Isabela: Neohrožená královna

Isabela: Neohrožená královna https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220333/bmid_isabela-neohrozena-kralovna-qDT-220333.jpg 3 56 19

Zachránkyně trůnu. Isabele je pouhých dvanáct let, když je provdána za anglického krále Eduarda II. Pro francouzskou princeznu je to láska na první pohled, ale Eduardovo skrývané tajemství hrozí zničit nejen její lásku, ale i anglické království. Isabela musí volit mezi rodinou a zájmy říše. V sázku dává i vlastní život, aby zachránila království. Colin Falconer předkládá čtenářům další kritikou oceňovaných románů, jimž neschází ani čtivost, ani historická věrnost. Příběh královny Isabely vypráví osudy jediné ženy, která kdy zaútočila na Anglii a vyhrála. Tato historická událost, která i po staletích zůstává v Anglii tabu, změnila dějiny.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , BB art

Isabella: Braveheart of France , 2013

soukroma
19.01.2021 2 z 5

Nepřitažlivý styl znevěrohodňující obsah, spíše červená knihovna než historický román, nedostatečně popsané prostředí, doba a celkový kontext. Možná pro Brity je jasné, kdo byla Isabela a kterému Eduardovi stála po boku na anglickém trůně, kdo byl její otec a jak k francouzsko-anglickému spojení vůbec došlo, nápodobně i postup anglicko-skotského přetahování či strýc Lancaster (Eduardův protivník). Mně ne a po přečtení třetiny knihy (tam je konečně první datace!) nadále nemám odpovědi na většinu těchto zásadních otázek (přitom by mnohdy stačilo třeba aspoň ťuknout a dějepisné znalosti by zapadly do sebe) - k tomu musím sáhnout jinam, třeba do wikipedie (více jsem se dozvěděla i z komentářů níže...).
Falconera mám ráda, ale poslední jeho romány mne nějak neuspokojují. Tady bych sobě navzdory vytkla krátkost celé knihy - jindy dštím síru na objemem přebujelé tituly, ale u historických románů (ne jen romantické literatury v lehkých dějinnných kulisách) se bez pořádného kontextu čtenář neobejde a autor by mu to měl dostatečně kultivovně zprostředkovat, což na minimu stran povětšinou nejde.
Autor mne tady ochudil o pěknou historii a svojí romantizující stručností (kupodivu se mu tenhle nečekaný protiklad opravdu "povedl") i o jakýkoli vztah k hlavním postavám, vylíčeným navíc skálopevně černobíle. Jen si snad zapamatuji, že Isabela nebyla jen ve Španělsku, ale jiná působila i v Anglii.

intelektuálka
24.10.2020 4 z 5

Colin Falconer čtivě zpracoval střípek z anglických dějin ....

Isabela byla opravdu neohrožená - a já byla překvapena, co vše už tehdejší doba dokázala skrývat ....touha po moci, intriky a krutost - a také Eduardovo tajemství ...

Ráda se formou beletrie seznámím s historií.

MíšaS.
09.07.2020 2 z 5

Možná kdybych tuto kapitolu z anglických dějin neznala, tak by mě příběh přeci jen zaujal více.

gaaabi
05.09.2019 5 z 5

Knížka je od toho, aby se četla. A četla se mi pěkně. Falconer umí psát. Vždycky si stejně hledám o historických postavách navíc informace na googlu (nikdo nezná všechno) a pak se to čte ještě lépe...

Babo
24.05.2019 4 z 5

Mám ráda historické knihy. Mám ráda knihy Colina Falconera , takže za mě spokojenost. Historie byla plná intrik,slabých a silných králů , moudrých ,ale i slabých královen .
Nechtěla bych žít v této době ani jako jedna z nich , natož jako poddaná . Dnes je jiná doba , ale "vládci" se zase tak moc nezměnili . Jen mám dojem,že těch moudrých a silných se nějak nedostává .
Kdo má chuť navštívit anglický dvůr , ať knihu otevře a zapomene na své starosti .

rozvera
15.05.2019 4 z 5

Tentokrát se autor věnoval historickému románu , který mne zaujal od první do poslední stránky.

Malinali
02.01.2019 4 z 5

Knihu jsem dostala darem.. Bavila me, od zacatku az do konce. Mam rada tohoto spisovatele a jeho styl. Finale bylo trochu rychlejsi, jeste chvilku mohl psat. Izabelu jsem si oblibila hned od zacatku a krale Eduarda mi bylo spis lito - mozna, kdyby nebyl kralem, byl by jeho zivot stastnejsi...

januchka
25.01.2018 4 z 5

Mne se to libilo :-). Je to ma prvni knizka od tohoto autora, takze nemohu srovnavat, ale je to pomerne ctiva knizka. Jako oddechovka na dovolenou idealni.

