Jedenáct minut

Jedenáct minut https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309700/bmid_jedenact-minut-88l-309700.jpg 4 1729 199

Proslulý brazilský spisovatel Paulo Coelho vyznává jedno krédo: mluvit o tom, co ho znepokojuje, nikoliv o tom, co chtějí lidé slyšet. Autor se ve svém románu inspiroval příběhem mladé Brazilky. Venkovská dívka podepíše v Rio de Janeiru s evropským podnikatelem smlouvu, která jí má zajistit kariéru tanečnice, když však pozná skutečné podmínky práce v ženevském podniku, dá přednost svobodnějšímu životu prostitutky. Tak předčasně vyzrává a vzdaluje se ideálům mládí, místo snů má cíl: našetřit peníze na koupi statku v Brazílii. Je zklamána citovými i sexuálními „vzory“ a představa harmonického tělesného i duševního splynutí dvou lidí jí připadá zcela utopická. Jakmile však symbolicky vkročí na starobylou poutnickou Svatojakubskou cestu, která Ženevou prochází, rázem se její tělo i duše začínají působením lásky opět shledávat. Coelhův román Jedenáct minut není konvenčním vyprávěním o lásce a sexu, ale odvážným a velmi potřebným varováním před tím, co autor nazývá falešnými modely sexu. Kniha nyní vychází v limitované edici.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Onze Minutos , 2003

Tripedalia
30.08.2011 4 z 5

Ten happy end mi trošku zkazil celkový dojem z knihy, ale jinak já Coelha prostě zbožňuju!=)

odejana
07.08.2011 5 z 5

Všechny Coelhovy knihy mě něčím nadchly, ale Jedenáct minut mezi nimi vede. Donutil mě znovu přemýšlet o významu slov "láska" a "sex" a připomnělo mi to jinou úvahu z jiného románu, kde se praví, že prapůvodně slovo "láska" - tedy "love" - označovalo "chtíč", "touhu". Slovu "láska" připojili romantický význam "platonické netělesné lásky" až ve středověku - dvorská lyrika, trubadúři apod. -, protože katolická církev zapovídala tělesnou lásku jako hříšnou. Tak se pořád (celý život) ptám, zda něco jako netělesná láska existuje. Zda se nejedná jen o mámení našeho mozku, který v podstatě vysílá signály, abychom se "milovali a množili", takže namlouváme sami sobě, že někoho milujeme, přitom vlastně jen naše tělo volá po spojení ... a naše duše se s tím musí nějak vyrovnat, tak si toho člověka hned se vším všudy zamilujeme. Coelho to pěkně oddělil a vyplynulo z toho, že pro ženu samotný sex potěšení žádné nepřináší, až když se hlavní hrdinka "zamiluje", pak má tělesná láska smysl. Dobráááá. Coelho si tak trochu pohrál s tím, že rozumí ženské psychice. Nevím, jestli to nebylo na škodu, přestože to působí dost věrohodně. Možná by to bylo mnohem zajímavější, kdyby se tak nestylizoval a ukázal by mužský pohled ...

Chogori
06.05.2011 3 z 5

Pro mě nejlepší autorova kniha (ovšem četla jsem už jen Alchymistu a U řeky Piedra...). Zajímavé téma, pěkné a zajímavé některé myšlenky ("nikdo nikoho neztrácí, protože ho nemohl vlastnit"), samotný příběh průměrný a ničím výjimečný, ale Coelhoho (či jak se to skloňuje?) tvorba stojí a padá právě na různých poselstvích a myšlenkách. Dech mi to sice nevyrazilo, ale pěkné. Možná ještě s Coelhem nekončím.

Jitule Š.
26.04.2011

Fakt trapné!!! Navíc hrdinka vykecá už v průběhu knížky, SPOILER že se vrátí do rodného města, takže se na konci nečeká žádné překvapení. Je to ztráta času!!! Předtím jsem četla Alchymistu a ten je stokrát lepší. Ale s autorem jsem už skončila, další šanci nedostane

Addie
01.04.2011 4 z 5

Jedenáct minut, kniha, která se četla sama.
Není pravdou, že má tak prostý motiv, jak se na první pohled může zdát. Je za tím víc, stačí otevřít oči a poselství je přímo před vámi.
Působivá polemika o striktním oddělování sexu za účelem prostituce a nezměrné lásky... Konflikt na základě kontrastu.

