Hrůzný stařec

Hrůzný stařec https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74598/bmid_hruzny-starec-aKI-74598.jpg 4 52 9

Antologie deseti horrorových povídek od deseti světových autorů a autorek, v nichž se setkáte s vlkodlaky, duchy, lupiči mrtvol a jinými podivnými bytostmi a lidmi. Seznam povídek: Jedné letní noci (Ambrose Bierce) Vlkodlak (Frederick Marryat) Berenice (Edgar Allan Poe) Lupiči mrtvol (Robert Louis Stevenson) Hrůzný stařec (Howard Phillips lovecraft) Sredni Vaštar (H. H. Munro - "Saki") Neodbytný duch (J. S. Le Fanu) Pán z Prahy (Stephan Grendon) Lidé od vedle (Pauline C. Smithová) Strašná povídka (Ivan Bunin)... celý text

Meda77
24.11.2021 4 z 5

Dílko, které je hodně v pohodě. U některých povídek chytne až nostalgie a všechny jsou skvělé. Pro fandy nutnost. Nevynechejte.

Lenka.Vílka
01.07.2021 5 z 5

Tahle antologie mi udělala radost hlavně proto, že v naší knihovně nemají Lupiče mrtvol. A tady je z ní hned několik kousků. Takže já to někde posbírám :)

Ale zároveň oceňuji dobrý výběr. Sice tenký sešítek, ale co kus to perla. (Kromě Jedné letní noci od Ambose Bierce jsem ještě žádnou z nich nečetla.) Jenom ta absence medailonků je vážně smutná. Ale to já tak mám vždycky :/

Ale! Ta obálka je dokonalá. Tenhle styl "vyděs se svojí představostí" je dokonalej. Je vážně krásná, jenom mi ten dojem kazilo to logo edice, které obálku vážně kazí :/

V téhle úzké knížtičce se skrývá vážně hodně dobrého obsahu. A nazvala bych to dobrým startem pro někoho, kdo teprve se žánrem začíná. A to se mi na podobným antologiích prostě zamlouvá nejvíc. Člověk v nich vyzkouší nové věci a třeba najde nové oblíbené autory :)

K povídkám jsem napsala nějaké ty kecičky, kdyby to někoho zajímalo, jako fakt strašně moc ;)

Seabeast
26.02.2021 5 z 5

Krom tři průměrných povídek, jmenovitě "Berenice" (E. A. Poe), "Lidé od vedle" (P. C. Smith) a "Strašná povídka" (I. A. Bunin), se jedná o výbornou kolekci; v nichž výrazně pro mě dominuje ta nejdelší - "Neodbytný duch" (Joseph Thomas Sheridan Le Fanu). Co autor, to jedna perla vedle druhé. A vzhledem ke své sympatické délce se dá antologie slupnout jako malina, protože jsem prakticky nenašel místa, kde bych se nudil. Není nutno asi dodávat více, pokud máte rádi hororově laděné příběhy. I přes jejich stáří vzniku, - v rozpětí 1835 až 1952 -, neztrácejí nic na svém šarmu a stále se čtou dobře. Pokud tápete jakou hororovou antologií začít, tak kniha "Hrůzný stařec" je jeden z vynikajících archetypů tohoto literárního útvaru.

666Jitka
21.01.2021 5 z 5

Mám velmi ráda hororové nebo duchařské antologie. Tato útlá knížka obsahuje povídky velmi dobré, které dnes již patří ke světové klasice hororu a jsou obsaženy i v jiných knihách, ale proč ne. Za mě výborný výběr povídek, které nenudí, jsou napínavé a strašidelné ...

Kontryhelka
11.01.2021 5 z 5

Tenhle druh povídek a knih si je hodně podobný. Ale povídky jsou dobré, sice některé se opakují a znám je z jiných povídkových knih, ale ničemu to nevadí. Prima čtení na dlouhé zimní večery či na večery pod lampou v létě.

PanPredseda
30.11.2020 4 z 5

Sbírka deseti horrorových povídek, kterou vydalo na začátku 90. let nakladatelství Orbis. Všechny povídky ze sbírky již česky vyšly dříve (na přelomu 60. a 70. let ve sbírkách Stráž u mrtvého - 2 povídky - a Lupiči mrtvol - 8 povídek). Oproti Lupičům mrtvol schází "medailonky" autorů, na druhou stranu se z nich do této sbírky dostala má oblíbená dvojice Jedné letní noci od Bierce a Lupiči mrtvol od Stevensona. Dalšími mými oblíbenci jsou Lovecraftův Hrůzný stařec, Sakiho Sredni Vaštar a Pán z Prahy od Grendona.

Adélka06
10.04.2020

Kniha se mi velmi líbila, dobře se četla a povídky jsou moc napínavě a zajímavě napsané . Nejvíce se mi asi líbila povídka : Vlkodlak. kde se vypráví o Otci jeho dvou synech a jedné dceři žijící v chatrči uprostřed hustého lesa. Jednoho dne se otec rodiny vydá na lov za bílím vlkem v zápalu lovu zapomene, že prochází magickou nebezpečnou částí lesa. Už vlka skoro dohnal když v tu chvíli najednou vlk zmizí. Objeví se snědý muž na koni spolu s jeho krásnou dcerou . Prý je někdo pronásleduje, tak je otec vezme na nocleh k sobě do chatrče. Oba chlapci dívku přivítali, jen malá Marcelka se jí k smrti bála. Dva cizinci nakonec zůstali u rodiny bydlet , až si jednou otec mladou dívku vzal za ženu . Od té doby s začali dít zvláštní věci ...

Terva
02.06.2015 5 z 5

Jedna z velmi povedených antologií s hororovou tématikou. Vlastně je tu jedna lepší povídka, než druhá. Asi nejlepší je Pán z Prahy, ale je to osobní názor, každý si tu najde tu svou.

Eicherik
07.04.2013 4 z 5

Z této tenoučké antologie se mi nejvíc líbí tyto povídky: Jedné letní noci, Berenice a Hrůzný stařec.