Jane Eyrová

Jane Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421645/bmid_jana-eyrova-GfR-421645.jpg 5 4271 648

Příběh osudové lásky je současně i historií citového a myšlenkového osvobození ženy viktoriánského období, zbavené malosti a předsudků. Chovanka ze sirotčince přichází na venkovské panství jako vychovatelka a v domě opředeném nevysvětlitelným tajemstvím, prožije velkou osudovou lásku. Než však prosadí svou svobodnou vůli a právo rozhodnout o vlastním osudu, zažije mnoho utrpení a odříkání. Hrdinčina morální síla, jasný rozum a upřímný cit překonají všechny překážky a dovedou ji po boku milovaného muže ke štěstí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , CooBoo

Jane Eyre , 1847

carcassonna
22.05.2016 5 z 5

Jedna z mojich obľúbených, už viackrát som ju čítala a nikdy ma nesklamala - s každým novým čítaním sa tam dá nájsť niečo nové, čo je známkou dobrej knihy. Vybrala som ju aj na výške ako záverečnú analýzu spomedzi všetkých anglo-amerických klasík (ale výber nebol jednoduchý). Mne sa páčil hlavne Janin charakter - je silná, odolná a drží sa svojich zásad, aj keď to znamená, že si odoprie, čo najviac miluje...Ale nie je to len o tom, je tam mnoho iných zmienok, napríklad o náboženstve, morálke, je to prepracovanejšie, temnejšie, než napríklad knihy od Jane Austenovej (ktorú mám tiež rada, ale jej knihy nejdú tak do hĺbky)

verden
18.05.2016 5 z 5

Jana Eyrová je jedna z kníh, ktoré mi mamka mnohokrát odporúčala, lebo to sama zamlada viackrát čítala, ale mňa tieto klasické diela chytili až po 20-tke. A práve táto kniha je jedna z mojich obľúbených a pán Rochester patrí medzi mojich najobľúbenejších knižných hrdinov :) Doteraz si pamätám pocity po dočítaní, ale nebudem spoilovať ;)

herotabe53
17.05.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale ten začátek je bohužel poměrně zdlouhavý. Bude patřit mezi mé díla k maturitě. Velice hezká maturitní četba. Určitě ještě někdy přečtu.

Jane007
15.05.2016 5 z 5

Další z mých oblíbených knih z Anglie. Kouzelný příběh, který bych mohla číst pořád.

lapagerie
19.04.2016 5 z 5

Knížka, která mě provází už od puberty a vždy se k ní ráda vracím. Líbí se mi příběh, zápletka, ale i popisné pasáže. Spolu s Janou se toulám lesem kolem Lowoodu, bojím se na chodbě v druhém patře Thornfieldu, naslouchám vyznání pana Rochestera pod mohutným dubem v zahradě, strádám při Janině útěku po odhalení pravdy, děsím se trosek mohutného sídla a nacházím tichý dvůr ve Ferndeanu. Podle mě je to jedna z nejhezčích romantických knih vůbec....

KarinaB
15.04.2016 5 z 5

Asi do desáté kapitoly (ze třiceti osmi) jsem se s knihou trochu trápila, nevzbudila ve mně velký zájem, protože Janino dětství se mi zdálo rozepsané příliš dlouze. Nevím kdy a jak se to stalo, ale zničeho nic jsem se přistihla, že mě kniha najednou pohltila. Prostředí viktoriánské Anglie ve spojení s tehdy neobyčejným milostným příběhem mě nadchlo, o to víc jsem prožívala celý děj, který byl dle mého názoru absolutně nepředvídatelný. Dokonce jsem se v posledního stránkách smířila s nešťastným koncem [pozor, malý spoiler], jak výborně kniha gradovala, a hle! Popisy prostředí, citů a osobností byly dokonalé. Láska pana Rochestera a Jany se mi staly vzorem, naopak myslím, že osobnost jako Jan Křtitel se tam dokonale hodila. Z prvních nudných dojmů se stala kniha, v jejímž světě momentálně žiji a do které jsem se nezahleděla naposledy.
Malý bezvýznamný mínus dávám patrnému podílu náboženství v knize, v dnešní době už to prostě tolik nemám zájem chápat, ale je pravdou, že by bez toho možná ta kniha nebyla tam neobyčejná.

vikimi
29.03.2016 5 z 5

Knížka, která má pro mě duši. Obdivuji Charllote, jak na svoji dobu, dokázala vymyslet poutavý příběh s nadpřirozenem :)

viviann
29.03.2016 5 z 5

Nadherna kniha. Ctiva. Romanticka. Slzicka ukapla.

Ranuncul
12.03.2016 2 z 5

Mě se knížka teda moc nelíbila.Příběh sice pěkný,ale příliš natažený.Znovu určitě ne.

jewarix
09.03.2016 3 z 5

Krásný příběh jen se mi hůře četl.

ppetaa27
05.03.2016 5 z 5

Krása. Miluju anglickou historii a knihy z jejiho prostredi. Je to nadcasova knizka, ktera uchvati kazdeho. I film je dobre zpracovany, i kdyz o dost zkraceny. Rozhodne doporucuju. Jedna z mych nejoblibenejsich.

K.M
01.03.2016

Prima kniha a prima obě filmová zpracováni!!

petra4080
24.02.2016 4 z 5

Nádherná kniha i postava, doporučuji.
Výhoda - hodně stránek, na chvilku vydrží :-)

-Endy-
22.02.2016 4 z 5

Je to dobrý, pořád se líbí i mým studentům :-D A to už je dneska docela co říct ;)

Eaa
21.02.2016 5 z 5

úžasné dílo.. nechápu, že není v žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih :D

supr, už tam je :D

Unormalgirl
21.02.2016 5 z 5

Kniha mě skutečně nadchla. Je napsaná na úrovni, všechny postavy jsou detailně propracované. Jediné, co bych mohla vytknout je J. Křtitel. Není špatně propracovaný, to vůbec ne, ale některé ty jeho monology mi lezly krkem.
Jinak jsem byla unešená z Rochestera a z Jany. Oba si získali moje srdce.

Džena
20.02.2016 5 z 5

Tak perfektná a nadčasová kniha...

Viky007
14.02.2016 5 z 5

Jestli tohle nějaký knihomol nečetl, tak nemá právo nazývat se (hrdým) knihomolem.

Nádherná kniha! Hrozně se mi líbí vyváženost charakterů. Jana je taková křehká bytost, skoro jako nějaká víla. Tichá, vážná, hodná a rozumná. Pan Rochester je úplně jiný, ale spolu tvoří harmonii. Nejvíc se mi líbilo, jak ji oslovoval šotku, skřítku apod.
Zkrátka anglická klasika, která je věčná :-).

Lendie
07.02.2016 4 z 5

Anglická literatura :-). Co více k ní dodat. Četla jsem ji k maturitě a nehorázně moc mě nadchla.

Domuly
04.02.2016 5 z 5

Začátek knihy se mi moc líbil - nemilované osiřelé děvčátko v drsném prostředí. V knize bylo pro mě i dost nudných pasáží. Občas mi přišlo, že spisovatelka neví kudy kam a začala proto popisovat naprosto nezajímavou věc. Ovšem dialogy a celkově scény a období, kde je pan Rochester, jsou velice čtivé a moc se mi líbilo, jak se jejich vztah vyvíjel. Rozhodně jde o klasiku, která má zasloužené hodnocení a já se k němu ráda přidám.