Hvězdná pěchota

Hvězdná pěchota https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442275/bmid_hvezdna-pechota-Uq7-442275.jpg 4 668 124

Historici se nemohou shodnout, jestli jí mají říkat „třetí kosmická válka“ (či snad čtvrtá), nebo jestli se lépe hodí označení „první mezihvězdná válka“. My jí říkáme prostě „válka s brouky“. Všechno do té doby i všechno poté byly jenom „incidenty“, „potyčky“, nebo „policejní akce“. Jenže jakmile to schytáte při pouhém „incidentu“, jste stejně mrtví, jako když to koupíte v regulérně vyhlášené válce… Slovo kontroverzní provází velkou část díla velmistra žánru Roberta A. Heinleina, ovšem pro jeho Hvězdnou pěchotu jde v podstatě o synonymum. Lidé tento vědeckofantastický román, jenž byl v roce 1960 odměněn nejvyšší žánrovou cenou Hugo, buď milují, nebo... nebo ho nepochopí. Nové české vydání vám přinášíme v grafickém zpracování Petra Štěpána, s ilustracemi Daniela Špačka a především v novém překladu Tomáše Jeníka.... celý text

Literatura světová Válečné Sci-fi
Vydáno: , Argo , Triton

Starship Troopers , 1959

TwoFace
20.03.2021 3 z 5

Není to špatné, ale za mě jedna z mála knih, kdy filmová verze je lepší než tištěná.

TooLe
04.03.2021 3 z 5

Hvězdná pěchota je další výtvor Roberta Heinleina.
Jedná se o armádní sci-fi knížku, kde se plno právní občan bere jako voják armády.
Heinlein v knížce ukazuje, že většina lidí nechce sloužit armádě a radši chtějí mít peníze. Zatímco ti co jdou do armády, tak to berou jako čest a společnost je odměňuje tím že jim dá právo volit. Občan má tedy pro společnost velký význam , paradoxem knížky je však fakt, že pro armádu má lidský život cenu jen pár centů. V jednom momentu, kdy vyslali vojáky do boje, tak jim řekli : "hlavně se vraťte ten váš oblek stojí 2 miliony a když k tomu přičteme 5 centů, již stojí váš život, dostaneme celkem zajímavou sumu". Sloužení armádě však bylo dobrovolné.
V knížce je akce a dost vtipů. Nikdy jsem se u čtení nenudil. Příběh je popisován první osobou hlavního hrdiny Juanem Ricem a je psána čtivou formou (lehce se mi četla) . Knížka se mi líbila, sci-fi mě vždycky zajímalo a tato knížka mě nezklamala. Tato knížka byla tak zajímavá, že jí zfilmovali. Doporučuji lidem co mají rádi sci-fi.

mi-380
02.02.2021 4 z 5

Úvodní drsný výcvik doplněný očekávanou buzerací a šikanou už jsem párkrát absolvoval. V literatuře, v kinematografii i v naší armádě. Takže dlouho se neděje nic neočekávaného. Ale pozor, rok vydání 1959! No, to kdybych mohl stihnout, bral bych úvod úplně jinak, nejspíš jako skvěle popsané seznámení s armádou budoucnosti.
Zato popis filozofie systému a politiky z toho vyplývající, to je pro dnešního občana západu ta pravá sci-fi: právo rozhodovat mají jen ti, kteří už dokázali, že jsou ochotni pro společnost obětovat maximum, ostatním nezbývá než se přizpůsobit. Demokratické volební právo pro všechny? Diskutabilní výdobytek posledních několika desetiletí, experiment, který autor popisuje jako slepou uličku historie. No, uvidíme…
Na rozdíl od filmu, který jede podle šablony: výcvik - výchova - romantika - výcvik - válka, je v knize pojem romantika nahrazen slovem výcvik.
85 % (zatím 437 hodnotících s průměrem 81 %).

Jedna holka mu otevřeně řekla: „Moje máma říká, že násilím se nikdy nic nevyřeší.“
„Jo?“ Pan Dubois na ni smutně koukal. „Jsem si jist, že Rada starších města Kartága by to uvítala. Každému, kdo se drží historicky nepravdivé – a naprosto nemorální – doktríny, která praví, že 'násilím se nic nevyřeší', bych radil, aby vyvolal ducha Napoleona Bonaparta a vévody z Wellingtonu a nechal je to prodebatovat.“

Když se to musí udělat, muž – opravdovej muž – svýho psa zastřelí sám, nenajme si na to záskok, kterej by to za něj uklidil.

Idagmar
22.01.2021 3 z 5

Po knize jsem sáhla jen kvůli nálepce “slavné sci-fi” a zřejmě kvůli tomu se srazila s mou naivní pacifistickou povahou. Popis fungování armády ve válce proti Broukům a poplácávání se po rameni, že hoši od M.P. jsou zkrátka nejlepší, mě opravdu nenadchlo, takže jsem se musela nutit, abych knížku dočetla. Na druhou stranu bych vyzvedla pasáže z hodin dějepisu a morální filosofie, které byly jediným světlým místem v pro mě dost temném oceánu militaristické nudy.

