Síla vzdoru

Síla vzdoru https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71087/bmid_hunger-games-sila-vzdoru-71087.jpg 4 5077 599

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí – s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce – bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games: Mockingjay , 2010

Hannibal29
08.05.2012 2 z 5

(SPOILER) heh cudny zaver. O com bol? Mutanti,plyn,obr mlyncek ,mrtve deti a medici. Pasti ako z filmu Cube.
Stratil som sa. ......jedna velka vyvrazdovacka nepotrebnych postav/hrdinov.

Eevina
06.05.2012 4 z 5

Jak mě první díl nadchnul, tak mě poslední díl zklamal. První dva díly jsem četla jedním dechem, ale ze třetího dílu cítím jednu velkou depresi. Konci jsem moc neporozumněla a zklamalo mě, co autorka provedla Peetovi, jestli to opravdu bylo za potřebí. Hlavní hrdinka prožila skoro celou knížku v depresi a já dostala depresi z ní. Tak nějak jsem doufala, že jak famózní byly první dva díly, že zakončení bude v podobném duchu. Hm nebylo. Škoda.

Pinky Claire
29.04.2012 4 z 5

Nejsem si jistá, který z dílů se mi líbil nejvíce- každý měl něco do sebe, i tento. Ale nechal ve mě takový podivný pocit, asi to bude tím, že se jedná o poslední díl. Konec byl takový hořko-sladký, i když mohl být horší a mrzel mě ten počet mrtvých, u některých jsem téměř nedokázala pochopit, jak to mohla spisovatelka udělat a chvíli jsem se pak děsila toho, že by byla schopna nechat zemřít i Katniss.

Christie
29.04.2012 5 z 5

Může obsahovat spoilery!!!
Zastávám názor, že první knížka byla nejlepší. Ale to neznamená, že ostatní dvě nebyly skvělé - byly. Podle mě je tam ale dost pasáží, které klidně mohly být vynechané. Kdyby z nich udělali jen knížku jednu, kde by se stalo to co v jednočce, akorát by rovnou zničili tu arénu a na konci by to dopadlo tak jak dopadla ta trojka, bylo by to lepší. Ale tak tomu dávám palec nahoru. :) Líbí se mi, jak to skončilo, že to nebyl úplný happy end. Akorát mi přišel konec trojky dost odbitý.

eseona
22.04.2012 1 z 5

Nemůžu uvěřit tomu, jak může série začínající poměrně nadějně (první knihu jsem přečetla v pro mě rekordním čase) končit v sedmém kruhu literárního pekla. Právě takhle to vypadá, když někdo podepíše po vydání první knihy smlouvu na další dvě pokračování a má materiál stěží na jedno.
Závěr trilogie je jedním slovem "slátanina". Chyby, které začaly už v první knize se autorka nijak nesnažila potlačit, spíše ještě zvýraznila spostu předešlých děr v logice svého světa.
Na konci jsme měla chuť spálit všechny výtisky na světovém trhu aby už nikdo nemusel to utrpení podstoupit. Poslední kniha je přehlídkou psychických zhrouceních hlavní postavy, iracionálních rozhodnutí etc. Nevím kdo musel rebely podplatit, aby Katniss procházelo tolik věcí...
Alespoň ale autorka nenechala otevřené nějaké otázky, které si žádaly dokončení. Taky jsem ještě nikdy nečetla knihu o povstání z pohledu někoho, kdo se do něj minimálně zapojuje :-D
Jednoznačně nejslabší z trilogie.

Barbastelle
22.04.2012 2 z 5

Ach jo. Musím se přiznat, že tohle hodnotím jako nejslabší díl. Oceňuji myšlenku manipulace s lidmi a nejednostranností války - nejsou jedni černí, druzí bílí. Z tohoto pohledu nejde o středoproudovou knížku, což je fajn.
Ale nepřesvědčil mě vývoj postav, jejich změny byly moc skokové a já jim nevěřila - na konci druhého dílu byla jiná Katniss než na začátku třetího. Když si to tak vezmu, nedovedu popsat chrakter některých postav - chovaly se totiž jinak než by se dalo čekat.
Za druhé mi přišlo, že některé pasáže jsou opět zbytečně natahované, i když nejsou tak podstatné, jiné zas příliš krátké - jako kdyby se autorka vyhýbala tomu, aby se projevily nedostatky v umění vypravovat.
A prosím, proč je tam ta poslední kapitola? Vždyť to zavání kýčem - všichni se mají dobře, šťastná rodinka atd...=(

cathyblack
10.04.2012 5 z 5

Reprodrozde, ne že bych ti nepřála klid....Ale co mám teď číst?!

