Hříšnice

Hříšnice https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7906/bmid_rizzoliova-islesova-hrisnice-a36-7906.jpg 4 627 122

Bílé vločky se tiše snášejí do bostonských ulic, je pár dní před Vánoci – a v klášterní kapli leží dvě jeptišky v kalužích krve. Kdo jim tak brutálně ublížil a jaký k tomu mohl mít motiv? Poté co soudní lékařka Maura Islesová zjistí, že jedna z nich nedávno porodila, zaměří detektiv Jane Rizzoliová své pátrání na otce dítěte. A na hledání novorozence... O pár dnů později je na toaletách opuštěné restaurace v chudinské čtvrti objeveno ženské tělo s odříznutým obličejem, dlaněmi a chodidly, zohavené neznámou nemocí a ohlodané krysami. Dva zcela jiné způsoby vraždy, oběti bez jakékoli souvislosti. Anebo přece jen?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Sinner , 2003

HanaNov
15.10.2014 4 z 5

Po opravdu hodně dlouhé době návrat k Tess a nezklamala (opět)!
Tess a její knížky mě prostě baví. Nejde o žádná veledíla, co si budeme namlouvat. Však autorka nejspíš ani nemá ambice sahat po nějakých velkolepých hodnoceních, jednoduše píše dobré řemeslo. Jsou mi sympatické její postavy, protože jsou živé, vyvíjejí se, prožívají veškeré dění kolem sebe. Ano, někdy je to otravné a říkám autorce: "nezdržuj to zbytečně" (prakticky vždycky ve chvílích, když děj začne nabírat otáčky a já chci, aby prostě ubíhal rychleji!), ale zase na druhou stranu to k tomu prostě patří. Moc oceňuji to, jak Tess umí krásně vést dějovou linku, jak postupně krůček po krůčku odkrývá indicie a jak dokáže v závěru zkombinovat zdánlivě naprosto nesouvisející případy.
Za mě prostě ANO:-)

Moňa69
30.05.2014 3 z 5

Přiznávám, že jsem se trochu plácala v závěru a děj mě tolik nezaujal jako předešlé. Ale není každý den posvícení, jdu na další.

ledmed
11.05.2014 4 z 5

Mám stejný názor na knihu jako Neri, tak proto jsem ubrala jednu hvězdičku. Ale detektivka byla velice propracovaná a obdivuji detaily z lékařského hlediska. Byla jsem nadšena.

Jančislava
22.03.2014 4 z 5

Opět pěkná detektivka od Tess. Jen konec mohl být trochu více vysvětlený a trochu se podobal jednomu konci její knihy. Jinak spokojenost

efka.saf
27.01.2014 4 z 5

Hříšnice je zatím čtvrtou knihou v pořadí, kterou jsem od Tess Gerritsenové četla a jednoznačně mě utvrzuje v tom, že co by autorka detektivek je skutečně brilantní. Tento příběh, svojí zápletkou zcela nezávislý na předešlých dvou dílech týkající se vraha zvaného Chirurg, se opět pyšní skvěle gradovanou atmosférou od pozvolně se rozvíjejícího začátku, kdy čtenář ví skutečně takříkajíc prd až po gradující finále, které nepostrádá alespoň kapku nějakého toho napětí a akce.

Zápletka románu Hříšnice se začíná odvíjet v momentu, kdy jsou kriminalisté přivoláni k tělům dvou brutálně zmlácených řádových sester v nedalekém opatství, mladičké Camille a již starší Ursuly. Ovšem zatímco Camille byla na místě ubitá k smrti, starší Ursula přežila. Proto se dostává na Mauřin pitevní stůl právě Camille, u níž je posléze zjištěno, že mladičká sestra nedávno porodila. Dítě je pak skutečně nalezeno v nedalekém rybníčku, samozřejmě mrtvé. Je tedy logické, že se pátrání zaměří právě na okruh lidí, kteří se vyskytovali v okolí Camille. Mezi tím je ale Maura povolána k další mrtvole nalezené v budově opuštěné restaurace. Žena s odřezanýma rukama a chodidly, se staženou kůži v obličeji, ohlodaná krysami. Žena očividně z nejspodnějších vrstev lidské společnosti, žena trpící velmi zákeřnou nemocí, a přesto žena, která s napadenými sestrami přímo souvisí. Jak? Úzce a velmi dramaticky :). Musím uznat, že mě opět tato souvislost a vůbec vystavění celé zápletky naprosto nadchlo… takto dojemnou a přesto dramatickou zápletku, která sahá do vzdálené Indie, je určitě umění zkonstruovat tak, aby opravdu a plně fungovala a nevznikaly v ní logické trhlinky. Tess je v tomto ohledu určitě skoro umělkyní :).

