Jana Eyrová

Jana Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2323/bmid_jana-eyrova-IgG-2323.jpg 5 4275 650

Jana Eyrová je sirota, ktorej krutý svet odopiera poznať lásku a teplo rodiny. Ona sa však nevzdáva a vytrvalo bojuje svoj veľký boj proti zlu a krutosti. Vďaka svojej energickej a nebojácnej povahe, duševnej sile a čistému charakteru prejde so vztýčenou hlavou peklom smutného detstva, nájde si slušné zamestnanie a životnú lásku. Svojou skromnosťou, múdrosťou a úprimnosťou sa jej podarí otvoriť si dvierka do srdca svojho zamestnávateľa – bohatého pána Rochestera. Ich láska môže naplno rozkvitnúť. Múry jeho domu však skrývajú mučivé tajomstvo, ktoré ich môže zničiť...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Petit Press

Jane Eyre , 1847

kiki11
27.09.2016 5 z 5

Tak jsem tak přemýšlela, jakou knihu si v rámci povinné četby k maturitě přečíst a po dlouhém váhání padla volba na Janu Eyrovou. Půjčila jsem si ji v knihovně a ještě ten den se do ní pustila. A hned jsem se do ní zamilovala, už po přečtení první stránky. Přelouskala jsem ji za týden, ale kdybych měla víc času, určitě bych ji zvládla dřív. Po přečtení můžu s klidným svědomím říct, že je to jedna z nejlepších knih, které jsem dosud četla. Kdybych věděla, jak krásná kniha to je, přečetla jsem si ji už dávno. Vřele doporučuji, já si příběh Jany a pana Rochestera opravdu zamilovala.

Tessie15
26.09.2016 5 z 5

Upřímně? Ještě předtím než jsem Jane Eyrovou začala číst, jsem se obávala, aby to nebyla taková normální kniha, prostě román který se řadí mezi klasiku, přečtete ho, ale nezanechá ve vás nějaký hlubší pocit a touhu se k němu znova a znova vracet (ne každá klasika všechny zaujme, přece jenom má každý jiný vkus). Ale Jane Eyrová se mezi taková díla nebude nikdy řadit. Od první stránky knihy až po tu poslední jsem četla s velkým nadšením, všechno jsem s hlavní hrdinkou prožívala a některé pasáže mě opravdu dojaly (až jsem se málem rozbrečela při čtení v tramvaji :D Autorka napsala neuvěřitelný příběh s úžasně propracovanými charaktery postav. Nic v příběhu nebylo přehnané (nebo nějak ,,přeslazené"), postavy byly skvěle popsané a láska mezi Jane a panem Rochesterem byla cítit na každé stránce. Tohle je jedna z knih, ke kterým se budu ráda vracet a které nikdy neomrzí. Vážně úžasné dílo.

B.V.
20.09.2016 5 z 5

Může být román z poloviny 19. století čtivý a strhující? Jane Eyrová mě přesvědčila, že může. Pýcha a předsudek je jedna z mých oblíbených knih, na kterou nedám dopustit, ale teprve Charlotte Brontë mě dokázala vtáhnout do svého vyprávění tak, že jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Po přečtení jsem se ihned podívala na film, následně i na starší verzi a na trojdílný seriál, a ačkoli mě příběh bavil v jakémkoli zpracování, to knižní u mě vede na plné čáře.

katerina9455
05.09.2016 5 z 5

Knihy tohoto typu normálně nevyhledávám, ale občas mám chuť si jednu takovou přečíst. Janu Eyrovou jsem si oblíbila a ráda se k ní vracím. :-) Oddychové čtení, které pro mě bylo poprvé i napínavé a plné emocí.
Pro romantické duše je tato kniha jako stvořená. Opravdu dokáže člověka vtáhnout do děje a jste nuceni prožívat pocity samotné hlavní hrdinky.

petvet
04.09.2016 5 z 5

Tak další kniha, která mě chytla za srdce!!
Musím říct, že tak silnou knihu jsem ještě nečetla.... žádná kniha mě nedonutila k slzám, ale Jana Eyrová ano.

Silná, strašně smutná, ale přitom krásně romantická....Doporučuji.
Myslím, že se k této knize ještě někdy vrátím :)

TheMelorry
26.08.2016 5 z 5

Janu Eyrovou jsem četla poprvé jako poměrně malá a už tehdy mě bavila. S věkem se na tom nic nezměnilo a já mám knihu moc rada dodnes....

alnahu
22.08.2016 5 z 5

Díky filmovému zpracování –nedávno uvedenému v televizi , jsem si opět ráda přečetla příběh Jany Eyrové a její lásce k panu Rochesteru z Viktoriánské Anglie 20.století.Kniha se mi i teď po filmovém shlédnutí dobře četla.

kuruteku
06.08.2016 4 z 5

V rámci doplňování "povinné školní četby" jsem se přesvědčil. Když to srovnám s Babičkou, četlo se to lépe. Důležitější je historický kontext, než samotný děj. I jazyk se dal, poddal, možná to zkusím ještě někdy v angličtině. Obdivuji autorku, dílo již méně.

