Aréna smrti

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34595/arena-smrti-3CF-34595.jpg 4.64382

Hunger Games (1.)

Vazba knihy:brožovaná (paperback)
ISBN:978-80-253-1012-0

anna246
včera

Tohle byla kniha, kterou jsem přečetla poprvé v životě (ano, opravdu), jinak jsem četla za mala knihy, které jsem po dvou stránkách zavřela, a myslela jsem si, že nikdy čtenář nebudu. Ale omyl..

Jakmile jsem uviděla první film, tak jsem okamžitě utíkala do knihovny, a na tuto knihu jsem čekala tři měsíce, než se mi dostala do rukou.. Měla jsem měsíc na to ji dočíst, a já ji poprvé přečetla za jeden den, jedním dechem.
A potom jsem si řekla, že se knihy vlastně dají i kupovat, tak jsem jako dvanáctiletá holčička uprosila maminku a sestřičku o to, aby mi koupily celou sérii, a ejhle, moje první knihy, které byly opravdu MOJE a nemusela jsem je vracet do knihovny.
Od té doby si knihy jen kupuju, a Hunger games jsou pro mě srdcová záležitost, která mi ukázala, že i já můžu být čtenář.
Ač to teď už tolik nežeru, pořád to mám v srdíčku, a všechny postavy mám neuvěřitelně ráda. Hlavně Haymitche, ten byl můj favorit od začátku, do konce.

MorriconeTheGod

Kniha je chytlavá a čtivá. Trochu mě akorát obtěžoval paskvilní přítomný čas, ve kterém to bylo psané. Přidával tomu sice na dramatičnosti - to je fakt, ale tahal mě za uši a neustále mě vytrhoval z děje. V angličtině to působí možná přirozeně, ale v češtině se to podle mě hodí spíš pro nějaké omezené pasáže, kde je třeba vzbudit maximální napětí, ne pro celý román.

Ze začátku mě docela sr.l i charakter hlavní hrdinky. Autorka ale dobře věděla, kde přitopit pod kotlem, kde se zdržet a kde to prosvištět - žádné nekonečné nimrání v popisování daného světa, jak bývá u fantasy a sci-fi často zvykem - pěkně z rychlíku a věnovat se velice podrobně příběhu a akci. Je to koneckonců kniha pro děti a mladé a ty by sotva uhranula nějakými politickými rozbory.

Za mě teda slušná akce, která sice nemá žádný velký potenciál nebo hodnotu, ale na pár hodin vás naprosto strhne.

Ajda300

Skvělá napínavá kniha. Autorka má svůj vlastní styl. Nic podobně zformulovaného jsem ještě nečetla. Všem doporučuji!

DoDidDone

Já jdu zase proti proudu…jako snad vždycky a se vším. :D Bohužel nejsem z knihy tak odvázaný jako většina a vůbec netuším, jestli se mám pouštět do dalších dílů, protože mě tolik nezaujala a v několika místech jsem nadzdvihával obočí s tím, co to tam dělá a proč se o tom píše. Hlavně tedy konec. Ten mi vůbec nesedl. Nechce se mi dávat méně než 4 hvězdičky, protože příběh je propracovaný, ale asi to úplně nefunguje pro mě.

(Skalní fanoušci, prosím, nekamenujte mě za to :D).

Katniss – hlavní postava knihy a vypravěčka – mi byla sympatická, sedla mi. Obětovala se pro svoji sestru, ihned si získala mé sympatie a předváděla spoustu dobrých kousků v aréně. Svět je vylíčený perfektně – jak jsem již napsal – je propracovaný a originální. Nevím, jak vypadá film, ale už samotné čtení je dostatečně popisné, abyste si vše představili prostředí a cítili hutnou atmosféru a dost velkou možnost smrti. Ani jsem nečekal, že v knize bude tolik napětí. Hlavně druhá část pro mě byla nejlepší. Děj se posouval rychle, autorka píše velice čtivě. (Tady sepisuji všechna pozitiva, která mě napadly. Je jich dost a většina knihy se mi líbila ;))

Jenže ta třetí část… No tedy, tam to alespoň pro mě šlo úplně z kopce. Nechci spoilerovat, ale připadala mi trochu k smíchu. Konec je otevřený, ihned nutí otevřít další knihu, ale já – pokud někdy pokračování budu číst – si dám od série pauzu, protože mě poslední část docela otrávila. Chápu, že cílová skupina jsou teenageři, ale no…komu tím kdo prospěl?

AllyKumari

Ačkoliv jsem viděla filmy a nic v knize pro mne tak nebylo překvapením, nedokázala jsem ji odložit a zhltla ji během tří dnů. Kvalitní YA.

krausmary

Kniha mě bavila, byla poutavá od začátku do konce a v podstatě jsem jí zhltla na jeden nádech. Určitě doporučuji :)

vivalamuff

Třebaže nejsem cílová skupina, moc mě to bavilo. Nejlepší část se odehrává v aréně... rozhodně si přečtu pokračování.

