Hrobník a dívka

Hrobník a dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505634/bmid_divka-a-hrobnik-645ddbf2866d1.jpg 5 148 44

Vídeň roku 1894. Inspektor Leopold von Herzfeldt vyšetřuje kuriózní případ. V uměleckohistorickém muzeu byla nalezena mrtvola slavného profesora – nabalzamovaná přesně podle staroegyptských klasických postupů. Stal se profesor obětí starověké kletby? Leopold hledá radu u Augustina Rothmayera. Kdo jiný by měl být větším znalcem umrlčích záležitostí než poněkud mrzoutský hrobník?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Kalibr

Das Mädchen und der Totengräber , 2022

boeink
02.11.2023 5 z 5

Bravo! Opět jsem se při čtení skvěle bavila, z knihy vyloženě dýchá atmosféra staré Vídně, takže jsem měla opět pocit, že tam s Leem, Julií, hrobníkem Rothmayerem jsem taky. Leo je sympaťák, sice trochu tvrdá palice, hlavně ve vztahu k Julii,ale to se časem poddá, možná už v příštím díle.
Co bych vytkla, jsou gramatické i jiné chyby v textu, za ty ale pan Pötzsch nemůže, ten odvedl skvělou práci.
Těším se na další shledání.

Didi15
30.10.2023 4 z 5

Opět skvělé , ale první díl se mi líbil o krapítek více a chtěla bych více pana hrobníka :)

jaroiva
28.10.2023 5 z 5

Opět čtivé a zábavné vyšetřování. Z prvního dílu si už nepamatuju zápletku, ale vím, že se mi líbilo prostředí. Z tohoto si snad zapamatuju trochu víc zápletky, protože mám ráda starý Egypt, tak ty mumie snad trochu udržím v hlavě.

ennlady
27.10.2023 5 z 5

Skvělé! Snad ještě lepší než Hrobník. Pět hvězdiček málo. :-)

Palus
21.10.2023 5 z 5

Můj oblíbený autor opět nezklamal, originální série, užila jsem si to a těším se na další díl ...

Boby17
16.10.2023 5 z 5

Druhý díl podržel vysoko nastavenou laťku nové série a rozvinul nejen osobní vztahy hlavních postav, ale i profesní růst inspektora Lea von Herzfeldta. Souběžně vyšetřované případy se prolínají a policistův život visí na pověstném vlásku. Víc neprozradím. Přečtěte si oba dosud vydané díly v chronologickém pořadí a posuďte sami. Já dávám všechny hvězdy a těším se na pokračování.

SBH
11.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Detektivka jak ze staré školy, která mi připomíná případy Sherlocka Holmese.
Asi největším kladem románu jsou postavy. Jsou barvité, dýchající, Lea zbožňuju, Julie je sympaťačka, Leovi parťáci z policie projevují všechny znaky skutečných osob, na jednu stranu by si zasloužili pár facek, na tu druhou je člověk chápe. Augustin je svéráz, jemuž jsem nakloněna na stránkách knihy, ale v reálu, no, nevím, jak bych zvládala jeho zatuchlý odér.
Samozřejmě nesmím vynechat Augustinovy zápisky o pohřebních rituálech různých národů. Bylo to méně odpudivé než informace o mrtvolách v prvním díle, zato zajímavější a zábavnější. Rozhodně palec nahoru.
Spletitý případ se vine historickou Vídní, klopýtá přes roztroušené důkazy a nevěrohodné výpovědi svědků, umaže se při pátrání či potyčkách v kanálech. Člověk, jehož jsem podezírala nejúporněji, byl nakonec nevinný jak lilium, přeloženo rozuzlení bylo překvapivé. Asi teda víc pro Lea než pro mě, ale i já jsem tajila dech.
Komplikace s falešným obviněním černošského náčelníka mi už přišla jako zbytečná klička, snaha prokázat pokrokovost hrdinů navzdory rigidní době a prostředí. Ukázalo se, že má své opodstatnění, ale přece jenom tuto odbočku bych zjednodušila.
Nesmím vynechat pěknou obálku, přiměřeně tajuplnou a náladovou.
Bohužel mám však i výtky, které se jako obvykle týkají práce nakladatelství. Takovou spoustu pravopisných či syntaktických chyb na stránku si román opravdu nezasloužil. Takže vřele doporučuji, ovšem za pekelně odfláknuté korektury strhávám jednu hvězdu. Omlouvám se, Herr Pötzsch.