Luigi1
02.11.2020 5 z 5

Už v tý době kdy kdy kniha vyšla pojednávala o problémech které se prolínají do dnešní doby.Pozoruhodné spisovatelovo myšlení.Doporučuji

Ivan F
26.09.2020 5 z 5

Keď som knihu čítal prvý krát (brat môj, to je už zo štvrť storočia dozadu), tak mi prišla utáraná a v podstate som nevedel pochopiť, ako môže byť Heinlein velebený ako sci-fi autor. Lenže človek zostarne, všeličo si v živote preskáče, potom sa mu dostane do rúk kniha znova a druhé prečítanie prinesie prekvapenie – buď je to paráda alebo sklamanie. Za mňa paráda.

Kniha vôbec nie je military sci-fi, akcia je až na druhom mieste a je len v prvej a trinástej kapitole. Napriek tomu je kniha oslavou militantnosti a glorifikovaním občana – občan je niekto, kto môže voliť a voliť môže až vtedy, ak sa niečím pričiní o to, aby sa spoločnosť mala lepšie. Zaujímalo by ma, ako by dopadli voľby, ak by voliť bolo výsadou tých, čo pracujú a prispievajú do sociálneho systému a tí, čo z neho len berú, by voliť nemohli. Myslím si, že v tom prípade by sociálne orientované strany nemali šancu, tak ako je to dnes. A mnohí potom na tom parazitujú. Ale dosť bolo úvah. Niektorí vyčítajú Heinleinovi, že ak od spoločnosti niečo chcem, tak je musím niečo dať. Neviem prečo mu to vyčítajú. Aj J.F.K. povedal: „Nepýtajte sa, čo môže vaša vlasť urobiť pre vás, ale pýtajte sa, čo vy môžete urobiť pre ňu.“ Ja s obidvomi súhlasím a ak by tento princíp fungoval aj v našich demokratických krajinách, vyzeralo a žilo by sa tu ešte lepšie. Lenže ľudia sú už natoľko zhýčkaní, že si neuvedomujú, v akom blahobyte vlastne žijú.
Ešte si dovolím jeden citát: “Nikdy jsem nedokázal pochopit, jak může třicetiletý idiot volit moudřeji než patnáctiletý génius… ale byl to věk ‘božských práv prostého člověka’. Nevadí, plně za to zaplatili.“ A my teraz takisto platíme za to, že stačí mať viac ako osemnásť rokov a môžu jedinci voliť. Bez obmedzení.

Kniha je aj sladko patetická, jednoducho typický Heinlein s jeho úvahami, ktoré nie sú jalové a tie vždy zdôvodňuje. Vďaka, Robert.

Film, ktorý vznikol na základe tejto knihy nie je zlý, len je iný a z príbehu si berie iba kostru a zameriava sa na akciu. Vďaka, Paul.

konrad9388
16.09.2020 5 z 5

Přečetl jsem většinu z jeho knih, a tu nejdůležitější jsem vynechal. Spokojil jsem se s filmovým zpracováním. Teď jsem dočetl Hvězdnou pěchotu, a pořád nechápu jak mohl v roce 1959, tak skvěle vysvětlit mnohé z problému dneška. Myslím si, že toto by měla být povinná četba. Jde hlavně o pasáž, pojednávající o výchově štěňat.

azazel1
03.08.2020 1 z 5

Totální nuda v min 80% knihy. Po dlouhé době kniha která mě opravdu zklamala.

Crozz
14.07.2020 3 z 5

Celkem čtivá kniha, obsahuje nudnější pasáže, od filmu se trochu víc liší, ale celkově dobrá kniha.

Vesmich
26.06.2020 5 z 5

To by mě bohdá nenapadlo, že budu toto číst a už vůbec ne, že mě to bude bavit! To střídání poloh od adorace vojákování přes republikánské úvahy až sem tam úplně mimózní plky...líbilo se mi to od začátku do konce a přijde mi úplně srozumitelné, co na tom vojančení ty chlapy může přitahovat.

