Jako zabít ptáčka

od:

Jako zabít ptáčka

Dnes již klasický román moderní americké literatury, za který autorka v roce 1961 obdržela Pulitzerovu cenu. Příběh justiční vraždy nevinného černocha na americkém jihu v první třetině 20. století, viděný očima dvou malých dětí. Neměnný řád světa je narušen: nevinný černoch je křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Obhájcem černocha se stává otec obou dětí, který bere tento případ jako věc své osobní cti. Kniha navazuje na humanistické tradice Marka Twaina....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14499/jako-zabit-ptacka-iW0-14499.jpg 4.215
Série:

Jako zabít ptáčka (1.)

Originální název:

To Kill a Mockingbird (1960)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, XYZ
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (287)

Přidat komentář
theMarty
14. března

Krásná a nezaměnitelná.

Káča2015
13. března

Čipera a Jem se stávají mými nejoblíbenějšími hrdiny.

druzickaster
13. března

Nádherný příběh. Musím uznat, že svět dospělých očima dítěte mě vždycky dojme. A svět v područí nadřazenosti rasy, svět plný zapšklých negramotů a oproti tomu hodných a ne nutně vzdělaných lidí očima dítěte, to je pak teprve jízda. Vyprávění Čipery o jejích blízkých i vzdálených je velmi chytlavé. Postavy jsou nádherně plastické a ač příběh není moc složitý ani zamotaný čte se výborně. Musím mrknout i na pokračování Postav hlídku, bez toho to prostě nejde.

JessieEx
07. března

K četbě mě přimělo především to, že je kniha zařazena do seznamu „1001 knih, které by měl člověk přečíst, než umře“ - je to prostě klasika a to by bylo, abych ji nepřečetla. Příběhy pro dospělé vyprávěné z pohledu dětí úplně nevyhledávám, nicméně nakonec si je většinou oblíbím. Proto, jsem tušila, že tato knížka nebude tou nejhorší volbou. Navíc mě na ní zaujalo to, že je vlastně jakousi sondou do života obyčejných lidí na americkém jihu v první polovině 20. století.
Na pozadí téměř bezstarostného dětství „Čipery“ Jane a jejího staršího bratra Jema v malém městečku Maycomb v Alabamě se odehrává něco mnohem vážnějšího, něco co má spojitost s otroctvím, rasismem a předsudky. Zatímco první polovina knihy se věnuje spíše jen dětem, jejich příhodám a jejich obsesí tajemným sousedem, druhá polovina je mnohem zajímavější, čtivější a poukazuje na to, jak může být společnost zkažená a že ne každý je takový, za jakého jej ostatní považují. Přemýšlela jsem nad čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec dávám jen tři, jelikož tuším, že ač knížka byla super, hlubokou stopu ve mně nezanechá...

VaskovkaG
04. března

Jsem ráda, že se dostávám do stádia, kdy čtu dobrovolně knihy, které jsou stejně staří lidé nuceni číst k povinné četbě a nedokáží to ocenit. Jako zabít ptáčka je naprosto dokonalá kniha, která vás donutí se zamyslet. Nejen nad příběhem, ale i dnešní dobou. Rozhodně jsem knihu nečetla naposledy. Čiperu si zamilujete a Atika by chtěl za tatínka snad každý.

Vera Silent
24. února

Čekala jsem hodně ani ne tak kvůli komentářům jako faktu, že tato kniha byla v mé knihovně více jak rok nedostatkove zboží. Nakonec jsem do ní rezignovane zainvestovala v originále a četba mě naprosto pohltila. Zamilovala jsem si Attica a Scout (přezdívka Jean Louise v aj), téma míry spravedlnosti dle odstínů pleti a společenského postavení považuji za aktuální i dnes a moc se mi líbila lidskost chování Attica. Lekce, které se dětem dostalo, že tento svět není fair, že skutečná odvaha je neprestat bojovat za správnou věc i s vidinou jisté prohry a schopnost vcítit se do jiného člověka, dělají tuto knihu z mého pohledu tak hodnotnou. Nikoliv nějaký action děj, kniha spíše vyniká morální hodnotou než komplikovanymi dejovymi zvraty. Pro mě je toto dílo vrcholem spisovatelstvi, kniha, jejíž existence má hlubší smysl.

