Jako v zrcadle, jen v hádance

Cecílie je nemocná. Tak nemocná, že nemůže jít ven lyžovat a sáňkovat jako jiné děti, dokonce ani vstát z postele. Jednou, když je jí smutno, si namaluje anděla prstem na okno. Namalovala anděla slzou, nebo slzavého anděla? Cecílie neví. Cecílie je zvláštní holčička a o všem přemýšlí. Má na to čas, jak říká maminka, když se musí „zabavit“ v posteli. Anděl, který se u Cecílie objeví, bdí u její postýlky a drží stráž. Není ale vůbec „slzavý“. Je to veselý a moudrý průvodce, s nímž se Cecilka prochází noční zasněženou krajinou, rozmlouvá a anděl jí pomáhá dobrat se až ke dnu tajemství, která ji trápí: Kdo jsem? Bude svět, až tu nebudu? Co zbyde ze mě, až tu nebudu? Kniha současného norského autora Josteina Gaardera Jako v zrcadle, jen v hádance je knihou pro přemýšlivé děti; je to napínavé filosofické přemítání plné životní moudrosti napsané formou příběhu, krásného a tajemného zároveň....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224510/big_jako-v-zrcadle-jen-v-hadance-224510.jpg 4.6204
Literatura světová, Novely, Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

I et speil, i en gate, 1993

Kniha Jako v zrcadle, jen v hádance

Eduarda

Vůbec nemůžu hodnotit. Nejde mi to. Neumím dát hvězdy tomuto tématu, navíc jsem při čtení měla dojem, že čtu úplně jinou knihu, než je popsaná v anotaci. Vlastně závidím všem, kterým se kniha trefila do rozpoložení, a kteří si z ní dokázali vzít to, co já tam spíš jenom tuším. Třeba jednou, jindy...

poppins

Sníh, Vánoce, andělé a umírání v jediné dětské knize? To chce velkou odvahu, cít, víru a talent. Jstein Gaarder dokázal, že to vše má. Něžná a citlivá kniha,která pohladí bolavou duši.Pokud ovšem nejste zarytý materialista.

Bauriska

Smutné, přesto nádherné čtení. Kniha dokazuje, že mnohdy jsou děti, co se týče života, mnohem moudřejší než dospělí.

Monika1717
12.03.2020

Krásná kniha o tom, jak dětem a nejen jim přiblížit konec života a těžkou nemoc.

annapurna
17.10.2018

Další příběh z pera Gaardera, který nám přiblíží nelehkou situaci v životě jedné rodiny. Ariel a Cilka krásně popisují, jak funguje svět na Zemi a mimo ní?
Jako mnohokrát mě norský velmistr dojal, místy až k slzám. Jsem jen trochu přecitlivělé stvoření.. :)

Chesterton
02.08.2018

Velice jemné a decentní čtení o přechodu ze života.
Asi bych se nebála číst dítěti, které bych dobře znala. Obtížné téma laskavě podané. Severské národy nějak lépe než my umí brát tyto věci jako přirozenou součást života.
První stránky mi hodně živě připomněly vlastní dětská stonání.
Velice blízká mi byla postava babičky.
"Kvůli myšlence, která nám utekla se nemáme rmoutit. Je jako ryba, co se vysmekne z háčku. Hledá potravu ve větší hloubce. Když se znovu objeví, je vykrmenější."
Postavička plešatého anděla mě moc bavila! Ocenila jsem přirovnání, že podobné jako neschopnost pochopit hmotný svět ze strany anděla je naše tápání ve světě duchovním.
Také vše prostupující vděčnost je nespornou kvalitou příběhu.
NARODIT SE JE JAKO DOSTAT DAREM CELÝ SVĚT.

Cink262
26.06.2018

Kdysi dávno jsem asi jako desetiletý četl tuto nádhernou knihu. Příběh nesoucí název s jasným biblickým odkazem ve mě zanechal vzpomínky spíše pocitové než dějové. Vždy si vzpomenu na obraz malé nemocné holčičky, která snad stejně jako čtenář nevěří, že brzy opustí tento svět. Dveře - přicházející rodiče. Okno - anděl. A hlavně trocha dětského pláče i očekávajícího úsměvu.
A jak příběh dopadl? Taky už nevím, ale očekávám, že špatně, pokud to moje mysl vyčlenila z vědomí.

A jak jsem si na ní nyní vzpomněl? Zableskla se v poličce a já si jí všiml.

Pokud chcete pomoci dítěti či sobě s přijetím existence otázky smrti, tak neváhejte a sáhněte po této knize.

Betyna79
07.05.2018

Knihu jsem přečetla na jeden zátah. Nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Dcera ji dostala v jedenácti letech jako odměnu ve škole. Nejsem si jistá, že je pro tenhle věk úplně vhodná. Při jejím čtení jsem měla prapodivnou sladkobolnou náladu a na samém konci jsem se neubránila slze. Přesto je to krásné čtení.

Malý princ
Malý princ