Radusak

Kniha není vůbec špatná. Bavila mě od začátku do konce.

Linda007

První díl je nejlepší z celé série. Hlavní hrdinka je otravná, ale zbytek postav je fajn.

Rea1307

Ze začátku jsem se u knihy příšerně nudila. Příběh mě začal bavit až tehdy, co se hlavní hrdinové dostali do arény. Kniha má určitě něco do sebe. Je v ní zajímavá myšlenka z budoucnosti, ale postavy mi přijdou ploché. Vlastně nevím, co si o nich mám myslet..

Vesmich

V některých případech je mi trochu záhadou, proč se příběh stane takovým fenoménem. V tomto případě se žádná záhada nekoná. Dospívající lidé v roli zástupných obětí, boj, vzdor, hlad a předurčenost. Hry, ve kterých není místo pro druhé místo. Dívka dost stará na práci a shánění potravy pro rodinu, na smrt a utrpení, ale ne na lásku. Kontrast mezi životními podmínkami vyvolených a těch ostatních. Příběh má potřebný rytmus a spád, chvíli se řítí dopředu, aby se zastavil ve strnulé nehybnosti a zase uháněl dál. Všechno vyvážené – v naléhavosti, bolesti, radosti – kontrast mezi dny hladu, kdy je třeba žvýkat listy máty, anebo vůbec nic a dny hojnosti, kdy je potřeba se nacpat k prasknutí dušeným jehněčím a rýží a ovocem a vším, co se nabízí. A ta tyranie podaná tak, aby jí dospívající čtenář rozuměl a uměl se na ní naštvat a chtít vzdorovat, ale stále zůstalo dost prostoru pro strach. Když už ne o sebe, tak alespoň o všechny blízké. Já knihu mezi doporučenou četbu rozhodně zařadím.

knihařka2

Nejprve jsem se nutila ale po první kapitole... wow na jeden zátach.

TomTomis

Kniha se mi docela líbila. Jen jsem zjistl, že na tyhle poněkud akční knížky asi nejsem. Nečekal jsem moc, proto mě to nijak nepřekvapilo. Šlo až na výjimky o to, co má kdo na sobě, kdo koho zabil a nezabil. Místy nějaké to zamyšlení. Teď si dám pauzu před druhým dílem, pokud se tedy do něj mám vůbec pustit:)

ronniejohns
27.12.2017

Když v roce 2012 vyšel film Hunger Games, okamžitě jsem se do něj zamilovala. Během čekání na druhý díl jsem si potřebovala toto čekání nějak zkrátit. Další den jsem běžela do knihovny a první díl si tam půjčila. Nadchla mě. Přesto, že nejsem fanoušek knih, kterou jsem psané v přítomném čase, nějak jsem to překousla. Dle mého je film Hunger Games jedním z nejpodobnějších své knižní předloze. Mluvím samozřejmě hlavně o prvním díle. Doteď si pamatuji, jak jsem se do knihy zabrala, že jsem jednou cestou domů nechtěla vystoupit z metra (bydlím téměř na konečné trasy C) a prostě jsem jela na opačnou konečnou a zpátky, jen abych si mohla číst.

_Peprmintka_
13.12.2017

Přiznám se bez boje, také jsem se chytla na fenomén téhle profláknuté série. Je úžasné, jak se defakto strašně tragický příběh dá zpracovat do podoby, kterou budou uctívat děti. Vidím to zas tak, že do knihoven přibyla trilogie, která (podobně jako Harry Potter) navedla spoustu náctiletých ke čtení, a to je dle mého úspěch hoden maximálního ohodnocení.
První díl je pro mě vlastně téměř bezchybný. Nechybí mu napětí, smrt, láska, vše v jakémsi akorátní poměru, čert vem těch pár technických detailu (řešení arény?). Není to kdovíjaká díra do světa a ve svém žánru jsou i lepší knihy, ale sakra... chytlavé. Hanba mi, těm pěti hvězdičkám se neubráním.

Fanouškům arénových vyvražďovaček bych nicméně doporučila kouknout na Battle Royale. Něco mi říká, že si autorka ten námět vypůjčila právě zde, hihi.

Zuzvil
30.11.2017

Tak jsem si dala re-reading a stále boží, zhltla jsem knížku za týden a pořád se mi knížka moooc líbí, má to náboj, nápad.

