Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky

Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72802/mid_jama-a-kyvadlo-a-jine-fantasticke-p-lBB-72802.png 4 856 122

Výbor těchto čtrnácti povídek: - SUD VÍNA AMONTILLADSKÉHO - SKOKAN - DÉMON ZVRÁCENOSTI - ZRÁDNÉ SRDCE - MORELLA - ELEONORA - BERENICE - MEDAILON - MASKA ČERVENÉ SMRTI - KRÁL MOR - OHNIVÝ KŮŇ - ZÁNIK DOMU USHERŮ - JÁMA A KYVADLO - ČERNÝ KOCOUR

Shindo
13.12.2017 3 z 5

Neviem. Ako poctivý lovecraftián som samozrejme dal šancu aj E.A. Poeovi, kedže som od neho dovtedy poznal len Havrana. Možno to bolo výberom prvej knihy, prekladom alebo niečím iným, no z tejto knihy som mal zmiešané pocity. Bola písaná štýlom, ktorý pri dnešných hororoch už asi len tak niekoho nevydesí (čo je vzhľadom k dobe vzniku knihy logické, vtedy človeka desili iné veci), niektoré poviedky teda vyzneli archaicky až úsmevne. Aj tak si myslím, že v dobrom prostredí a s dobrým soundtrackom (odporúčam Nox Arcanu, tá pri svojej tvorbe čerpala priamo aj z E.A. Poa) urobí knižka svoju prácu.

ferda16
23.11.2017 5 z 5

Skvělé a mrazivé povídky. Musela jsem číst povinně na seminář a jsem za to ráda. Moc jsem si čtení i detailní rozbory ve škole užila. Zánik domu Usherů určitě přečtěte.

Helimadoe
13.11.2017 4 z 5

Setkání s klasikem. Přiznám se, že jsem narazil na povídku, kterou jsem opravdu nedal - ne že bych jí nedočetl, ale nějak jsem se v ní ztratil a vůbec jí nerozuměl. Za to třeba "Jáma a kyvadlo" nebo "Zánik domu Usherů" to jsou úžasné kousky.

bee88maja
13.11.2017 5 z 5

Kdo má rád horory, mrazivo... jistě někdy koketoval s tímto autorem. Za mne nejvíc zabodovala povídka Černý kocour, asi hlavně proto, že kočky v mém úhlu vnímání, mají v sobě cosi negativního.... Stačí jen šero a člověka vyděsí pouhý stín, zvuk... představivost si s námi hraje... brr brr :)

Alvari
01.11.2017 4 z 5

Soubor povídek, ze kterých sálá zvrácenost a šílenství. Nechci tady hodnotit povídky jednotlivě. Byly tam povídky velice dobré, a pak ty trošku méně zajímavé. Shrnul bych to tak, že mě knížka bavila a to mi ke štěstí opravdu stačilo.

v.kalabova
01.11.2017 4 z 5

Řekla bych klasika, občas se mi špatně četlo a asi dvakrát se mi zdálo, že na sebe slova nijak nenavazují. Taky mi přišlo, že se autor doslova vyžívá v zazdívání lidí.

hroneczek
30.10.2017 3 z 5

Některé povídky super, některé opravdu nic moc. Celkově mě kniha bavila a zaujala tak půl na půl.

adrianna0305
21.10.2017 2 z 5

Černý kocour super krutá povídka za 4* Jáma a kyvadlo + Skokan ucházející povídkové počiny za 3* ...noo ale ten zbytek totální slovní patlanina, co se špatně četla a nic moc neřekla.

Petra88
01.10.2017 3 z 5

Nejlepší povídky jsou určitě Jáma a kyvadlo a Černý kocour.

Pajan28
29.09.2017 5 z 5

Na povídky já moc nejsem, ale tahle kniha mě fakt dostala. Zvlášť první a dvě poslední povídky. Ta zvrácenost se mi líbila.

morava
25.08.2017 4 z 5

Jak mrazive, jak originalni! Urcite jsem necetla naposled.

