Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388979/bmid_jako-zabit-ptacka-Mia-388979.jpg 4 3090 3090

Jako zabít ptáčka série

Maycomb v Alabamě je bezvýznamné ospalé provinční městečko obklopené poli s bavlnou. Ve 30. letech 20. století jsou Spojené státy americké zachváceny hospodářskou krizí, ale ta se obyvatel Maycombu dotýká jen okrajově. O letních prázdninách je největší starostí osmileté Čipery a dvanáctiletého Jema vymýšlení plánu, jak vylákat místního podivína z jeho dobrovolného domácího vězení. Když je ale mladý černoch obviněn ze znásilnění bílé dívky, události naberou dramatický spád. Obhajoby se ujímá otec Čipery a Jema, advokát Atikus Finch. Toho čeká předem marný boj s předsudky, strachem a nenávistí. Román Jako zabít ptáčka ale rozhodně není o rasismu a nespravedlivých soudních procesech. Je to čtivý příběh o dospívání a braní rozumu, o různých formách osobní statečnosti, o přetvářce, morálce a zodpovědnosti. To vše vyprávěno pohledem osmiletého děvčátka. Harper Lee knihu dokončila v roce 1959 a román měl okamžitě obrovský úspěch. Získal Pulitzerovu cenu a dočkal se filmové adaptace s Gregory Peckem v roli obhájce Atika Finche.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

To Kill a Mockingbird , 1960

papayka
13.07.2016 5 z 5

I v dnešní době je to skvělá kniha i příběh díky kterému se člověk ponoří do atmosféry té doby. I když ta doba nebyla moc příjemná.

adorjas
08.07.2016 4 z 5

Kniha, ktorá ma navrátila do detských spomienok, dusné letá, detské priateľstvá i nepriateľstvá, vnímanie sveta dospelých. A v pozadí téma ľudskej nenávisti. Odporúčam!

Lady S.
07.07.2016 5 z 5

Kniha mě dostala. Nebo spíše charakteristika jejich postav. Snad nejsem jediná, která zatoužila mít stejného otce jako je Atikus. Kniha v mnohém ukazuje i na dnešní problémy, které stále ještě nevymizeli. Problémy zabývající se lidmi, morálkou a společnosti jsou převyprávěny dítětem s jeho dětskou nevinností, což prostě nutí se nad tím vším zamyslet.

Krysa1769
03.07.2016 4 z 5

„Kdepak, Jeme, já myslím, že je jenom jeden druh lidí. Lidi.“
Vřele doporučuji. Čtivý, zajímavý příběh, který je pouze zdánlivě o ničem.

JanaPokorná
02.07.2016 5 z 5

Pro Honzíka: Netvrdím, že kniha byla zakázaná. Ale vůbec jsme se o ní neučili. A to ani na střední. A považte - ani na VŠ, a to jsem (rdím se) studovala anglistiku.

mamadli1922
02.07.2016 5 z 5

Tohle je Atikus.
Atikus nikdy neodsoudil člověka na základě barvy kůže.
Atikus se vždycky snažil vcítit do druhých lidí, než se s nimi přel.
Atikus je moudrý.
Buď jako Atikus.

Gabi90
30.06.2016 5 z 5

Krásna, hlboká kniha plná naozaj nádherných myšlienok. Každé písmeno sa mi zarývalo pod kožu. Atikus Finch sa stáva jednou z mojich najoblúbenejších knižných postáv a keby mám nejakú magickú silu a mohla by som nechať ožiť nejakú postavu tak tento úžasný človiečik by sa tu už potuloval medzi nami :-)

Honzik111
26.06.2016

Pro Janu Pokornou
Nevím do jaké školy jste chodila, ani v jaké době, ale tato kniha byla vydána už "za komunistů",
v Klubu čtenářů v letech 1964-1966 a nevidím proto důvod - dle vašeho komentáře - jejího zakazování na školách.

Ričí
25.06.2016 5 z 5

Moc hezká knížka, jedna z nejhezčích, které jsem vůbec četl. Hlavní předností je, že je celý příběh vyprávěn z pohledu malé, světem nezkažené a nevinné dívky, která valnou většinu situací řeší s tím nejlepším úmyslem.

zralok.av
23.06.2016 5 z 5

Tato kniha je krásná především tím, že je vyprávěna z pohledu malého děvčátka. Chvílemi jsem při četbě měla pocit, že si pro mě malá Čipera přišla, vzala mě za ruku a šla mi ukázat kousek své cesty za poznáním každodenního dospělého života. Kniha má spád, děj není zdlouhavý a proto se dobře čte. Díky této knize jsem si uvědomila, že to nejhezčí období našeho života je to bezstarostné dětství, které každému z nás uteklo tak rychle, že se za ním stačil jen ohlédnout. Již teď se nemohu dočkat až si přečtu pokračování knihy.

