Hypnotizér

Hypnotizér
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49733/bmid_hypnotizer-aJN-49733.jpg 4 6047 6047

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypnóze a pouze s jeho pomocí může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Erik však praxi hypnotizéra ukončil před deseti lety a žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Komisařovu prosbu zprvu odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit a všichni se rázem ocitnou ve víru dramatických událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Host

Hypnotisören , 2009

tori69
12.01.2014 5 z 5

Naprosto skvělá detektivka, od které jsem se nemohla odtrhnout.

MarieAnnaSarah
09.01.2014 3 z 5

Hypnotizérem, v boxu s dalšími dvěma díly, jsem obdarovala svou sestřičku k Vánocům. Celá nadšená mi volala, jak se jí líbil a že už se rovnou vrhla na další knihu. Teď tedy byla řada na mě si ho přečíst.

V rodinném domku v Tumbě se odehraje neštěstí, celá rodina je brutálním způsobem napadena a útok přežívá pouze syn Josef. Komisař Joona Linna se domnívá, že vrah je na stopě nejstarší sestře, která nebyla přítomna a má se stát jeho další obětí, proto přistupuje k zoufalému plánu a povolává doktora Erika Barka, aby těžce raněného chlapce zhypnotizoval a pokusil se sestavit profil vraha. Avšak v hypnóze se dovídají děsivé okolnosti činu a zjišťují, že vše bude úplně jinak než se zprvu zdálo. Zanedlouho je vážně nemocný syn Erika Barka unesen. Souvisí tyto činy spolu nebo únos má kořeny v Barkově minulosti?

Hlavní příběh o rodině Ekových byl typicky děsivě temný, tak jako jiné severské thrillery.
(SPOILER) Ačkoliv tentokrát mi použití patnáctiletého dítěte jako vraha, a stejně tak i pouličního dětského "gangu" v příběhu o Barkových, přišlo přespříliš. Takové příběhy, kdy si děti ubližují, ba co víc vraždí, prostě nemusím. Nedokázala jsem ani dokoukat Hunger Games a pořád otálím, zda-li je mám vůbec číst. (konec SPOILERU)
Avšak zklamalo mě, že postupně byl tento příběh upozaděn, vyšuměl a pak se z ničeho nic opět objevil, aby byl jeho konec odbyt během jedné kapitoly. Škoda, podle mne by si zasloužil více prostoru.

Sekundární příběh o Eriku Barkovi se mi líbil více. Byl svižný, pozvolna předkládal jednotlivá vodítka, pátral v minulosti a postupně se dopracovával k danému pachateli. Když pominu některé nelogičnosti, vytkla bych mu pouze nekoordinovanost mezi pátráním Linny s Erikem a Simony s Kennetem, díky které na mě občas příběh působil nepromyšleně.

Styl psaní, kdy autor využívá prolínání minulosti s přítomností mám ráda, ale v této knize byly přechody příliš ostré a nepůsobily souvisle. Což bylo možná zapříčiněno tím, že knihu napsali dva lidé. Dalším obrovským minusem pro mne byly strohé, krátké věty v přítomném čase, stylem "Erik jde. Zastaví přede dveřmi. Otevře dveře, vstoupí.". Achich ouvej. Chyběla mi květnatost souvětí jiných autorů, která vás vtáhnou do děje a nepustí. U tohoto díla jsem měla často pocit jako bych četla scénář. Ale uvědomuji si, že se jedná o první dílo autorů, takže jim to v tomto případě ještě dovedu odpustit.

Původně jsem chtěla dát hvězdičky čtyři, ale nakonec je těch mínusů příliš a tak dávám tři. Na Larse Keplera však nezanevřu a přečtu si i jeho další díla. Věřím, že toto byl jen prvotní rozjezd :)

maya.taufer
01.01.2014 5 z 5

Moc se mi kniha líbila a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Na první pohled děsivě tlustá kniha, ale po pár přečtených stránek se budete divit, že jste už na poslední stránce a nechcete, aby byl už konec. Příjemné čtení a moc doporučuji ;)

sue_partymix
29.12.2013 2 z 5

Na to, že dvojice autorů pod tímto pseudonymem se sama prezentuje jako "nástupce Stiega Larssona", má do něj opravdu hodně daleko... Úroveň dialogů, popisy situací i prostředí dost chabé. Dějová linie není sama o sobě vymyšlena špatně, ale přijde mi, že autoři se věnují zbytečně popisům nepodstatností a důležité okolnosti si kolikrát čtenář musí trošku dopředstavit :-)

slamenka
28.12.2013 3 z 5

Kniha byla velice čtivá, ale mrzelo mě, že se přešlo z vyšetřování případu Josefa jen tak k únosu... navíc se případ Josefa jakoby vyřešil sám...

welna
09.12.2013 3 z 5

Pro toho, kdo má rád severský thriller je kniha čtivá, děj má spád, stojí za rychlé přečtení přečtení a to je asi vše.

