Síla vzdoru

Síla vzdoru
https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71087/bmid_hunger-games-sila-vzdoru-71087.jpg 4 5105 5105

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí – s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce – bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games: Mockingjay , 2010

dia.riedl
22.07.2017 3 z 5

(SPOILER) -------Může obsahovat spoilery--------
V prvé řadě musím říct, že Katniss nesnáším. Ale ostatní jsem si oblíbila, nejvíc ze všech Haymitche a Peetu. Ach starostlivý pekař Peeta.
První díl byl fajn, bavil mě děj v aréně a i ty rozhovory a tréninky a přípravy a všechno kolem. Jen mi neskutečně lezla na nervy ta Katnissiina nerozhodnost! Bylo mi Peety líto. Na druhou stranu jsou tam i krásné momenty ze strany Katniss, třeba její vzpomínky na otce, domov, Hurikána a lov a potom chvíle s Routou a Peetou v aréně.
Také Cinnovy návrhy šatů. Hlavně ty svatební! (ze druhého dílu, vím)

Druhý díl je pro mě nejlepší, přichází Finick a s ním legrace, Haymitch jde do sebe a navíc se o něm dozvídáme spoustu věcí. Samotná aréna je dokonale vymyšlená a strašně mě bavila! Užívala jsem si nové postavy a to, jak zachraňují Peetu, aniž by to on nebo Katniss věděli. V posledních dvou kapitolách mě ale Katniss tak neskutečně štvala! Říkala jsem si "proboha oni nejsou tvoji nepřátelé!". No chtěla jsem si u toho rvát vlasy. A stejně jí to museli vysvětlit oni...Pro mě rozhodně nejlepší díl, ke kterému se i ráda vrátím. Ke zbylým dvěma ne.

Třetí díl byl pro mě zklamání a nuda. Třináctý kraj mě nějak nenadchnul, pořád se jen točily proklamy...A co mi to udělali se starostlivým pekařem?! A Katniss mi přišla úplně mimo. Její myšlenky byly z cesty a nesnášela jsem jí snad v každé kapitole. Ještě z ní udělali reprodrozda, vzor statisíců lidí a přitom neudělala VŮBEC NIC, všechno za ní udělali ostatní, ona byla jen tvář toho všeho!!
Celkově se kniha táhla, opět přibyly nové postavy, které jsem měla ráda, ale druhá půlka knihy byla hodně zmatená. Revoluce a průnik do kapitolu mi přišly nedotažené. Celou dobu se řešily jen Katnissiiny myšlenky. Navíc byla pořád nadopovaná nebo jí uspávali a když byla při vědomí tak jen fňukala, no prostě opruz. A vážně mě mrzelo, co prevedli s Peetou a Hurikánem, že byl takový chladnokrevný. Konec byl takový uspěchaný, ani nevím, co si mám pořádně myslet. Všichni se v závěru chovali strašně divně a epilog to celé tak usekl a ve mě zůstal ten podezíravý divný pocit. Přijde mi, že do té série to nějak nezapadá.

Ještě musím zmínit některé věci, které mi ovšem zůstanou v paměti. To třeba písně. Mnohem víc se mi líbí ty české verze z knihy, než ty z filmu. Ten text je úchvatný. A právě v epilogu se mě to dotklo nejvíc.
A mrzely mě samozřejmě úmrtí.

Nicméně jsem ráda, že jsem knihy přečetla, jak říkám, ráda se vrátím k druhému dílu, ráda si pustím filmy, ale nestanu se součástí toho šílenství kolem této série a myslím, že ve třinácti by se mi to nelíbilo o nic víc.

Schary
21.07.2017 3 z 5

Dost mě to zklamalo...

Rudla333
07.07.2017 2 z 5

Hunger Games považuju za poměrně povedenou sérii, aspoň co se prvních dvou dílů týče. Tady ale autorka podle mě naprosto vybouchla. Zvraty byly naprosto uměle vykonstruované, postavy se chovaly divně.
A když jsem dočetl, říkal jsem si. "Hm, a to je jako všechno?" Bohužel, mimo arénu šla tahle série rychle dolů.

JosefW
06.07.2017 4 z 5

Stejně jako oba předchozí díly, i zde jsem se nakonec rozhodl pro čtyři hvězdy. Ačkoli druhý díl byl asi nejlepší, mě bavil i závěr trilogie. Osvětlení věcí ve filmu nevyřčených, některé scény úplně jinak, dokonce jsem se občas i výborně zasmál (otázka je, jestli to bylo v těch místech plánované?). Já byl spokojen.

Elea
25.06.2017 3 z 5

Pro mne nejslabší díl trilogie, místy hodně rozvláčný, děj je nadstavovaný opakovanými vzpomínkami, až závěr to trochu zlepšil.

Dáma s hrnstjm
20.06.2017 3 z 5

Děj na mě působil velmi překombinovaně... tak na tom bývají druhé a další série úspěšných seriálů, snaží se zaujmout všemi možnými i nemožnými prostředky. Tady toho bylo také dost, včetně přílišné brutality, která určitě nebyla nezbytná. Škoda.

surynas
18.06.2017 4 z 5

Chystám se celou sérii číst podruhé. Suzanne Collins přišla s něčím novým a úžasným, dnes je těžké napsat dobrou sérii knih aby každý díl čtenáře bavil. A musím říct že každý díl, každá kapitola, každá stránka BOŽE! Prostě jednoduše bez keců: Skvělý, skvělý úžasný.

Lucik100
15.06.2017 5 z 5

Bývají knižní série, ve kterých se každým dalším dílem celý příběh horší. Toto je však naprostý opak.