Adhara
26.11.2017

Príjemne ma prekvapila dobrá čítavosť tohto diela. Už dávno som v tomto žánri nečítala nič, čo by som mala chuť zhltnúť tak rýchlo. Z opisov iných som čakala čosi pochmúrnejšie a uletenejšie, sama som sa čudovala, aký mi bol tento príbeh blízky. Žiaden drastický krvák, vhodné aj pre násťročných. Hlavu som si lámala len nad technologickým riešením Arény, rozmiestnením kamier, že ich nikde nevideli, možnosťami regulácie teploty vzduchu v otvorenom priestore a ďalšími zázrakmi. A scéna umierania Rue mi pripadala patetická, pre mňa to bolo najslabšie miesto knihy.

Viac tu: http://www.adhara.sk/?page_id=356

bezzink
22.11.2017

Vcelku me tento pribeh bavil. Ale jak uz tu nekdo psal, i mne neco nesedelo na stylu psani spisovatelky. Nevim presne co, ale zkratka nebyla jsem behem cteni nijak extremne napjata, ohromena, smutna nebo stastna. Knize se moc nepovedlo vyvolat ve me jakekoliv emoce, kdybych musela prestat se ctenim v pulce treba na nekolik dni, zily by mi to netrhalo. Coz treba nemuzu rict o Brandonu Sandersonovi a jeho serii Archiv bourne zare. Jeho knihy umeji vyvolat ty spravne emoce a hloubku.
Kazdopadne Hunger games urcite nevzdavam, uz jenom kvuli tomu originalnimu pribehu.

Petra024
26.10.2017

Sci-fi moc nečtu ale tohle je užasný. Nemám co dodat

Marta1510
12.10.2017

Naštěstí jsem četla dříve všechny 3 díly Hunger Games než vyšly filmy. Všechny 3 knihy mě uchvátily hned od začátku. Nemohla jsem od Hunger Games odtrhnout oči - což se nedá říct o filmech. Ale knihy jsou vážně skvěle napsané! :)

Denis.ska
07.10.2017

Nejdřív sem viděla filmy a protože se mi líbili a kniha je téměř vždy lepší než film, vzala jsem do ruky i tuto knihu. Ještě jsem knihu teda nedočetla, ale už jsem za polovinou a musím tedy říct že když porovnám knihu s filmem, tak se jim moc povedl. Kniha je psána z pohledu Katniss, takže když si z filmu odmyslíte části kde Katniss není, tak je to stejné jako kniha :-) Takže chválím tvůrce filmu že si jen nevypůjčili jména, místo a základní kostru příběhu.

A teď k samotnému hodnocení knihy. Není špatná, ale moc se mi nezamlouvá styl psaní. Nevadí mi když je knihy psána z pohledu hlavní hrdinky, ale zde je to občas takové strohé, zejména zezačátku. Ale příběh je dobrý a když příjde na akci už je styl psaní trochu lepší, takže 3/5

Teniskaha
01.10.2017

Viděla jsem všechny díly. A kniha? Po 15 stránkách jsem odložila. Nuda.

martinkaLLL
27.09.2017

A jéje, další závislost. Tak jdu na další díl, protože bych nedokázala čekat déle. Perfektní, napínavé, doporučuji.

raty
26.09.2017

Přiznávám, že k této knize mě dovedla čtenářská výzva. Nic jsem od ní nečekala, fantasy romány mě nikdy nebavilo číst. A dostavilo se milé překvapení.

Welinie
23.09.2017

Kniha mě úplně pohltila, kdybych měla cas, přečetla bych jí naráz. Hned musím pro další díly! ^^

LadyAlis
21.09.2017

Nejdříve jsem váhala, ale jakmile jsem se ke čtení dostala, nemohla jsem se odtrhnout. Knihu jsem přečetla během jednoho dne a stala se pro mě nejlepší série :) dokonce i přítel, který nečte, si ji přečetl :)

DejnaDee
21.09.2017

Uf, to bylo něco. Musím přiznat, že Sci-fi zrovna není můj oblíbený žánr, ale tato kniha mě nesmírně bavila. Naprosto úchvatné čtení, krásně napsané a povyprávěné. Chvílemi to bylo naprosto šílené, chvílemi hodně brutální, ale chvílemi i romantické a v celkovém pohledu naprosto famozní.

kosmi
17.09.2017

Zase tak moc originální to není :-) viz Battle Royale o X let dřív. Podobný koncept arény měl už Running man s Arnoldem, nebo lesní honička Hra o přežití s Ice T. Takže to originální vlastně vůbec není a nejspíš je to čistá kopírka a slepenec ze spousty jiných žánrů i když to autorka asi nepřizná :-) Ale to nevadí, na zábavnosti to neubírá.

SmallLucia
12.09.2017

Skvělé a neotřelé. Překvapující, autorka přišla s něčím, co ještě nikde nebylo.

Vojslava
07.09.2017

Nevím, jestli byl dřív film nebo kniha, na počtení to není špatné, ale film, který je prakticky přesnou vizualizací, je přece jen o chloupek lepší...