Hypnotizér

Hypnotizér https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49733/bmid_hypnotizer-aJN-49733.jpg 4 6027 6027

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypnóze a pouze s jeho pomocí může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Erik však praxi hypnotizéra ukončil před deseti lety a žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Komisařovu prosbu zprvu odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit a všichni se rázem ocitnou ve víru dramatických událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Host

Hypnotisören , 2009

lennyd
19.09.2012 3 z 5

Tak nějak mi přijde, že měli (Lars Kepler) několik nápadů na různé knihy, ale byli líný psát, tak to všechno napráskali do jedné. Takže tu máme pomateného sadistického kluka, vyvražděnou rodinu, uneseného syna, zahýbající manželku, mstící se pacienty a tak dále a tak dále. Příběh se motá odnikud nikam, zamotává se a rozmotává, a nakonec se tak nějak dobabrá k jakémus takémus konci, který mne taktéž nikterak nepřesvědčil. Zvláštností je ale forma psaní - v přítomném čase se moc knih nepíše, a tak jsem měl trochu problém se do knížky začíst - a to také možná způsobilo takovou moji apatičnost k ději...

ondras666
15.09.2012 5 z 5

Kniha mě hned od samého začátku zcela pohltila. Je to výborný detektivní příběh, i když má i své mouchy. Zejména trochu kvapný závěr. Ten mohli autoři trochu rozvést. Dále je tu trochu fantastičnost v podobě pobodaného chlapce, který s nefunkční plící zvládne zabít sestru a utéct... Jako zdravotník tohle "nechápu".
Ale jinak kniha přečtená během několika dní. Myslím, že se povedla. Těším se už na další knihy.

DariDerek
11.09.2012 4 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, sice jsem se sem tam přistihla, že uvažuju nad ní, ale dalo se to zvládnout :-)

Verrrunka
10.09.2012 3 z 5

Zajímavý nápad, ale bohužel ve finále dost překombinované. Jednání některých osob mi nepřidalo moc logické, absolutně jsem to nechápala. Rodina hlavního hrdiny byla velmi zvláštní, o to víc mě překvapil ten happyend. Ale obdivuji autory, že se v tom sami neztratili. Jinak zajímavé chvíle, s některými scény by se dalo dál pracovat, jiné mi zase přišly naprosto zbytečné. Bohužel jsem také čekala mnohem víc. A dost mi vadilo i to střídání vypravěče. Jednou to bylo v ich formě, jindy to vyprávěla 3. osoba.. Dost mi to narušovalo děj.

Infary
31.08.2012 3 z 5

SPOILER!!!!
Nemyslím si, že by malý pobodaný kluk se špatnou plící dokázal zabít zdravotní sestru, utéct z nemocnice a zabít další lidi, byť třeba není psychicky v pořádku.
Absolutně se mi nelíbí, že se hlavní záporák, ten, kdo za to všechno může, objeví až v polovině knížce. Vždyť o tom detektivky nejsou. Nač si tak dlouho lámu hlavu s tím, kdo by ten hrozný čin mohl spáchat, abych pak přišla na to, že vlastně na scéně vůbec nebyl.
Se severskými autory se roztrhl pytel. Ovšem né všichni se vyrovnají Larssonově kvalitě.

princesse
11.08.2012 4 z 5

Ctiva a zazivna kniha. Precteno behem dvou dnu. Myslim, ze to mluvi samo za sebe. Stoji rozhodne za precteni.

denuska
20.07.2012 2 z 5

Očekávala jsem detektivku roku a upřímně řečeno jsem byla zklamaná. Příběh mě nevtáhl hned od začátku, chvílemi
jsem se i nudila. Kniha mi zřejmě nesedla ve chvíli, kdy jsem ji četla.

čef
02.07.2012 5 z 5

Nečetl jsem knihu jako bestseller roku, prostě jsem na ní narazil v knihovně. Očekával jsem tedy jenom dobrou detektivku. Dostal jsem však něco trochu jiného, vcelku lepšího. Příběh má oproti klasické detektivce více rozměrů, zachovává pouze principy pátrání a napínavosti a to v míře více než dostatečné. Navíc je zde však mnohem hlouběji propracována psychologie hlavních postav a odůvodněno jejich jednání. Jednotlivé scény jsou hodně barevné, nadprůměrně je popsána i sexuální stránka příběhu. Porovnání se Stiegem Larssonem není podle mne nějak zajímavé, oba jsou opravdu dobří a záleží na každém jednotlivém čtenáři, co je pro něj v konkrétní chvíli přínosnější.