Paja85
24. února

Omlouvám se všem, pro mě to byla spíš povinná četba, četla jsem ji spíš z respektu...co mě hodně bavilo byla část u soudu, jinak jsem byla zklamaná. Asi jsem čekala víc

Eeli
19. února

Subjektivně vyprávěný příběh o neprávem odsouzeném černochovi nás seznámí s problematikou rasové diskriminace v Americe na počátku 20. století. Na vše je nahlíženo nezkaženýma dětskýma očima a právě tato prostota jakoby dětského smýšlení o lidských křivdách dodává knize o to větší hloubku, protože motivace k různým činům je často nepochopitelná a ve své podstatě nesmyslná. Každý by si měl občas vzpomenout na dětské "proč?" a zkusit odpovědět.

terka1011
15. února

Nejspíš za to může vysoké hodnoceni knihy, čekala jsem opravdu vice. Soudní proces me bavil, ale zbytek knihy, cca 90%, je opravdu doslova o nicem. Zklamání :(

SSTknihy
13. února

Absolutně dokonalé! Bála jsem se téhle knihy, protože jsem měla někde v podvědomí zafixováno, že se v ní řeší černošská otázka a vyhlídka na soudní drama se sociálním podtextem mě po pravdě příliš nelákala. Ale pak jsem po ní přeci jen sáhla v rámci Čtenářské výzvy a byla z toho láska na celý život. Dopadlo to tak, že jsem se od téhle knihy neodtrhla, dokud jsem ji nepřečetla do poslední stránky.
Nádherně psaný příběh pohledem malé holky, která žije se svým otcem a bratrem v polovině 50. let na malém městě na americkém jihu a vše, co se kolem ní děje popisuje svýma dětskýma očima, dětským rozumem a přeci tak opravdově a s citem pro detail a pravdu, že z toho chvílemi až běhá mráz po zádech. Nakonec došlo i na soudní drama, ale vězte, že to žádná nuda nebyla. A že jsem na konci uronila slzu, za to se v tomhle případě vůbec nestydím 

KuroHaru
07. února

Rasová nesnášenlivost v jihoamerické Alabamě je v této knize "zjemněna" tím, že se odehrává jakoby mimochodem a na pozadí dospívání dvou sourozenců, z nichž mladší Čiperou je celý příběh vyprávěn.
Jsou to však právě děti, které vnímají dění kolem sebe střízlivýma očima a bez předsudků a nedokážou pochopit, proč je černoch méně než běloch. Jejich otec Atikus by měl za svou morální pokrokovost dostat Nobelovu cenu za rodičovství, nicméně se mu dostává v menší či větší míře spíše nepochopení od okolí za to, že obhajuje černocha, který je předem odsouzen k záhubě už jen proto, že je černoch.

Moc ráda jsem si knihu přečetla a rozšířila si tak obzory o rasové nenávisti v Americe. Zatímco Hitler řádí v Evropě a Američané jej kritizují za vyvražďování Židů, oni sami ještě zdaleka nemají vyřešen přístup k jiným etnikům ve své vlastní zemi.

Gi-Gi
05. února

tak jsem pořád nevěděla, jak se k tomu postavit, 1 část knihy se mi líbila z pohledu dětské fantazie, popisu amerického Jihu, Bubu Radleye, ale když jsem si přečetla záložku knihy o drsném procesu atd., nechápala jsem a čekala, kdy to přijde. Druhá část už se týkala procesu, tam mě neuvěřitelně oslovila postava Atika, nadhled v tom období a místě - prostě neuvěřitelný, ale pořád mi tam něco chybělo. Možná mi to trvá delší dobu, ale v určitou chvíli mi došlo, že to vlastně nemůže být hlubší, vypráví to Čipera, té je na konci 8 na začátku 6. Autorka zvládla i ten popis jakoby prohlubovat s přibývajícím věkem vypravěčky. z pohledu dítěte ten příběh byl takhle prostý a vlastně je prostý pořád i z pohledu dospělého - strach, sobectví, nenávist, někde je jí víc, někde míň, objeví se ve vlnách a větším objemu a je jedno o co nebo koho se jedná - ať to byli černoši v dobách minulých (někde i přítomných), židé nebo...

