Láska je jen slovo

Láska je jen slovo https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29779/laska-je-jen-slovo-29779.jpg 4 1506 300

Láska je jen slovo je prvním do češtiny přeloženým Simmelovým dílem, s nímž se naši čtenáři mohou znovu seznámit a posoudit jeho mimořádné hodnoty. Pro svůj příběh si Johannes Mario Simmel zvolil prostředí soukromého školního internátu, kam většinou přicházejí děti z „lepších" rodin z celého světa, na které neměl nikdo čas a které vždycky cítily svou osamělost. Špatná výchova některé pokřivila a zkazila. Páteří celého příběhu je něžná a hluboká láska mladého Olivera ke krásné Vereně, manželce úspěšného bankéře. Láska, která musí zůstat utajena a stane se tak předmětem vydírání. Stále víc se zatahuje smyčka kolem nešťastné dvojice, pro kterou není v daných podmínkách východisko. Román se čte jedním dechem jako strhující drama. Autor dokáže udržet čtenáře v napětí od první do poslední stránky, takže se nedivme ohromným nákladům jeho díla a popularitě, kterou získal v Německu i v mnoha dalších zemích.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práce

Liebe ist nur ein Wort , 1962

Evaho73
04.01.2018 4 z 5

Musím sa priznať, že do tejto knihy som sa začítala až na druhý pokus. Prvý raz som ju zhruba po päťdesiatich stranách odložila ako nedočítanú.
Vzhľadom na jej úžasné referencie som sa do nej pustila znovu a teraz vôbec nebanujem, že som počiatočný odpor prelomila.
Príbeh, v ktorom je láska naozaj iba slovo... Detský internát, ktorý sa stal akousi "čakajúcou stanicou" plnou po láske túžiacich detí rôzneho veku, ma donútil priznať, že láska je pre ľudí rovnako k životu dôležitá tak, ako napríklad slnko. Absencia lásky a nenaplnená láska často nutí ľudí robiť také veci, ktoré sú nezlúčiteľné so životnými princípmi alebo životom samým....
Autor sa v knihe okrajovo dotkol aj traumy Nemcov, vyrovnávajúcich sa s nacizmom a jeho dôsledkami.
Kniha, ktorá čitateľa donúti zamyslieť sa nad životom.

čef
08.12.2017 5 z 5

Srážka naivního mladíka s láskou, který vůbec netuší nebo možná ani nechce vědět, jak to v reálném světě chodí. No, takoví jsme většinou byli v tomto věku zřejmě také a proto se nám asi román tak líbí, i když bychom přivítali optimističtější závěr. Obdivuji úžasně živý a psychologicky zajímavý popis konání různých duševních mrzáků.

ferda16
22.11.2017 5 z 5

Četla jsem ji před 15 lety... a nechala ve mě velmi silné emoce. Určitě se k ní za pár let vrátím a jsem zvědavá, k jaké změně dojde. Na to, jak je knížka obsáhlá se čte jedním dechem.

Fresh
13.11.2017 5 z 5

Knihu jsem četla tak před dvaceti lety. Je to o věrné lásce až za hrob(a to doslova). Brečela jsem tenkrát celé odpoledne. Před pár lety jsem jí četla naposledy(asi po páté) a má pro mě stejně silný příběh. Tentokrát jsem brečela hned na začátku, protože jsem věděla jak to dopadne :-). Román je romantický a smutný, ale je o lásce a to máme my holky rády :-).

Imor
12.11.2017 1 z 5

Knihu jsem četla na základě čtenářské výzvy, takže opravdu výzva k přečtení a hlavně k dočtení ...

Teresita
31.10.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila! Nevadilo mi, že vím, jak to skončí, pořád jsem stejně doufala…ten konec je ještě mnohem smutnější. Líbilo se mi vyobrazení poválečného Německa, odkazy na literaturu, hudbu. Překvapilo mě, jak je tato kniha nadčasová, připadala mi jako by byla napsána v současnosti. Hlavního hrdinu jsem měla od začátu ráda, ovšem jeho láska Verena mi byla velmi nesympatická. Samozřejmě, měla to v životě těžké, ale to její činy neomlouvá. Nejhorší mi přišlo, jak využívala svoji dcerku. Je to opravdu velmi smutná kniha, která zasáhne.

Oceňuji, jak autor dokázal měnit styl a způsob vyprávění, podle toho, kdo vypráví. Od nádherného popisu oběšence na začátku, složitých souvětí k jednoduchému popisu v knize hlavního hrdiny.

de_baques
16.10.2017 4 z 5

autor je prostě přesvědčivý vypravěč, napsal knihu, která se v mnohém podobá velkým milostným románům 19. století, jen zasazená do kontextu přízemního Německa 60. let,

hltám kýčovitý děj (nekonečná láska až za hrob, hrdina je romantický rozervanec), fantastické zápletky (neobejde se to bez zakuklených nacistů), nechybí ani děsivý mrzák z gotických románů (Hanzi) a skončí to obligátním soubojem na pistole (pardon pěsti, ale Oliver to vzdá dopředu). Celé to vypráví hypochodr, který si hraje na dr. Schweitzera.