LucillaPeters
22.08.2017 4 z 5

Poe patří k mým oblíbencům, ačkoli ne všemi povídkami se mi zde trefil do vkusu. Ale nemůže být vždy každý spokojen a když takřka dvě třetiny povídek vyvolají tu správnou atmosféru, mrazení, donutí člověka přemýšlet nebo ho prostě jen vtáhnou, je to hodno obdivu. Za mě vítězí povídky Jáma a kyvadlo, Démon zvrácenosti, Maska červené smrti a Skokan.

knihamouder
26.07.2017 2 z 5

Fanoušci tohoto autora jistě odpustí, ale mě titul nijak neuchvátil. Tak moc jsem se nutila do čtení, až mě z toho rozbolela hlava. Připadala jsem si jak dívčina z povídky Medailon, také jsem měla pocit, že ze mě dílo brzy vysaje život. Už jsem četla knížky, které se netajily svou morbidností, zvráceností a stříkající krví do všech svĕtových stran, takže nejsem žádné pimprlátko, ale tady jsem nebyla překvapena, ohromena, šokována, ani pohoršena, jen unavena a znuděna. Vadil mi styl psaní a kolikrát jsem se v textu ztrácela. To asi odpovídá zálibám, kterým autor holdoval (bez urážky). Knihu uschovám a do budoucna jí dám třeba ještě šanci.

Vojtos
16.07.2017 4 z 5

Knížka to byla určitě super, ale Poe na mě píše moc složitě.. Možná se k tomu vrátím až budu starší

Pitbullka
26.05.2017 4 z 5

Za me urcite povidka Cerny kocour, Jama a kyvadlo, Maska cervene smrti a Skokan. Ostatni me tolik nenadchly ale i tak si myslim, ze je to tvorba, ktera predbehla svou dobu.

PandaGirl
25.04.2017 4 z 5

Těžko toto popsat. Některé povídky vážně zapůsobily, znechutily či vyvolaly jiné nepříjemné pocity, na druhou stranu tam byly i ty, které člověka nechávaly naprosto chladným.
Jedno se však musí nechat, autor umí navodit potřebnou atmosféru.

katushah
24.03.2017 5 z 5

Nejvíce se mi líbí Jáma a kyvadlo a Černý kocour. Moc hezké a zajímavé básně. Vřele doporučuji.

Džerkys
03.03.2017 4 z 5

Některé povídky luxusní, některé méně zdařilé, ale celkově pěkné čtení.

KatChiss
24.02.2017 3 z 5

Některé povídky se mi líbily více, některé méně. Ale ve všech byla vidět Poeova zvrácenost, temnota a bolest. Mám ráda, když příběhy občas končí špatně. Ale tady, nevím... Povídky mi přišly příliš krátké na to, aby měly nějaký zásadní příběh. Když jsem si konečně začala zvykat na Poeův styl psaní, dočítala jsem poslední povídku. Možná si ještě někdy od tohoto temného člověka něco přečtu :)

RadimWiniarski
24.02.2017 4 z 5

Poe určitě není spisovatel pro každého. Musíte bejt tak trochu pošuk, aby se vám jeho místy až hodně přestřelený mix hororu a černého humoru líbil. Proto budou slabší povahy tyto povídky odsuzovat. Já však patřím do té první skupiny a tak mohu říci, že jsem nadšen. Ano najdou se zde i povídky, u kterých při čtení vyloženě trpíte(Možná jsem celé dílo špatně pochopil, ale Démon zvrácenosti mi příjde jako ultimátní kravina), ale většina věcí patří do top špičky svého žánru(Skokan, Jáma a kyvadlo, Černý kocour). Celkově má však sbírka vysokou kvalitu a jen ukazuje, jak zvláštně pokřivenou mysl musel Poe mít. 85%