Krev na kapradí

Krev na kapradí https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145224/bmid_krev-na-kapradi-JWj-145224.JPG 4 246 45

Kniha navazuje na úspěšnou sbírku povídek Krev na lopuchu a skládá se ze dvou částí. V té první je osm příběhů, v nichž jako hlavní vyšetřovatel vystupuje Oldřich z Chlumu a jeho pomocníci panoš Ota a velitel Diviš, ale také jeho manželka Ludmila z Vartemberka. Všechny příběhy nesou pečeť originálního myšlení Oldřicha z Chlumu, který se snaží nejen potrestat zločince, ale současně hledá opravdovou a nefalšovanou spravedlnost. To samozřejmě vede často k nečekanému rozuzlení příběhů. Druhá část knihy obsahuju deset středověkých soudniček, inspirovaných skutečnými zločiny.... celý text

marimari
06.08.2017 3 z 5

Četla jsem lepší knihy od V. Vondrušky. Nemám ráda povídky, raději čtu delší příběhy, kde se může děj dostatečně rozvinout. Nicméně dávám tři hvězdičky.

ZaS
11.04.2017 4 z 5

První část je zajímavější. Oldřich z Chlumu je takový český 'soudce Ti'. Druhá část už z principu připomíná čtení v černé kronice. I tak je ale celkem čtivě napsaná a co je podle mě nejdůležitější vždy dominuje spravedlnost. Prostě jiskra naděje ve zlých časech.
Schopnost autora precizně popsat dobové reálie už ani nekomentuji; je tím už dostatečně známý.
Pokud hledáte jednoduchou detektivku jako oddechové či přímo dovolenkové čtení, tak tohle je to pravé.

cialexa
03.01.2017 5 z 5

Příběhy se mi moc líbily, bylo to oddechové čtení s Oldřichem z Chlumu (krátké jednotlivé případy) a další soudničky.

eva.haf
04.11.2016 4 z 5

Nemám moc ráda povídky, ale toto je výjimka potvrzující pravidlo. Zábavné a občas i napínavé i když krátké...

aktijnov
12.02.2016 4 z 5

Příjemná oddechovka dočtená na konci týdne...

chardon
16.01.2016 5 z 5

Pěkné pohodové čtení na sobotní podvečer.

Madelisi
17.11.2015 3 z 5

S tímto jsem si zkompletovala Oldřicha z Chlumu. Souhlasím s předchozími komentáři, že románová podoba mu sluší více, tady byl vždycky moc rychle konec.
Holt je Oldřich návykový.

Alma-Nacida
04.10.2015 3 z 5

Čtivé, svižné, oddechové. Ale ty delší případy Oldřicha z Chlumu jsou nějak propracovanější. :)

cori
30.11.2014 3 z 5

Kratičké soudničky přinášející mordy a loupeže jsou příjemnou oddechovkou. Trochu naivně působí boží soudy, kdy si pachatel, i když je jeho zločin díky šlechtickému původu před veřejností utajen, zlomí vaz při pádu (v knize se objevuje 2x).

konformita
04.11.2014 3 z 5

Dobrá kniha. Dobře se čte. Krátké kriminalistické příběhy ze středověku. Nejvíce ze všeho mě překvapilo to, že i dáma bydlící na hradě je nucena v noci vyjít ven a ulevit si někde u hradeb. Trochu za vlasy přitažené, ale proč ne :-)

Pavlnka
20.09.2014 5 z 5

Knihy tohoto autora mám velmi ráda, jsou takové oddechové, ale zároveň zajímavé a vždy mě potěší, že zločiny tu byly dáááávno před staletími.

Lenka4
10.03.2014 3 z 5

Důvtipní vyšetřovatelé řeší neomylně zločiny, jejichž podstata je, jak vidno, stejná bez ohledu na století. Sympatické je, že ne vždy zvítězí nespravedlivá spravedlnost dle litery zákona. Příjemné oddechové čtení.

Fíbí
19.02.2014 5 z 5

Druhá část soudniček byla lepší než první:-) Píše výborně, má to v prstech:-) Radši mám delší romány

bibi.r
14.12.2013 3 z 5

Líbilo se, to rozhodně. Jen mi to přišlo tak nějak useknuté... nějaký pořádný závěr :).

Pet007
27.10.2013 5 z 5

Opět výborná kniha povídek. První část se vrací ke svým starým hrdinům - královskému prokurátorovi a jeho pomocníkům, ta druhá vychází z obyčejného života ve městě.

Shardlake
26.08.2013 4 z 5

Zajímavě popsané soudničky ze středověku. Se zločinci se moc nepárali a většinou je čekala oprátka nebo katův meč. Zároveň byly popsány vtipně i některé případy Oldřicha z Chlumu. Knížka s krátkými povídkami se čte jedním dechem.

KikiZ
16.08.2013

Moc pěkná knížka s krátkými povídkami. V první části se setkáme opět se starými známými Oldřichem z Chlumu a Otou s Divišem (zejména mě pobavila povídka, ve které Otovi už už hrozí to, že by se "musel" ženit, naštěstí pro něj, vyjde najevo, že za dívčin požehnaný stav může někdo jiný.) V části druhé pak jsou další krátké příběhy, tentokrát už bez Oldřicha a jeho přátel. Moc milé čtení.

Zdenda20
10.07.2013 3 z 5

Velmi pěkně napsané, vyšetřovatelé nemusí mít ani psa stopaře, vše zvládnou sami. Jestli mohu porovnávat s ostatními knihami pana Vondrušky, tak bych tuto zařadil na střed. Hezky rozehrané pátrání, které udržuje můj zájem co nejdříve zjistit viníka. Doporučuji všem čtenářům detektivních příběhů. Obdivuji jak rychle autor píše jednotlivé příběhy aniž by byli pointou totožné. Pro mě je jedničkou za Přemyslovskou epopej, nic lepšího z historie jsem nečetl.

čef
01.07.2013 5 z 5

Jednoduché kriminální povídky z doby, kdy právo bylo velmi snadno vymahatelné (pokud byl ovšem zákon v převaze a dobře ozbrojen) a všeliké krutosti byly tak nějak lidsky spravedlivější než současná ochrana lidských práv lumpů a hajzlů. Bohužel tato doba již dávno minula a tak nám nezbývá než se alespoň trochu potěšit čtením těchto roztomilých příběhů.

Macek58
05.06.2013 5 z 5

Jako dopusud u knih autora krásné čtení,vždy netrpělivě čekám na další knihu.