Melancholie
04. února

Krásné,nadčasové, chytne to za srce a už nepustí, tato kniha je láska na celý život.

Anne Leyyd
01. února

Po několika prvních kapitolách jsem doopravdy nevěřila, že mě to nějak zvlášť chytne, ale stalo se. Příběh Čipery, Atika a Jema si mě omotával kolem prstu s každou kapitolou víc a víc a opravdu mě mrzí, že jsem už dočetla... Neskutečně silný příběh, který čtenáři nehraje na city, ale prostě ho vede "obyčejným" životem několika "obyčejných" postav, až se v celku spojí v dílo naprosto neobyčejné, které si všechna svá ocenění naprosto zaslouží.

Rozhodně bych knihu zařadila do povinné četby (pokud tam není, přiznám se, že nevím :D) a možná do povinné četby pro všechny budoucí rodiče, protože kdyby bylo více takových Atiků, byla by situace kolem nás ve společnosti diametrálně odlišná...

A brzy si určitě zase pustím filmové zpracování s Gregory Peckem :-)

Aqua-bella
29. ledna

Jedna z nejlepších věcí, co jsem za poslední dobu četla.

Kniha má svým obsahem přesah i do dnešní doby. Dotýká se problémů, které jsou stále aktuální - mezilidské vztahy, rasismus, manipulace, lži, ale i touha po spravedlnosti. Ukazuje společnost plnou předsudků, strachu a nenávisti, lidské malosti a zášti.

Rozdíl ve vnímání světa dětmi a dospělými zde byl až propastný. Děti, dosud v podstatě nezkažené předsudky, nemohly pochopit nespravedlnost soudního procesu, chování dospělých (což krásně ilustruje, jak člověka časem změní tlak společnosti, ve které se pohybuje a "musí" se jí přizpůsobit). Díky chování dospělých tak děti přichází o iluze o spravedlivém světě. Myslím, že mnohým dospělým by občas prospělo podívat se na svět dětskýma očima. Možná by to vyřešilo spoustu problémů (a to jak v knize, tak ve skutečném životě).

Příběh dokonale ilustruje, jak je možné manipulovat s veřejným míněním, jak je těžké změnit myšlení lidí. Ukazuje malost některých lidí ve své ryzí podobě, jejich neochotu se nad problémy objektivně zamyslet a přijmout pravdu, která není zcela v souladu s jejich vnímáním světa. Zároveň ale představuje hrdiny, kteří se díky sečtělosti a vzdělanosti nebojí postavit systému a bojovat za to, co je podle nich správné. Ačkoliv je to boj s větrnými mlýny. Každá doba ale takové hrdiny potřebuje. Hrdiny, kteří jsou schopni obětovat své pohodlí a klid pro dobro ostatních, kteří jsou schopni a ochotni postavit se zlu a nespravedlnosti. Takových lidí by si společnost měla vážit.

Knihu rozhodně doporučuji. Ačkoliv je to četba především zpočátku náročnější (cca první třetina knihy není moc záživná). Jakmile se ale rozjede soudní proces, kniha nabere spád. Myslím, že příběh zachycený v knize je nadčasový a bude mít čtenářovi co nabídnout i za dalších 50 let.

ja.cerven
24. ledna

Já ani nevím co napsat - za mě naprosto úžasná kniha. Šest hvězdiček z pěti.