monifta
29.03.2011 2 z 5

Dlho som sa chystala na toľko ospevovaného Coelha, dlho som zvažovala po čom siahnuť...prvá sa mi dostala kniha Veronika sa rozhodla zomrieť, ale tak o tom tu nebudem písať. A dala som po tejto knihe Coelhovi aj druhú šancu v podobe 11 minút. No a po dvoch knihách zatiaľ musím povedať,že Coelho a jeho štýl písania mi absolútne nesadli. Sú tam síce miestami veľmi pekné myšlienky, ktoré fakt stoja za pozornosť,ale inak som sa v tých jeho "bľáboloch" (sorry za výraz) dosť strácala a príliš ma to nebavilo. Proste to nie je môj šálok kávy ako sa hovorí. :)

izabelle
11.03.2011 5 z 5

Moje první 'Coelhovka', když jsem to četla vůbec jsem nevěděla do čeho jdu. Přečetla jsem to za jedno odpoledne, líbilo se mi to, a dnes jsem už úspěšně zapomněla o čem to bylo. O prostitutce? Snad. Vzpomenu si jen na Copacabanu. A sprchy. No vida.

katrinn
23.02.2011 5 z 5

Já četla tuto knižku od Coelha jako první... úplně mne nadchla.....potom přišel Alchymista atd... ale jedenáct minut je jedna z mých nejoblíbenějších... i když další knihy od Coelha už nemusím, připadá mi to pořád dokola...zejména ty nové,,,

triatlet
09.02.2011 5 z 5

Motiv cesty Coelho obohacuje o víru a vlastnímu hledání hlavní hrdinky to prospívá. I když se může zdát, že autor píše schematicky, svým stylem si získává široký okruh čtenářstva. Ani třetí kniha od Coelha mě neodradila v poznávání jeho díla. Ale určitě bych nedoporučoval číst od Coelha příběh Jedenáct minut jako první.

klarineb
27.01.2011

Vsutku bravurní počteníčko, jen nechápu, kde bere autor takové znalosti ženského světa i těla, nezbývá než doporučit...

swead
18.01.2011 5 z 5

naprosto bravurně napsané, přečetla jsem to během chvilky a brousím si zuby, že ji přečtu ještě jednou. Mám ráda, jak Coelho píše.

pofka
30.11.-0001 5 z 5

první kniha, kterou jsem četla od tohoto autora a hned jsem si ho zamilovala...jeho knihy opravdu stojí za zamyšlení...

Irea
30.11.-0001 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla po čtyřicítce, moc mi měla co říci, ale počítám že ve dvaceti bych si to neužívala..

sonihe
30.11.-0001

Coelhovi knihy je nutno číst v tu pravou chvíli. Pokud je čte člověk hledající, otevřený, tak jsou určitě skvělým počinem. Někdo se s jeho knihami v životě protne, někdo ne..11 minut proč ne? Pro mě příjemná změna v Coelhově tvorbě..

Márinka
30.11.-0001 3 z 5

Nečetla jsem od Coelha vše, ale tohle bylo nejhorší.

baruu
30.11.-0001 5 z 5

11 minut spolu s Veronikou jsou podle mě nejlepší Coelhovy knihy. Krásný příběh nutící k zamyšlení a hlavně spousta citátů, které jsou opravdu pravdivé. Super!!

pajonek
30.11.-0001 3 z 5

.....téhle knize jsem věnoval přesně 11 minut !!!! /a asi další dvě hodinky/.......nevím, proč pořád řadí Coelha + jeho knihy k světovým bestsellerům....je to jenom další Simmel, píšící celkem zajímavě, ale na stránky...přečtu..... ale víc nemusím

paulhunter
30.11.-0001 2 z 5

Bohužel, tohle není můj šálek čaje..
Neustálé psychologické pochody prostitutky mě časem začly štvát a v duchu jsem si říkal, že je ta ženská občas na facku. Neříkám, že je kniha špatně napsaná, to vůbec.. jsou zde hezké poznatky, oceňuji také, že ji napsal muž.. ale dostala se do špatných rukou. Proto věřím, že dílo Jedenáct minut lépe ocení jiní čtenáři a nedají na komentář "čtenáře, který tomu nerozumí"..

Lithin
30.11.-0001 4 z 5

Když jsem četla Jedenáct minut ve čtrnácti letech, nebyla jsem z toho moc moudrá. Teď se jen usmívám a říkám si, že by to měla být povinná literatura pro všechny lidi. Už proto, že říká, že bez lásky to nikdy není ono :)