Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčka https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14499/bmid_jako-zabit-ptacka-iW0-14499.jpg 4 3081 648

Jako zabít ptáčka série

Dnes již klasický román moderní americké literatury, za který autorka v roce 1961 obdržela Pulitzerovu cenu. Příběh justiční vraždy nevinného černocha na americkém jihu v první třetině 20. století, viděný očima dvou malých dětí. Neměnný řád světa je narušen: nevinný černoch je křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Obhájcem černocha se stává otec obou dětí, který bere tento případ jako věc své osobní cti. Kniha navazuje na humanistické tradice Marka Twaina.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

To Kill a Mockingbird , 1960

petrulka
19.07.2017 5 z 5

Kouzelná kniha. Jemná, něžná, vtipná, i přes závažné téma. Tři hlavní postavy jsem si zamilovala hned, tatínek je úžasný, jako ze snu o dokonalých rodičích, Čipera prostě dokonalá, často mě rozesmála, správně trhle švihlá, přitom citlivá a jemná..navíc se super bráchou..Pro mě velmi milé čtenářské překvapení.

Domuly
17.07.2017 4 z 5

Celou dobu jsem si říkala, že se mi nelíbí vypravování příběhu malou Čiperou. Nakonec to bylo to nejlepší na knize - vidět takové nespravedlnosti nezkaženýma dětskýma očima. Odsuzování hrůz na židech a schvalování nerovnosti černochů byl pro mě nejsilnější moment knihy. I tak mě kniha bohužel nenadchla tak, jak bych si přála. Měla jsem příliš vysoká očekávaní, ale příběh dětí z jihu mě ze začátku moc nebral. Kniha mě chytla až při samotném procesu, kterému bylo věnováno velmi málo prostoru a vypravěčka se ho ani celého nezúčastnila. Kdybych TOLIK neočekávala od tak vysoko hodnocené a vychvalované klasiky, knihy, co získala Pulitzerovu cenu, tak jsem spokojená, ale bohužel u mě nebyl zážitek tak silný, jak jsem čekala, že bude.

tomas5557
17.07.2017 5 z 5

Jako zabít ptáčka je neuvěřitelně milý příběh, za což je zodpovědná především osmiletá Čipera v roli vypravěčky. Malými slovy rozebíraná velká témata. Skvěle využitá perspektiva malého dítěte v kontrastu s pohledem dospělého člověka.

Pigface
17.07.2017 4 z 5

Na rovinu musím napsat, že jsem při čtení byl trochu rozpolcený a možná proto mi kniha ukrojila více času, než jsem původně čekal. Na jednu stranu není asi nic, co by se knize dalo vytknout. Na druhou stranu mi ale sedí knihy dynamické, plné zvratů, kdy očí letí po stránkách a mám skoro strach, že počet stránek směrem k zadní předsádce se povážlivě tenčí. A tady je i ta dynamika podána jakoby nedynamicky, jakoby mimochodem, jakoby až líně. Ale tak to asi má být, protože tak je to i v životě, který není u všech lidí divokou honičkou. A zpětně si říkám, že možná je ta lennost to, co mi nedovolilo přestat číst a co knihu dělá téměř dokonalou.
Milé, laskavé i přes dramatický děj a nespravedlivé momenty. Jak si moudrost, nenásilí a spravedlnost nakonec najde cestu a že přátelé přijdou i ze směru, odkud bychom je nečekali. Vychutnejte si v dnešní uspěchané, hektické době příběh s poselstvím, které bylo, je a bude platné zřejmě v každé době.

IvikaS
16.07.2017 5 z 5

Úžasná kniha, rozhodně doporučuji.

Sarah01
15.07.2017 5 z 5

K této knížce mě přivedla Čtenářská výzva a musím říct, že to byla po dlouhé době nejlepší knížka, kterou jsem četla, kam se hrabou dnešní bestsellery. Kdybych mohla, dám hvězdiček 10 :-)

Hynais
13.07.2017 5 z 5

K tomu se asi nedá nic dodat... Tuto knihu je škoda nepřečíst, pokud chete přečíst jen třeba dvě knihy za život, tak tahle patří do vašeho seznamu... A tu druhou teda nechám na vás:-)

Welinie
09.07.2017 5 z 5

Nádherný příběh, ač nečekaně. Trochu mi to čtení šlo ztuha a ani jsem neměla tolik času, ale děkuji knižní výzvě, že mě zavedla až sem.

