Ivanhoe

Ivanhoe https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480233/bmid_ivanhoe-6dc-480233.jpeg 4 640 74

Nejslavnější román skotského spisovatele Waltera Scotta v anglickém originálu. Ivanhoe je nejslavnější historický román skotského spisovatele Waltera Scotta. Vyšel v roce 1819 a brzy získal si široký ohlas. Autor v něm vypráví romantický příběh statečného rytíře Wilfreda z Ivanhoe, který se odehrává ve středověké Anglii na sklonku 12. století za vlády krále Richarda Lvího srdce v době jeho návratu ze třetí křížové výpravy.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , e-bohém

Ivanhoe , 1819

Fillipa
19.08.2017 5 z 5

kdysi možná postrach maturit, v dnešní době velmi osvěžující

Richisa
11.06.2017 2 z 5

Četla jsem dost dávno. Romantickych knih jsem následně přečetla hodně, ale tahle se mi četla poměrně špatně. Moc se mi nelíbilo téma ani zpracování

Elerrina
19.05.2017 3 z 5

Kdysi to musela být pecka, dneska už je to ovšem spíš jen obsáhlý a barvitě napsaný kýč. Postavy klaďasů jsou převážně klišoidní a oplývající nadlidskou silou, postavy záporáků jsou přehlídkou neřestí, ženské postavy slouží jen jako pasivní objekty vášně (snad s vyjímkou Rebečina léčení a její obhajoby před templáři). Dějové zápletky jsou občas jak z laciné operety (Ivanhoea při návštěvě v jeho rodném domě nikdo nepozná, ani když promluví; když leží zraněný v nosítkách při přepadení průvodu, nikdo z nepřátel kromě jednoho Normana neodhalí jeho totožnost; Rowenin snoubenec je prohlášen za mrtvého, po několika dnech obživne a zčistajasna se Roweny jen tak vzdá, atd, atd.) Kapitolkou samotnou pro sebe je pak chování Černého rytíře alias krále Richarda a zbojníků. Romantika prostě velí upravovat si jednání postav k obrazu tak intenzivně zidealizovanému, že se neubráníte dojmu, že z vás autor dělá pitomce (i když to jistě nebylo jeho záměrem).
Na druhou stranu ovšem odvedl celkem dobrou práci při zpodobnění nenávisti mezi Sasy a Normany, zoufalého postavení Židů v tehdejší společnosti, intrikaření šlechty a v neposlední řadě i jednoho pěkného rytířského turnaje a jednoho dramatického obléhání hradu, takže pokud překousnete ten patetický styl, se kterým je toto vše vylíčeno, snad vás tento román nudit nebude.

Atanone
14.05.2017 5 z 5

Další z knih,na kterých jsem vyrůstala. Pomalá,objemná-no ale co,tehdy byly dny delší a my měli tolik času...snít

8130
11.04.2017 5 z 5

Po Ivanhoovi jsme sáhla jako 13tiletá holka, no,tehdy běžel v televizi na ct2 seriál...oproti němu,mne kniha nudila, ale když jsem, ji cca za dalších 5 let četla znova, říkala jsem si,že někdy je to o věku čtenáře...tak se W.Scottovi omlouvám.....

EvikU.
09.04.2017 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Přečteno k maturitě.

jadran
12.02.2017 4 z 5

Asi nejlepší Scottův román, přičemž ani Quentin Durward, což je druhé dílo autora, které mám a četl jsem ho, nebyl špatný. Středověk mně přes moji lásku k historii zas až tak nebral, ale fakt je ten, že se jedná o knihu, která byla napsána na začátku 19. století a z hlediska kombinace historického pozadí a reálií a historických a fiktivních osob je to dílo, které představovalo vzor a základ pro moderní historickou prózu, zahájenou obdobím romantismu. Prostě etalon. Jen mně tak vždycky napadlo, jestli tuhle knihu někdy četl slovutý mistr Jirásek a jestli si třeba na chviličku připustil, jak jsou ty jeho nekonečné opusy nudné, zdlouhavé a nějak tak přes tu záplavu slov - bez života.

