Síla vzdoru

Síla vzdoru https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71087/bmid_hunger-games-sila-vzdoru-71087.jpg 4 5094 5094

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí – s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce – bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games: Mockingjay , 2010

PhoebePollard
29.05.2019 4 z 5

Ten konec dost na hlavu, ale příběh sám o sobě hezký. Jednoduché předvídatelné pokračování, ale tady to zrovna nevadilo.

ElizabethB
28.05.2019 3 z 5

Zaujímavé pokračovanie.

betule3
11.05.2019 4 z 5

Po dočtení tohoto závěrečného dílu jsem chvíli přemýšlela, co si mám myslet. Začnu kladně. Rozhodně se mi líbil styl psaní, který je už od prvního dílu neskutečně napínavý a nutí vás číst dál. Zaujal mě vývoj nějakých postav, hlavně teda asi Prim. Líčení bitev je místy tak barvité, že si sami přijdete jako uprostřed válečné vřavy. Množství válek je ale možná i důvod, proč mi kniha přišla celkově dost negativní. Katniss měla v jednom kuse depky, nebo byla naštvaná a nakonec, kdy už jsem se těšila na závěrečný happyend se ukázalo, že se až o takový radostný konec nejedná.
Celkově si ale určitě myslím, že se jedná o velmi povedenou sérii, a i když pro mě byl poslední díl nejslabší, rozhodně stojí za to přečíst si i ten.

Adhara
07.05.2019 4 z 5

Hoci sa už nenachádzame v typických Hrách, ale vo vojne, kniha v mnohom Hry pripomína. Spôsobmi boja Sídla vo forme početných nástrah, ale aj v tom, že boj-neboj, v prípade Katniss ide stále o imidž a vizáž, o šaty, make-up a mocné heslá.

Rozprávanie je akési vláčne a mierne vleklejšie než v prvých dvoch dieloch. No stále nad hranicou mojich limitov, ktoré naozaj nemusia mať akčnú scénu za akčnou scénou. Pripadá mi horší, ale iba o kúsok, a nie z dôvodov, ktoré uvádzajú iní kritici. Autorka nepoužíva niektoré klišé z románov pre takzvaných mladých dospelých. Postavy nie sú čiernobiele, nejde o klasický boj čistého dobra proti čistému zlu s vyvoleným pubertiakom na čele. Naopak, často sa objavujú morálne dilemy medzi tým, čo je dobré a čo zlé, alebo aspoň menej zlé. A neváha obetovať aj významných klaďasov. Aspoň vidieť, že na rozdiel od iných kníh tu nikto nemá okolo seba magické ochranné silové pole. Aj psychické rúcanie sa Katniss, na ktoré tiež mnohí šomrali, jej občasná pasivita a nerozhodnosť, mi pripadá nanajvýš uveriteľné a reálne. Katniss nie je obdarená ani úžasnou fyzickou (okej, tá jej skvelá streľba z luku sa tomu už blíži), ani úžasnou psychickou mocou. Takisto nemám pocit, že by tam bola nejako preexponovaná ľúbostná stránka príbehu (a to ja som na sladké dosť citlivá).

A pozitívne hodnotím najmä predposledné desiatky strán. Primäli ma k zamysleniu, že ešte horšia strata, než sú obete padnuté vo vojne, je strata tých, čo vojnu prežili. Je o to tragickejšia, že je zbytočná. Žijú, ale sú takí vzdialení, akoby ani nežili.

No autorka akoby sa zľakla silnej depresívnosti záveru a posledné tri strany úplne pokazila. Prekrútila ich na happyend, ktorý ma nielenže vôbec nerozveselil, ale pôsobil ako päsť na oko.
Napriek tomu sa po prečítaní prvých dvoch dielov ságy vyplatí prečítať aj tento tretí. Naozaj nie je až taký zlý, ako sa hovorí.

_Steff_
03.05.2019 4 z 5

Shrnu celou sérii......První díl mě doslova uchvátil a nemohla jsem odtrhnou oči, druhý díl byl o něco slabší, a třetí díl mě asi nejvíc zklamal. Čekala jsem od posledního dílu nějaké WOW ale to bohužel nepřišlo. Celé sérii bych asi dala 4 hvězdičky.

