Hypnotizér

Hypnotizér https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156875/bmid_hypnotizer-1AN-156875.jpg 4 6015 1082

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat pomocí hypnózy. Jedné prosincové noci ho probudí zvonění telefonu. Volá mu detektivní inspektor Joona Linna z nemocnice ve Stockholmu a prosí ho, aby okamžitě přijel k případu malého chlapce, který je v bezvědomí, ve velmi kritickém stavu. Erik je jedinou nadějí, jak může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Doufají, že vraha vystopují a zachrání jeho starší sestru dřív, než bude pozdě. Erik se však praxi hypnotizéra nevěnuje už deset let a je rozhodnutý, že hypnózu už nikdy provádět nebude. Žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky, a proto Erik prosbu policie odmítá. Když se Erik konečně nechá přesvědčit, všichni se rázem ocitnou ve víru nečekaných událostí. Tyto události bez varování udeří plnou silou do Erikova života. Erikův syn zmizí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení. Jedině tak má šanci zachránit život svému synovi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Host

Hypnotisören , 2009

Iki1
27.03.2023 3 z 5

Kniha na mě působila jako takový trochu větší mišmaš. Do hlavní dějové linie jsou vnořeny další úseky mapující život a "přešlapy" psychiatra Erika, osudy jeho pacientů, vachrlatý vztah s manželkou, do toho oficiální vyšetřování superdetektiva Linna i "neoficiální" vyšetřování Erikova tchána - bývalého policisty, nyní v důchodu a další drobné epizodky, které děj místy zrychlují, místy zpomalují. Autor se snaží sem tam děj rozostřit, ale vše postupně směřuje k předvídatelnému cíli. Motiv zapadlé lesní chaty, kde se skrývá zločinec je už vcelku profláklý. Zde ho autor vylepšil vraky různých strojů v okolí, takže poslední zápas dobra se zlem mohl být tímto zpestřený.

Hkk935
26.03.2023 3 z 5

Kniha není špatná, ale asi jsem zvyklá na jiný druh detektivky. Detektiv, po kterém je nazvaná série, je v pozadí a vlastně toho moc nevypátrá, rodiče, kteří spolu moc nekomunikují, děda, policajt v důchodu, zjistí víc jak samotná policie, ale přesto je to velmi zajímavé téma a je pravda, že velmi dlouho je člověk přesvědčený, že ví, kdo je ten pomyslný "vrah". Závěr překvapí. Jdu zkusit další díl ze série a uvidíme.

Satyrka
19.03.2023 4 z 5

Moje druhá severská krimi, ta první mě hodně zklamala a já nechápala, proč se říká, že severské krimi je nejlepší.
Kniha mě překvapila. Úplně jiná detektivka než obvykle čtu, ale to neznamená, že to bylo špatně. Kniha mě bavila. Její čtení jsem si užívala, pokud se to tak dá nazvat, při všech těch smutných a ošklivých věcech, co se tam děly. Ale život holt není jen krásný.
Kniha je za mě takový "román v románu", spíš se zaměřuje na postavu onoho hypnotizéra a na jeho rodinu a jeho osobní život. Není to jen detektivka, je tady od všeho trochu - například i tzv. "červená knihovna" a erotika. Překvapivě mi to nevadilo, ale říkala jsem si, jak kniha asi bavila muže. Je zkrátka vidět, že knihu píše muž a žena.
Za mě to "zbytečně rozvleklé" není, jak jsem psala, já si to čtení vychutnávala.
Já jdu rozhodně do dalšího dílu.

Pan_Skala
18.03.2023 3 z 5

Jsem trošku zmatený, protože série o detektivovi a v prvním díle je spíše vedlejší postavou než hlavní jak jsem předpokládal. Samotný příběh psychiatra/hypnotizéra včetně výletu do minulosti při hledání souvislostí a úvodního motivu pro hlavní zápletku byl fajn jenom to co se jevilo jako hlavní příběh se ukáže, že je to jenom důvod k propojení detektiva s hlavní postavou. Takže to ve výsledku mi prostě nějak pořádně nesedí. Mám i další díly, ale k těm asi už budu přistupovat trošku jinak po tomhle díle což mi přijde trošku škoda.