Luciska13
06.11.2016

Knihu jsem si vybrala z kánonu literatury k maturitě na doporučení známých. Upřímně řečeno, byla jsem v šoku, když jsem ji poprvé viděla, ale přečíst se to dá. Není to úplně top knížka pro mě, ale chvílemi jsem se do děje dokonce i začetla. Bylo tam několik zvratů v ději, ty jsem ale tak nějak už dopředu tušila. Pokud tedy váháte, co přečíst k maturitě a úplně vám nevadí vleklejší děj, tak si to přečtěte...

Sandik
03.08.2016 4 z 5

Četli jsme se synem. Kniha je to vskutku rozvláčná a na některých stránkách mě ta pomalost děje velmi rozčilovala, ovšem jako celek je to kniha vskutku neuvěřitelně barvitá. Knihy jsou báječný biograf ;o) PS: Vyplatí se, vědět něco o době, v níž kliha vznikala. Asi neexistuje mnoho lepších příkladů romantické literatury, než je tento... Celkový dojem: 85%

Stolda
03.08.2016 5 z 5

Takový návrat do dětství, trochu jsem přeskakoval, přeci jen v dětství mě to bavilo víc. Ale tak to má asi být.

ManželéMannovi
06.07.2016 5 z 5

Knihu zbožňuji. Četl jsem ji několikrát. V dětství, na střední škole, vysoké i v nedávné době. Nikdy mě nepřestane bavit. Historii mám rád a troufám si tvrdit, že kniha může zaujmout každého.

Mann

hana1984
08.06.2016 3 z 5

Dle mého názoru člověk musí mít na tuhle knihu klid a hlavně náladu. Všeobecně knihy z "rytířských časů" mají své kouzlo,jen ne každého baví.Za mě ale ok :-)

Katrinity_97
10.05.2016 5 z 5

Ivanhoe - kniha se mi ze začátku četla poměrně těžce, nedokázala jsem se dostat do děje, ale po několik úvodních stránkách mě příběhl vtáhl a já téměř nedokázala přestat číst. Nemůžu říct, která část mě asi bavila nejvíce, a která nejméně, protože celé dílo považuji za něco neuvěřitelného. Přesto bych ale asi řekla, že nejvíce napjatá jsem byla poté, co byla Rebeka se zraněným Ivanhoem a dalšími přepadena a unesena na hrad Torquieston templářem Brianem de Bois-Guilbertem.
Od začátku se mi strašně líbila postava Rebeky, Židovky se vzděláním v lečitelství. Když se kvůli ní začal Brian měnit (alespoň mně to tak připadalo), vážně jsem si přála, aby ho dokázala přijmout a aby spolu zůstali. Doufala jsem, že se mu podaří vydobýt si místo po jejím boku tím, že se rozhodně bojovat o její záchranu před upálením, ale jeho přítel mu to zkazil a já měla chuť ho za to uškrtit. Zemřel ale s vědomím, že Rebeka nezemře jako čarodějnice, a to je na jeho smrti nádherné.
Naopak postavu Roweny jsem ráda neměla a byla bych mnohem radši, kdyby se Ivanhoe nakonec rozhodl pro Rebeku a ne pro ni.
Richard Lví Srdce je jednou z mých oblíbených historických postav, a rozhodně mě v příběhu nezklamal, stejně tak i lučištník Locksley (= Robin Hood), který mě zaujal především během turnaje v Ashby-de-la-Zouche.

Knihu jsem četla kvůli maturitě, a jsem strašně ráda, že jsem si ji vybrala, protože příběh je to neuvěřitelný a Sir Walter Scott, je ,díky ní, můj hrdina.

Aoedann
02.04.2016 4 z 5

Rytírna jak má být, máme tu houf zlejch cápků, máme tu pár tajemných postav, které během děje odhalí svou totožnost, je tu blázen, pasák vepřů, normani i sasové, křesťani, židé a muslemíni, najde se i jedna postava, kterou bych tipoval na pohanku. Všeho všudy mne nejvíce bavila první třetina (Turnaj v Ashby), mělo to rychlý spád. Bohužel kniha jde časem kvalitou jen dolů (ne o moc, ale znát to je, ztrácí dech). Druhé dvě třetiny ztratily už to prvotní kouzlo, které příběh měl, Ivanhoe se v nich skoro nevyskytuje, a když už, tak nemá valnou úlohu, ale budiž, i tak je to stále zajímavé čtení. Scottovi se také musí nechat, že do příběhu zakomponoval tolik známých postav (i když doba vlády a vyhoštění Richarda bylo na postavy vždycky bohaté období). Určitě doporučuji.

