Hranice

Hranice https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6448/bmid_hranice-3mf-6448.jpg 4 233 31

Hraniční trilogie série

Děj Hranice se odehrává na jihu Spojených států a v Mexiku před druhou světovou válkou. Hlavním tématem je překročení pomyslného prahu dospělosti dvou dospívajících bratrů v sepětí s přírodou, jejími odvěkými rytmy, na pozadí boje dobra a zla. Příběh má silný filosofický náboj, ale dá se číst i jako western – jako příběh synů, kteří se rozhodli pomstít své zavražděné rodiče. Kniha volně navazuje na román Všichni krásní koně a je tak druhou částí tzv. Hraniční trilogie.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Crossing , 1994

GreenMagritte
04.10.2017 4 z 5

Tak jako ve většině McCarthyho románech, i zde je v popředí cesta, putování s útržkovitými rozhovory o pravdě, spravedlnosti a snad i nesmrtelnosti. Billy by dost dobře mohl být i hlavní postavou předešlého dílu hraničářské trilogie Všichni krásní koně. Tušíme, že před sebou máme hrdinu, který si nenárokuje téměř nic na tomto světě, ale zanechává po sobě stopu tím více. Snad proto, že pochopil něco tajemného z lidského údělu, který se mu během putování vyjevil.

Román nese typické prvky McCarthyho tvorby. Třeba to, že hlavním hrdinou je dospívající mladík s jistým neidentifikovatelným smyslem pro čest a spravedlnost, ústředním motivem je putování pohraniční krajinou sonorské pouště, kde se potkávají poutníci nejrůznějších smýšlení a ras.

Ashurnibibi
31.08.2015 4 z 5

Nejduchovnější díl trilogie a pro mě rozhdně nejlepší z jeho nové tvorby.

Willandra
06.03.2015 4 z 5

Část s vlčicí mi zpočátku do knihy jako celku moc nezapadala, dokud jsem ji nezačala brát jako takovou část, kterou rozděluje taky jistá hranice – ta mezi naivním dětstvím (odvezu vlčici zpátky do Mexika, kde porodí štěnata a bude je tam vychovávat) a krokem do dospělého života (smrt rodičů).

V knize bylo několik zajímavých myšlenek. Moc se mi líbila tahle část:

"Pravdu mohou přinášet i ti, kdo si ji sami neuvědomují. Nosí s sebou něco, co má váhu a tvar, ale žádné jméno, jímž by to mohli nazvat nebo pod nímž by se to dalo vyvolat. Chodí světem a nemají ani ponětí o svém stavu, tak je pravda zlomyslná a takovou strategii používá. A pak stačí jediné gesto, jediné odhalení, a nevědomky zaplaví nějakou duši takovými bědami, že ji navždy změní, zaženou ji z cesty, jež pro ni byla určena, a vyšlou ji na jinou, dosud neznámou. Takhle přeměněný člověk se většinou ani nedoví, kdy k přeměně dojde a co ji způsobilo. A přesto se mu jí dostane. Aniž to chce, aniž si to zaslouží. Získá však onu prchavou svobodu, po níž lidé tak zoufale touží."

marvan00
27.10.2014 5 z 5

Magický realismus v podání McCormacka, pro mě zatím autorova nejuhrančivější kniha, jedna z těch, která místy přechází až do polohy mysteriózního podobenství lidského údělu. Stejně jako předchozí Všichni krásní koně i tahle kniha spadá do kategorie románu zasvěcení a pro mě zcela jistě ten nej bildungsromán, co jsem kdy četl. Kéž by mou mladickou četbu tvořily svého času jen takovéhle knihy!

makovec.h
23.10.2014 4 z 5

Bohůžel musím souhlasit s Kagmarou. Část s vlčicí byla super a vypadalo to na fajn knihu, ale pak jsem se už nudila a ani se mi kniha nečetla pohodlně, asi jsem moc pohodlná a nedokážu ocenit umělecký styl, ale uvozovky u přímé řeči by mi se mi líbily víc než nové řádky. A taky, ač většinou všem fandím, jsem v této knize prostě nikomu nefandila a nepřála si, aby pro něj všechno dopadlo dobře. Je mi líto, ale čekala jsem víc nebo něco jiného. Na druhou stranu k braku to má ještě daleko.

puml
13.11.2013 4 z 5

Zpočátku pomalejší rozjezd, ale celkově se jedná o jeden z těch lepších a záživnějších Mccarthyho románů. Osobně mi úplně neseděl příběh s vlčící a dost jsem se u něj nudil, ale od druhé části to začíná být starý dobrý Mccarthy. Vcelku se dá říct, že síla Hranice není ani tak v příběhu, ale ve vývoji hlavní postavy a vykreslení doby a zachycení mentality lidí žijících koncem 30. a počátkem 40. let na americkém jihu u hranic s Mexikem.

JitkaJak
20.09.2013 3 z 5

Mě nadchla ta část s vlčicí, ale dál už se mi to četlo čím dál hůř. Celkový dojem bohužel nic moc.

blimba
16.08.2013 4 z 5

Kniha skvělá plná hlubokých filosofických myšlenek, ale mně víc seděl minimalismus první knihy, kde bylo řečeno hodně velmi málo slovy.@

asam
05.01.2012 4 z 5

Tento díl se mi zdál až velmi rozvleklý.Místy jsem se ztrácela
Taky mi vadily dlouhé dialogy ve španělštině.Neumím španělsky.

Lucopatka
14.11.2011 5 z 5

Mně ten začátek s vlčicí vůbec nepřišel únavný, ba naopak! Těch slz, co jsem za chuderu uronila...Cormac je zkrátka vynikající. Tečka.

panjan
07.10.2011 5 z 5

McCartyho styl je typický a nezaměnitelný. Myslím, že typické je zejména to, jak barvitě dokáže vyprávět a do jakých detailů příběh vykresluje. Ta detailnost je ovšem někdy až únavná a to je případ právě této knihy, tedy její první části o putování s vlčicí. Jinak kniha nevybočuje z velmi vysokého standardu tzv. pohraniční trilogie.