Sidonka3
03.10.2023 3 z 5

Druhý díl Hrobníka se pouští do líčení ještě podivnějších a neuvěřitelnějších příhod a zavádí nás na ještě více neběžná místa. Kriminalisté řeší hned několik záhadných vražd najednou, které spolu (možná) nijak nesouvisí, možná ano, to nebudu prozrazovat. Na mě už ty výstřední egyptologové, fascinace mumiemi, předvádění exotických černochů ve výbězích v ZOO (etnografické výstavy), obyvatelé odpudivých podzemních kanálů, podnájemníci v bordelu, potřeštění vědci a brutálně čtvrcení homosexuální prostituti byli trochu moc. Knížku ale nezatracuju. Je třeba ji brát s nadhledem, ač má k mému překvapení řada potřeštěností reálný základ, viz doslov.
Hrobník a jeho schovanka Anna je tu spíš jenom do počtu a navzdory názvu detektivky je jemu a dívce věnovaný nepříliš významný prostor, jsou vedlejšími postavami. Poznámka pod čarou, z Anny se v náznacích začíná profilovat taky zvláštní postava (" Děti, jděte si hrát do šacht.hrobů a Anno, ne aby si zase s lebkami a kostmi hrála kuželky!"). Románu nechybí místy prohozený, někdy až morbidní vtip, některé výroky a příhodičky se musí brát s velkým nadhledem.
Místo pěti hvězd dávám hodnocení, které se blíží průměru. Děj se mi trochu víc vlekl.
Jízda to byla ovšem snesitelná a pokud někoho láká něco spešl (prostředí, zvláštní postavičky - třeba žena, co se stylizuje do Kleopatry), tak proč ne.

85098211
27.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Za mne byl tento případ snad ještě lepší než ten předchozí ;-). Knihu jsem zase poslouchala jako audio v jazyce originálu a vídeňský dialekt byl definitivně skvěle přidanou hodnotou ;-). Teď už ale k samotné knize...
Inspektor Leopold von Herzfeldt stojí před záhadou, když má vyšetřit úmrtí slavného profesora, který byl nabalzamován podle starých egyptských tradic. Obrátí se tedy opět na hrobníka Augustina Rothmayera. Kromě toho je nutné najít vraha mladých mužů, který je nejen krutě zabíjí, ale navíc jim mrzačí genitálie. No a je samozřejmé, že do toho všeho se nezapojí jen Leopold se svými kolegy, ale také jeho přítelkyně Julia Wolfová, která nemá zájem stát stranou tohoto opravdu zajímavého a napínavého dění ;-).
Autor napsal vynikající historickou fikci, která fakt nemá chybu! :-) A já se už nyní těším na další setkání (nejen) s hrobníkem a jeho almanachem ;-).

kasavubu
25.09.2023 5 z 5

Další velmi vydařené pokračování série. Autorovi se opět povedlo moc pěkně vykreslit Vídeň na přelomu století a zase jsem se dozvěděla něco nového. Těším se na pokračování.

Azmodan
22.09.2023 2 z 5

Mám moc rád příběhy Katovy dcery a tak, když mě Hrobník nenadchl, řekl jsem si "zajímavé prostředí, přelomová doba, kdy staré ustupovalo novému modernímu" a Vídeň konce 19. století může skýtat spoustu zákoutí. A tak, když jsem se začetl do prvních stran nové knihy a začal se nořit do egyptské záhady, říkal jsem si "to je ale paráda, to je pecka!" Nicméně v půli knihy to ze mě rychle spadlo a zbytek knihy už byl nuda. Nedočetl jsem ani epilog, protože mě to prostě nezajímalo. A dočetl jsem to spíš ze slušnosti, než že by mě zajímalo, jak onoho vraha, kterého jsem si tipl při prvním setkání postav s ním, dopadnou... Za mě obrovské zklamání. Autor rozehrál úžasnou egyptskou hru, která se vyvíjela jako bublina nad hrncem, která náhle splaskla a po ní zůstal jen rozpačitý pocit nad tím, co po té bublině zůstalo. Zklamání a trojku možná ani číst nebudu tak, jak jsem nečetl Mistra, byť Kejklíř úplně špatně nebyl... Snad si autor nevystřílel všechny patrony na hrobníkovy a další Katovka bude opět super zážitek! Tuhle sérii však doporučit rozhodně nemůžu :(

Pavlína2019
21.09.2023 5 z 5

Moc pěkně napsaná historická detektivka.
Tohoto autora mám velice ráda. Píše krásně, citlivě, zajímavě a hlavně propracovaně.
Příjemně a chytře zakomponuje skutečné události z dějin.
Právě na konci knihy si dá vždy práci s vysvětlením různých pojmů, míst a dobových situací.
Je moc šikovný.
Určitě doporučuji, nejlépe číst pěkně popořadě.