Damato
01.04.2016 5 z 5

Ke čtení knihy mě donutil de facto úklid - uklízela jsem (v teď už bohužel bývalém dětském ) pokoji a narazila na památky, co tam po přestěhování kluků zbyly. Asi z nostalgie jsem knihu otevřela ( no pravda, bylo to vyloženě ze smutku, že už mají své "doma" jinde a myslela, jsem si - naiva - že když si přečtu jejich knihy, že asi vrátím čas, nebo co....) a z počátku mě to docela bavilo, ale pak jsem to dočetla docela "silou", protože nesnáším "nedočítání". Snad kdybych to vzala do ruky o pár desítek let dříve - škoda. Ale i tak jsem se divila, že mi v minulosti kniha unikla, protože svého času templáři - to bylo panečku téma na čtení .

TheCiko5
08.12.2015 5 z 5

Tuhle bichli jsem mamince vzal z knihovny zhruba před pěti lety. Za tu dobu si ještě nenašla cestu do mých rukou, ikdyž příležitostí k tomu měla nespočet. Když se ted' konečně zadařilo (a asi za to může krásný zamyšlený sychravý podzim), jsem přesvědčen, že víc jsem si podzim nemohl užít než s touto knihou.
Hlava se mi okamžitě ponořila do husté středověké atmosféry, protkané barvami osudů jednotlivých historických i smyšlených postav. Vyprávění skrývá hned několik emočně vypjatých scén, které Scott s chirurgickou přesností dávkuje a vybírá pro ně v ději přesné místo. Například Rebečinu obhajobu , turnaj v Ashby, bitvu o Torquilstone, nebo scénu, kdy Cedrik snímá z Gurthova krku nevolnický obojek, bych si okamžitě dokázal představit na filmovém plátně. Je až magické, s jak úžasnou vervou se historicky zcela erudovaný Scott pouští do psaní a je úplně neuvěřitelné, jak děsivě je jeho Ivanhoe aktuální. Podobně jako J.R.R.Tolkien, Walter Scott používá z větší části historických reálií a poctivou vypravěčskou technikou je servíruje čtenářovi na stůl. Dílo má tah, vůni a hlavu a patu.
Chápu, že chtěl autor v určitých fázích děje klást důraz na jiné než hlavní postavy a zvýraznit jejich - pro knihu jistě velmi důležité - zápletky, city a vztahy. Záhadou mi ale zůstává, proč je celý román nazván Ivanhoe, když zmíněný rytíř je jednoznačně v pozadí s violou v ruce a prim hraje Richard, Locksley, Rebeca, Bois-Guilbert a ještě spousta dalších...
Avšak jednoznačně moje podzimní trefa !
Velmi kladně hodnotím i krásný překlad Jaroslava Krause a obsáhlý doslov Radoslava Nenadála.

woodward
22.11.2015 4 z 5

Kdysi dávno jsem Waltera Scotta vyloženě hltal a Ivanhoe patřil k mým oblíbencům. Na starý kolena už mě to nějak nebere...

Ajrad1981
18.09.2015 3 z 5

Nebylo to špatný, čtení mě vrátilo ve vzpomínkách k mému tehdejšímu hrdinovi Robinu Hoodovi, je to taková pohádka, kde dobro vždycky vyhrává

romana55
10.07.2015 5 z 5

Četla jsem to jako dítě na základní škole a tenkrát se mi to hrozně líbilo. Doteď na tu knihu vzpomínám.

Kapis
30.09.2014 4 z 5

Jako děcko jsem to hltal snad i s baterkou pod peřinou, hodnotím trochu odměřeně, ale z pozice malého kluka, milujícího dobrodružství.