mis22
03.04.2012

Páni. Skvělý díl, skvělá knížka. Opravdu nádherné zakončení trilogie. Snad ani takový konec jsem nečekala, docela jsem se i bála, protože jsem si předem přečetla pár komentářů k němu a ty nevypovídaly o zakončení moc pěkně. A nakonec tuto:D! Rozhodně všem doporučuji!

Pidzey
26.03.2012 4 z 5

Skvělé zakončení skvělé trilogie.Katniss mě svými myšlenkovými pochody cupovala až na kost. Jak nemám rád knihy vyprávěné ich formou, tak tady jsem to žral. Skvělá Katniss, skvělý Peeta , Hurykán a další skvělé postavy. Skvělá série, která mi zůstane v hlavě ještě dlouho a moc nerad se s ním budu loučit.Béééé,já chci nášup.

pajulka
24.02.2012 5 z 5

Naprosto uchvacující. Úžasný příběh, úžasné postavy, úžasné prostředí, kde se všechno odehrává..To je prostě neuvěřitelné, všechny tři knihy napsané dokonalým způsobem. Husí kůže, oči se jen slzely, na tyhle knihy jen tak člověk nezapomene...Ještě teď mi myšlenky zabíhají zpět do Dvanáctého kraje :))

trpaslyk
08.02.2012 4 z 5

Uf, drsný příběh, jsem ráda, že už je u konce. Tím nechci říct, že by to byla špatná knížka – naopak! Je skvělá, strhující, čtivá, nutí k přemýšlení, až moc v sobě zrcadlí leccos ze skutečných lidských dějin, ale je tak krutá, tak krutá, že jsem ráda, že už jsem ji dočetla. Rozhodně stojí za přečtení, ale ani omylem bych ji nedala číst dětem nebo teenagerům. Na to mi přijde příliš drsná.

saphe
03.02.2012 5 z 5

Když jsem četla první díl, měla jsem husí kůži, ale odložit jsem ji mohla-sice jen na nezbytné věci, ale mohla- když jsem četla druhý díl husí kůže setrvala a už jsem ji odložit nemohla a když jsem četla tento poslední závěrečný třetí díl už nebyla jen husí kůže to bylo něco víc....Když čtete tuhle sérii-nemůžete se odtrhnout i když je jedna ráno a vy jste začali číst v osm večer.....

netty.vanity
28.01.2012 4 z 5

(SPOILER) Rozloučení s Hunger Games sice probíhalo důstojně, ale bohužel mě spousta pasáží v knize nudila tak, jako nikdy předtím. Přiznávám,že vojenské techniky mě prostě naprosto nebaví a přivítala bych raději větší popis jiných věcí;jako například
jak funguje úkryt v podzemí ve Třináctce, nebo vznášedla. Už u prvního dílu jsem si všimla, že autorka má někdy tendence zacházet až příliš do krajností a jindy děj příliš osekává o docela důležitá fakta. Co mě ale překvapilo více je, jak mi celý průběh děje celkem znechutil Katniss. Poznala jsem,že svým způsobem je to opravdu lhostejná potvora, někdy příliš sobecká. Netvrdím,že je to její stálá povaha,alě někdy mě opravdu téměř přiváděla svým chováním k šílenství:-)
I když jsem jí celou dobu přála konec s Peetou a konečně jsem se tedy dočkala happy endu, napadlo mě, že by si nejspíš Peeta zasloužil někoho hodnějšího.Jeho láska byla trvanlivá,věrná a trpělivá,upřímná a od srdce-kdežto o Katniss se to
bohužel říci nedá.Občas jsem s ní měla vážné problémy. Nakonec jsem však víceméně ráda,že se rozhodla pro Peetu,jen mě mrzí úmrtí jistých dvou postav. Ale někdo to asi schytat musel. Každopádně trvám na tom,že první dýl týkající se především her je nejlepší,druhý za ním celkem zaostává a třetí je bohužel nejslabší.I tak dávám o trochu slabší čtyři hvězdičky,protože ve mně tato trilogie zanechala opravdový dojem a líbila se mi.Sbohem, reprodrozde..