Marekh
21.09.2023 5 z 5

Jedná se o historickou detektivku. Děj knihy se odehrává ve Vídni v roce 1894.

Jedná se o druhý díl ze série HROBNÍK. První díl s názvem Hrobník se mi líbil a také se mi líbila kniha HROBNÍK A DÍVKA. Tuto knihu lze přečíst bez předchozího prvního dílu, poněvadž se jedná o samostatný případ. Vztahy mezi jednotlivými postavami jsou vysvětleny tak, aby to pochopil i čtenář, který nečetl Hrobníka.

Hlavní postavou je inspektor LEOPOLD VON HERZFELDT, který vyšetřuje případ zavražděného profesora (egyptologa), jehož mrtvola je nalezena v uměleckohistorickém muzeu. Je nalezena v sarkofágu jako mumie. S vyšetřováním případu mu pomáhá také hrobník AUGUSTIN ROTHMAYER a Leopoldova přítelkyně JULIE WOLFOVÁ, která je policejní fotografka.

Ve Vídni dochází také k brutálním vraždám mladých mužů, které se také snaží vyřešit Leopold. Mužům je uříznut penis s varlaty. Kromě toho je nalezena také mrtvola mladého ošetřovatele v zoologické zahradě.

LEOPOLD VON HERZFELDT má šlechtický titul, pochází ze Štýrského Hradce. Umí anglicky a francouzsky. Má židovský původ a ve Vídni je označován jako fricek, protože má skvělou výslovnost a je poznat, že nepochází z Vídně. Má bystrý mozek a smysl pro humor. Jeho mamka mu každý měsíc posílá peníze na přilepšenou. Leopold si nerozumí se svým tátou. Bydlí v malém bytě ve Vídni. Rád fotografuje, navštěvuje divadla a nóbl restaurace a kupuje si drahé obleky. Leopold prosazuje nové vyšetřovací metody v kriminalistice. Nelíbilo se mi, když si ho kolega v práci LEINKIRCHNER neustále dobíral ohledně jeho židovského původu a měl další nepatřičné narážky.

AUGUSTIN ROTHMAYER působí na první pohled jako morous. Pracuje na hřbitově a také píše knihu POHŘEBNÍ KULTY JEDNOTLIVÝCH NÁRODŮ. Napsal již knihu ALMANACH PRO HROBNÍKY. Vyzná se v pohřebních zvyklostech, ale také ve staroegyptských balzamovacích metodách. Stará se o jednu mladou dívku ANNU, která je sirotek a kterou má rád. Augustin hraje také na housle.

JULIE WOLFOVÁ je mladá žena, která žije v nevěstinci se svou dcerou SISI, která neslyší a nemluví. Vydělává si tancem a zpěvem v zakouřených vinárnách. Líbila se mi majitelka nevěstince U modrého dragouna ELLI a také BRUNO (vyhazovač u Dragouna), kteří pomáhali Julii a její dceři. Leopold Julii dohodí práci fotografky na policejním oddělení. Muži se na Julii dívají s pohrdáním, protože se domnívají, že žena nemůže vykonávat práci jakou dělá Julie. Pořizuje snímky zavražděných lidí.

Kniha se mi líbila. Kniha je čtivá a napínavá od začátku až do úplného závěru. Líbily se mi také zápisky z knihy Pohřební kulty jednotlivých národů, které se nachází střídavě na počátku jednotlivých kapitol. Líbilo se mi prostředí staré Vídně a také zoo ve Vídni. Dokázal jsem určit, kdo je pachatelem brutálních vražd, ačkoliv jsem si nebyl úplně jistý.

Na předsádce knihy se nachází MAPA VÍDNĚ, na počátku se nachází PROLOG a DRAMATIS PERSONAE (hlavní postavy, které v knize vystupují). V závěru knihy se nachází EPILOG a kapitola ČESKÉ VLIVY NA VÍDEŇSKOU NĚMČINU a DOSLOV, který obsahuje spoiler. Kniha má pěkný přebal.

V Doslovu jsem se dočetl, že zoologická zahrada u Prátru byla poprvé otevřena v roce 1863, ale po 3 letech provoz ukončila kvůli finančním problémům. V roce 1894 zahájila znovu provoz. Pořádala etnografické výstavy (předvádění lidí ve výbězích), což jsem nevěděl.

V knize se vyskytovalo docela hodně pravopisných chyb.