š.m.i.k
03.05.2019 3 z 5

Oproti předešlým dílům se mi tohle nelíbilo. Na každém kroku spousta mrtvol a krutosti, vůbec mi to nesedlo...

jaroiva
18.04.2019 5 z 5

Patřím k těm, komu připadá třetí díl nejlepší. Možná epilog bych si odpustila, to je podobné jako posledních pár stránek Harryho Pottera. Prostě bych to z knížky vyrvala, je to podle mě zbytečné...
Takže si to nechávám v sobě doznít bez epilogu a tudíž musím dát plný počet bodů.

biairicia
12.04.2019 3 z 5

Proč to spisovatelka nakonec takhle pokazila? První dva díly byly super! Smutné, strašidelné, zvracené, romantické, mega čtivé a emočně opravdu silné. Ale toto? Mě se to nějak nedotklo. Zbytečně dlouhé, roztahané, samá zbytečná smrt. A konec jakoby useknutý, napsaný v deseti minutách, úplně bez emocí. Velké zklamání :( Skoro jako by psal někdo jiný.

Chesterton
10.03.2019 3 z 5

Nejvíc jsem si zamilovala vzpurnost, osobitost, ale i jemnost, přemýšlivost a lidskost Katniss ️
Poslouchala jsem audio a Tereza Bebarová ji svým hlasem vykreslila dokonale.

Peetova slova "PLATÍTE VŠÍM, ČÍM JSTE!!!" směrem k totalitě, ve mně ještě dlouho rezonovala........

V závěru série narážíme na smysl disciplíny i její odvrácenou tvář, práci s emocemi či manipulaci médii a přetvářku obecně.........
Romantická či partnerská linka mi přišla přiměřená, úměrná realitě. A je pravda, že v posledním díle do sebe všechno zapadne.

Zvrhlý a nemorální svět bych dokázala pobrat, fantasy ani sci-fi sice nevyhledávám, ale vcelku mě to bavilo. Jediným nedostatkem pro mě byla téměř absolutně chybějící vertikála. Proto je vyznění spíše smutné. Chybí naděje, která se může upnout i za omezené lidské hranice. Proto je Katniss v závěru zlomená a závěr trochu dost hollywoodský. . .
Dobrý průměr pro relax.

Ivka14
03.03.2019 4 z 5

Závěrečný díl mě zklamal. Moc jsem nepochopila co se v knize odehrává. Nelíbily se mi boje a pořád tam někdo umíral a pořád chystaly nové plány na bitvy. Jinak tuhle sérii mám ráda.

denniys
22.12.2018 5 z 5

A mě se to opravdu líbilo..celá série je velmi podařená..svět, ve kterém se příběh odehravá, je naprosto zvrhlý a nemorální, ale prostě to tak má být..je to napínavý, silný příběh o "dětech", které musí zabíjet, aby přezily..když čtu komentáře některých lidí, nechápu proč to četli dál, když je to tolik pobouřilo..nejsou to jediné knihy s podobným tématem, ale pro mě jsou rozhodně jedny z těch lepších..

werxyi
06.12.2018

Mnoho z vás tu píše, jak Katniss v tomto díle byla otravná, nerozhodná, příšerná a kdo ví co ještě.
Celá série se mi zaryla hluboko do srdce a mysli, a to díky svojí ojedinělosti, postupu, proměně... Přišlo mi, že tyto knihy se zabývají něčím úplně jiným než jak tomu bývá obvyklé u toho žánru. Katniss je někdy otravná, ale především je silná a jde si za svým. Je tak odlišná od jiných hrdinek. A přesto, na samém začátku je úplně stejná.

V tomhle díle jen vyplinulo na povrch všechno, co bylo dušeno pod hladinou. City, skutky. Přijde mi, že Katniss je jiná. Mdlá a bledá, jako by se ta dívka na samém začátku vytrácela. A taky tomu tak je.

V tomhle díle byla vším - hrdinkou, ochránkyní, léčitelkou, reprodrozdem. Ale především se stala zlomenou. Zlomenou, jak nikdy nevěřila, že by mohla být. Zlomenou.
Myslím, že i když se nakonec postavila a pokračovala dál, odnesla si z toho všeho obrovský šrám na duši.

Já nevím, je mi z toho celého hrozně smutně.