Proč tedy jenom 4 hvězdy, když knihu tak adoruju? Inu, nikdo není dokonalý, i když v případě spisovatelského umění Tess Gerritsenové je to spíše jenom o úhlu pohledu. Mně osobně vadí asi právě autorčin spisovatelský základ v oblasti červené knihovny, který až nezdravě prosakuje do jejích kriminálek. Ovšem zatímco u díla Dvojče jsem to nevnímala téměř vůbec, zde mi to věčné řešení vztahů a té nadpozemské sexuální přitažlivost jedné či druhé hlavní představitelky k tomu či onomu muži bylo už vyloženě na obtíž. Chvílemi jsem si dokonce říkala, co vlastně čtu, krimi nebo červenou knihovnu??? ... možná přece jen trochu přeháním, uznávám, že někdo z toho může překypovat blahem, já bych se ale spíše zaměřila na hlavní zápletku než na to, jak se té či oné hrdince rozechvívá chřípí pokaždé, když se dostane do přítomnosti nadlidského mužského exempláře.

mechulka
11.01.2014 5 z 5

Velice povedená kniha, četla jsem jin jedním dechem.

Lucka385
20.12.2013 4 z 5

Kniha je o stupeň slabší než první dva díly ( Chirurg a Učedník). Přesto se jedná o velice zajímavou a napínavou knihu. Už čtu další v pořadí - Dvojče.

Neri
18.11.2013 4 z 5

Autorce se povedla další velmi dobrá detektivka. Stejně čtivá, napínavá, jako u předchozích knih. Tentokrát mám ale drobný problém s dlouhými pasážemi z osobního života hlavních hrdinek a se všemi těmi projevy duševní rozpolcenosti, kterých je kniha plná a které mne odváděly od jinak výborné zápletky. I přesto ale nadprůměr a za mě 4*.

renataab
23.08.2013 5 z 5

Vynikající kniha, četla jsem ji jedním dechem. Byla to moje první kniha od autorky a určitě ne poslední.

šipek
11.07.2013 5 z 5

Tuto spisovatelku miluji opět perfektní detektivka.

Jajulle
05.05.2013 5 z 5

Další super detektivka od vynikající autorky

egan
12.04.2013 2 z 5

Tretia kniha Rizzoli a Isles je zatiaľ najslabšou. Stále platí, že sa číta rýchlo, má spád, ale na môj vkus je v nej až príliš veľa sentimentu a klišé. Postavy sa stále niečím dojímajú a ľutujú sa, rekapitulujú a hodnotia svoje osobné životy. Nie, že by to nebolo zaujímavé a nedávalo im to ľudský rozmer, ale ten spôsob mi nesedel. Vety typu: láska je vždy hazardná hra a ja som svoju už prehrala...,neviem. Žeby to bolo tým, že sa príbeh odohráva na Vianoce?:) Knihu vnímam ako ženský román s detektívnou zápletkou.

jarin58
24.01.2013 5 z 5

A opět vynikající kniha.

az007
15.11.2012 5 z 5

Další super knížka.

ivankaax
19.10.2012 4 z 5

Jedna z těch knih, co se čte sama :-)

studentice
02.10.2012 4 z 5

Knizka se mi libila. Zaujalo me propojeni pripadu a osobnich vztahu hlavnich hrdinu

evafort
18.08.2012

Autorka mě znovu nezklamala, už se těším na další její knížku:)

missa85
08.01.2012 5 z 5

Jak jinak, než pěkná čtivá knížka ... možná mi tam občas vadily kapitoly, kde se zbytečně moc řešily vztahy...trochu mi to rušilo napínavý děj. Ale jen trochu :-)

Dumicek
25.05.2011 5 z 5

Tak tahle kniha mě vážně dostala..Super čtení,které vážně nezklame.Přečetla jsem to za jediný den,protože jsem nemohla odtrhnout oči.Vážně paráda!

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

"rizolka" je opět skvělá.... v knize tentokrát chybí vraždící magor, naopak zde je vrah chladnokrevná bestie ...... to byl skvělý předvánoční nářez

Vánoce detektivní a krimi romány Boston jeptišky

Tess Gerritsen
americká, 1953