LucieT
15.09.2023 3 z 5

Tak nevím, čtu v recenzích samé superlativy, ale přitom mně se čtení trochu vleklo a nějak jsem se pořád nemohla úplně na děj naladit. Navíc mě trochu rušila linka mezi Leem a Julií. Škoda, předchozí řady Katova dcera nebo Kejklíř jsem nedokázala odložit, takže vím, že na autora slyším, ale tady to prostě nějak nebylo ono.

zuzana2599
15.09.2023 5 z 5

Nemám nejmenších pochyb, že Hrobník a dívka, je opět jedinečné počtení ! Neopakovatelná až mysteriózní atmosféra Vídně 19. století, případ opředený dávným tajemstvím, sahajícím až k egyptským vykopávkám. Leo, Julie, její neslyšící dcerka Sisi a pak hrobník Augustin s jeho nalezenou dcerou Annou jsou senzačními hlavními hrdiny a já mám radost, že se můžu těšit na další díl této série...
Je to velmi chytré i chytlavé čtení, výborně napsané !! A abych nezapomněla, jako třešinka na dortu pro mě byla nová kniha Augustina, Pohřební kulty jednotlivých národů. Ach, jak poučné !

simona8126
14.09.2023 5 z 5

Příběh byl skvělý, o tom žádná (více se k němu chci vyjádřit v recenzi), ale jsem vážně jediná, komu vadilo neskutečné množství chyb? Tady paní korektorka odvedla velmi mizernou práci, za kterou by se měla stydět. Člověk by čekal, doufal, že se redakce poučí poté, co v prvním díle nechala hromadu chyb a překlepů, ale tady je to ještě mnohem horší. Samozřejmě, pár chyb v celé knize se může vyskytnout, nikdo není neomylný. Ale aby byly dvě tři chyby pomalu na každé druhé stránce, to je velice smutné. Svědčí to o upřednostňování kvantity před kvalitou, o spěchu a touze mít to hlavně co nejdřív z krku i za cenu toho, že to bude odbyté. Je neskutečné, co si nakladatelství dovolí vypustit do světa, jako by bylo naprosto v pořádku nabízet čtenářům texty plné chyb. Nedochází jim, jak to kazí požitek z četby? Jak je to nepřehledné, když se uvozovky vyskytují jinde, než mají být, případně zcela chybí? Jak je trapné zaměňovat i jména postav, vynechávat koncovky slov atd.? Nebo je jim to prostě úplně jedno. Tak dobrý příběh, ale pro mě osobně zničený odfláknutou korekturou.

helenkan
08.09.2023 5 z 5

To bylo super počteníčko. Tyhle detektivky miluju. Oba díly byly naprosto skvělý. Pan spisovatel umí připoutat ke knize.

Ulala
05.09.2023 5 z 5

Bezpochyby je autor dobrým vyprávěčem (jak ovšem dokázal i v předchozí sérií "Katova dcera..."). Objevuje se zde několik dějových linek, které Leo s Julii a hrobníkem Rothmayerem dovedou do zdárného konce. Také osobní životy hlavních hrdinů se lehce stabilizovaly. Vídeň roku 1894 je autorem vykreslená velmi působivě, jak z té pozitivní, tak i z negativní stránky. Popisuje místa, lidi i situace, které mají historický základ a to mně na příběhu baví a moc se těším na další pokračování. Na konec musím ještě dodat, že zajímavé jsou i úryvky z knihy A.R- Pohřební kulty jednotlivých národů.

nero 13
05.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Druhá kniha z kriminalistického prostředí Vídně konce 19. století, byla ještě lepší než první díl, inspektor Leo se nestačí otáčet při vyšetřování hned dvou závažných případů, v kterých se to v jednom vyšetřování jenom hemží množstvím mumií a v tom druhém obětmi Vídeňského Jacka Rozparovače. Mnohem více prostoru se dostane i Leově přítelkyni Julii a samozřejmě hrobníku Rothmayerovi a jeho schovance Anně.
Oliveru Pötzschovi se povedlo vybudovat atmosféru za kterou by se nestyděl ani deštivý a mlhou zahalený Viktoriánský Londýn Sherlocka Holmse, a určitě si chci přečíst i další díl Hrobník a vražda v kryptě.

kolacky
04.09.2023 5 z 5

Zase výborné čtení. Leo se pěkně nadře, než dojde ke správným závěrům, Julia si konečně udělá čas na dcerušku a Augustin za vydatné Aniny pomoci kope, vykopává a zakopává hroby, až se z něj kouří... Série se pěkně rozjíždí a těším se na další díl.