MisaK81
23. ledna

Velmi silný příběh, který vás nutí k přemýšlení. Ač by měl být neaktuální, je bohužel aktuální až moc. Jen se ve společnosti lehce mění skupiny občanů druhé kategorie. Kniha ve vás zanechá zážitek a troufám si tvrdit, že její obsah jen tak z hlavy nedostanete.

loudomar
23. ledna

Malinko jsem čekala prostě víc. Čekala jsem více černošské problematiky, ale případ Toma Robinsona se probíral vlastně až v poslední třetině knihy. Možná mi uniklo nějaké vyšší poselství ale za mě docela obyčejná kniha a jen tři hvězdy.

amaenium
18. ledna

Knihu jsem v rámci jiné výzvy četla již podruhé a jsem ráda, že jsem se k ní dostala znovu v pozdějším věku, chápala jsem zde více některé myšlenky a narážky. Jedná se o velmi pěkně napsanou knihu z pohledu dítěte, které tak nějak shrnuje tamní život v Americe. Kniha se mi líbila, měla jsem ji přečtenou vcelku rychle a dokázala mi podsunout nové témata k přemýšlení (například proces), ale bohužel mi neposkytla tak strhující zážitek, jaký dokáží navodit jiné knihy.

Zuzvil
18. ledna

Hodnotím nakonec 3,5 hvězdičkou. Vůbec nevím, jak mám tuto knihu uchopit, první polovina je o dětských lumpárnách v Americe počátkem 20. století, jako pohodové čtení, ale chvilkami zdlouhavé. Druhá polovina o dost lepší, rasová nesnášenlivost a předsudky na jihu Ameriky a její důsledky. Kniha ve mě něco zanechala, ale mezi moje top určitě nepatří a pravděpodobně se k ní nevrátím. Jsem zvědavá ještě na filmové zpracování. Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, téma a zpracování zajímavé, ALE...

alzbeta2843
04. ledna

O knihe som už toľko počula, že som sa rozhodla si ju prečítať. Avšak som mala iné očakávania. Úprimne som si myslela, že to bude hlavný príbeh viac rozpísaný, preto ma najviac bavila časť ohľadom sporu černosi verzus belosi. I keď kniha nenaplnila moje očakávania bavila ma a odporúčam ju ľudom, ktorých baví černošská tématika.

kaja77
03. ledna

nadherna knížka. opravdu jsem byla nadšená.nevim kde se berou předsudky vůči klasické literatuře. Všem mohu jen doporučit

ewi
30.12.2017

neupieram knihe jej kvality, koniec bol velmi dojimavy a bola plna mudrych a zaujimavych myslienok, no pravda je, ze som sa nemohla zacitat...

Evazita
30.12.2017

Nebavilo mě to, ani soudní proces to nezachránil...škoda.

marara
29.12.2017

Tuto knihu jsem měla dlouho v knihovně, ale její čtení jsem stále odkládala. Pustila jsem se do ní kvůli čtenářské výzvě a jsem za to moc ráda. Samotné téma rasové nesnášenlivosti už bylo popsánov mnoha knihách, ale tady bylo o to působivější, že bylo vnímáno očima osmileté Čipery, která je velmi všímavá, hloubavá, chce věcem opravdu porozumět a navíc má bezmeznou (a oprávněnou) důvěru ve svého otce. Právě na něj se obrací se svými otázkami, a on odpovídá poctivě, jednoduše a rozvážně, aby pochopilo i osmileté dítě. Právě Atikus Finch mě ze všech postav dostal nejvíc. Důvěra, kterou měl ve své děti, zkoušky, které je nechal podstoupit, klid, rozvaha a otevřenost, se kterými zodpovídal jejich dotazy, tím vším z nich vychovával dobré, otevřené a poctivé lidi.