Zkrátka velmi čtivá kniha, ale žádné kulturní veledílo.

Kassiopeia
12.09.2017 5 z 5

Knížka, ke které jsem se po letech vrátila. Knížka, která mě nikdy nezklame.

Tenebien
09.09.2017 5 z 5

Četla jsem to tak před 15 lety... A stále si pamatuju, jak emocionální zážitek to byl.

slimáčik
24.08.2017 5 z 5

Prešlo hádam 30 rokov, čo som ju čítala. Zostalo mi už len rozhodnutie, že ju viac čítať nechcem.
Také silné emócie, ktoré vo mne autor majstrovsky podaným príbehom vyvolal (v puberte mladý človek pocity prežíva ešte niekoľkonásobne silnejšie), sa mi zažívať už nežiada. Nebudem predsa pichať do osieho hniezda, no nie!

planeta
21.08.2017 5 z 5

Krásná kniha, patří mezi mé oblíbené .

Giraffka
07.08.2017 5 z 5

Ano, je to romantické, ano, může to být naivní - stejně jsem brečela, jak mě to dojalo.

koki.veru
26.07.2017 5 z 5

Úžasný román. Už dlouho mě kamarádka překecávala, ať si to přečtu, teď se na to konečně dostalo a byla jsem nadšená.

pedroK
21.07.2017 5 z 5

Krásný román, četla jsem plna očekávání..tak jako jiné autorovy knihy. Osudy lidí jsou spletité. Moc jsem Oliverovi držela palce, jeho láska byla silná, ale tak naivní. Verenu jsem odsuzovala. Superštětku jsem nenáviděla..tak sugestivně je román napsaný.

Kerberos
05.07.2017 5 z 5

Velmi dobře zpracovaný příbeh.Když si Představíme jinou dobu,jiné prostředí mohlo by se to stát i dnes.Vydírání ,zakázaný nerovný /postavením a věkem/vztah.Dnes by to ale nikdo tak dobře nenapsal.

jana5843
07.06.2017

Tuto knihu jsem četla již několikrát a musím říct že mě prostě baví,je to sice zamilovany román a končí smutně ..jak jinak ale postavy jsou popsány dokonale a celý děj je s vydíráním Olivera zajímavý...

ziriant
27.05.2017 4 z 5

Láska je jen slovo. Příšerný název. Ale jsem ráda, že jsem se jím nenechala odradit, už tehdy poprvé před 10 lety. Nyní se mi kniha konečně opět dostala do rukou, pouze s matnou vzpomínkou, že ve mě zanechala cosi, co bych chtěla prožít znovu. Psáno jednodušším jazykem a ano, nebudeme si nic nalhávat, je to hlavně o lásce. Ač jsem se kdysi pro čtení rozhodla hlavně proto, že byla tato kniha zařazena do "poválečné literatury" a i přes svou náklonnost k barokně rozvětveným větám a metaforám... čtení nelituji. Špatný konec? Zde předností. Ale něco mi na knize přece bylo proti srsti. A to samotná zápletka, romantická podstata příběhu. Nějak tomu nevěřím a zažít bych to nechtěla (a to nikoli kvůli tomu, že to "nedopadlo"). Ovšem závěr považuju literárně za velice zdařilý a příběhově za silný. Mám z něj pocit, jako by se tím snad i autor snažil čtenáře k něčemu přimět. K čemu konkrétně, to už je pochopitelně na čtenáři. Ale většina z nás, co dočetla až do konce, si poselství zřejmě nějakým způsobem vztáhne na sebe a zapřemýšlí si nad vlastním životem. A nějak si nemůžu odpustit nemyslet na věci, které se dějí "touto dobou"... Všechno to štěstí a neštěstí, všechny ty lásky, které třeba zrovna začínají a které končí, všechny ty okamžiky, které s láskou vůbec nijak nesouvisí.
A neodpustím si ani výtah z téměř samotného konce "Je velmi mnoho podob lásek. Jen málo jich činí člověka šťastným. Ale to zřejmě taky není jejich smyslem." O tohle spíše možná jde. Je láska jen slovo? A není to jedno? (Mimochodem mně přijde jako mimořádně ošklivé slovo, které fakt nemusím, a proto bych řekla, že tímto komentářem jsem si možná vybrala jeho užívání na dlouhou dobu dopředu :D). Spíše jde tedy o to, zda má smysl. A jaký. A jaký smysl vlastně hledáme. Ale plakat nad tímto příběhem, to by mě tedy nenapadlo, na to mi přišlo zpracování příliš tuctové a jednání postav jen málo politováníhodné.

urla
22.05.2017 1 z 5

Nemohl jsem dočíst, pro mě nuda, cukrová vata v knižním přebalu.

Dervish
19.05.2017 5 z 5

Láska je slepá a krutá ... a nevybírá si koho spálí svým plamenem ... nakonec zasáhne většinu z nás ... není úniku.

PS: Lidi jsou svině a láska proti nim nemá šanci.

niknikita
06.05.2017 5 z 5

Láska je jen slovo...tak tohle je kniha, po které ráda sáhnu kdykoliv, protože v sobě nese mnohem větší náboj, než se může zdát.