Fizulka71
01.08.2016 5 z 5

Knihu jsem četla několikrát, dokonce i původní originál, což tedy byla fuška a trvalo mi to půl roku, než jsem ji dočetla. Za mě jedna z nejlepších knih sester Bronteových. Ty holky prostě psát uměly.

75terka
29.07.2016 3 z 5

Na můj vkus až příliš velká "slaďárna".

lucille48
19.07.2016 3 z 5

Je to úžasné dílo. Opravdu jej oceňuji, jediné co mě mrzí je, že na mé bývalé střední škole, jsem si ji nemohla zvolit k maturitní zkoušce.
Knížku doporučuji na maturitní zkoušku především dívkám, které mají rády dlouhé historické romány a krásnou literaturu (červenou knihovnu).

knihomolka525
13.07.2016 5 z 5

Tuto knihu mám z roku 1973.Má jinou obálku.A stále se k ní po pár letech vždy vrátím.Velice dobrý překlad a příběh je znám i z filmového zpracování ale co naplat této knize se nic nevyrovná.Když ji čtete máte pocit jako když jste sami jednou postavou z děje.Až tak vás ta atmosféra vtáhne.

AllyKumari
05.07.2016 5 z 5

Jako malá jsem četla útlou knížečku s názvem Sirotek lowoodský. Plakala jsem u ní a malá Jana mi byla podivně blízká. Milovala jsem ji. Teprve v patnácti letech jsem zjistila, že odchodem ze školy Janin příběh nekončí a já pokračovala ve sledování její cesty. Dnes už mohu klidně říci, že Jana Eyrová mne jako osobu v mnohém formovala a navždy zůstane jednou z nejdůležitějších knih v mém životě.

hradil
03.07.2016 3 z 5

Když jsem začal knížku číst, nepřišla mi ničím zvláštní, přesto jsem setrval. Autorka dokázala psát velice zajímavým a celkem i strhujícím způsobem. Avšak to, co mi ze začátku moc nevadilo, se stalo hlavní příčinou, proč jsem knihu přestal tak hltat. Dialogy mezi Janou a panem Rochesterem se stávaly čím dál víc nesnesitelnějšími, div, že jsem si nevykroutil oči.

Škoda, prý to zní v angličtině přirozeně a nenásilně.

hany7
01.07.2016 4 z 5

Kniha byla úžasně čtivá a často jsem se nasmála. Schválně si zkuste přečíst rozhovory mezi panem Rochesterem a Janou nahlas! :D Taky mě pobavilo, že když nechceme jít do pekla musíme se udržovat při dobrém zdraví abychom neumřeli! :D
Paní Rochesterová byla hrůzná a všichni obviňovali chudáka paní Poolovou.
Ale vše tak nějak dobře dopadlo. :D
"Před chvílí jsme se s panem Rochesterem vzali."
"To je mi novinka!"

JackieDecker
29.06.2016 2 z 5

Mě tato kniha nezaujala snad vůbec ničím. Začala jsem ji číst jen proto, že ji měla napsat sestra Emily Brónteové, která napsala Na větrné hůrce. Jana Eyrová mi bylo tvrzeno, že je ještě lepší než Hůrka a proto jsem po ní sáhla a následně se dočkala velmi hlubokého zklamání. Postavy nejsou vůbec uvěřitelné, děj se táhne a je plochý, jediné charaktery které dokáží alespoň maličko vzbudit zájem jsou ty vedlejší. Při čtení jsem necítila nic jiného, než potřebu nutit se v téže činnosti pokračovat... Je to smutné, ale bohužel nesdílím názor ohledně toho, že Jana Eyrová je lepší knihou než Větrná Hůrka. Co víc, domnívám se že Hůrka Janu strčí úplně do kapsy...

vlcice326
25.06.2016 5 z 5

Tato kniha mě zaujala už názvem a pak, když jsme se o ní učili ve škole při literatuře, tak mi děj přišel zajímavý, dokonce jsem si tuto knihu chtěla přidat do maturitní četby, ale odradil mě počet stran. Přes 400 stran je na mě moc :D .
Nedávno jsem viděla nejnovější filmovou verzi Jany Eyrové (v hlavní roli Mia Wasikovska a Michael Fassbender) a úplně jsem se do toho filmu zamilovala - moc mi to připomnělo mojí oblíbenou ,,Pýchu a předsudek,,. Rozhodla jsem se knihu přečíst. Četla jsem jí tři dny a nechápu, jak jsem mohla být tak hloupá a nepřečíst si to už dřív - zamilovala jsem se i do knihy :) Velmi těžký život Jany spojený s romancí s panem Rochesterem - úžasný !

kristyna2513
23.06.2016 5 z 5

Má oblíbená kniha. Někoho sice může odradit délka knihy, ale to je chyba! Skvělý příběh, krásné propojení realismu a romantismu. Jedna z mála knih které dokážou v člověku vyvolat pocity. Perfektní.

hana1984
08.06.2016 5 z 5

Další z mých zamilovaných příběhů.

Merynkaw
07.06.2016 5 z 5

Po hodně dlouhé době jsem si přečetla kvalitní knížku. Moc pěkné čtení.