SONP
21.06.2020 4 z 5

Hvězdná pěchota o několik koňských délek překonala moji subjektivně dosud nezelenější knihu, kterou byl Kotletův Spad. Máme tu sice všechny sci-fi propriety (vesmírné lodi, Čerenkovův pohon, insektoidní nepřátelské mimozemšťany a další), ale o ty tady vlastne vůbec nejde. Středobodem všeho je totiž ARMÁDA! Dalšími důležitými body jsou pak čest, odvaha a zejména subordinace a obdiv k vysokým důstojníkům, kteří řadové vojáky nešetří a urážejí je kudy chodí (samozřejmě jen proto, aby vychovali z chlapců muže). Nechci o sobě tvrdit, že jsem pacifista (třeba Clancyho jsem schopen číst bez problémů), ale tohle bylo i na mě trochu moc. Už chápu, jak musí trpět přesvědčený konzervativec, když čte ťřeba Mievillovu Železnou radu nebo kompostovatelnou trilogii Becky Chambersové!
Heinlein tady balancuje přesně na hraně mezi extrémním patriotismem a autoritativním režimem - uvažuje o tom, jaký je rozdíl mezi morálkou vojáka a civilisty (hádejte, v čí prospěch je odpověď?) a podobně. Už proto jsem si nemohl knihu řádně užít, protože prostě neudeřila na mé čtenářské struny. Autor mne však párkrát také potěšil, když např. do armády zařadil také ženy (kvůli jejich vesmírně pilotním schopnostem - v USA 50. let jistě něco nemyslitelného). Nicméně jsem rád, že jsem si toto stěžejní dílko klasické sci-fi přečetl a mohl zhodnotit, že filmová adaptace r. 1997 se téměř vůbec nepřiblížila atmosféře knihy. Tady totiž primárně nejde o popisy bojů, i když z první kapitoly se zdá, že autor v 50. letech časovým okénkem zahlédl akční počítačové hry dnešních dnů. Spíš je to celé o armádní atmosféře, směřování společnosti k osobní odpovědnosti a vhledu do uvažování vojáků - byť pro mě vhledu až příliš jednobarevně obdivného. Je to stejná utopie jako třeba neandertálská společnost u Saywera, ale z druhé poloviny politické spektra, zcela bez úvah o tom, v co se něco takového může zvrhnout. Musím ale ocenit, že čtení v člověku mého politického ražení vyvolá úvahy o těchto kontroverzí a od toho čtení ostatně je. 80% (20% jsem přidal během psaní tohoto komentáře, protože kniha která nutí přemýšlet, je dobrá kniha)

MichalPuchovsky
20.05.2020 4 z 5

Óda na pravicové zmýšľanie a obhajoba politiky vojenskej sily. Prekvapivo nadčasová intelektuálna kniha, pre ktorú je scifi len kulisa. Číta sa to fákt dobre, až na pasáž s dôjstojníckym výcvikom.

kilometr
12.04.2020 4 z 5

Zatím nejlepší kniha,kterou jsem od tohoto autora přečetl.70%.

MeanCzechGuy
31.01.2020 5 z 5

Jedna z knížek, kterou by si měl přečíst každý, nejen kvůli tomu že patří k mezníkům sci- fi, ze kterých následně čerpají další díla (40K např). Samotný koncept rozdělení do jednotlivých epizod Ricovy služby a sledování jeho vývoje je dobrá volba a díky tomu nejsou pasáže s filozofií příliš dlouhé (i když ta je tu asi to nejpodstatnější, dlouhé pasáže "meditací" by asi nebyly to pravé) a jsou umístěny velmi účelně, kdy čtenář "roste" spolu s Ricem. Postavy, společnost i pokrok jsou logické a uvěřitelné , což pro sci-fi není vždy typické (zvláště ne v 60. letech). Bojové výjevy mají spád a baví. Dílo díky tomu funguje skvěle i jako "pouhý sci-fi román", nejpodstatnější je však stránka osobní i společenské filozofie a politiky. Myšlenky které Heinlein předkládá jsou nadčasové a donutí člověka nad nimi přemýšlet i když s nimi nemusí souhlasit (já však z většiny souhlasil), rozjímat nad lidskou přirozeností, směřováním společnosti, principem "vyššího dobra", sebeobětováním, povinností a dalších věcech které lidstvo mnohdy postrádá (pokud sám nepatří mezi ty, kteří vidí za vším Třetí říši, nebo chápou pouze svá práva a nikoliv povinnosti a reagují vlnou kvičení).

boxas
10.11.2019

To není kniha pro mne, takže jsem ji nedočetla.

KapitánSmrt
07.11.2019 5 z 5

Perfektní (anti)utopická kniha. Dle mnohých trochu fašistická, ale jen v tom nejlepším slova smyslu, kdy je každý občan spoluzodpovědný za blaho, potažmo přežití, vládnoucího systému. Jen efektivní a tak trochu totalitní vláda dokáže zabezpečit přežití lidského rodu ve válce s obludným hmyzem. Nebo je vše trochu jinak? Žánrová klasika.

ZlýJabko
17.10.2019 4 z 5

Mám neodbytnej dojem, že ze mě tahle knížka udělala konzervativce...

jaroiva
01.10.2019 3 z 5

Nejhorší knížka, kterou jsem od Heinleina zatím četla, ale kvůli ní ho nevyhodím z oblíbených autorů. Hodně filozofie, málo akce, řekla bych. Bavilo mě to asi tak málo jako Nadace. A kvůli té jsem taky na Asimova nezanevřela.

emteces
24.09.2019 5 z 5

Hltal jsem "dějiny a morální filosofie" .... vím, že po čase se ke knize vrátím a přečtu si jí znovu.

toni-az
28.07.2019 5 z 5

Jaká lahoda po posledních několika knihách, které byly v lepším případě tuctové. Čekal jsem víc akce, ale nezklamala. Lekce dějepisu a morální filozofie jsem si vyloženě užíval.
Na to, jak je to velká knížka, je ve skutečnosti dost krátká a překvapilo mě, jak rychle skončila.