mynonka
03.01.2012 5 z 5

První díl mě opravdu dostal, ale při čtení tohohle dílu jsem měla tří denní depresi a to u mě žádná kniha nikdy vyvolat nedokázala.Je docela pravděpodobné, že se k celé trilogii ještě někdy vrátím, ale možná skončím už před koncem prvního dílu, kdy ještě nebyly zničeny všechny moje iluze nad dobrým koncem. Celá změna dvou úžasných lidí, kdy Peeta se v prvních dvou dílech stal mým nejoblíbenějším knižním hrdinou, na chodící trosky...vím, že happy end byl, ale pro mě zcela nedostatečný. V tom je ale síla celé knihy.

Denaille
29.12.2011 5 z 5

Třetí díl toho v trilogiích slibuje hodně. Čeká zde to utajované rozuzlení problému. Ve druhém i prvním dílu jsem se spíše soustředila na vztahy. Porovnávala jsem Peetu a Hurikána a fandila Hurikánovi. Ve druhém a třetím díle se postupně odkrývala Hurikánova osobnost a v tom třetím už mi bylo jasné, s kým nakonec Katniss skončí, i když jsem o tom v některých chvílích nebyla úplně přesvědčená. Odhadovala jsem, že se nakonec vykašle na oba.
Ze začátku to bylo docela nudné, přišlo mi, že se Katniss pořád po něčem zotavuje. Půlka knihy byla jen o situaci ve Třináctém kraji a o tom, jak se Katniss zase stává něčí loutkou. Myslela jsem, že bude mít nějakou samostatnější úlohu, povede vlastní bandu zbouřenců... ale asi by to bylo hodně laciné.
Konec mě opravdu dostal. Všechno proběhlo tragicky a zároveň docela šťastně, ale zanechá to ve vás silné pocity.

Hanyuu-hime
18.06.2011 5 z 5

U sérií se často stává, že od prvního dílu jsou pokračování slabší a slabší... zde to tak ale není a děj postupně graduje, člověka drží u knihy a nutí ho hltat každé slovo.
Během dneška jsem takřka vlastně několik hodin jen ležela u této knihy, než jsem ji dočetla do konce.
Ani jedna z knih člověka nenechá chladným a i po čase ho nutí se nad některými věcmi zamyslet.
Dávám pět hvězd, kdybych mohla víc, určitě by nezůstalo jen u toho :D

rusalka1
07.05.2011 5 z 5

Podľa mňa najsilnejšia kniha čo sa pocitov týka, je naozaj ťažké uveriť že túto drámu prežíva iba 17- ročné dievča. Koniec som čakala, no tie úmrtia behom celej knihy vo mne prebudili slzy. Myslím že nad touto knihou a nad vymyslenou budúcnosťou sveta, ktorá by sa môže podobať skutočnosti budem dlho uvažovať.

Frakira
26.04.2011 4 z 5

Tak to byl celkem fofr, ani nevím jak, mám přečteno za odpoledne. S touhle knižní sérií jsem vážně spokojena a jako celek ji řadím vysoko! Rozhodně doporučuji

iqtiqe
25.03.2011

Z prvního dílu jsem měl trochu pocit, že ostře útočí proti militarismu a snažil se přes city čtenáři podsouvat určité názory - to na mě působilo lehce lacině. Sice další díly šly kvalitativně o něco dolů, ale na Mockingjay se mi líbilo, že krmě rozporuplných citů sedmnáctileté dívky (kde mimochodem není vidět násilný tlak na happyend - palec nahoru!) řeší i otázku otroctví, vzpoura, převrat a chvíli nechává čtenáře zcela na pochybách (nebo záměrně ho nutí k zamyšlení), kdo jsou ti dobří a kdo špatní, nebo jestli není s "obyčejným občanem" jen manipulováno (ať už kýmkoli).