Jane Eyrová

Jane Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421645/bmid_jana-eyrova-GfR-421645.jpg 5 4275 650

Příběh osudové lásky je současně i historií citového a myšlenkového osvobození ženy viktoriánského období, zbavené malosti a předsudků. Chovanka ze sirotčince přichází na venkovské panství jako vychovatelka a v domě opředeném nevysvětlitelným tajemstvím, prožije velkou osudovou lásku. Než však prosadí svou svobodnou vůli a právo rozhodnout o vlastním osudu, zažije mnoho utrpení a odříkání. Hrdinčina morální síla, jasný rozum a upřímný cit překonají všechny překážky a dovedou ji po boku milovaného muže ke štěstí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , CooBoo

Jane Eyre , 1847

annes
19.03.2021 5 z 5

Dlouho jsem s knihou otálela kvůli strachu z prvních kapitol, že na mě budou moc drsné...Mám velmi ráda miniserii i některá filmová zpracování. Kniha však dosahuje samozřejmě větších kvalit, zvláště když si uvědomíme, kdy a v jakém prostředí ji autorka psala. Za mě rozhodně opět lepší kniha než film.

JaneSnapeová
17.03.2021 5 z 5

Ne všechny povinné četby musí být nudné, Jana Eyrová je toho příkladem. Nestárnoucí klasika, která nikdy neomrzí, aspoň pro mě.

katallinka
16.03.2021 5 z 5

Krásná kniha! Nechápu proč jsem přečtení tak dlouho odkládala. Jana je úžasný člověk s obrovským srdcem.

dominika8192
05.03.2021 5 z 5

Nádhera. Klasika. Pocta číst. Tečka.

Lily189
26.02.2021 5 z 5

Tohle je za mě nejlepší úplně nejlepší kniha. Moc se mi do ní nechtělo pouštět, ale když jsem si ji napsala na seznam knih k maturitě, nezbylo mi nic jiného než to zkusit. Knížka teda byla velice pěkná, příjemně se četla, děj byl poutavý. Nemám k ní žádné výtky. Zařadila bych ji do knih, kterou by si alespoň jednou za život měl přečíst každý.

Vakalik
24.02.2021 4 z 5

Obyčejná žena, která neměla lehký život. Přesto zůstala svá a silná a šla si dále za svým.

PePl1974
22.02.2021 5 z 5

Dostala se mi do ruky poprvé, když mi bylo 14. Našla jsem ji na půdě u babičky, bez pevných desek, beze jména, prakticky v salátovém vydání.... Byla to láska na první (slzavé) přečtení. Od té doby jsem ji četla snad "stokrát" a pořád tu knížku miluju.

baty
22.02.2021 5 z 5

Knihu jsem vzala do ruky díky výzvě. Moc se mi líbila a myslím, že jsem ji nečetla naposledy.

Calwen89
22.02.2021 3 z 5

Přečteno, ale ke knize se už nevrátím. Sestry Brontëovi mají sice neuvěřitelný talent, co se psaní týče, ale s každou jejich knihou se utápím v smutku a zoufalství. Nedokáží vystihnout ani tak jednoduché pocity jako je radost a tak i vy máte pocit, že se celá kniha nese v depresivní a místy utahané linii, která nikdy nekončí. Jany mi bylo pochopitelně líto, protože neměla jednoduchý život, ale to byly asi jediné emoce které jsem vůči hlavní hrdince pocítila. Umím si ale představit, že pro melancholické povahy se Jana stala spřízněnou duší.

Malonida
20.02.2021 5 z 5

Jana Eyrová predčila moje očakávania. Akoby som čítala tri skvelé romány spojené do jednoho. Nečudo, že sa objavuje v toľkých rebríčkoch kníh, ktoré musíte prečítať predtým než zomriete. Je to presne ten typ knihy, ktorú keď dočítate cítite akúsi prázdnotu a do ďalšej knihy sa vám ani nechce púšťať. Jednoznačne nadčasové dielo, od nesmierne vzdelanej a emancipovanej autorky, ktorá vdýchla kúsok so seba do hlavnej postavy. Román je napísaný tak dobre, že aj pomerne neuveriteľný dej, plný zhod okolností je pre mňa uveriteľný.

Liduka
14.02.2021 4 z 5

Knihu jsem přečetla kvůli čtenářské výzvě. Původně jsem viděla pouze film z roku 1996 a ten se mi líbil. SPOILER: V knize podle mě byl pan Rochester na Janu kolikrát až dost zlý a ona na něj taky, takže mě překvapovalo, proč chtějí být spolu. Také mi vadilo, jak se autorka vyžívala v popisech a díky tomu byla kniha zdlouhavá a místy i nudná - hlavně ke konci. No a Jan Křtitel to byla kapitola sama pro sebe. Nechápu jak takový samolibý despota, kterému není nic dobré, mohl být duchovním. Každopádně kniha rozhodně stojí za přečtení.

LucinkaPevensi
12.02.2021 5 z 5

Hluboká, nádherná a velice dojemná kniha se silným morálním podtextem.

Vendula0808
11.02.2021 5 z 5

Knihu jsem cetla poprve, nevim proc jsem se ji tak dlouho vyhýbala . Nadherna kniha! Krasne napsana.. Myslim ze netřeba slov :)

Hanjimka
03.02.2021 5 z 5

Tuhle knihu mám moc ráda a ráda se k ní občas vracím. A proto letošní výzva je pouze záminka vrátit se do staré Anglie a prožít s Janou její setkání s Rochesterem.. A mimochodem za nejlepší filmové zpracování považuji to z roku 1983 s Timothy Daltonem.

CarolC
02.02.2021 3 z 5

Musím uznat, že Jane mi jakožto hlavní hrdinka byla sympatická. Moc hezké bylo i celé prostředí knihy, kde se příběh odehrával. Moc ráda čtu příběhy z této doby a s potěšenín tak zjišťuji, jak se v těch dobách žilo. Krásný je i styl psaní, kterým je kniha psána, ale místy je to kvůli tomu celkem zdlouhavé, protože autorka vše svědomitě popisuje do detailů. Jsem moc ráda, že jsem se k této kultovce konečně dostala, ale místy mě zklamalo, jak moc jsem se u čtení nudila.

Kontryhelka
26.01.2021 2 z 5

Knihy této spisovatelky jsme nikdy ráda nečetla. Zkoušela jsem mnohokrát, ale nedokázala jsem se začíst.

Scathia
18.01.2021 5 z 5

Britská literatura je moje slabina. :-) To už by musela být extra slátanina, aby zcela neprofesionálně nedostala plný počet hvězd. Každopádně i přes silnou idealizaci postav, se autorce povedlo dobře vykreslit psychologii postav a neopakovatelnou staroanglickou atmosféru. Konec je možná až zbytečně šťastně ukončen, ale na celkový dojem knížky to nemělo vliv.

anetkapol
08.01.2021

Milá klasika, ráda se k ní vracím.

Bethanee
05.01.2021 5 z 5

Taková klasická, milá romantika.

pavla4938
29.12.2020 5 z 5

Skvělá klasika! V mých mladších letech bývala mou inspirací, odvážnou a silnou hrdinkou č.1!