Lenucha77
12.03.2023 3 z 5

Uff, konečně jsem tu bichli dočetla - nebylo to úplně nejhorší, ale nejsem si jistá, zda si cíleně Keplera ještě koupím. Byla jsem ráda, že výraznou postavou je tam Erich, tím pádem se celá kniha netočila kolem nejnejnejlepsiho vyšetřovatele Joony Linny, takže tím si kniha u mě nahnala plusové body.

Ája373
12.03.2023 3 z 5

Jelikož už jsem pár knih od autorů četla a samotný příběh mě vždycky bavil, tak jsem šla i do další knihy, když se naskytla možnost. Nevím, jestli jsem si toho dřív nevšimla nebo je to jen touto knihou, ale tolik věcí mi tam bylo protivných a to ani nemluvím o těch nelogických.
Napříkad - někdo vám unese syna, je šance, že to byl psychopat, co vyvraždil téměř celou rodinu a kolegyně z práce vám zavolá, že jiný kolega je do vás zamilovaný. Co uděláte? Vypnete, vypálíte z bytu do práce a zašukáte si, protože proč ne?
Další - zmizí kluk, jehož otec je zapletený do případu masového vraha a nikdo to nebude brát vážně? Doopravdy? V reálném světě by toho byly plný i zahraniční zprávy.
Pokračujeme - uteče masový vrah, ale dům, kde vraždil, ten hlídat nebudeme, protože vrah se nikdy nevrací na místo činu, že?
A takhle bych mohla pokračovat do nekonečna. Zápletka sama o sobě celkem fajn, kdyby autoři nebyli tak zatížení na psychicky narušené vrahy. Vždycky máte jistotu, že jejich vrah bude vždy mít psychaitrickou diagnozu. Popravdě si myslím, že každý vrah je narušený, už jen z principu, že vraždí, ale vyloženě mu nalepit vždy diagnozu, to už mě nebere.
Ale vzhledem k tomu, že jsem četla už tolik hrozných příběhů, dávám alespoň tři hvězdy.

wiix
08.03.2023 4 z 5

Ja vôbec nie som na krimi, thrillery, detektívky a pod, ale toto kedysi fičalo a ja to mám už večnosť v knižnici, nuž som šla do toho a teda nenudila som sa. Niežeby ma z toho odrovnalo, ale čítalo sa to dobre, hypnóza je sama o sebe zaujímavá a neštandartná, postavy boli sympatické a štýl taký oddychový.

Káťa484
05.03.2023 1 z 5

První kniha od autorské dvojice. Příběh začínal docela slibně. Pak jako když utne. Uprostřed knihy začne Erik vzpomínat, co že se to stalo před deseti lety? A závěr? Totální propadák. Největší palec dolů za ukončení knihy štědrovečerní večeři v Mc ´Donalds!!!!

reno rejns
27.02.2023 1 z 5

Po několika letech čteno podruhé. Nejsem fanoušek severské krimi, ale leccos jsem přečetla a toto nepovažuji za povedené. Povrchní, nic neříkající dialogy, místy snad až pitomé. Nic jako by nebylo vysvětleno do hloubky, o psychologii postav se snad ani nedá mluvit? Postup vyšetřování při zmizení nezletilého syna hlavní postavy je úplně na hlavu (pro mě jako laika). Joona řekne v celé knize snad pár vět :D Nijak blíž ho nepoznáme. Nedoporučila bych.

ash3672
25.02.2023 3 z 5

(SPOILER) Já osobně teda čekal víc. Nejenže mne osobně kniha bavila jen na pár stranách z pěti set, ale dočetl jsem ji jen proto, že jsem ji začal číst a je mi líto každé knihy, kterou si zakoupím a nedočtu.
Postavy jsou fajn, ale nečekal jsem, že 90% knihy bude o chlápkovi, co hypnotizuje lidi. Joona je fajn, škoda že nedostal v knize více prostoru. 3* dávám za nápad, ale realizace knihy mi přijde nešťastná. Nevím zda dávat šanci dalšímu dílu. Severské krimi miluju, ale tohle bylo nejslabší, co jsem kdy četl.