Teeri
08.07.2017 5 z 5

Silný příběh nejen o rasismu. Knihu jsem si chtěla přečíct už delší dobu, brala jsem ji do ruky s mnohým doporučením a s vytvořenou představou, že kniha dětskýma očima vypráví černošsko-bělošké vztahy na jihu. Omyl! Říká mnohem více... Někomu možná utkví po dočtení především dobový obraz „rovnosti", kdy běloši si přeci jen bývali trošku rovnější. Pro mě to byl příběh především o porozumění, mravní síle, (ne)spravednlnosti, o střetávání světa dospělých s tím dětským a hlavně o tom, že někteří lidé jsou jako mnohohlásci... „Existuje jen jeden druh lidí. Lidé."

Mikik
08.07.2017 5 z 5

Kniha byla skvělá a neskutečně poučná. Ten pohled dětí je prostě něco jiného, než jak to vidí dospělí a v tomto případě to bylo opravdu silné. Doporučila bych všem k přečtení..

Shindy
04.07.2017 5 z 5

Nádherná kniha, která člověka pohladí na duši.

spursfan
29.06.2017 4 z 5

Bylo to fajn čtení :-) Četl jsem malou část v češtině a většinu v angličtině a musím doporučit originál. Překlad byl dobrý, ale slangové výrazy a celkově styl psaní v angličtině je jedinečný a připadáte si uplně vtaženi do té doby ;-)

Nerolinka
25.06.2017 5 z 5

Knížka, která si místo v mé knihovně vždy najde.

kklepkaa
20.06.2017 5 z 5

Kritika světa dospělých očima dítěte v této podobě s člověkem zamává. Je v tom ta dětská nevinnost v kontrastu k chování dospělých. Z některých scén mě až mrazilo, jako třeba odsuzování Hitlera v porovnání s rasismem. Skvěle napsáno. Nemůžu jinak než doporučit.

veronie
16.06.2017 5 z 5

Úžasná kniha, která musí zasáhnout každé srdce. Příběh se člověka dotkne o to víc, že je psán z pohledu malé slečny. Problematika rasismu je stále aktuální, i když poněkud v jiné formě.

juckey
09.06.2017 5 z 5

Jak jednoduché a přitom tak geniální! Postavit kritiku rasismu a zkostnatělého systému, založeného na předsudcích, na pohledu nevinného dítěte a jeho vzpomínek ze "šťastných let dětství". Určitě všichni máme podobné vzpomínky na hrozné události, které nám hrozné nepřišly, anebo přišly, ale řešení pro nás bylo tak snadné. Myslím, že proto je kniha tak úspěšná, každý jsme si to zažili, každý ví, o čem Čipera mluví. Nejlepší postavou nominuju Bubu, škoda jen, že kromě "Doprovodíš mě?" neřekl nic jiného. Konec byl vůbec nějaký uspěchaný, ale neva. Pět hvězd pro rodinu Finchovic.

Dimas
07.06.2017 5 z 5

Opravdová krásná literatura! Pět hvězd prostě nestačí...

saruse
05.06.2017 5 z 5

Úžasná kniha.

Hanna14
02.06.2017 4 z 5

Ačkoliv jsem se ze začátku do čtení musela nutit, poslední třetinu jsem zhltla během pár dní. Jsem ráda, že jsem knihu dočetla, ale asi si jí budu muset vypůjčit ještě za pár let :)

knihamouder
01.06.2017 5 z 5

Již tu bylo mnoho řečeno, takže za mě jen krátce. Mohu si dovolit tvrdit, že je to nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dobu četla. Při otevření knihy jsem nasedla na vor a nechala se unášet proudem děje. Zážitek z této plavby je nepřekonatelný.
Děkuji za čtenářskou výzvu, protože díky ní jsem se dostala k tomuto knižnímu skvostu.
A neodpustím si...
"Statečnost začíná tehdy, když víš, že jsi poražen, ještě než se do něčeho dáš, a přesto se do toho dáš a dovedeš to až do konce, ať se děje, co se děje. Málokdy zvítězíš, ale někdy se ti to podaří."