Jeanie
22.06.2016 4 z 5

Výborná kniha se silným příběhem. Přestože už je na světě nějaký ten pátek, tak námět je aktuální i v dnešní době. Donutí vás přemýšlet o společnosti jak už dnešní, tak té minulé.

JanaPokorná
20.06.2016 5 z 5

Naprosto skvělá knížka, nechápu, jak nám ji dokázali ve škole zatajit, a to i na VŠ. Skvost světové literatury. Čistá radost z četby.

Annette
20.06.2016 5 z 5

"Shoot all the bluejays you want, if you can hit them, but remember it's a sin to kill a mockingbird." Jako zabít ptáčka je pro mě takový malý must-read, o který by měl každý náruživý čtenář alespoň jednou zavadit. Osudy a charaktery hlavních hrdinů se musí dotknout snad každého z nás a působivý pohled mladého děvčátka v sobě nese snad všechny lehkosti i těžkosti dětského světa, na který je radost i tíha zavzpomínat. Zároveň ale zdůrazňuje ryzí lidskost v té nejlepší i nejhorší podobě tak, jak to zkušenostmi vyostřené dospělé oko nedokáže zachytit.
Výborná kniha, nádherná, dokonalá.

kaja205
09.06.2016 5 z 5

"dospelacky" zivot so vsetkymi svojmi paradoxmi opisany nevinnym pohladom 8rocneho dietata, krasny pribeh s obdivuhodnymi hlavnymi postavami, dufam ze (nielen) Atticusove mudrosti vo mne este dlho ostanu. Velmi lahko citatelne (u mna v ang.originale). Radim do zoznamu najoblubenejsich knih.

eLeR
04.06.2016 4 z 5

Kniha sa naozaj ľahko číta. Je určená predovšetkým pre mládež. Prvá časť knihy pojednáva o detstve hlavných detských hrdinov ... o ich živote, zážitkoch a dobrodružstvách. Neskôr sa do popredia dostane prípad obvineného černocha, ktorý im zasiahne do životov nielen súdnym procesom, v ktorom ho obhajuje ich otec, ale aj neskoršími udalosťami. Všetko to je rozprávané hlavnou hrdinkou Scout (takže z detskej perspektívy). Je to príbeh o ľudskosti, ale aj o tom, akí vedia byť ľudia zlí a zákerní. O sile rodiny a nádhernom súrodeneckom vzťahu. O tolerantnosti, ale aj o predsudkoch ... že život skrátka nie je vždy dokonalý ... ak vôbec.

MaKolar
18.05.2016 5 z 5

Kniha řeší stále aktuální rasismus, přestože byla vydána před více jak padesáti lety. Děj je rozdělen do více části. Je zde hodně cítí vira ve spravedlnost a rovnost. Konec je velmi úderný a nutí k zamyšlení. Doporučuji.

Sorrow
17.05.2016 5 z 5

Kniha, která je zdánlivě o ničem, ale ve skutečnosti je o všem. Zanechala ve mně hluboký dojem.

Macula
12.05.2016 5 z 5

Pro mě je tato kniha jednou z nejlepších, které jsem kdy četla. Zanechá v člověku opravdu silný dojem.

fruitbueno
05.05.2016 3 z 5

Jako zabít ptáčka je kniha, která si neskutečně podráží nohy. Pojednává o rasismu a projevech netolerance, což je samo o sobě velké a důležité téma. Bohužel je forma více než nešťastná. Rozplizlý úvod (téměř 200 stran se nic nestane!) přejde v krátkou chytlavou pasáž, která se pak pozvolna rozlije zase do beztvarého nic, které pak z letargie na moment vytrhne finále knihy. Chválím myšlenku dětské perspektivy vnímání, to bylo osvěžující, škoda jen, že autorka nevyužila, co mohla.

Ivanule
03.05.2016 5 z 5

I když to je povinná četba a já už nějaký ten pátek nechodím do školy a starám se o dva prťaví kluky:),se musím zastydět,že jsem si knížku přečetla až teď,protože musím říct,že mě úplně dostala! Krásně a čtivě napsaná knihy,a ačkoliv je to psáno kolem let 1930,je to docela aktuální i teď,i když možná ten proces by snad dnes již dopadl mnohem lépe a spravedlivě. Knihu si rozhodně pořídím i domů,ne jen půjčenou z knihovny,začátek a ukázání doby kdy děti chodily do školy a školský systém,dále obvinění černého občana městečka Maycomb a proces s ním,zároveň ukončení procesu mě docela dostalo a říkala jsem si ta porota je slepá??,ale v té době být černoch prostě znamenalo být špatný,a závěr knihy výborné!!....