Peggy2711
17.02.2023 4 z 5

Na vánoce jsem dostala Pavouka, proto jsem se rozhodla pustit do série od začátku. Stále se divím, jak to, že mě tato série minula a začínám s ní až teď? Hypnotizér byl perfektní, moc se mi líbily zápletky, zvraty, prolínání do minulosti, kniha má spoustu stran, ale čte se báječně a vše pěkně plyne, neztrácíte se v postavách a ději. Ale ten konec se mi nelíbil, to bylo přehnané. Prozatím to dvojici autorů odpouštím a vrhnu se brzy na další díl série, ať se pročtu k tomu vánočnímu daru :-)

Becca_
15.02.2023 4 z 5

Dle mého názoru výborná tajuplná, částečně i děsivá detektivka. Bohužel s nepovedeným koncem. Úplně se mi při čtení závěru vytratilo veškeré napětí. Bavila mě dějová linka ze života hypnotizéra, zápletka s pokémony. Časem se pustím do dalších dílů.

Pauvka
13.02.2023 4 z 5

Nedam 5 hvezdicek. Cekala jsem, ze zapletka s Josefem na konci knihy bude delsi. Uvidime co dalsi dily.

dasha0306
08.02.2023 4 z 5

První seznámení s Lars Kepler - pozdě, ale přece :-) Začínám sérii od prvního dílu a ano, je to napínavé. Trochu bych uvítala kratší kapitoly celou dobu, protože to mě udržuje více v napětí, ale skvělý příběh. Nedávám pět hvězd, protože to nebylo úplně dechberoucí a na to, jak šlo vše krůček po krůčku, tak závěr už byl v rychlejším tempu. Těším se na další díly v řadě. Hypnotizér byla rozhodně zajímavý námětem a opět ve mě budí nadšení pro severské krimi.

Nikol..1
29.01.2023 5 z 5

Musim rict, ze Hypnotizer me doslova nadchnul. Precteno jednim dechem. Lars Kepler je pro me jeden z nejlepsich autoru.

jan7760
27.01.2023 4 z 5

Severské detektívky sa začínajú baviť stále viac a viac. JL začínam mať celkom rád, nie je až taký neučesaný a drsný ako HH, ale to vôbec nevadí. Nebolo to zlé, možno na mňa určité osoby pod zákonom akoby oplývali až moc veľkými schopnosťami a po dlhom úvode taký nejaký rýchly záver na pár stranách.

ropotamo
26.01.2023 4 z 5

Trochu rozporuplné pocity. Po těch recenzích jsem čekala něco dech beroucího, ale nedočkala jsem se. Dobrý detektivní thriller, ale těch je víc než dost. Nicméně, byla to prvotina a dám tomu ještě šanci a zkusím druhý díl.

Dasa1313
23.01.2023 5 z 5

Trošku jsem se této knihy bála, poněvadž recenze byly rozporuplné a počet stran mě odrazoval - pokud by se mi kniha opravdu nelíbila, ale jelikož čtu knihy popořadě, tak nebyla jiná možnost než začít s Hypnotizérem.
A byla to chyba! Obávat se.
Kniha je skvělá, příběh, postavy, děj, napětí, styl psaní, vybarvení daných situací. Díky vyššímu počtu stran bylo všechno dokonale popsáno, což mně osobně nevadilo, naopak. V každé popsané scéně jsem byla, byla jsem s Erikem součástí skupiny, kterou hypnotizoval, sledovala vztah s manželkou Simonou a byla na večírku s Joonou.
Báječné. Není co dodat.

Domimátor
22.01.2023 5 z 5

Tato kniha mě pohltila

jes09
20.01.2023 3 z 5

Čeho je moc, toho je příliš..