Jitulisko
09.12.2013 5 z 5

Takhle kniha se mi moc líbila. Dokázala vtáhnout. Občas zůstával rozum stát jestli je to možné a autoři nepřepískli..... Ale celkový dojem mám výborný určitě jedna z knih co doporučuji.....

kellishova
08.12.2013 5 z 5

Super!

Lemurka
29.11.2013 3 z 5

Kniha začala docela slibně. V momentě, kdy se začal řešit jen únos a na Josefa se zapomnělo, mě kniha přestávala bavit. Také 100 stran Erikovi minulosti bylo zbytečně dlouhých. Jak to skončilo s Josefem bylo napsáno dost chabě, jako kdyby už nebyl důležitý. Dvakrát popsaný konec byl taky zbytečný.
Dost mi vadil přítomný čas v knize, asi chtěli autoři lépe odlišit přítomnost od minulosti.

Ruxandra
27.11.2013 3 z 5

Knihu jsem si zapůjčila a přečetla jedním dechem. V konečné "euforii" jsem knihu zakoupila, což se mi teď zpětně zdá jako hloupost. Ano, ve chvíli kdy jsem jí četla mě bavila, ale po dočtení mi proběhlo hlavou "No jo, tak už je konec, a co?". I tak je to ale pěkné čtení se zajímavou atmosférou, ale nutkání vracet se k této knize nejspíš mít nebudu...

Danusshka
27.11.2013 4 z 5

Zajímavý a napínavý příběh, který měl spád. Asi si přečtu i další knihy ze série.

AURIL
26.11.2013 1 z 5

"ACH JO" nic jiného k této knize nemůžu asi říci - lépe, nic výstižnějšího k ní nejde říci. Vlastně jsem ji dočetla jen proto, abych na vlastní oči viděla, co za naprosto připitomnělé a nepravděpodobné dialogy, reakce postav a vůbec celkový děj je někdo schopný vymyslet (stále jsem v šoku z toho, co všechno je schopný patnáctiletý kluk).

Takže opakuji "Ach jo" a gratuluji si k tomu, že jsem tuto věc - výraz kniha fakt nemůžu použít - měla jen půjčenou a ne koupenou.

lenkavildomcova
26.11.2013 5 z 5

Skvělá kniha, skvělý námět...čtivé a napínavé...

celavie
23.11.2013 4 z 5

Některé kapitoly byly zbytečně zdlouhavé a odbíhaly od hlavní linie, nicméně jsem to překousala a nelituju. Konec za to rozhodně stojí.

Valentine
06.11.2013 3 z 5

Prokousat se touto kniho mi dalo docela zabrat. Text je sice čtivý, děj napínavý, ale občas jsem se ztrácela v mnoha liniích postav a příběhů, které zdánlivě s ničím dalším nesouveisely. Nakonec to dalo pěkný, uspořádaný a pochopitelný závěr, ale na druhou stranu, kniha mě nenadchla, nic jsem si z ní neodnesla a happyend mi tam opravdu neseděl.

vehement
31.10.2013 3 z 5

Trošku zklamání. Možná až zbytečně dlouhá pasáž, kdy Erik popisuje 10 let staré události ze své praxe. 100 stránek je prostě hodně. Měl jsem chuť část pasáže přeskočit. No jsem zvědavý na další díly.

bivkova
27.10.2013 2 z 5

Z této knihy mám celkem rozpačité pocity, od poloviny jsem přemýšlela o tom, jestli vůbec dočítat či ne. Nakonec jsem dočetla jen díky víkendové směně v práci... Bylo to na mé gusto až moc roztříštěné a místy až nudné.

Lucretat
22.10.2013 2 z 5

Silné zklamání. Od předního (předních) autorů severské krimi jsem čekal mnohem lepší dílo. Možná je to tím, že je to jejich prvotina, možná tím, že to psali ve dvou... Hlavní příběh sám o sobě není špatný, ale vadilo mi hlavně množství "zajížděk", slepých uliček které prostě nikam nevedou a ve výsledku slouží jen k natažení děje na více stránek. Některé postavy a vedlejší zápletky se prostě a jednoduše mohly úplně vynechat a příběhu by to VŮBEC nijak neublížilo. Nechci o tom psát moc konkrétně kvůli spoilerům, ale vadilo mi to moc. Když přičtu i podivuhodnou chronologii vyprávění, kdy se skáče ze současnosti do minulosti, pak ještě zpátky, pak zase o kus dopředu, pak zase do současnosti... Nevím, jestli není chyba u mě, protože jsem to "četl" jako audioknihu a třeba mi něco uteklo, ale neřekl bych. Takže pro teď dávám 2/5, ty si myslím zaslouží.

aluskacz
22.10.2013 4 z 5

Skvělá kniha přečtená jedním dechem. Doporučuji

Yalka
17.10.2013 5 z 5

Velmi dobře vymyšlený příběh, vše do sebe krásně zapadá. Přitom je tam hodně dějových linek, které čtenář musí sledovat a dlouho neví, které spolu souvisí a které naopak ne. Ze začátku mi vadila forma (přítomný čas), ale zvykla jsem si.