A nejvíc se mě dotkla pasáž, kdy Jemův a Čipeřin kamarád Dill utekl s pláčem od soudu, protože nemohl vystát, s jakým pohrdáním lidé s černochy jednají. Pan Raymond to hodnotí slovy: " Jeho ještě svět neotrkal a neotupil. Však jen co trochu povyroste, on se mu přestane obracet žaludek a nebude plakat. "

Anoell
26.12.2017

Zřejmě jsem si důkladně nepřečetla popisek, proto mě překvapilo, že je příběh popisován z pohledu malé holčičky. Musím říct, že jsem z toho na začátku nebyla příliš nadšená, ale nakonec jsem za to byla ráda a myslím si, že žádná jiná postava by to nepodala lépe. Dítě příběh vypráví prostě a upřímně, ale zároveň dění okolo sebe rozumí víc, než by se dalo čekat. Dcera advokáta, který obhajuje černocha obviněného ze znásilnění bělošky, se hlavním problémem nezaobírá už od začátku, ale až později, než jsem čekala, a tak nás uvede do (ne)obyčejných radostí a strastí svých a svého bratra, čímž nám umožní seznámit se s ostatními postavami, a tak nepřichází problém, když se začíná řešit hlavní zápletka. Kniha je velmi čtivá a nejvíc mě bavila část u soudu, ačkoliv jsem jeho výsledek a částečně i průběh předpovídala, ale ničemu to nevadilo. Od začátku do konce to bylo zajímavé a plné hlubokých myšlenek srozumitelně podaných, aby je pochopilo i to malé dítě jako Čipera.

slunicko1958
22.12.2017

Kniha je plná moudrých myšlenek a názorů. Hlavními postavami jsou děti Jem a Čipera a jejich otec, advokát Atikus Finch, který u soudu hájí černocha, křivě obviněného ze zabití. Sice jsem si připadala jako žák v čtenářské dílně, ale zapsala jsem si krátkou ukázku ze závěrečného projevu Atikuse. Něco mně to připomíná, ale už není rok 1935...

„Ještě něco, pánové, než skončím. Thomas Jefferson kdysi řekl, že všichni lidé jsou stvoření sobě rovni. V naší době, léta páně devatenáct set třicet pět, projevuje se u jistých lidí sklon užívat tohoto výroku bez ohledu na souvislost, považovat jej za všelék. Nejabsurdnější případ, který mě napadá, je ten, že lidé, kteří řídí veřejné školství, nechávají postupovat do vyšších ročníků pilné žáky zároveň s těmi hloupými a línými – jelikož jsou všichni lidé stvořeni sobě rovni, řeknou vám vzdělavatelé s vážnou tváří, proto prý děti, které zůstanou pozadu, trpí hroznými pocity méněcennosti. Víme, že všichni nejsou stvořeni sobě rovni v tom smyslu, jak by nám chtěli někteří namluvit – někteří mají větší možnosti, protože se už s nimi narodili, někteří vydělávají víc než druzí, některé dámy pečou lepší dorty než druhé – někteří lidé se rodí s nadáním daleko přesahujícím běžné schopnosti většiny ostatních.
Ale v jednom ohledu jsou v této zemi všichni lidé stvořeni sobě rovni – existuje jedno lidské zřízení, jež staví chudáka naroveň Rockefellerovi, hloupého naroveň Einsteinovi a nevědomce naroveň kterémukoli univerzitnímu profesorovi. Toto zřízení, pánové, je soud. ...“

Danca196
20.12.2017

Přes pomalejší začátek se příběh stal strhující, kdy jsem nemohla přestat číst. O společenské situaci 30. let minulého století v USA už byla napsána spousta knih. Ovšem tato zaujala především pohledem malého děvčátka a její způsob vnímání okolí, postojů a reakcí lidí.

evelinka
16.12.2017

Kniha byla strhující, motiv rasové segregace byl vykreslen živě, neschematicky. Nápaditý byl úhel pohledu - dvě děti vychované bez předsudků nechápou dobře situaci v okolním světě a vysvětlují si ji po svém.

gonegirl
16.12.2017

Jsem ráda, že jsem měla možnost nahlédout do americké historie, ve které mám, přiznávám se, poněkud mezery. Prostřednictvím jedné prosté rodiny jsme měli možnost prohlédnout do všech problémů třicátých let v Americe. O to více si knihy vážím, že byla psána z pohledu dětí, které ještě nejsou zaslepeny lidskými předsudky a nesmyslnými zákony a zvyky.