katiiks
22.06.2012 4 z 5

Není to špatné, pokud se chcete do něčeho zažrat na dva tři dny. Na Stiega Larssona nemá. Taky mi přišlo matoucí, jak kniha začíná případem Josefa Eka, který se ukončí jen tak ledabyle a skoro zapadne, jen aby se dal prostor Erikově minulosti a pátrání po Benjamínovi. Ale že bych litovala, že jsem to četla, zase tak zlé to zdaleka nebylo.

jullien
12.06.2012 1 z 5

Dlouho jsem se téhle knize bránila, nakonec jsem se bohužel nechala strhnout davem. Myslím, že hodně přeceňovaná kniha, naprosto nesouhlasím s tvrzením, že se jedná o druhého Stiega Larssona. Pro mě 500 stran o ničem.

meinita
03.06.2012 4 z 5

místo trochu zdlouhavá, některé passáže jak z červené knihovny. každopádně zajímavý příběh, který není tak úplně prvoplánový, i když ten happy end mi tam vůbec neseděl. dobrá kniha na dovolenou, jen tak si u ní odpočinout.

Gaspi_CZ
30.05.2012 3 z 5

Trochu vetší očekávání dle doporučení, než kniha zkutečně nabídla.

stephany
24.05.2012

Tak tato kniha je zklamání. Když jsem si přečetla, že Lars Kepler je nastupující Larsson tak jsem měla rozhodně jiná očekávání. Naprosto nevhodné použití přítomného času, za které doufám, že vděčíme autorovi, mě rušilo celou dobu. Navíc vložený příběh v příběhu mi přijde jako samostatný námět na knihu. Pokud by se autor zaměřil na jedno či druhé tak by to byla celkem výhra, takhle zmatek nad zmatek, do kterého se přimíchá Pokémon a podobné nesmysly, škoda. Kniha by měla potenciál a dost velký. Zkusím to s autorem znovu, ale mám strach, že to dopadne stejně.

anarin
17.05.2012

Tady bohužel musím souhlasit s Alix. Očekávala jsem trochu víc obzvlášť když jí na obale vychválili jako bestseller roku.

Alix
13.05.2012 2 z 5

Kniha mi naprosto nesedla. Všechny postavy se celkem zmateně potácejí dějem a většinou vůbec nevědí, co vlastně chtějí. Rodina hypnotizéra Barka mi připadala jako rodina psychopatů. Hysterická manželka, která pořád něco řeší, ale nic nedořeší, manžel, který do sebe háže prášky jako lentilky a vzpurný syn v pubertě, který má vážnou nemoc, aby to čtenáře chytlo za srdce. Všechny postavy jsou ploché a buď jsou vzteklé nebo v depresi, nebo obojí najednou. Pokémoni tomu dali korunu a happy end mne dorazil.

trpaslyk
29.04.2012 3 z 5

Pokud jde o děj, tak je to velmi propracovaná detektivka s velkým množstvím postav, míst, prolínajícími se časovými rovinami, úhly pohledu i vedlejšími dějovými liniemi. Přesto je styl bravurně zvládnutý tak, aby se čtenář neztratit a stále se orientoval v postupně více zašmodrchané a později se rozmotávající spleti. Příjemně se to čte, trochu to nutí čtenáře k přemýšlení, autor má evidentně hodně nastudováno o hypnóze a píše o ní tak, že dokáže zaujmout a přimět čtenáře, aby se o tuto metodu více zajímal.

jay
21.04.2012 2 z 5

Kniha na dlouhé polární noci, pomalu se rozjíždí, a než se rozední tak to začne býti strhující... poslední třetina knihy stěží vyváží začátek...

Barbastelle
18.04.2012 3 z 5

Musím se přiznat, že mi moc nesedí styl psní autora... Není to úplně špatné, dá se to přečíst a v jednu chvíli jsem musela číst, abych mohla v klidu, beze strachu, usnout.
Ale jinak je to asi až příliš překombinované...

lue
12.04.2012 4 z 5

Dobrá detektivka, sice jak mnozí píší, že je dost překombinovaná, ale furt ještě uvěřitelná. Dobře a rychle se čte. Jen bych jí vytkla, že se v ní hraje na náhody. Třeba jak si Erik vzpomněl na Evu, když seškrabával přilepené noviny nebo na konci knihy v lese jak natrefili na toho starého Laponce.

Vendulin
14.03.2012 2 z 5

Tak tohle pro mě bylo obrovský zklamání. Natěšen díky příznivým recenzím a srovnávání s Miléniem jsem se na tuto knihu dost těšil.
Začátek ještě nadějný, ale postupem času mě to přestávalo čím dál tim víc bavit. Nevěrohodný děj, vykalkulované zvraty pro zvraty a celková nevěrohodnost postav a jejich jednání. Tuto knihu opravdu doporučit nemohu zvlášť ne fanouškům Stiega Larssona.