Inka063
08.01.2018 4 z 5

Vy mu teda dáváte :-)! Toto je má první kniha od Falconera a že by to byla taková hrůza, se mi nezdá. Hitparáda sice taky ne, znám lepší historickou beletrii, ale že bych chudáka Colina posílala "leštit čepicí náhrobek Maurice Druona" :-)???
(musela jsem si půjčit kousek z Pink Martini, to je fakt vtipný :-)!!!)

Veve131
18.09.2017 5 z 5

Toto byla moje první kniha od tohoto autora a líbila se mi. Když čtu komentáře níže tak si musím přečíst další a zjistit jestli jsou zajímavější.

Kerberos
18.06.2017 3 z 5

Falconer sice píše lépe,ale dověděla jsemse i nové informace

Ereniss
18.04.2017 2 z 5

Od Falconera jsem toho očekávala více, ale dostalo se mi pouze nezáživného vyprávění, ze kterého si nepamatuji už zhola nic. To i informace o Isabele na Wikipedii mi daly více, než tato kniha.

orinka3
28.09.2016 2 z 5

Falconer umí psát líp. Isabela se čte dobře, úderné věty posouvají příběh kupředu. Jenže tomu cosi výrazně chybí - je to psané jakoby roboticky, bez procítění. Tak aspoň mně se zdá. Kniha za srdce nevezme.

tynny
18.02.2016 3 z 5

No, musim rict, ze Falconer je taky muj oblibenec, ikdyz posledni dobou zacina u mne dosti upadat. Isabela, urcite zklamanim, ale zase musim uznat, ze i pres plochy pribeh nadale obdivuji vypravecky talent autora ... bylo to krasne ctive, zhltla jsem to, ale v podstate o nicem :-(

Bezantina
11.02.2016

Nechápu, že autor který mne tak uchvátil Hedvábnou stezkou, kterou jsem četla před více než deseti lety (a pamatovala jsem si jen děj, ne název autora či knihy, dala fušku to zjistit) mě mohl tak otrávit Isabelou. Nejsem spisovatel, ale odhaduji, že příběh mohl mít grády Hedvábné stezky.. Souhlasím se všemi komentáři níže.

Nefi
28.04.2015 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Celkově mi tato kniha přijde taková plochá, nepodrobná, chybí jí hloubka. Aspoň, že byla tak tenká. Ale jako takové oddechové čtivo, dejme tomu :)

Smiragl
13.04.2015 2 z 5

Můj oblíbený autor a takhle mě zklamat! Porád jsem čekala, kdy se tam začne něco dít a všechno se to "rozjede", ale pak mi došly stránky :( aspoň, že to bylo tenký, když už to za nic nestálo...

Maddallena
27.12.2014 2 z 5

Zklamání.

Pink Martini
26.12.2014 2 z 5

(Uwaga spoilery!) "Koupila jsem ti k svátku nového Falconera, raduj se!"

No, ehm. Jak je všeobecně známo, Colinovy knihy mají sestupnou tendenci a já sama jsem se před rokem zařekla, že po Stigmatech si nekoupím už žádnou, ale teď nebylo zbytí. Ani totální přežrání dvaceti vanilkovými rohlíčky nedokázalo obměkčit mozek natolik, abych v Isabele viděla něco jiného než průměrný brak.

Námět je přitom jako vždycky skvělý. Isabela Francouzská, jediná přeživší dcérenka Filipa Sličnýho se provdala za anglického krále Eduarda II. a na jeho studeným dvoře rozehrává diplomatickou partii. Je chytrá, politicky zdatná a hezká. Falconerova Isabela je sice pořád dcera Železnýho kingoše, ale její jediným přáním je získat srdce svého manžela a konečně se s ním vyspat. Charaktery jsou tak zoufale ploché, že stěny Toweru najednou vypadají jako zdobené filigránem. Jednání většiny postav mi přijde tak iracionální a nepochopitelné, že prostě nevím, co tím Colin sledoval. Dostane do rukou perfektní námět a zprasí ho.

Přísloví a citáty, který se valily z Anastázie a Hedvábné stezky, v Isabele nejsou. Nerozumím tomu. Falconerovi evidentně nemají peníze a každý rok potřebují vydat novou knihu, ať je to cokoliv. Uspořádejme pro ně finanční sbírku. Které z Colinových dětí Isabelu psalo? (Po přečtení doslovu se domnívám, že nejspíš pes.)

Ach, Coline. Za tuto knihu by tě duch Francouzské vlčice měl pár dní strašit po nocích. Pokud vás příběh Isabely zajímá, Falconer vás nejspíš nenadchne. Pokud vám není deset.

2/5. Za to, že se to aspoň docela dobře čte a čtení odsýpá a první kapitola je povedená jako za starých časů. Tohle je konec mezi námi dvěma. A teď Coline hupky šupky do Paříže leštit vlastní čepicí boty (či spíše už náhrobek) Maurice Druona za jeho dokonalé Prokleté krále.

Colin Falconer (p)
britská, 1953