Hvězdná pěchota

Hvězdná pěchota https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442275/bmid_hvezdna-pechota-Uq7-442275.jpg 4 670 124

Historici se nemohou shodnout, jestli jí mají říkat „třetí kosmická válka“ (či snad čtvrtá), nebo jestli se lépe hodí označení „první mezihvězdná válka“. My jí říkáme prostě „válka s brouky“. Všechno do té doby i všechno poté byly jenom „incidenty“, „potyčky“, nebo „policejní akce“. Jenže jakmile to schytáte při pouhém „incidentu“, jste stejně mrtví, jako když to koupíte v regulérně vyhlášené válce… Slovo kontroverzní provází velkou část díla velmistra žánru Roberta A. Heinleina, ovšem pro jeho Hvězdnou pěchotu jde v podstatě o synonymum. Lidé tento vědeckofantastický román, jenž byl v roce 1960 odměněn nejvyšší žánrovou cenou Hugo, buď milují, nebo... nebo ho nepochopí. Nové české vydání vám přinášíme v grafickém zpracování Petra Štěpána, s ilustracemi Daniela Špačka a především v novém překladu Tomáše Jeníka.... celý text

Literatura světová Válečné Sci-fi
Vydáno: , Argo , Triton

Starship Troopers , 1959

3DD!3
05.01.2012 5 z 5

Konečně opravdu dobrá akční sci-fi. Vojenská příprava, dril, naprostá oddanost věci. Oslava války jako takové. Oproti většině filozovických vědeckofantastických děl je HVĚZDNÁ PĚCHOTA velmi osvěžující a nejeden akční sci-fi film (odkud si myslíte že se vzali mecháčci?) nebo hra z něj vycházejí. Film je hodně o něčem jiném a v podstatě se nedá s knihou srovnávat.

vic11
24.08.2011 5 z 5

Hvězdná pěchota je velmi kvalitní a čtivá kniha. Přiznám se že když jsem jí poprvé četl na některé myšlenky v ní obsažené jsem se díval svrchu. Dnes s odstupem několika let, jsem značně změnil názor. Autor nám ukazuje společnost, kde má každý jedinec možnost a záleží jen na něm jestli se jí chopí. Někdo tuto společnost nazývá fašistickou. Proč? Protože pokud něco od společnosti jako celku něco chci musím jí i kousek dát?

moril
26.07.2011 5 z 5

Kniha, kde pan Heinlein vytvořil v budoucnu další vládní systém. Založen na morálce a vyučované odpovědnosti. Zajímavě zde pracuje s pojmem "občan" tj. každý muže mít hlas ve volbách, ale před tím musí sloužit své vlasti ať jak voják, kuchař, lodník cokoliv.( pokud by člověk něco vytvořil pro stát, tak by se možná choval k tomu majetku jinak..rozhodně zajímavý pohled a nápad ) Většina knihy je o "výcviku" a pohledu na myšlení vojáka a "civila". Nechybí nepřítel z hvězd a čtivost zaručena.

messi@h
30.11.-0001 2 z 5

Musím se přiznat, že Hvězdná pěchota mi pije krev. Knížka se nečte špatně, ale myšlenky v ní obsažené, glorifikování války a v podstatě fašistické společnosti, to je něco, co nepřekousnu. Vtipné je, že tuhle knížku napsal člověk, který nebyl odvedený ze zdravotních důvodů a sám tak nikdy válku nezažil. Jsem si jistý, že kdyby měl možnost ji zažít, napsal by úplně jiný román. Heinlein byl normální zelený mozek, to mi nikdo nevymluví. Jsem rád, že stejný pohled na věc měl zřejmě i režisér Paul Verhoeven, když točil filmovou adaptaci Hvězdné pěchoty - film obsahuje spoustu parodických prvků na fašistickou propagandu.

Kdo si chce přečíst opravdu kvalitní kousek válečné literatury, tomu doporučuji např. Věčnou válku od Joe Haldemana, Hlavu XXII od Josepha Hellera, Na západní frontě klid od Remarqua nebo Nahé a mrtvé od Normana Mylera.