak čitateľ by na to mal byť naladený a mať otvorenú myseľ.
Hlavná hrdinka hľadá zmysel života a môžeme sledovať jej cestu, zážitky a vnímanie sveta okolo. Osobne som sa so žiadnou postavou v knihe nedokázala stotožniť, avšak pri mnohých dielach nemám potrebu sa stotožňovať, ale zistiť niečo o typoch ľudí, ktorých ani v okolí nepoznám :-)
Čo mi prišlo trochu nereálne, bol popis pracovného prostredia prostitútok vo Švajčiarsku. Nemyslím, že by to v skutočnosti bolo také ružové, hlavne keď hlavná hrdinka pracovala na niekoho, nie výlučne na seba.
Okrem hlavného príbehu, ktorý je vcelku jednoducho postavený, nájdeme definície lásky, ktoré stoja za prečítanie a zamyslenie. Kniha je rozsahovo menšia a je možné ju prečítať za chvíľu. Záver som čakala originálnejší. Dej je postavený hlavne na kontrastoch a úvahách nad nimy. Neľutujem, že som knihu čítala, nebude to však pre zarytých Coelhových odporcov :-)

Pavla-Adina
20.05.2021 3 z 5

Knihu Jedenáct minut jsem četla podruhé asi po sedmnácti letech. Stále bych se styděla o obsahu vyprávět, nebo psát tímto způsobem knihy osobně. Nyní už bych ale obsah chápala úplněji, jako bych až teď četla otevřenýma očima. Dodnes si některé úryvky týkající se životních rad a mouder této knihy pamatuji velmi živě, při prvním čtení jsem si je vypisovala.

AndulinaU
13.04.2021 4 z 5

Taková brazilsko švýcarská Pretty woman. Příběh ničím až tak zvláštní není, ale je tam plno hlubokých myšlenek, hlavně z deníku Marii.

Datermatis
24.03.2021 3 z 5

Pěkná, zdánlivě jednoduchá, ale přesto velmi hluboká kniha, ve které se každý může najít.

Lena79
16.01.2021 4 z 5

No, asi nebudu skalní fanynka tohoto autora...Knihu jsem sice přečetla celkem rychle, neodsuzuju ani knihu jako takovou, ale bylo tam něco, co mě rušilo.

hlentilka
19.12.2020 5 z 5

Dost dlouhou dobu to byla má nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla. Časem jsem se k ní vrátila a přečetla podruhé, což jsem ještě nikdy neudělala. Ale teď vím, že jsou i lepší knihy.

ZÓNA
26.09.2020 4 z 5

Pohádkově napsaný příběh, byť pohádky nepojednávají o sexu.
Coelho se v románu snaží objevovat a filozofovat na poli sexu, orgasmu a lásky. Záměrně upozaďuje život, který je skutečný a reálný. Chytře navozuje rozpory, které potom vývojem děje popírá.
Jeho postavy jsou také pohádkové, iluze dokonalého světa vytvořena ve Švýcarsku. I prostředí v němž se Marie pohybuje působí až andělsky čistě.
Těmito slovy chci upozornit na jistou nevěrohodnost, která román ponižuje a sráží.
S mnoha tvrzeními lze souhlasit, jiné mi zvedly koutky úst.
I když moje věty se podobají kritickému pohledu na celé vyprávění, kniha mě vtáhla a dobře se četla.
Řemeslně dobře odvedená práce.
Román pro muže a ženy bez rozdílu věku.
Román, který by možná na místo 11 minut měl nést název:
JAK DLOUHO TRVÁ LÁSKA?

evelýny
21.09.2020 5 z 5

Byla jednou jedna prostitutka. Nechala osud, aby za ní zvolil směr, nechala život, aby rozhodl za ni.
Svět se točí okolo něčeho, co trvá pouze jedenáct minut.
Paulo Coelho nás vyzval k pouti, abychom na jejím konci zjistili, že pouze jedno slovo je důležitější než jedenáct minut, abychom si osvojili umění milovat a být milováni, abychom objevili posvátnou stránku sexu.
Každý v sobě máme jakési hodiny a k milování je potřeba, aby ručičky obou ukazovaly stejný čas.
Tak tedy srovnejme ty svoje ručičky na našich hodinách s těmi Paulovými. Milujme, ale nesnažme se vlastnit. Každý je odpovědný za to, co cítí a někdy chyba není v nás.
Když se naše hodiny zpozdí, nevadí, Paulo na nás počká. A nezoufejme, když se úplně zastaví. Potom si najděme dobrého hodináře..

Příběh o sexu, lásce, vášni, ale hlavně příběh osobního zrání.

Byla jednou jedna prostitutka, která měla sen o vůni a ta vůně všechno zaplavila...
A ta vůně prostoupila až do mých snů...

P.S.: Kolik máte hodin, Paulo? Myslela jsem si to...