KikčaHubáčková
12.06.2017 5 z 5

I v angličtině jsem to přelouskala a měla jsem z toho nádherný zážitek :)

martina.culik
29.05.2017 5 z 5

Myslím, že leckoho překvapí vývoj postav a jejich (ne)přežití do konce knihy. Poslední díl mě bavil stejně jako předchozí. Autorka se mi opravdu trefila do vkusu.

simona8126
22.05.2017 3 z 5

Budu prostě dětinská a řeknu, že jsem si to představovala úplně jinak a upřímně mě mrzí, že autorka mou představu nenaplnila. Samozřejmě je to autorka - má právo jít vlastní cestou. :D Aby ne! Ale takhle? První díl mě nadchl od prvních řádků, druhý se mi líbil ještě víc. A potom přišel takový závěr.
--- Pozor, následují spoilery ---
Že jsem přišla o svého oblíbence Finnicka, to se dalo víceméně čekat. Vždycky umřou moji oblíbenci. Je to asi nějaká moje kletba nebo neschopnost zamilovat se do správných postav. Ovšem pak zemře Prim. Ta, kvůli které to vlastně celé vzniklo. Ta, kvůli které se Katniss vydala do strašlivých her, aby jí zachránila život. O to sakra šlo, zachránit Prim! A autorka ji v závěru stejně zabije, takže jsem se zkrátka nemohla vyhnout tupému pocitu marnosti. A to, že Katniss skončila s Peetou mi také přišlo neuspokojivé. Nešlo ani tak o to, že si nevybrala Hurikána, ale spíš o to, jakým způsobem byl celý ten fakt popsán. Katniss a Hurikán k sobě měli po celou sérii blízko a najednou se v závěru trojky dozvídám, že si prostě nějak přestali být blízcí, odloučili se a vlastně to ani jednomu nevadilo. No, dosti chabé. Celé to pro mě bylo dosti chabé ve srovnání s předchozími díly. Vězte, že tři hvězdy jsou v tomto případě spíše málo.

anavi2009
22.05.2017 5 z 5

(SPOILER) Dočteno.. Co na to říct..
*SPOILERY*

To, že umřel Finnick jsem tak nějak přešla, obětoval se pro dobrou věc.. Ale že umře i Prim.. Ve válce jsou oběti, ale tady jich opravdu bylo hodně. Autorka popisovala Katnissiny ztráty a pocity tak barvitě a osobně, že plně chápu, jakou prázdnotu Katniss cítila.. Za konec jsem ráda, není to happy end v pravém slova smyslu, spíš takové nějaké usmíření, protože je z toho zřejmé, že Katniss s Peetou se snaží tak nějak normálně žít, i když jejich svět už nikdy nebude stejný. A prezidentka Coinová? Nepřekvapila. Politika jako každá jiná. Nikdy nevíme, co se doopravdy děje, jen to, jak nám to malují média. A tak to není jen ve světě Kapitolu.

Mamosvain
18.05.2017 5 z 5

Nemám slov.... Kniha absolutně perfektní a nic co budu číst po ní už mi nikdy nebude připadat dobrý, protože tohle je stoprocentní vrchol literatury. Až ze mně jednou bude učitel češtiny, tohle bude v povinný četbě XD
Děj krásně vyvážený, konec napínavý, vyvrcholení zajímavé, styl psaní ještě lepší, než minule - prostě absolutně perfektně vymyšlená kniha.
Bude se mi po této sérii opravdu stýskat a i přes to, že už dva roky další díl nevyšel, doufám, že se Suzanne rozhodne napsat nějaký prequel, sequel nebo dodatkovou knížku, protože by byla opravdová škoda, kdyby ne.
[97%]

Raquelle
17.05.2017 5 z 5

Ikdyž se říká, že první díl bývá vždy nejlepší a s dalšími díly to už jde z kopce, tato kniha je vyjímka. Byla ještě lepší než první díl a všechny knihy které jsem kdy četla. Je velice čtivá a záživná a ke konci jsem i litovala, že nebyla delší. Tato kniha na mě jako jediná zanechala tak silmý dojem, že jsem o ní musela ještě několik týdnů přemýšlet. Co k tomu dodat, prostě nejlepší knížka, kterou si každý musí přečíst.

japan25
16.05.2017 4 z 5

Už toho bylo na mě moc

VendyBW
26.04.2017 4 z 5

Stejně jako předchozí díly skvěle napsané, hodně čtivé a napínavé. Úžasná trilogie, co stojí za přečtení. Po přečtení doporučuji i filmovou podobu.

Ketesh
19.04.2017 4 z 5

Poslední díl byl opět fajn. Jen mě velice zklamal konec, který byl dle mého názoru nedotažený. Zanechalo to ve mě pocit, že autorka s dokončením musela hrozně pospíchat, jinak by to snad po tak dokonalém příběhu přes tři knihy nemohla ani takhle odfláknout.

Nicméně si sérii ještě někdy přečtu znovu.

arket
10.04.2017 2 z 5

depresivní nuda

lassse
07.04.2017 2 z 5

Bohužel šlo podle mě o nejslabší díl celé série a jen tak potvrdil klesající kvalitu. U jedničky jsem měl prestart :)

silvie5281
03.04.2017 5 z 5

Poslední díl byl opravdu zásah do černého. Celá série začínala tak "nevině". Vybraná skupinka dětí poslána na smrt, v uměle vytvořené aréně, pod dohledem desítek kamer.
Najednou byli obětmi všichni, bez rozdílů původu, navíc rebelové využívání bezcharakterní prezidentkou.
Zapsat tuto knihu do čtenářského deníku, hlavním tématem by pro mě byl nesouhlas s válkou, odpor proti lidskosti, snaha jedince změnit chod společnosti ...
Kniha mě oslovila a byť zrovna neholduji fantasy sci-fi, přečetla jsem jedním dechem.