MorriconeTheGod
12.10.2018 2 z 5

Tady už se stalo něco, co se stát podle mě nemělo. Ze zábavného a svižného "survival" příběhu se autorka snaží urputně vypotit cosi jiného...na vážné sci-fi to ale zůstává příliš plytké a v tomto díle už místy vyloženě bizarní nebo komické...na "young adult" oddychovku je to zas jaksi moc nuceně politické.

Chajda69
12.10.2018 2 z 5

Tak velký potenciál... a tak velké zklamání. Možná z přílišného očekávání a vinit mohu jen sám sebe, nikoli autorku.

Rozumím, že se jedná o knihu primárně určenou dospívajícím, přesto však se z mého pohledu dařilo ve druhém díle balancovat na hraně mezi dystopickým a milostným příběhem. Ve třetím už ne. Milostná linka na mě byla až moc častá a objevovala se znovu a znovu, přesto se moc nikam neposouvala. Utápění se v psychických potížích (já vím, bylo jí 17 a prožila něco, co - doufejme - nikdo z nás neprožije za celý život) nebralo konce.

Od první části jsem se na závěr těšil, protože se dalo očekávat, kam bude příběh směřovat. Z jednotlivých krajů se dalo vytěžit mnohem víc, zvlášť potom, jak neutěšeně byla jejich situace popsaná v první části.

Veliká škoda, nic to ovšem nemění na tom, že zhruba čtvrtá pětina knihy byla velmi intenzivní a tu jsem si užil velice. Suma sumárum, série pro mě měla sestupnou tendenci, od perfektně vystavěného a vypointovaného prvního dílu přes trochu slabší druhý díl, který ovšem živil neočekávaný dějový zvrat, až po třetí díl, který pro mě byl zklamáním.

Dovolím si nicméně jednu krátkou citaci, která je úžasně trefná:

"Vy už se připravujete na novou válku, Plutarchu?" ptám se.
"Ach, teď určitě ne. Teď žijeme v tom sladkém období, kdy se všichni shodují na tom, že se nedávné hrůzy nesmějí nikdy opakovat," říká. "Kolektivní vědomí má ale obvykle krátkou paměť."

Ano, to naše sladké období trvá již téměř 80 let. A doufám, že ještě dlouhou dobu trvat bude.

SelenaDemi428
11.10.2018 5 z 5

Krásný závěr celé trilogie, který se mi velice líbil. Měl sice pár slabších míst, ocenila bych více o Finnickovi a tak dále, nechci psát spoilery. Je smutné, že tenhle příběh už opouštím, ale jsem si jistá, že zrovna k Hunger Games se ještě někdy vrátím.

-markéta-
27.09.2018 5 z 5

Četla jsem o posledním dílu, že se lidem nelíbil a byl pro ně velikým zklamáním. Jakože vážně? Za mě byl právě třetí díl ten nejlepší! Vyvrcholení celé triologie!!!
Tolik emocí. Trochu předvídatelný konec, ale to mi vůbec nevadilo!
Brečela jsem, zasmála jsem se, zamyslela jsem se, prostě třetí díl obsahoval vše, co dobrá kniha obsahovat má.
DOPORUČUJI CELOU SÉRII KNIH.
(autorce moc děkuji)

eliska2669
27.09.2018 4 z 5

Za mě to byl nejlepší díl Hunger games, všichni na to nadávají, ale mě se to fakt líbilo více než ty předchozí díly - děj nebyl tak rychlý, ale šlo to víc do hloubky a bylo to prostě jiný. To, jak se plížili do toho Kapitolu mě prostě bavilo. A ve filmu to pak totálně po...li.

GinaKicaid
07.09.2018 1 z 5

Omlouvám se, ale tak hrozné zakončení skvělé trilogie mi zkazilo chuť číst jakékoli postapo i do budoucna. A celkem se svého přesvědčení držím. Co jsem v prvních dílech omlouvala, jsem si byla nucena "vyžrat" až do konce, a asi poprvé v životě mě popadla chuť rituálně spálit tak posledních sto stran.
No nic... Proti gustu... Ale já už nikdy víc...

Ginosaji
27.08.2018 3 z 5

Vzhledem ke kvalitě a napínavému ději v předchozích dvou dílech jsem čekala trochu víc.

Futureloki
26.08.2018 5 z 5

Skvělé zakončení trilogie.
V knize skvěle popsané pocity a myšlenky které nelze tak dokonale filmovat.